Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.06.2007, 10:12:18
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Ai perfecta dreptate Laurentiu .Aceste sunt cele 7 daruri pretioase , date de Dumnezeu , noua pacatosilor . Dar cati oameni mai au acest daruri , intr-o lumea in care domneste haosul si minciuna ?
Oare numai Dansan vede ce se intampla in lumea asta sau este singurul care are curajul sa spuna lucrurilor pe nume ?
Biserica ne invata numai lucruri bune ,ne invata sa fim blanzi , iertatori , milosi cu oamenii rai si cei suferinzi .
Biserica ne invata sa luptam impotriva raului , nu sa-l toleram , de frica ca vom pati ceva .
Daca ai credinta in Dumnezeu , lupti cu oricine , pt ca sti , ca El este langa tine .
Dar stim cu totii , ca cel rau ne face sa-l lovim pe cel picat la pamant si sa-l facem pe acesta sa se simta inferior noua .Acest fapt ne face sa ne simtim puternici , cand de fapt in noi zace frica si lasitatea . Noi care pretimdem ca suntem oameni buni !
Multumesc celor care au trecut nepasatori sau nu au comentat situatia mea grava ,
inr-un mod rautacios .
'Tacerea este de aur ! Oneori , da , oneori nu !' Depinde de imprejurari .
Dar pe cei care si-au batut joc de suferinta si durerea familei mele , ii sfatuiesc sa se spovedeasca la duhovnic , sa ii povesteasca acestuia ce au facut cu mine .
Daca li se v-a spune ca au facut bine umilindu-ma , acestia or sa mai continuie sa ma umileasca si pe viitor , dar daca li se v-a spune ca au gresit , judecandu-ma fara sa ma cunoasca si fara a sti cu adevarat ce se intampla in cazul meu , ar fi bine sa recunoasca ca au gesit fata de ceilalti useri de buna credinta de pe acest frum .
Eu voi continua sa dezvalui adevarul acestui caz , pt a va arata ca viata nu este asa roza si nu-i usor sa lupti cu RAUL cel mare din aceasta tara .
Dumnezeu cu noi toti !


Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.06.2007, 11:47:49
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Dannsan,daca Dumnezeu a vrut ca tu sa existi,NU A VRUT DEGEABA...???.Nu crezi...:)?Daca tu nu ai vazut ce daruri ai de la DUMNEZEU,inseamna ca ori esti smerita,ori nu te-ai analizat pana acum(insa mai ai timp sa o faci),ori NU VEZI pt. ca nu-L accepti pe Dumnezeu in inima ta...???.Dar eu,iti spun ca SIGUR ai si tu MACAR UN DAR...:).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.06.2007, 12:16:57
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Sylvie , gresesti cand spui ca nu-l am pe Dumnezeu in suflet . Dimptriva il am si datorita Lui sunt in viata si datorita Lui am multe daruri , pe care multi nu-le au . INTUITIA , MILA , INTELEGEREA , BUNATATEA .
Nu trebuie sa iti spun tie ce lucruri bune fac , astea le vede Dumnezeu si oamenii
pe care ii ajut .
Ce te face pe tine sa crezi ca nu-l accept pe Dumnezeu ?
Ca nu-i las pe cei rai sa imi distruga familia ?
Ca nu am mila de mincinosi care i-au favorizat pe infractorii , mintand pt ei ?
Cum ai vrea tu sa fiu ?
Cum il ai tu pe Dumnezeu in suflet ?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.06.2007, 15:12:14
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Catalina,deci la mine te refereai...???.Nu mai stiu in ce imprejurare am facut-o,dar te rog sa ma ierti,daca te-am jignit...???.Am si eu pacatele mele si vad ca fac intr-una,nu ma opresc,din pacate...???.Am sa ma uit MAI BINE LA MINE si atunci sper sa nu mai spun rautati...???.Ma ierti...????
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.06.2007, 15:39:51
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Toate sa le stergem si sa le iertam ca si cum nu ar fi fost. Este post deci sa ne imbogatim in viruti!
carol
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.06.2007, 15:58:34
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Sylvie , un om rau, nu iubeste copii . Majoritatea copiilor, care ma cunosc , vin
sa-i iau in brate . Ii sarut pe obraz , ma joc putin cu ei si vorbesc cu ei. Cel mai mic client al meu are doi anisori , este un baietel . Ar sta acesta pe scaun , daca ar simti ca sunt un om rau sau nu as sti cum sa vorbesc sau sa ma comport cu el ?
Ia gandeste-te , am dreptate ?
Cei care au copilasi mici stiu, ca acestia au un simt foarte dezvoltat al perceperi acestui sentiment . Imediat cum simt ca omul nu iubeste copii sau are un suflet rau , incep sa planga .
Eu le castig incredera intai si apoi le ofer serviciile mele de stilist .
Rautati spunem cu toti , cu voia noastra sau fara voia noastra . Pur si simplu , aceste le spunem din rautate , de durere , de prea multa suferinta suferinta si uneori fara sa ne da seama de semnificatia cuvintelor rostite .
La romanii exista o zicala .
' Mai bine imi dadeai o palma , decat sa imi vorbesti asa ! '
Eu iert pe toti cei care m-au ranit , nu numai pe tine , si-l rog pe bunul Dumnezeu , ca nimeni sa nu mai treaca prin ceea ce trece familia mea .
Numai patind si patimand ceea ce patimim noi , numai asa ati putea intelege cu adevarat durerea si suferinta noastra .

Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.06.2007, 23:51:40
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Nu Dumnezeu.. a vrut (dorit) ca eu sa exist! Daca Dumneavoastra credeti ca vre-un Dumnezeu a dorit (a vrut) ca Dumneavostra sa existati.. atunci ineseamna ca va supra-apreciati!!

Si nu e in spirit de gluma! In momentul cand o sa puteti modifica o anumita conceptie a Omenirii legata de Divinitate.. atunci poate ca .. o sa aveti dreptate!

DAR PANA ATUNCI.. VA ROG SA FACETI ..LINISTE!! Ca nu-mi aud gandurile!

DUMNEZEU nu ne-a dorit pe nici unul dintre noi!! Doar parintii nostri ne-au dorit!! Si noi am fost si suntem Lumina Ochilor Dumnealor! Dumnezeu e asa de impersonal si atat de departe incat ramane ce a fost totdeauna : O DOGMA!

daca maine infiintez o noua religie (improbabil).. unii se vor inchina unui Dumnezeu nascocit de mine!

GANDITI!!!!

Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.06.2007, 11:50:25
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Gandesc...:dozingoff: si NU POT SA ACCEPT ce spui...???.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.06.2007, 21:27:26
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

citand ce a scris dannsan in ultima sa postare mi-am amintit ce ceea ce citisem acum vre-o 2-3 zile in urma :


"Asadar,din capul locului,ni se infatiseaza o problema foarte importanta:situatia tuturor acelora pentru care Dumnezeu pare absent.Despre aceasta problema as vrea sa va vorbesc.Se intelege de la sine ca nu vorbesc aici despre o absenta reala.-Dumnezeu nu e niciodata cu adevarat absent-,ci despre sentimentul pe care-l avem cu privire la absenta lui Dumnezeu .Ne aflam in prezenta Domnului,inaltam o chemare spre un cer pustiu de unde nu ne vine nici un raspuns.Ne indreptam in toate directiile si Dumnezeu nu este nicaeri.Ce trebuie sa gandim despre o astfel de situatie?(...)Faptul ca Dumnezeu poate sa ne dea sentimentul prezentei sale,sau sa ne lase cu acela al absentei Sale,face parte din aceasta relatie vie si reala.Daca am putea sa-L convocam pe Dumnezeu in chip automat,sa-L somam sa se prezinte in fata noastra,numai pentru ca noi am ales aceasta ora de intalnire,n-ar mai fi nici relatie,nici intalnire.Putem lucra astfel cu o imagine,cu imaginatia sau cu diversi idoli ce ni se intampla sa-i punem in fata noastra in locul lui Dumnezeu,dar nu e catusi de putin posibil acest lucru cu Dumnezeu cel viu,dupa cum nu e cu nici o persoana vie,oricare ar fi ea.O relatie trebuie sa ia nastere si sa se dezvolte intr-o libertate reciproca.(...)Noi ne plangem ca El nu ni se manifesta in cele cateva minute pe care I le rezervam :ce putem spune atunci despre cele 23 de ore si jumatate in timpul carora Dumnezeu bate poate la usa noastra?Noi Ii rapundem:"Imi pare rau,sunt obosit!"Si poate ca nu-I raspundem de loc pentru ca nici nu auzim macar ca El bate la usa inimiii noastre,a sufletului nostru,a constiintei noastre,a vietii noastre.Sunt deci circumstante in care nu avem dreptul sa ne plangem de absenta lui Dumnezeu,deoarece noi suntem mult mai absenti decat El"



"-ca,pentru a-L intalni pe Dumnezeu trebuie sa ai ceva comun cu El,ceva ce-ti da ochi sa-L vezi,ce iti permite sa-L percepi."


"Las la o parte numeroasele cazuri in care ar trebui sa ne dam seama ca Dumnezeu nu poate veni la noi pentru ca noi nu suntem acasa sa-L primim .Noi asteptam ceva de la El,nu Il asteptam pe El!E oare aceasta o relatie?Ne comportam noi oare astfel cu prietenii nostri?Cautam noi oare ce ne aduce prietenia noua,sau cautam pe prietenul la care tinem?Ne comportam noi astfel cu Domnul?"


"Astfel,cand reflectam la absenta lui Dumnezeu,n-ar fi mai nimerit sa ne intrebam a cui este vina?Totdeauna o punem in sarcina lui Dumnezeu,totdeauna Il acuzam,in fata sau in prezenta altuia,ca este absent,ca niciodata nu-L aflam,nu-L gasim cand avem nevoie de El,ca niciodata nu-I raspundem cand Ii vorbim."


SCOALA RUGACIUNI,+Antonie,Mitropolit de Suroj,din capitolul "Absenta lui Dumnezeu"


Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.06.2007, 11:58:50
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Dannsan,lasa-te in seama Lui,si atunci IL VEI SIMTI...:).Doar sa nu cartesti,sa nu vorbesti ceva rau de El,sau sa-L iei in bataie de joc si bineinteles OBSERVA,ASCULTA SI
IA AMINTE la ceea ce ti se intampla...:).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre purcederea Duhului Sfant Savonarola Dogmatica 57 28.02.2015 17:37:24
pacat impotriva Duhului Sfant lore86 Generalitati 12 20.04.2011 11:42:12
Hula impotriva Duhului Sfant Eliana Generalitati 22 19.02.2011 01:52:40
DUMINICA POGORARII DUHULUI SFANT SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 14 11.06.2008 19:37:23
Duminica Pogorarii Duhului Sfant SSB Despre Sfanta Scriptura 0 11.06.2008 15:24:13