Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #29  
Vechi 11.05.2016, 05:14:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
Dupa parerea mea, mama bunicii a fost o adevarata eroina, dupa cum imi povestea bunica. Femeia aceasta a trecut prin razboaie, foamete , salvari, pierderi, vaduvie, boala, si mereu si-a pastrat o demnitate uluitoare.
Venise regimul comunist in Romania . Un om din satul bunicii avea 8 copii si o palma de pamant , si era considerat "ciabur". Pentru ca era "ciabur" , i s-au luat averile si a fost inchis.
Strabunica si-a facut curaj si a mers din satul ei mic de langa Cluj pana la Bucuresti, la Gheorghe Dej. A trecut peste toate garzile si protocoalele ca sa-l salveze pe omul acesta. A ajuns chiar pana in fata lui Gheorghe Gheorghiu Dej , si au avut asa un dialog , incat Gheorghe Dej a inceput sa planga si i-a dat drumul . Nu mai stiu exact ce i-a spus , dar parca imi amintesc ca ea i-a spus : "Sunt o taranca , n-am invatat carte , dar am venit aici, nu ma lasa inima sa vad cum omul asta cu 8 copii , om de omenie , i se ia si palma de pamant pe care o are si-i bagat in lagar pe nedrept. Nu mi-e frica sa va spun asta, nu mi-e frica de ma veti baga in lagar, macar stiu ca am vrut sa salvez niste suflete nevinovate."
Atunici lui Gheorghiu Dej i-au dat lacrimile, si l-a eliberat pe om si i-a dat terenul inapoi, dar au spus sa tina chestia asta cat mai secreta.
Acasa, bunica , care avea vreo 12 ani, o astepta. Cativa ii ziceau ca o sa o inchida pe strabunica, si ei ii era foarte teama si era foarte stresata. Dar cand a vazut-o , de departe , pe dealuri , a fugit si a imbratisat-o, si amandurora le-au dat lacrimile :,) .
Din povestea asta am inteles ca iubirea e eroica , si se arata in cei mai simplii oameni :). Si foarte multe povesti despre iubire cu strabunica imi zicea bunica, eu sincer o consider o eroina .
Marire Tie, Doamne, marire Tie!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
oamenii - omenirea dobrin7m Generalitati 14 06.01.2013 22:44:14
In jurul vostru sunt oameni credinciosi? cred_cu_adevarat Generalitati 26 12.12.2012 04:10:49
De ce il resping oamenii pe Hristos ? Savonarola Biserica Ortodoxa Romana 79 18.01.2012 22:23:21
Sa fim sensibili la ce se petrece in jurul nostru Nicoletapopa Calugarul 15 12.12.2009 21:22:54
Oamenii care vor implinirea Maria82 Nunta 40 12.11.2009 12:38:50