Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 29.12.2012, 12:47:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Este o invitatie !
Te-ai suparat ?
Domnule Cristian, imi vin in minte cuvintele Mantuitotului:"din prisosul inimii graieste gura." Asadar consider ca tot ce rostim, scriem sunt izvorate din strafundurile noastre. Si de multe ori ma ingrozesc de ce zace in adancuri.
De suparat, nu m-am suparat. Dar m-am intristat. Si ma doare vazand ca multi din apropiati trec prin momente de tensiune maxima si se comporta nevrotic. Imi dau seama ca timpurile se apropie. Si oamenii sunt tot mai vulnerabili. Si nu sunt suparata pe ei, ci trista ca suntem cu totii asa slabi si cadem asa usor.
Iar cand citesc de sfintii inchisorilor, ma cuprinde rusinea...
Domnul sa ne ajute, sa mergem chiar daca taras. dar sa nu deviem...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 29.12.2012 at 12:50:32.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 29.12.2012, 12:51:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Domnule Cristian, imi vin in minte cuvintele Mantuitotului:"din prisosul inimii graieste gura." Asadar consider ca tot ce rostim, scriem sunt izvorate din strafundurile noastre. Si de multe ori ma ingrozesc de ce zace in adancuri.
De suparat, nu m-am suparat. Dar m-am intristat. Si ma doare vazand ca multi din apropiati trec prin momente de tensiune maxima si se comporta nevrotic. Imi dau seama ca timpurile se apropie. Si oamenii sunt tot mai vulnerabili. Si nu sunt suparata pe ei, ci trista ca suntem cu totii asa slabi si cadem asa usor.
Iar cand citesc de sfintii inchisorilor, ma cuprinde rusinea...
Domnul sa ne ajute, sa mergem chiar daca taras. dar sa nu deviem...
Ia aminte la tine cu amanuntime si sileste-te sa te deprinzi cu tacerea ca sa-ti dea Dumnezeu puterea sa lupti si sa te deprinzi cu ea. De ti se iveste trebuinta sa graiesti, sa faci intai proba in tine insuti ca este o trebuinta binecuvantata si voita de Dumnezeu, ca mai degraba decat sa taci; deschide gura cu frica de Dumnezeu si cu cutremur avand fata in jos, cuvantul cinstitor si supus. Astfel, de te intalnesti cu cineva, sa vorbesti putin, din motive de iubire si sa taci repede, iar de esti intrebat despre ceva, asculta apoi spune cat e nevoie si nu grai nimic mai mult. (Foarte mult recomanda avva Isaia tacerea deoarece aceasta inseamna reflexie la tainele lui Dumnezeu si la taina propriei persoane. Persoana umana se comunica si prin vorbire, dar si prin tacere. Prin amandoua traieste si face sa fie traita lumina si taina ei. Ajunge sa o vad reflectand ca sa-mi dau seama nu numai de taina ei, ci si in lumina ei si a lui Dumnezeu. Cine vorbeste tot timpul neintrerupind vorbirea de reflexie, cade intr-o vorbarie superficiala facand niste conexiuni intamplatoare - care gand ii vine primul, acela il spune. In tacere se arata simtirea prezentei lui Dumnezeu ca lumina si taina inepuizabila. Unde nu e Dumnezeu nu e nici taina, nici lumina inepuizabila. Se are impresia ca totul se poate intelege, ca totul se poate margini la mintea proprie.) (Filocalia XII)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 29.12.2012, 12:59:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

La o usa cu pacate
(cum sunt toate...)
A batut încetisor
mâna cea cu sfânt izvor.
A batut cu bunatate.
Însa omul cu zavor
era prins de Asmodeu
Într-un somn adânc si greu.

Si-a batut din nou la usa
bratul dragostei divine.
-Cine bate? Cine bate?
-Eu sunt, Leul care vine;
astazi Mielul blând si mut,
dat la moarte pentru tine.
-Pentru mine? Cum se poate?
Dar ce crima am facut?
Eu nu mint, nu fac trafic,
casa nimanui nu stric,
nu ma-mbat, nu trag tutun,
nu ma cert, nu ma razbun...
Eu sunt omul cel mai bun.
La biserica ma duc...
si la Pasti si al Craciun...
Biblia ...am rasfoit-o...
hat, pe când eram un tânc...
Si zicând acestea, gazda
adormi si mai adânc.

Si-a batut în alta parte
Calatorul milenar
coborât de pe Calvar.
-Este cineva la usa?
zice-o voce cu tepusa.
-Eu, Cuvântul ce da Har.
-Cum? Aici? La mine-n casa?
Eu sunt foarte ocupat.
Treburile nu ma lasa.
nici macar sa stau la masa.
Ma iertati, dar nu descui.
Cine are timp de sfaturi,
treaba lui!

Si-a batut Iisus la usa
unui om la fel de rau.
-Cine-i?
Salvatorul tau.
-Salvator?! Eu n-am nevoie!
Daca-n cer, în tot înaltul,
la Iehova sau la Joe.
E un Rai mai sus de stele,
nu ma duc purtat de altul,
ci cu aripile mele!

Si-a batut Iisus la alta usa
mâna marelui proscris.
Usa s-a ...întredeschis.
-Cine-i si cu ce dorinta?
-Sunt de Tatal Meu trimis
ca sa va aduc salvare
prin credinta,
cum profetii au prezis.
-Da, credinta nu e rea...
Dar, de-i vorba de cainta,
eu nu las credinta mea!
Datina cea batrâneasca!
Pastele cu miel, cu pasca,
anul nou cu baclava,
peste la Buna Vestire.
Uite, asta-i mântuire!
Sa ma las ca ratacitii
de atatea vechi traditii,
de petreceri bunaoara,
de minciuna... necesara...
de o gluma... de-o tigara
si... de tot ce se iveste?...
Sa se lase cine-o vrea!
Îl priveste.
Eu nu las credinta mea!

Si, din nou, Acel ce-imbie
a batut la alt camin.
-O, Stapânul meu divin,
ce înalta bucurie!
Ai venit din Empireu
ca sa vizitezi în treacat
pe-un nevrednic cum sunt eu.
Uite, Îti sarut sandala
ca Maria din Magdala,
dupa cum Ti se cuvine.
Si-acum...du-Te si imparte
Vestea buna mai departe.
Si...mai vino pe la mine...

Si Iisus S-a dus sa bata,

cu acelasi dor in piept,
la o usa departata.
-Domnul meu, de când Te-astept!
Vino, caci Ti-am pregatit

o odaie-nmiresmata,
cea mai buna încapere,
cu fotolii si laicere,
ca sa stam mai mult, mai mult...
Tu sa-mi tâlcuiesti mistere,
eu sa stau sa Te ascult.
intra dar, Lumina vie,
fagure de mângâiere!
Însa...n-atinti prin casa
ochii Tai din alte sfere,
caci...e-atâta murdarie
prin unghere...

Iar la urma Calatorul a batut la un pridvor.
Prin paienjenisuri sumbre si prin fum ametitor,
Se stârni un joc de umbre
si se auzi un geamat:
"Ajutor! Ajutor!"
Si deodata
se cutremura pridvorul
de o lupta-nversunata.
Ca naluci în vai desarte,
umbrele loveau de moarte.
Zanganira geamuri sparte.
Apoi usa a fost data
la o parte.

-Doamne, hotii ma sugruma.
Uite-ma cum ma legara.
Casa mea...era un templu,
un Eden, odinioara.
Dar prietenii cu masca
au stiut sa ma-mbrânceasca
în orgie si inviciu-
si din templul meu facura
o taverna si-un ospiciu.
Vino, Doamne, da-i afara!

Si Isus, luând în mâna
bici de funii si curele,
iata-L...face-un pas cu ele.
sare usa din tâtâna.
Cade lantul pe podele.
Fug ca serpii prin tarâna
toti prietenii de rele.
Fuge pofta si minciuna,
furtisagul si betia,
îmbuibarea si trufia;
fug...fug pe totdeauna.
-Doamne, sunt salvat! Sunt liber!
Casa mea a Ta e toata!
Nu mai pleci de-aici Isuse,
niciodata!
Intra ca Stapân pe veci.
schimba totul cum Îti place,
fa ce vrei, dar nu mai pleci!...

Fericit si plin de pace,
Domnul iute Isi sumete
mânecile Lui de in.
zboara sticlele de vin,
vestejitele buchete,
scrumiere si brichete,
toata spuma de venin.

Da. A fost învins dusmanul!
Se înalta-n soare schele...
Cu luciri de baionete,
bate, bate târnacopul
în perete.

Lumea plina de mirare,
trecatori, prieteni, rude,
toti se-ntreaba: Ce-o fi oare?
Iar Zidarul le raspunde:

"deocamdata, demolare!"
C. Ioanid
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 29.12.2012, 13:02:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

frumos cuvant...
Poate ca fara sa vreti, mi-ati confirmat o banuiala veche.
Domnul sa ne aiba in paza!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 29.12.2012, 13:17:34
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Referitor la nașterea Domnului într-un staul, tind să cred că oamenii din Bethleem nu le-au întors spatele lui Iosif și Mariei, nedorind să-i găzduiască, dar localitatea era supra-aglomerată din cauza recensământului care se desfășura în acea perioadă și nu s-a găsit loc într-o casă. Apoi, câți dintre noi primim în casă un om necunoscut, care nu are unde să stea? Sau o familie?

Referior la fastul veșmintelor preoțești, dacă poate fi numit așa - și nu mă refer aici la pozele postate anterior - s-a mai discutat pe forum. Pe mine mă doare când unii oameni comentează că în anumite zile de sărbătoare (Nașterea sau Învierea Domnului) văd la televizor un sobor de preoți îmbrăcați cu "fir de aur" și cu "coroane poleite", veșminte considerate scumpe și inutile, căci mai bine s-ar folosi banii pentru ajutorarea săracilor etc. Mă doare mai mult că nu sunt eu în stare să le răspund, că aceste veșminte au anumite semnificații și nici nu cred că sunt atât de scumpe...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 29.12.2012, 15:07:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Catalin, ai deptate, dar nu generaliza.Pt ca daca generalizezi, gresesti.Uite, iti aduc inainte un citat dintr-o discutie intr Domnul si ucenicii Sai:
Și ucenicii Săi L-au întrebat, zicând: „Învățătorule, cine a păcătuit, el, sau părinții lui, de s'a născut orb?“
3 Iisus a răspuns: „Nici el n'a păcătuit, nici părinții lui, ci pentru ca'ntru el să se arate lucrurile lui Dumnezeu.
Vedem asadar ca motivele suferintei umane sunt multiple: pacatele proprii, pacatele parintilor(sau ale inaintasilor) sau prilej ptr savarsirea unor minuni ale Domnului.
Abia acum inteleg la ce se referea Cristi. Ai perfecta dreptate, doar ca eu nu ma refeream la boala, probabil nu am folost cuvantul adecvat. Ma refeream la ce scria si Eugen in topicul sau si in mesajul meu de la acel topic: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...9&postcount=58 Pentru ca dadeam explicatia pentru userul catolic care intreba de ce exista Iadul, fraza respectiva era legata de propozitia dinainte: Se poate observa ca, spre deosebire de teologia vestica, la noi cauza problemelor nu sunt efectul pedepsei vazute din punct de vedere juridic.
Si ma gandeam in primul rand la caderea lui Adam si despartirea noastra de Dumnezeu. Nu ma gandeam la "suferinta" in sensul bolii.
Citez din ce am spunea preotul fost iudeu: "În contrast cu această doctrină juridică a Căderii, Ortodoxia susține că atunci când Dumnezeu i-a spus lui Adam că va muri dacă va mânca fructul oprit, a fost o simplă declarație de fapt. Domnul spunea de fapt: „Dacă te îndepărtezi de Mine, singurul izvor al vieții, atunci moartea te va birui
"Este trist faptul că unii creștini ajung să aibă această concepție despre Treime: Dumnezeu-Tatăl este văzut drept un personaj total inaccesibil specific Vechiului Testament, vechi-de-zile, cu o barbă albă lungă – fioros, dur, răzbunător și lipsit de compătimire. El este Dumnezeul dreptății și al judecății, precum zeul viking Odin care trimite trăsnete asupra oamenilor firavi, fragili, muritori. În contrast cu acesta, Iisus Hristos este considerat drept Mielul lui Dumnezeu, iubitor, plin de compasiune, blând, Care, în calitate de Fiu caută să-L îmblânzească pe Tatăl Său mânios. Duhul Sfânt este acea Persoană ciudată și prin urmare El nu este băgat în seamă.
Spre deosebire de această viziune, învățătura Ortodoxiei despre Cădere este centrată pe starea noastră, sau condiția noastră, în loc să fie axată pe o lege încălcată sau pe mânia îndreptățită a lui Dumnezeu.

În cei optsprezece ani ai mei ca protestant ajunsesem să văd mântuirea ca fiind ființa noastră salvată de la urgia lui Dumnezeu și din iadul pe care El îl crease pentru cei pierduți. Practic, mântuirea nu însemna decât să eviți iadul și să mergi în rai. Acum, ca ortodox, eram învățat că mântuirea înseamnă a fi salvat nu de la urgia lui Dumnezeu, ci din puterea celor trei mari dușmani: păcatul, moartea și diavolul. "
Reply With Quote
  #107  
Vechi 29.12.2012, 15:17:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Eu asta am inteles , dar nu am inteles chestia cu suferinta si boala in general , caci te-am intrebat clar despre acei copii nevinovati bolnavi de cancer , leucemie , plini de tumori , care se inghesuie in patuturile lor de la I.O.B , fara speranta , albi la fata , piele si os , cu ovhii dusi in fundul capului .
Mai , mai lasati teoriile astea desarte , si treziti-va la realitate , pana nu va va trezi Cel de Sus cu un caz real din familia voastra .
SA VA FEREASCA DUMNEZEU !
Abia acum am inteles la ce te refereai, a fost o neintelgere legata de cuvantul pe care l-am folosit. Vezi si mesajul adresat lui Lore. Ea da si raspunsul corect pentru boala, cele trei cauze.
Mergand inainte de cadere Adam nu era facut sa moara si nici sa fie bolnav. Boala a venit dupa cadere. In unele cazuri boala nu are legatura cu pacatele, cum a mentionat si Lore, avem exemplul Sf. Iov. Sau un caz mai recent, Sfantul Nectarie, unul din cei mai iubiti sfinti in zilele noastre, la sfarsitul vietii a avut cancer.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 29.12.2012, 17:48:00
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Sunt perfect de acord cu tine, Decebal.
Jenantă tentativă de deturnare a atenției și a focalizării, domnule Poterașu' Celestial, dar cred că era evident că nu la vestimentația slujitorilor și obedienților papiști mă refeream, ci la compania selectă în care se aflau: franchiști, fasciști, naziști, ustași, și cum stăteau toți cu mâinile pe sus pe acolo. La un moment dat chiar m-am întrebat dacă era vorba despre biserica romano-catolică sau despre biserica fascisto-catolică.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 30.12.2012, 20:13:07
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Doamnă Laura, același Hristos căruia i-ați jurat fidelitate veșnică este cel care (după cum bine observa în altă parte domnul Dragomir) a vorbit de mai multe ori despre Iad, scrâșnirea dinților etc. decât despre Rai.

Iadul nu este doar alegerea liberă a unora de a fi departe de Dumnezeu. În nenumărate locuri din Scriptură, din Tradiție, din scrierile sfinților, etc., este prezentat drept dreaptă pedeapsă și drept veșnic chin, veșnică tortură și agonie.

Eu apreciez poziția oricui încearcă să se detașeze de aceste învățături. Însă sunt învățăturile Bisericii dumneavoastră. Nu doar ale habotnicilor, ale ortodoxiștilor sau ale mai știu eu cui.

Dacă x și z de pe acest forum doresc să eticheteze poziția mea drept mândrie drăcească, e treaba lor.

Dar situația în care un om ar suferi o eternitate de chinuri pentru că a greșit într-o viață finită din punct de vedere temporal este de o nedreptate (scuzați ironia și ignorați "mândria") strigătoare la cer.

Iar ideea că cineva ar putea fi veșnic fericit în condițiile în care o persoană care i-a fost apropiată, un părinte, un soț, un copil, va fi chinuit pentru veșnicie pentru păcatele sale - este o monstruozitate.

Poate că sunt mândru, sau nebun, dacă gândesc așa. Bine. Sunt ce vreți voi. Sunt mândru, sunt nebun, dar fericirea în paralel cu suferința celor apropiați rămâne o MONSTRUOZITATE.
Nu m-am gândit să număr mențiunile despre iad din Sf. Evanghelie pentru a vedea dacă ele sunt mai multe decât cele referitoare la rai. :)
Oricum, expresiile evanghelice pe care le-ați menționat ("scrâșnirea dinților" etc) sunt alegorice, fiind rostite în parabole. Chiar îmi vine-n minte acum titlul celei mai noi cărți a domnului Andrei Pleșu: "Parabolele lui Iisus. Adevărul ca poveste"... Vedeți, în unele parabole cei care merg în iad sunt înfățișați ca 5 fecioare cărora li se refuză intrarea la nunta Mirelui ceresc (deci, o privare de comuniunea cu Dumnezeu), în alte locuri este vorba de un foc (evident, spiritual: chinurile cauzate de mustrările conștiinței etc) și o sete veșnică (setea de Hristos), fiind evidențiate astfel diverse laturi ale suferinței pe care o trăiesc, încă din viața aceasta, cei care nu vor să iubească.
Gândiți-vă la cei care se sinucid (nu mă refer la bolnavii psihic care n-au discernământ și nici nu aduc în discuție situația celor care-și iau viața din cauza unor suferințe fizice aproape imposibil de îndurat, ci îi am în vedere pe cei care aleg să încheie conturile cu lumea asta doar pentru că i-a părăsit iubitul/iubita, au pierdut în afaceri etc). Oare cine i-a dus pe aceștia în pragul disperării? Oare nu tocmai lipsa lui Dumnezeu din mintea lor?
Oare nu cumva dorul lor cel mai profund, neconștientizat nici chiar de către ei înșiși, este tocmai acela de a trăi bucuria veșnică a comuniunii cu Dumnezeul iubirii?? Cine i-a împins pe aceștia în adâncul deznădejdii? Dumnezeu? Nicidecum! Atunci, nu ne-am putea gândi, oare, că adevăratul motiv al disperării acestor persoane este iadul lor lăuntric, al cărui autor, evident, nu este Tatăl Cel ceresc?...
Da, iadul este o pedeapsă veșnică, în sensul în care se poate spune și despre consecințele negative ale alegerilor noastre mai puțin importante că sunt resimțite ca pedepse ale propriei lipse de responsabilitate. Iadul este o stare spirituală, nu un loc și se află... în inimile celor care se închid, se izolează de Dumnezeu și de semeni, se degradează spiritual până-ntr-atât încât nu mai găsesc în ei înșiși puterea de a trăi iubirea. De aceea, iadul este, așa cum ați scris dvs, o veșnică agonie sau, cum spunea părintele Stăniloae, "o moarte conștientă". Este "o moarte conștientă" și - îndrăznesc să adaug - aleasă în mod liber.
Spuneați că este incorect să suferim veșnic pentru păcate comise în timp?
Da, sunt întru totul de acord. Acesta a fost, cred, unul dintre motivele pentru care Fiul lui Dumnezeu a coborât la iad, eliberându-i de acolo pe toți cei ce I-au acceptat prezența și iubirea. Cred că Dumnezeu vrea și poate să-i elibereze pe oameni și de acolo, adică și dintr-o astfel de stare a conștiinței. Dacă omul nu vrea, ce să-i facă Dumnezeu? Să-l mântuiască împotriva voinței lui? Ce mântuire ar fi aceasta? Poate exista fericire fără dragoste și dragoste fără libertate?
Sfinții Părinți (de exemplu, Sf. Vasile cel Mare) consideră că dragostea lui Dumnezeu este resimțită ca foc și chin veșnic de către cei care nu o merită. Oare nu simțim astfel și-n lumea aceasta, atunci când rănim, dezamăgim, trădăm iubirea unei ființe dragi? Oare nu am prefera, în astfel de momente, ca celălalt să nu ne fi acordat atât de multă încredere, să nu fi făcut atât de mult pentru noi?... Sf. Isaac Sirul scria că se teme nu de pedeapsa lui Dumnezeu, ci de iubirea Sa cea infinită și necondiționată față de fiecare suflet omenesc. Ce poate fi mai tragic, mai rușinos, mai chinuitor decât conștiința faptului că am păcătuit împotriva Celui Care S-a sacrificat pentru noi? Și ce poate provoca mai multă suferință decât lupta interioară între conștientizarea propriei stări de decădere morală și ispita, dorința de a rămâne în continuare în întunericul păcatului?
Dvs. spuneți că n-ați putea fericit știindu-i pe cei apropiați în iad?
Da, nici Hristos nu poate... de aceea S-a sacrificat și, deși dorește atât de mult mântuirea noastră, nu ne constrânge s-o acceptăm. De aceea, El este, cum spunea Pascal, "în agonie până la sfârșitul veacurilor" sau, potrivit Sfântului Ioan Evanghelistul, El este "Mielul jertfit de la întemeierea lumii". Nici Moise n-a vrut să intre în pământul făgăduinței fără poporul pe care-l conducea, deși membrii acelei generații, disprețuindu-și propria libertate, tânjeau după întoarcerea în robia egipteană.
Nici Sf. Apostol Pavel și-a exprimat dorința de a-și sacrifica propria mântuire pentru salvarea spirituală a conaționalilor săi care nu credeau în Hristos Dumnezeu. Sf. Teodor Studitul, în același autentic duh evanghelic, mărturisea că nici n-ar accepta să intre-n rai dacă, pentru aceasta, ar fi nevoit să se despartă de obștea mănăstirii sale.
Și ce dovedeau toți aceștia? Faptul că raiul era... în sufletele lor, pentru că Raiul este Hristos, Care suferă și Se jertfește pentru fiecare suflet lipsit de dorința de a iubi.
Dvs nu puteți accepta ideea că o persoană apropiată ar merge în iad? Înseamnă că... n-aveți cum să nimeriți adresa iadului, fiindcă aveți Împărăția lui Dumnezeu în sufletul dumneavoastră! :)
Dacă fericirea lui Dumnezeu ar fi însemnat indiferență față de cei lipsiți de capacitatea de a iubi, atunci... Hristos nu S-ar mai fi întrupat în istorie și n-ar fi ales calea jertfei supreme pentru eliberarea fiecăruia dintre noi.
În final (fiindcă observ că, nu știu de ce, mi-a ieșit un comentariu lung și am sărit de la o idee la alta), aș vrea să vă împărtășesc un citat al părintelui Steinhardt care, deși foarte scurt, exprimă într-un mod uimitor de profund esența iadului - refuzul liber și conștient al dragostei lui Dumnezeu: "Nu de Dumnezeu mă tem (fiindcă e atotbun), ci de mine însumi: liber și rău fiind, pot să nu-I deschid ușa".
A, mi-a venit în minte chiar acum și un alt citat al lui Steinhardt (ale cărui cărți m-au ajutat și mă ajută enorm în creșterea mea spirituală): "Biruitorule al beznei, scoate-ne din îngusta, neagra pușcărie în care singuri, de proști și răi ce suntem, ne-am înzidit".
Ambele citate se găsesc în volumul de predici "Dăruind vei dobândi", dar nu mai stau acum să caut paginile. :)

O seară minunată să aveți și un an nou plin de bucurii!

P. S. Spuneați că este posibil ca anumite persoane de pe forum să vă eticheteze atitudinea drept "mândrie drăcească". Ce importanță are?
Esențial este... să-L regăsiți pe Dumnezeu pentru că, deși dvs. nu mai credeți în Hristos, crede El în dvs.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #110  
Vechi 30.12.2012, 20:20:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumos cuvânt, Laura. Cred că-i va merge la inimă (dar și la minte) și fratelui MihaiG.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 08:56:13
Bun venit in Postul Nasterii Domnului ! marcel3 Stiri, actualitati, anunturi 0 14.11.2010 19:09:48
Cuvinte la praznicul Nasterii Domnului ... mihai anton Craciunul - Nasterea Domnului 0 16.04.2010 00:55:12
Icoana Nasterii Domnului + cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 11 29.12.2008 04:42:21