Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.02.2010, 22:42:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de albertini0 Vezi mesajul
a avut draceasca deviza" Liberte, Egalite, Fraternite!" (inventata de masoni).
Din ce spui tu, literal vorbind, tu vrei sa termini cu Hristos nu cu Basescu :)

Doar El nu ne-a indemnat catre aceleasi idealuri!
Iubire, fraternitate, egalitate in fata lui Dumnezeu, si in final Libertate prin cunoasterea Adevarului?

Pina si revolutia impotriva Bisericii este asemanatoare inceputurilor crestinismului care a intrat in conflict cu Sinedriul Evreiesc si altele, deci prin natura manifestarilor ei a fost revolutionara si anarhista (anti-establishment)

Mai tirziu crestinii au introdus .."presedintii" lor
Ca urmare un presedinte de republica nu este mai "neuns" decit primii conducatori anarhisti crestini, iar Basescu este unsul Sau. Dumnezeu nu are treaba cu ungerea materiala care-ti lipseste tie pentru a fi convins( aia cu ulei, incoronare, blah, blah) ci este UNS de ALTE Entitati.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.02.2010, 23:01:53
decebal's Avatar
decebal decebal is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2006
Mesaje: 5
Post conducator

...Este al doilea mandat,al domnului presedinte Basescu...parerile cu unsul lui Dumnezeu sunt im-partite...stim doar sa ne plangem ca niste necunoscatori in cele ale credintei...Da totul se face dupa voia lui Dumnezeu...nimic nu e intamplator...si ceilalti conducatori,care spunem si au facut rau omenirii,au avut rolul lor...greu de inteles,dar sa nu uitam ca pe langa ei au fost multi altii care au fost de acord cu ei,fiindca ei singuri nu putea face atata rau...Cum poate sa castige presedentia Romaniei,un om al car-ui sotie umbla pe la vrajitoare....!!!!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 08.04.2010, 11:45:41
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
si totusi uite ce bine o duc altii, efectiv ca-n sinul lui Avraam...INCA DE PE PAMINT!
...si drept rezultat s-au indepartat cu totul de Dumnezeu! Dumnezeu iti cere o anumita gandire, anumite mici sacrificii, o mica lupta impotriva pacatului. Daca le ai pe toate si e totul atat de bine si dulce de ce sa te mai gandesti la Dumnezeu? Rezultatul este o indepartare care nu poate insemna decat moartea! Ti-am mai zis ca pui prea mare pret pe lucrurile materiale. Recunosc importanta materialului dar sa zici ca esti in sanul lui Avraam pt ca ai matul plin este prea mult!
Citat:
În prealabil postat de Grindcore Vezi mesajul
Si este in regula din punct de vedere crestinesc ca eu sa sufar pentru greselile facute de altcineva? Nu mi se pare nici logic si nici moral.
Tu nu ai pacate? A revenit cumva Iisus Hristos si nu stiam noi??

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
mi se pare desuet sa se vorbeasca politica pe acest site
Corect. Cine a initiat subiectul a fost impins de vrajmas.
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da, ai dreptate Costel, dar mult mai trist este că a pătruns atât de mult politica pe acest forum ORTODOX !
De acord.
Citat:
În prealabil postat de RELUCU Vezi mesajul
Unsul lui Dumnezeu nu poate fi un presedinte !
Doar monarhia, prin rege sau imparat, intronizati de Adevarata Biserica Crestina, pot fi unsii lui Dumnezeu !
Republica de astazi, cu presedintele ei cu tot, nu este placuta lui Dumnezeu.
Dumnezeu a binecuvantat MONARHIA !
A spune ca Basescu este unsul lui Dumnezeu, suna a blasfemie !!!
Corect. De aceea spurcaciunile care conduc acum lumea (materiala) din umbra au luptat pt distrugerea a tot ce inseamna conducere prin monarhie in aproape toata lumea. Nu vorbesc de monarhiile mai mult simbolice ramase.
Citat:
În prealabil postat de NTatiana Vezi mesajul
De-a lungul istoriei noastre am fost extrem de luminati dar e pacat ca nu au fost luminati si ceilalti din comunitatea Europeana...; daca ai fi invatat bine Istoria Romaniei ai fi inteles cat s-a chinuit Stefan cel Mare sa lege o alianta cu Papalitatea si sa capete ajutor militar impotriva tuturor invadatorilor, fie ei turci, tatari sau altii ...; ai fi stiut ca Mihai Viteazu' a murit de mana lui Batory si a incercat si el sa incheie o alianta cu ungurii ca sa pprimeasca ajutor militar sa stavileasca invaziile turcesti pe teritoriul Valahiei ...; au avut succes amandoi domnitorii Romani ??? aud....???????? NU, din contra , numai uneltiri si razbunari de prost gust si poti sa-i consideri pe cei din Vestul Europei mai luminati decat noi, Romanii??? cum , daca nu au inteles ca trebuie sa contribuie si ei cu ceva la mentinerea Crestinatatii din Europa, la mentinerea la distanta a dusmanilor Europei ...; norocul lor , ca stim cu totii cateodata prostii sunt cei care au noroc in viata...a fost ca noi am fost foarte tari pe pozitiile de aparare aici in Carpati , ca daca eram slabi ..si neluminati cum afirmi tu, aia din vest ar fi citit Coranul Duminica in locul Bibliei si s-ar fi inchinat in moschee la Mahomed si nu in biserici crestine la Bunul Dumnezeu si Isus Cristos ! asta asa pentru cultura ta generala...sunt mandra ca sunt Romanca si ceea ce ti-am scris tie aici le-am spus-o verbal chiar alora din vest , de aici, fara menajamente si fara mila...( si nu le-a placut deloc dar nu avut nici un fel de comentariu de facut pentru ca stiau din start ca nu aveau dreptate oricum ar fi incercat sa motiveze lipsa lor de desteptaciune ca secole la rand nu au vrut sa ne dea nici o mana de ajutor in apararea Europei si aceeasi soarta au avut-o si Grecii si Sarbii si Albanezii si Macedoneeni, Bulgarii, toti au cazut pana la urma prada turcilor din cauza indaratniciei Vestului si acum se intreaba de ce or fi tarile astea atat de inapoiate ....oare de ce ??? ...e prea mult tupeu in intrebarea asta si raspunsul e simplu ...doar ca ei il ignora ca ii implica si pe ei ca vinovati directi ) sa stie si ei de ce mai exista ca natii in ziua de azi...ca stramosii nostri s-au jertfit si pentru ei ! Va place sau nu, asta e adevarul si nimeni nu il mai poate schimba ...e scris in Ceruri cu sange !!!iti urez toate cele bune si succes la invatat Istorie...
Lasa ca vor avea ocazia in curand sa inteleaga (tardiv) ce inseamna "iar copacul care nu da roada placuta lui Dumnezeu este taiat si pus pe foc!". Viitorul europei este clar musulman. Incearca ei sa semene ateismul/satanismul dar rezultatul va fi intarirea islamului. Si cand vor zace prin case sau pe strazi sangerand si murind iar unii urland deasupra "Allah akbar!", vor regreta dar va fi tarziu! Sa dea Dumnezeu macar sa regrete si sa ceara iertare in ultima clipa!

Andrei, pt totul, dar pt absolut toata placerea din aceasta lume exista plata! Nu te mai bucura de placeri materiale ca sunt spoiala sa nu se vada putreziciunea care vine cu ele. Repet, si eu sunt robit de lucruri placute dar e bine totusi sa recunoastem ca nu e ok, poate intr-o zi vom avea puterea sa ne indreptam...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 08.04.2010, 12:15:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este scris:
Orice cirmuire este de la Dumnezeu!
Ca urmare trebuie respectata!

si deasemenea sa nu uitam ca

Asa cum Unsul lui Dumnezeu raspunde pentru pacatele lui el va raspunde la Judecata si pentru pacatele supusilor lui, pacate pe care le putea preveni!

De aceea a fi presedinte este o mare responsabilitate !
Amuzant.
Sa intelegem si ca atunci cand va ajunge in Iad, cei care au intrat acolo din cauza purtarii lui iresponsabile vor fi scosi de acolo?
Reply With Quote
  #75  
Vechi 08.04.2010, 17:10:54
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Asa cum e boborul, asa-i si conducatorul
Reply With Quote
  #76  
Vechi 08.04.2010, 17:50:43
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este scris:
Orice cirmuire este de la Dumnezeu!
Ca urmare trebuie respectata!

si deasemenea sa nu uitam ca

Asa cum Unsul lui Dumnezeu raspunde pentru pacatele lui el va raspunde la Judecata si pentru pacatele supusilor lui, pacate pe care le putea preveni!

De aceea a fi presedinte este o mare responsabilitate !
Of,se refera la arhierei....Cand devi arhiereu te ungi a doua oara cu sf si marele mir...deci numa cand devi arhiereu primesti o a doua sansa sa fi uns cu sf si marele mir...Cand era Iisus la Pilat a zis asa:

Pilat i-a zis "putere am sa te eliberez si putere am sa te rastignesc".
Iisus a raspuns: "nu ai fi avut putere asupra mea daca nu ti-ar fi dat Tatal Meu".

Deci se refera nu numai la arhierei ci cei care conduc in numele lui Dumnezeu de ex Patriarhul este mai mare ca Basescu...Toti raspundem direct in fata lui Dumnezeu nu numai conducatorii....Basescu e pus ca si conducator al tarii el reprezinta tara da guvernu si parlamentu o conduc in adevaratul sens al cuvantului asta in comparatie cu patriarhul + sf sinod care pot lua o decizie directa...Si satanistii au conducator trebuie sa respectam conducatorul ca este unsul lu Dumnezeu?Poate nu m-am exprimat bine dar unsul lui Dumnezeu nu e Basescu :)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 09.04.2010, 09:29:52
wally1 wally1 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.03.2010
Locație: W-EUROPE
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Angry base

Cum puteti spune ca nesimtitul asta e unsul lui DUMNEZEU,o asemenea creatura care a fost in stare sa jure "stramb" cu mana pe Biblie,sub a carui obladuire s-au adunat toti mafiotii si interlopii,care-si bate joc de batrani,de toata pòpulatia tarii,asta e unsul lui DUMNEZEU?POATE A LUI SATAN.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 09.04.2010, 11:27:59
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

La Maglavit, lui Petrache Lupu i s-a spus ca daca nu ne pocaim vom fi sub ciuma rosie din est. Si s-a pocait lumea?! Ash!
Deci, Gh. Dej, Ceausescu si toti din conducere au fost ingaduiti. Dar am mai avut o sansa prin martirajul din inchisori...
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #79  
Vechi 09.04.2010, 14:23:34
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Dupa revolutia/debandada produsa de masonii iacobini in Franta la 1789, statele moderne s-au separat complet de Biserica. Asadar, cum mai puteti sustine ineptia:"Basescu- alesul lui Dumnezeu". Voi luati in desert Prea Sfant Numele Domnului numindu-l pe Basescu asa.
Basescu este in mod sigur alesul lui belzebut, caci statele moderne s-au separat de Biserica si au apucat-o pe calea lui mamona/belzebut, nu pe aceea a Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 09.04.2010, 14:38:40
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Sf. Ioan Botezatorul spune 'Dumnezeu si din aceste pietre poate face fii ai lui Israel'.
Prin urmare, nu ad-literam e Basescu sau orice alt conducator unsul lui Dumnezeu cat e ingaduit sa fie in functia pe care o are cu un scop sau pedeapsa. Iar daca lucrurile ar sta diferit si lumea ar merita altceva, revin la citatul din inceput - ca ne-ar da Dumnezeu conducatori mai buni.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 20:40:11
Declaratiile dlui Basescu,referitoare la Israel,un pericol pentru Romania mihailt Generalitati 17 16.01.2012 21:53:20
A murit mama lui Basescu Mirela0110 Generalitati 14 06.10.2010 23:49:01
Adresa de mail basescu annajanette Generalitati 51 26.06.2010 09:58:19
Cine este Aliodor Manolea colaborator al dlui Traian Basescu? mihailt Generalitati 2 12.03.2010 19:00:26