Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 31.10.2018, 04:06:48
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Patriarhul Tihon a murit în anul 1925, iar Mitropolitul Serghie face declarația pe 16 iulie 1927. Nu prea înțeleg cum a fost posibilă presupusa anatemă a P. Tihon asupra M. Serghie.
Poate l-o fi anatemizat inainte pentru atitudinea de simpatizant cu noul regim, atitudine din care va fi rezultat declaratia din 16.07.1927, pe de-o parte;

Insa, pe de alta parte(imi dau cu parerea), niciunde in Scriptura nu se face, nu se sugereaza si nu se sfatuieste niciun fel de propaganda politica, ci supunere pentru orice oranduire statala:

17. Ascultati de mai marii vostri si fiti-le supusi, caci ei privegheaza asupra sufletelor voastre, ca unii care au sa dea socoteala de ele; (Evrei13,17)
cu atat mai mult cu cat in rugaciunea staretilor de la Optina se spune "...Orice vesti de-a lunul zilei cu liniste ma-nvata sa intampin intarit in credinta ca peste toate-I sfanta Voia Ta..."

Asadar, ceea ce exista si ne inconjoara este permis de Dumnezeu sa se intample, iar Biserica se ingrijeste de reactia noastra fata de lumea din jur, care cu permisiunea lui Dumnezeu ne-a implicat si pe noi; pe deasupra oranduirea comunista seamana cu oranduirea de obste adusa la viata chiar de primii crestini.
Daca ordinea sociala "unsa" de Dumnezeu(adica in vigoare) nu ne convine inseamna ca ne impotrivim lui Dumnezeu. Cand au venit sa-L prinda, Iisus zicea:

53. Sau crezi cumva ca nu pot sa-L rog pe Tatal Meu si sa-Mi trimita acum mai mult de douasprezece legiuni de ingeri?
54. Dar cum se vor plini Scripturile, ca asa trebuie sa fie?" (Mt26,53-54)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 31.10.2018 at 04:35:43.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 31.10.2018, 06:30:24
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Patriarhul Tihon a murit în anul 1925, iar Mitropolitul Serghie face declarația pe 16 iulie 1927. Nu prea înțeleg cum a fost posibilă presupusa anatemă a P. Tihon asupra M. Serghie.
declaratia din 1927 intra sub incidenta anatemei data de bo rusa in 1918. acum, nu stiu daca asa si e , dar asa ar fi logic. o anatema e valabila atat timp cat nu e retrasa.

Citat:
În prealabil postat de demetrius
Insa, pe de alta parte(imi dau cu parerea), niciunde in Scriptura nu se face, nu se sugereaza si nu se sfatuieste niciun fel de propaganda politica, ci supunere pentru orice oranduire statala:
iata ce zicea chiar Tihon:
"„Nu ne revine nouă să judecăm puterea pământească: orice putere îngăduită de Dumnezeu va vedea coborând asupra ei binevoirea noastră, dacă ea se va dovedi cu adevărat «slujitoare a lui Dumnezeu spre binele celor cârmuiți»"

se baza pe ce spunea pavel, printre altele:
"3. Caci dregatorii nu sunt frica pentru fapta buna, ci pentru cea rea. Voiesti, deci, sa nu-ti fie frica de stapanire? Fa binele si vei avea lauda de la ea."

deci este valabil numai atunci cand stapanirea face bine... bolsevicii au atarnat caroaie de gatul unor episcopi si i-au aruncat de vii in volga, la un moment dat mai functionau doar vreo 500 de biserici.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 31.10.2018, 12:17:05
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

No așa, deci ”i-a anatemizat pe bolșevici și pe colaboratorii lor”, nu ”a aruncat anatema peste serghie si peste toti adeptii lui”. Evident, ”Serghie și adepții lui” au intrat sub incidența anatemei. :)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 31.10.2018, 14:20:53
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

a zis asa cand a dat anatema:

"Va jur pe toti cei care sunteti copii devotati ai Bisericii Ortodoxe a lui Hristos, sa nu aveti comuniune cu acesti renegati ai neamului omenesc de niciun fel."

si ala da declaratia cu legitimitatea bolsevismului... cum sa nu intre sub incidenta anatemei?

edit.oricum, a fost tare popa ala...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 31.10.2018 at 14:26:30.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 31.10.2018, 21:02:38
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Am spus că intră sub incidența anatemei, numai că anatema nu a fost dată numai pentru ”serghei și adepții lui”. Acum sper să înțelegi. :)
Reply With Quote
  #126  
Vechi 31.10.2018, 21:47:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Iarăși o dai cu mântuirea, deși nu s-a pomenit de așa ceva. Noi vorbim de faptul dacă este sau nu în Biserică. Și de unde știi că nu crede, ai un aparat care măsoară de la distanță credința omului? El spune că nu are niciun gând de părăsire a Bisericii, chiar dacă nu o frecventează des. Prin botez el a devenit membru al Bisericii, în prezent ”mădular bolnav”. Dar știi tu pentru cât timp?
Tu nu intelegi ce citesti sau doar respingi invatatura ortodoxa, ca de obicei. Ce scrie in link-ul pe care l-am dat, din catehism? Negru pe alb despre cine face parte din Biserica. In plus scrie si cine sunt madularele bolnave, nu ce presupui tu. Ti s-a dat ce spune statulul si invatatura ortodoxa, discutia e incheiata, tu oricum respingi invatatura ortodoxa, pentru ca apartii de credinta ecumenista.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 31.10.2018, 22:08:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
intelegi cat de mare este dragostea Bisericii pentru fiii ei? "care singuri s-au asezat in afara Bisericii". Biserica nu te alunga, numai oamenii o fac, unii ca tine...
Eu am dat citatele din invatatura, tu dai citate in care nu se spune ceea ce noi discutam. E absurd si ilar despre ce vorbim, ca cei ce sunt atei sa faca parte din Biserica. Biserica nu este o institutie culturala, la ateii din vest am vazut ca e aceeasi intelegere, ei spun ca apartin de cultul catolic pentru ca il vad ca o institutie omeneasca, istorica. E complet ilar, cum sa faci parte din Biserica lui Hristos cand nu crezi in El?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 31.10.2018, 22:29:38
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Am spus că intră sub incidența anatemei, numai că anatema nu a fost dată numai pentru ”serghei și adepții lui”. Acum sper să înțelegi. :)
da.
oricum e controversata treaba, insa cu ocazia asta l-am descoperit pe Tihon. tot e bine...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 31.10.2018, 22:30:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
si pentru ca am pomenit despre cei care fac parte din Biserica sau nu, hai sa va spun cine nu face parte, patriarhia Moscovei!

in 1927 mitropolitul serghie a dat o declaratie in care spune ca biserica ortodoxa rusa recunoaste puterea bolsevica ca putere legitima si alte asemenea enormitati. declaratie care a fost semnata de multi episcopi si preoti rusi, serghie al nostru fiind facut patriarh un pic mai tarziu. problema e ca patriarhul rusilor, Tihon, un adevarat martir al rusilor, a aruncat anatema peste serghie si peste toti adeptii lui. cei care nu au semnat au fugit din rusia, patriarhia moscovei nu s-a delimitat niciodata de declaratia lui serghie. anatema asta inseamna, printre altele, eliminarea celor anatemizati din Biserica.
De cand ai intrat pe forum nu-mi amintesc sa fi scris un singur mesaj cu informatii adevarate. Evident ca aceste date istorice sunt eronate, asa cum au observat si altii. Patriarhul Tihon nu avea cum sa dea o anatema pentru Patriarhul Serghie, pentru ca acesta din urma a fost numit dupa ce a murit Patriarhul Tihon. Ai inteles gresit, rusii din SUA au dat aceste anateme, Patriarhul Tihon chiar a declarat loialitatea fata de regimul comunism, in mod formal, pentru a salva Biserica prigoonita. Toate cultele din toate tarile comuniste si-au declarat loialitatea fata de regim, altfel nu ar mai fi putut functiona, erau interzise. O parte din rusii din America s-au rupt de BO Rusa din motivele mentionate de tine, ajungand intr-o perioada schismatici, in comuniune cu stilistii. In ultimii ani s-au impacat, acum fac si ei parte din BO Rusa.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 31.10.2018, 22:47:11
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am dat citatele din invatatura, tu dai citate in care nu se spune ceea ce noi discutam. E absurd si ilar despre ce vorbim, ca cei ce sunt atei sa faca parte din Biserica. Biserica nu este o institutie culturala, la ateii din vest am vazut ca e aceeasi intelegere, ei spun ca apartin de cultul catolic pentru ca il vad ca o institutie omeneasca, istorica. E complet ilar, cum sa faci parte din Biserica lui Hristos cand nu crezi in El?
e absurd pentru tine, asa cum ti-am spus mai sus. asa cum a fost si cu calugaria, tu crezi ca exista niste drepturi date de divinitate unora, ceea ce este complet fals. e chiar dimpotriva, clerul are mai multe obligatii decat drepturi.

din nou, esti incorigibil. este vorba despre cine face parte si cine nu din Biserica. chiar si pentru mine este fascinant, odata Botezat Biserica crestina te asuma, esti al Ei, pare, sau poate chiar este, insusi Dumnezeu, iti acorda intreaga libertate, daca tu, in necredinta ta, te separi, asta este, dar ea, Biserica, nu te alunga. invat multe din discutiile astea si pierd multe din prejudecatile mele.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare