Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.05.2015, 17:04:11
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Oricât și-ar stoarce creierii, ateii, nu pot dovedi că Dumnezeu, nu există.
Nu vreau sa fiu pisalog, dar nu poti fizic sa demonstrezi ca ceva nu exista :)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.05.2015, 17:23:07
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu vreau sa fiu pisalog, dar nu poti fizic sa demonstrezi ca ceva nu exista :)

https://www.youtube.com/watch?v=GsMLqCIMKhY

Reply With Quote
  #43  
Vechi 19.05.2015, 19:31:37
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Problema de facto este imaturitatea intelegerii modului cum functioneaza cognitia conceptuala - lipsa de respect pentru valorile celuilalt, a ateului fata de credincios si invers.

Existenta sau non-existenta Lui Dumnezeu sunt egal nedemonstrabile pentru simplul motiv ca Dumnezeu / absenta Lui se afla in ochiul privitorului.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 19.05.2015 at 20:28:03.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 19.05.2015, 21:56:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Am fost eu vreodata ateu? Sau stii tu asta despre mine si eu nu?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 19.05.2015, 23:01:58
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Dumnezeu / absenta Lui se afla in ochiul privitorului.
Florine, ce spui acolo ?

Prezența sau absența lui Dumnezeu se află în ochiul privitorului ? Poftim ? Nu-i ce spui...

Dumnezeu e peste tot, efectiv, peste tot ! În fiecare particulă de aer, Îl respirăm pe Dumnezeu și nu înțelegem.
În fiecare fir de iarbă, în fiecare atom de materie și fiecare atom de nematerie, și știința știe asta, dar se face că ploauă :)

Dumnezeu e în fiecare celulă, în fiecare rază de lumină, învârte Universul, întrun echilibru fascinant, ca echilibrul pământului, și crează Universul, îl extinde, împreună cu Sfinții Lui.

Dumnezeu nu există ? Ce glumă bună ! :) Dumnezeu există cu adevărat !

Și ateii știu asta, și evoluționiștii, și întreaga știință știe asta, dar se eschivează, din cauza rațiunii exagerate, le place să se complice, dar tot sfârșesc în numiri a lui Dumnezeu, precum : "design inteligent", sau "particula lui Dumnezeu" sau alte copilării.

Dumnezeu este Sfânta Treime. Dumnezeu este Iubire. Iertare. Bunătatea. Dumnezeu este Cel ce este !

Mânca-v-ar Raiul ! :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #46  
Vechi 19.05.2015, 23:40:53
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Problema de facto este imaturitatea intelegerii modului cum functioneaza cognitia conceptuala - lipsa de respect pentru valorile celuilalt, a ateului fata de credincios si invers.

Existenta sau non-existenta Lui Dumnezeu sunt egal nedemonstrabile pentru simplul motiv ca Dumnezeu / absenta Lui se afla in ochiul privitorului.
Acum tu arati o lipsa de respect si fata de crestini si fata de atei...reprosandu-le ca ...ei nu inteleg care-i treaba .Arata putin respect pentru valorile celorlalti...si fii de acord cu toti.Cand ne spamezi cu pastile budiste acoperite cu glazura din Sf. Parinti ca sa fie mai usor de inghitit nu arati ,oare,lipsa de respect si o imaturitate a intelegerii crestinismului?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.05.2015, 14:08:40
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Florine, ce spui acolo ?

Prezența sau absența lui Dumnezeu se află în ochiul privitorului ? Poftim ? Nu-i ce spui...

Dumnezeu e peste tot, efectiv, peste tot ! În fiecare particulă de aer, Îl respirăm pe Dumnezeu și nu înțelegem.
În fiecare fir de iarbă, în fiecare atom de materie și fiecare atom de nematerie, și știința știe asta, dar se face că ploauă :)

Dumnezeu e în fiecare celulă, în fiecare rază de lumină, învârte Universul, întrun echilibru fascinant, ca echilibrul pământului, și crează Universul, îl extinde, împreună cu Sfinții Lui.

Dumnezeu nu există ? Ce glumă bună ! :) Dumnezeu există cu adevărat !

Și ateii știu asta, și evoluționiștii, și întreaga știință știe asta, dar se eschivează, din cauza rațiunii exagerate, le place să se complice, dar tot sfârșesc în numiri a lui Dumnezeu, precum : "design inteligent", sau "particula lui Dumnezeu" sau alte copilării.

Dumnezeu este Sfânta Treime. Dumnezeu este Iubire. Iertare. Bunătatea. Dumnezeu este Cel ce este !

Mânca-v-ar Raiul ! :)
Problema e ca exact asa ar putea spune si un ateu, doar ca despre inexistenta lui Dumnezeu.

Pana la urma depine mult de fiecare individ. De perspectiva fiecaruia, de...multe lucruri care nici macar sa explic nu pot. Eu crd in Dumnezeu, dar nu iti pot explica exact in cuvinte de ce cred. Si nu, nu epentru c asa am fost invatata, pentru ca, desi am fost crescuta crestineste de catre bunici, am ajuns a fiu atee la un moment dat in viata mea. E pentru ca asa simt, iar explicatiile ar fi prea inurcate, prea multe si prea de neinteles pentru restu.

dar e o vorba, care imi place mult:
"Daca cred in Dumnezeu, iar El nu exista, nu am pierdut nimic, insa daca nu cred in Dumnezeu, iar El exista, atunci am pierdut totul"
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.05.2015, 18:44:40
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Acum tu arati o lipsa de respect si fata de crestini si fata de atei...reprosandu-le ca ...ei nu inteleg care-i treaba .Arata putin respect pentru valorile celorlalti...si fii de acord cu toti.Cand ne spamezi cu pastile budiste acoperite cu glazura din Sf. Parinti ca sa fie mai usor de inghitit nu arati ,oare,lipsa de respect si o imaturitate a intelegerii crestinismului?


Lipsa de respect - presupune judecarea/denigrarea celuilalt pe baza a ceea ce crede acesta.

Cand ateul spune despre credincios ca este "credul" sau "dus cu sorcova" pentru ca acesta crede intr-un Dumnezeu invizibil - este lipsa de respect.

Cand credinciosul spune despre ateu ca este "ingust", "intunecat", ca se duce in iad - pentru ca nu crede in Dumnezeu - este de asemenea lipsa de respect.

A scrie cele doua fraze de mai sus - nu este este lipsa de respect - nici fata de credincios, nici fata de ateu.

A spune ca lipsa de respect este o problema - nu este lipsa de respect.

----------

Altfel spus, toleranta este intoleranta fata de intoleranta.


- evident un rationament al intolerantei.

---------
In logica prezentata...orice punct de vedere care nu se aliniaza dogmelor este "lipsa de respect".
-----------

Bin, m-ar bucura sa intervii punctual si la subiect atunci cand un anumit topic prezinta din punctul tau de vedere "defectiuni/fisuri".
__________________


Last edited by florin.oltean75; 21.05.2015 at 18:58:28.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.06.2015, 08:55:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Știința Conștiinței (umane) este ținută ascunsă (documentar științific de 2 ore jumate)

https://www.youtube.com/watch?t=546&v=LFSRTsLOiv0

(doar engleză, nu are traducere)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.07.2015, 18:56:32
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Hristos a înviat.

Am găsit un filmuleț, care mi-a dovedit din nou, științific, că Dumnezeu există.

Cum să spunem că acești copii, au evoluat din maimuță?

Cine spune așa ceva, e schizofrenic paranoid, ca să nu spun posedat.

https://www.youtube.com/watch?v=o6ZD5tqDs8E
Deci daca exista copii (sau oameni) care pot sa faca rapid calcule matematice in minte inseamna ca exista Dumnezeu ?

Cam slabut argumentul. Exista o sumedenie de alte asa numite dovezi "stiintifice" mai tari decat asta, cum ar fi existenta emotiilor la oameni normali, capacitatea de a discerne intre bine si rau, liberul arbitru, lucruri mult mai simple care in sinea lor ar putea fi dovada clara ca exista Dumnezeu. Numai ca nici alea nu sunt o dovada necontestabila. Cu atat mai putin capacitatea de calcul.

Igor, nu fi paranoic, ia-o mai usor ca nu e asa de simplu cum vrei tu sa crezi.
Reply With Quote
Răspunde