Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 21.11.2009, 22:49:00
RuhKara's Avatar
RuhKara RuhKara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Locație: Miercurea Ciuc
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru RuhKara Send a message via Skype™ to RuhKara
Implicit

Ne ocupam prea mult de detaliile exterioare cum spunea si Mantuitorul...ne legam prea mult de ceea ce e la vedere... de ce judecam sau ne dam cu parerea...habar nu avem cine a fost si este Arsenie Boca...atat ne mai place sa ne dam cu parerea...spre exemplu la poeti...ce ar fi vrut el sa zica prin nu stiu ce versuri...pai de un sa stim noi ce gandea sau simtea el cand scria acele versuri sau de un stim noi ce simtea Arsenie cand striga unuia de la poarta manastirii ce pacate avea sau cata pocainta facea pt acest lucru...am citit Cararea imparatiei si nu am vazut nimic deosebit fata de ce scriu ceilalti parinti contemporani ci mi-a explicat si din punct de vedere stiintific medical anumite lucruri...nu l-am cunoscut dar stiu sigur ca il voi vedea in cele 6 zile cat voi vizita Raiul iar mai apoi de acolo de jos am sa-l vad bucurandu-se cu ingerii in sanul lui Avraham...haideti sa nu ne mai dam cu parerea ....Papacioc o avea si el motivele lui sa faca ce face dar nu ne e dat noua sa stim acest lucru...
  #92  
Vechi 21.11.2009, 23:09:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu l-am visat cu vreo doi ani in urma pe parintele Arsenie Boca, desi nu l-am cunoscut. Era primavara si era o perioada cand bantuia gripa. Se facea ca eram impreuna cu alti crestini pe un deal. Parintele Arsenie Boca se afla undeva pe o stanca mai sus si ne-a spus in graiul sau ardelenesc: ,,Mancati catina, ma!''

Eu chiar aveam niste borcane de catina cu miere pe care le ocoleam. A doua zi nu mi-am mai pus intrebari ce fel de vis a fost acela. Pur si simplu am inceput sa mananc catina cu miere si, astfel, am traversat cu bine Postul Mare. De atunci numai neglijez acest remediu naturist.
  #93  
Vechi 21.11.2009, 23:15:25
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cititi in ultima propozitie ,,nu mai".
  #94  
Vechi 21.11.2009, 23:19:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si eu l-am visat cu vreo doi ani in urma pe parintele Arsenie Boca, desi nu l-am cunoscut. Era primavara si era o perioada cand bantuia gripa. Se facea ca eram impreuna cu alti crestini pe un deal. Parintele Arsenie Boca se afla undeva pe o stanca mai sus si ne-a spus in graiul sau ardelenesc: ,,Mancati catina, ma!''

Eu chiar aveam niste borcane de catina cu miere pe care le ocoleam. A doua zi nu mi-am mai pus intrebari ce fel de vis a fost acela. Pur si simplu am inceput sa mananc catina cu miere si, astfel, am traversat cu bine Postul Mare. De atunci numai neglijez acest remediu naturist.
Folositoare catina cu miere, asa e. Si bunica mea o prepara in acest fel, e buna pentru sistemul imunitar, e o sursa de vitamine; mie nu prea imi place, pentru ca este acrisoara, dar o sa incep sa mananc si eu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #95  
Vechi 04.01.2010, 18:56:03
pacatoasa.. pacatoasa.. is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Doamne ajuta! A citit cineva cartea Parintele Arsenie "Omul imbracat in haina de in" si "Ingerul cu cadelnita de aur?" V-a placut? Ce impresii v-a lasat?
  #96  
Vechi 04.01.2010, 20:04:21
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu as recomanda incepatorilor sa-l ocoleasca, mai ales celor care-s la inceputul studiului patristic si nu si-au format un discernamint solid in ale Ortodoxiei.
Exista sanse mari in urma citirii cartilor scrise de Par Boca de a da in extremism si militantism fanatic religios ceea ce nu este ziditor de suflet crestin.

In schimb, Par Arsenie Papacioc ramine un mare stilp al ortodoxiei noastre! si care prin felul sau atent sa nu raneasca si blind de a vedea credinta ar pregati terenul altor incercari literare patristice!

De exemplu m-a impresionat negativ faptul ca Par Boca striga in gura mare din poarta bisericii sale dupa unul si altul, RE-amintindu-i de ce pacate a savirsit noaptea trecuta, sa zicem in post.
Mi se pare foarte deplasate aceste iesiri, ca sa nu mai vorbim de felul militant si extremist in care-si expune ideile in carti!...cind stim ca militaria si mustruluiala continua agresiva nu-si are locul in educatia crestina

Unii dintre cititorii cu aceleasi tendinte apreciaza acest fel de adresare, II UNGE PE SUFLET, insa oare nu ar trebui sa observam mai atent ce efect asupra iubirii aproapelui are aceasta lectura scrisa la modul galopant si de judecata continua care o simtim ca pe o mitraliera
Eu unul in afara de asprime nu am gasit mai nimic
Unde-i pacea din suflet?
in schimb eu am gasit f.f.multe ADEVARURI ACOLO.Daca noi ne privim fara ochi critic sa nu condamnam pe altii ,pe un mare sfint,care vad asa cum vrea Dumnezeu si scriu aceasta atragindu-ne atentia!La judecata de apoi se va vedea ca modul nostru mai caldut de a ne judeca pe noi insine ,adica pacatul din noi nu ne-a lasat sa vedem cit adevar exista in scrierile parintelui ARSENIE BOCA!
  #97  
Vechi 04.01.2010, 20:08:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit contunuare la afirmatia lui andreicozia

COSTIINTELE NOASTRE DESTUL DE ADORMITE INCEARCA SA LE TREZEASCA PRIN SCRIERILE LUI ,PARINTELE ARSENIE BOCA ..si mai mult ne arata si consecintele pacatelor ,la ce duc ele ..dc noi nu vrem sa credem asta ..sa nu judecam ..mai bine sa ne trezim contiinta proprie sa sa o punem sa judece prin prisma prezentata de parintele si vom vedea cita dreptate are!..o trimbita a lui DUMNEZEU ,cum este parintele arsenie boca nu trebuie NICIODATA subestimata!!..caci este daunator pt. propriile noastre suflete!
  #98  
Vechi 05.01.2010, 02:16:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu toate cartile unde scrie 'Arsenie Boca' pe coperta sunt scrise de parintele.

Chiar au aparut in ultima vreme si tot soiul de profetii care ii sunt puse in spate dar cu o autenticitate indoielnica.

Unele sunt marturii, mai mult sau mai putin subiective, depinde mult si contextul in care s-au intamplat anumite lucruri.

Iar in unele pareri s-ar putea ca parintele sa greseasca, dar asta e o alta chestiune.
  #99  
Vechi 05.01.2010, 10:35:09
kissserbana kissserbana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2008
Mesaje: 3
Post zvon sau incercari

Asa putem numi,parintele Arsenie Boca ramane ,cel putin pentru cei ce i-au citit atat cartile,manuscrisul tiparit recent ,Cararea imparatiei,Cuvinte vii,restul sunt carti scrise de alte persoane care l-au cunoscut sau au studiat amanuntit viata dumnealui,Un mare duhovnic roman.
Nimeni nu poate opri un crestin sa citeasca despre parinte si singur sa-si formeze pareri personale.
Mie mi-a schimbat mult viata de cand am citit cartile mai sus amintite si de 2,3 ori merg la Prislop.
Ma incarc cu energie pozitiva si ma determina sa ma ocup mai mult de sporirea in viata duhovniceasca.
Incercati si va veti convinge.
Doamne ajuta!
  #100  
Vechi 05.01.2010, 13:41:42
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Credeti oare ca Parintele Arsenie Boca s'ar bucura de cele rostite de catre unii dintre voi, care sunteti "de partea lui" ?
Nu acesta este duhul Parintelui, nu acestea sunt roadele pe care le asteapta de la "ucenicii" lui.

Am citit inca de la capat topicul acesta.
Ma intristez cand vad cum un mare parinte este "aparat" (de parca ar avea nevoie) de ucenici lipsiti de dragoste si blandete.
Sa citim cu atentie cuvintele fiecaruia, sa nu sarim mai inainte de a le intelege si chiar de ar fi mai reci, sa le incalzim noi.

Sa luam aminte ca nici un lucru bun sa nu ne dezbine.
Sa nu se rupa intre ei cei care cunosc si cei care nu cunosc inca un anumit lucru.

Cine cunoaste sa se foloseasca, cine nu cunoaste sa caute ajutor unde poate. Atata timp cat un lucru naste polemici si discutii golite de dragoste, este mai intelept a nu deschide acest subiect decat cu cei ce impartasesc aceleasi convingeri.

Sa luam aminte la duhul pe care trebuie sa'l vada in noi omul de aproape !
Am mai scris in alt post, cuvantul acesta: "Fraților, chiar de va cădea un om în vreo greșeală, voi cei duhovnicești îndreptați-l, pe unul ca acesta cu duhul blândeții, luând seama la tine însuți, ca să nu cazi și tu în ispită. Purtați-vă sarcinile unii altora și așa veți împlini legea lui Hristos." (Galateni 6,1-2)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10