Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2010, 21:26:42
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Blestemul uciderii de frate !

Daca am evalua traseul parcurs in cei 20 de ani scursi de la Revolutia din 1989,am putea sa avem diverse pareri,unele mai pozitive ,altele mai negative !
Insa in tot acest parcurs temporal, social,economic si mai ales spiritual,dupa parerea mea,a fost grevat de mari abateri si fluctuatii de la mersul firesc !

Daca ne aducem aminte ,de anii imediati de dupa '89, nu putem decat sa-i asociem cu "mineriadele"(acele fenomene politice si sociale de tip stalinist, in care o parte a populatiei era asmutita la propriu asupra celeilalte !), mai apoi a urma prin '92-'98 o degringolada economica,caracterizata prin ridicarea hotiei la rang de politica de stat ( fondul fni, garantat de cec, critasul...cateva banci devalizate,albina, columna, bancorex) ,probabil de catre o mafie politica si clientelara !
Urmatorii ani, marecheaza cateva veritabile succese, pe plan politic extern (intrarea in nato si ue),dar si pe plan economic, o anumita crestere economica,surprinzatoare,chiar ...
Pentru ca anul 2009 sa ne aduca iarasi din lac in put,adica intr-o situatie economica destul de urata !

Cam am vrea sa ne fi mers bine in toti acesti ani, noua ca si popor, cand la temelia schimbarii noastre din 89,a stat uciderea de frate !
Cand cain il ucide pe abel, nu e lucru curat !!!

La care alt popor din europa , care a facut marea cotitura din 89, oamenii sa-u impuscat intre ei !
Sangele martirilor din 89, este blestemul nostru,ca societate dezbinata si incapabila de unitate si evolutie sustinuta !

Deasemenea si pe plan spiritual, bisericile par pline, insa dincolo de faptul ca doar o parte a romanilor merg acolo, nu putem sti daca comportamentul enoriasilor este consecvent si odata iesiti de acolo, si nu au un comportament ambivalent si fatarnic,asta nu putem sti !
Totusi dupa cum au invadat europa ca ultimii tigani, pentru a cersi o bucata de paine, care in tara lor nu sunt in stare sa si-o faca, romanii ,numai la biserica nu par dusi,asta vorbid grosso-modo ! (desigur ca exista si romani exemplari, insa ei sunt o mica minoritate !)

Cum, ne-a urmarit blestemul uciderii de frate in cei 20 de ani ???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2010, 22:26:29
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Daca am evalua traseul parcurs in cei 20 de ani scursi de la Revolutia din 1989,am putea sa avem diverse pareri,unele mai pozitive ,altele mai negative !
Insa in tot acest parcurs temporal, social,economic si mai ales spiritual,dupa parerea mea,a fost grevat de mari abateri si fluctuatii de la mersul firesc !

Daca ne aducem aminte ,de anii imediati de dupa '89, nu putem decat sa-i asociem cu "mineriadele"(acele fenomene politice si sociale de tip stalinist, in care o parte a populatiei era asmutita la propriu asupra celeilalte !), mai apoi a urma prin '92-'98 o degringolada economica,caracterizata prin ridicarea hotiei la rang de politica de stat ( fondul fni, garantat de cec, critasul...cateva banci devalizate,albina, columna, bancorex) ,probabil de catre o mafie politica si clientelara !
Urmatorii ani, marecheaza cateva veritabile succese, pe plan politic extern (intrarea in nato si ue),dar si pe plan economic, o anumita crestere economica,surprinzatoare,chiar ...
Pentru ca anul 2009 sa ne aduca iarasi din lac in put,adica intr-o situatie economica destul de urata !

Cam am vrea sa ne fi mers bine in toti acesti ani, noua ca si popor, cand la temelia schimbarii noastre din 89,a stat uciderea de frate !
Cand cain il ucide pe abel, nu e lucru curat !!!

La care alt popor din europa , care a facut marea cotitura din 89, oamenii sa-u impuscat intre ei !
Sangele martirilor din 89, este blestemul nostru,ca societate dezbinata si incapabila de unitate si evolutie sustinuta !

Deasemenea si pe plan spiritual, bisericile par pline, insa dincolo de faptul ca doar o parte a romanilor merg acolo, nu putem sti daca comportamentul enoriasilor este consecvent si odata iesiti de acolo, si nu au un comportament ambivalent si fatarnic,asta nu putem sti !
Totusi dupa cum au invadat europa ca ultimii tigani, pentru a cersi o bucata de paine, care in tara lor nu sunt in stare sa si-o faca, romanii ,numai la biserica nu par dusi,asta vorbid grosso-modo ! (desigur ca exista si romani exemplari, insa ei sunt o mica minoritate !)

Cum, ne-a urmarit blestemul uciderii de frate in cei 20 de ani ???
Revolutia a fost un lucru murdar uneltit de cei care au vrut sa ia puterea Romaniei exact dupa aceasta. Iliescu s-a pus singur presedinte fara vot ca si cum merita sa fie si multe alte lucruri ce bat la ochi. Cei care au murit la revolutie au murit crezand intr-o minciuna, din pacate s-au jertfit degeaba. Totusi noi ca natie am avut ceva de invatat din asta si anume ca satana are spirit revolutionar si anume ca prin varsarea de sange nu putem castiga nimic ba dimpotriva si tocmai acest dimpotriva ni s-a demosnstrat dupa revolutie.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.09.2010, 23:27:10
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Cred ca destinul de acum ne-a fost hotarat mai inainte. In mesajul Sfantului de la Maglavit se spun toate cele traite de noi in ultimile decenii: comunismul, disparitia fabricilor, migrarea romanilor si a mai ramas foametea...Evident ca urmeaza sa platim pt avorturile din ultimii 20 de ani..

Aveti aici profetia: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...despre+romania si multe altele. Tb sa va spun ca este ce-a mai completa compilatie de profetii !

Last edited by IonelS; 15.09.2010 at 23:29:36.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.09.2010, 23:29:19
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Cred ca destinul de acum ne-a fost hotarat mai inainte. In mesajul Sfantului de la Maglavit se spun toate cele traite de noi in ultimile decenii: comunismul, disparitia fabricilor, migrarea romanilor si a mai ramas foametea...Evident ca urmeaza sa platim pt avorturile din ultimii 20 de ani..
In primul rand intr-o gandire crestin-ortodoxa nu esista ceva precum destin sau lucruri uneltite de dinainte. Dumnezeu cunoaste viitorul, insa totusi ni s-a dat liberul arbitru adica libertatea de a alege.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.09.2010, 23:57:58
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
In primul rand intr-o gandire crestin-ortodoxa nu esista ceva precum destin sau lucruri uneltite de dinainte. Dumnezeu cunoaste viitorul, insa totusi ni s-a dat liberul arbitru adica libertatea de a alege.
Te rog sa studiezi "problema" si abia apoi sa-ti dai cu parerea. Destinul si profetia sunt recunoscute si definite ca atare de catre bisericile traditionale. Sunt atat de multi sfinti care aveau "darul inainte vederii" ca te inspaimanti ! I-ai studiat, citit, ai auzit ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.09.2010, 23:59:57
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Te rog sa studiezi "problema" si abia apoi sa-ti dai cu parerea. Destinul si profetia sunt recunoscute si definite ca atare de catre bisericile traditionale. Sunt atat de multi sfinti care aveau "darul inainte vederii" ca te inspaimanti ! I-ai studiat, citit, ai auzit ?
Spune-mi un sfant care vorbeste si utilizeaza termenul DESTIN si te cred pana la capat. Dar subliniez destin, altfel nu are rost sa mai discutam.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.09.2010, 00:10:11
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

IonelS, sper ca intelegi faptul ca ideia de destin sau ceva gandit de dinainte intra flagrant in contradictie cu liberul arbitru care ni s-a dat de la bun inceput, adica capacitatea noastra de a fi singurii stapani asupra faptelor noastre. Ori din cate stiu eu Dumnezeu ce da cu o mana nu ia cu cealalta.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.09.2010, 00:33:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ideea de destin e contrara credintei crestin ortodoxe.
Pentru mai multe detalii a se studia Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul si ce zice Sfantul Simeon Noul Teolog,mari mistici si teologi ai Bisericii Ortodoxe.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tru-80064.html
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=67
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.09.2010, 00:36:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

De pe urma faptelor rele comise suferi,iti afecteaza modul de a te comporta ,iti afecteaza modul de a alege etc,astea lasa in sufletul tau urme care se sterg numai prin pocainta si lucrarea (harul) lui Dumnezeu.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.09.2010, 00:46:06
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Chestii de genul the choosen sau the one pot fi intalnite numai in filme de genul Matrix, caci si acestea prin astfel de concepte si terminologii probabil ca au rolul de a tergiversa realitatea. Parintele Filoteu spune foarte clar, chiar la nasul pe B1 TV cand se vorbea despre cardurile RFID ca orice institutie care incearca sa ne ia libertatea pe care Insusi Dumnezeu ne-a daruit-o, caci asta se urmareste prin aceste carduri, nu poate fi decat o institutie satanica.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BLESTEMUL cristiboss56 Vrajitoria 109 07.06.2018 22:18:05
blestemul de sine fallen Intrebari utilizatori 17 16.08.2011 13:31:48
Ce se ascunde in spatele "uciderii liderului Al Qaeda"? heaven Generalitati 28 06.05.2011 20:39:15
Blestemul liliana1 Intrebari utilizatori 3 23.04.2010 11:12:21
rugaciune pentru frate mirelat Rugaciuni 7 06.08.2007 21:28:02