Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2010, 21:39:52
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit Despre pogoraminte

Multi spun ca societatea a evoluat si Biserica trebuie sa tina pasul cu aceasta. Ca raspuns la aceste pareri secularizate, am scris un articol pe blogul meu personal:

"Mulți spun că societatea s-a schimbat și că trebuie să se schimbe și Biserica. Cum adică? Să spună Biserică: “Nu mai e păcat să trăiți necununati, să fumați, să faceți avorturi”? Asta nu se poate. Acum se dau pogoraminte (îndulciri) la spovedanie ale Sfintelor Canoane, dar păcatele tot păcate se numesc.

*

Credința oamenilor a scăzut însă. Legea dată de Dumnezeu e însă aceeași! Căci “Iisus Hristos, ieri și azi și în veci, este același.” (Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel, capitolul 13, versetul 8). Ba, mai mult, citim în ultimul capitol din Apocalipsă: “Cine e nedrept, să nedreptățească înainte. Cine e spurcat, să se spurce încă. Cine este drept, să facă dreptate mai departe. Cine este sfânt, să se sfințească încă.” (Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul, capitolul 22, versetul 11). Deci, urcușul normal duhovnicesc este să punem din ce în ce mai multă nevoință pentru noi și iubire față de aproapele. Dar vedem că noi căutăm pretexte pentru a deveni “creștini de secol XXI”; căutăm pretexte pentru a nu-i iubi și ajuta pe ceilalți. Uităm cât de scurtă este viața aceasta și cât de lungă e veșnicia. Uităm că nu putem intra în Împărăția lui Dumnezeu dacă nu am fost de folos nimănui. Uităm că pe Dumnezeu trebuie să-L iubim infinit mai mult decât orice pe lumea asta, mai mult decât noi înșine, și pe aproapele ca pe noi. Adică să îl ajutăm pe fratele nostru ca și cum ne-am dărui nouă o bucurie. Când bucuria celuilalt va deveni bucuria noastră, atunci vom ajunge la odihna sufletului. Amin."

Sursa: http://florina.megablog.ro/2010/05/2...n-secolul-xxi/

Deci, concluzia mea este ca nu avem ce sa adaptam la societatea aceasta, cel mult preotul poate da canoane mai mici pentru a nu-i pierde pe credinciosi. Astept si alte pareri...
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23