Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.08.2009, 23:05:24
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit ...

Daca parintele dvs. duhovnic are telefon,cred ca unele lucruri vi le poate lamuri si pe calea aceasta.Sau macar sa-l intrebati cand il gasiti pentru ca sa cereti un sfat.
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.08.2009, 23:12:38
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa.. Vezi mesajul
Am zis in primul mesaj pricina pentru care nu am zis celelalte pacate:" Eu, de la 7 la 14 ani, am fost paralela cu biserica. La 14 ani m-am spovedit la cel ce acum imi e duhovnic; la acea spovedanie nu stiam practic nimic, raspundeam doar la ce ma intreba el. Si desigur ca au ramas o gramada de pacate nespuse. Cand m-am spovedit datile urmatoare, am zis numai pacatele ce le-am facut de la ultima spovedanie pana in momentul in care voiam sa ma spovedesc din nou."
Va multumesc ca va pasa.
Ma intreb mereu: de ce mi le-am amintit chiar acum? daca nu va mai vrea sa fie duhovnicul meu si ma va lasa pe drumuri? Mi-a demonstrat faptul ca ma iubeste si tine la mine, iar acum il voi intrista. Credeti ca ar fi mai bine sa vorbesc cu el inainte? Mentionez ca sunt doar o simpla adolescenta, desi nu stiu ce importanta ar avea asta
Cati ani ai, pacatoasa (chiar as vrea sa folosesti un alt nume -- cum sa ma adresex cuiva asa?) Din cate imi dau seama esti foarte tanara.

Parerea mea este ca ai o constiinta (cam prea) scrupuloasa. Acuma daca ti-ai amintit de acele pacate, tre' sa le spui, n-ai incotro. Dar sa stii ca pacatele de care nu iti mai aduci aminte cu sinceritate iti sunt iertate la spovedanie.

Cat despre partea ca daca nu o sa mai vrea sa aiba de a face cu tine duhovnicul daca aude de cele 60 de pacate facute pana la 14 ani. Eu inca nu am auzit de preot serios in menirea si vocatia lui care sa alunge un om de langa el fiindca e prea pacatos. Daca este preot in adevaratul sens al cuvantului se va bucura, nu se ma intrista. Si apoi sa fim seriosi, ce pacate asa de mari poate sa faca o fata pana la 14 ani? Ma gandesc ca avort nu ai facut, n-ai omorat pe nimeni, nu ti-ai batut parintii, de adulter ce sa mai vorbim...Probabil ca ai facut pacate inerente copilariei, facute si din nestiinta, dat fiind ca dupa cum spui tu, nu ai avut nici o tangenta cu biserica. Si apoi duhovnicul nu este acolo ca sa te judece, ci ca sa te asculte si sa te ajute pe cat poate.


Apoi, sa nu fi luat indreptarul P Cleopa, nici ca ti-ai fi amintit de ele, nu-i asa? Ei, uite de asta ti-ai amintit de ele CHIAR acum. Sincer, eu nu vad un folos prea mare in aceste indreptare care circula. Nu te gandi chiar asa de mult ca ai , vai! 60 de pacate nespovedite, si nu 59, si nu 62, ci 60 in capat! Gandeste-te -- cat de aproape te simti tu de Hristos? Cum crezi ca l-ai suparat tu pe Hristos, in cuvintele tale? Nu trebuie sa te temi ca il superi pe duhovnic, ci ca il superi pe Hristos. Spui ca mai ai de luptat cu 2-3 pacate (mila de sine, crutarea de sine si purtatul baticului -- inteleg ca nu prea il porti). Pai e bine daca poti sa spui ca si de toti ceilalti din jurul tau ai mila, si ca te cruti nu numai pe tine, dar nu ii lasi nici pe cei din jurul tau sa iti faca treaba pe care tu ar trebui sa o faci, ma bucur ca nu minti niciodata, ca invidia iti este total straina, ca nu judeci pe nimeni, etc etc etc. In general tinerii au de luptat cu mult mai multe decat spui ai tu.....
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.08.2009, 16:15:41
pacatoasa.. pacatoasa.. is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Da, aveti dreptate doamna "Noesisaa". Cu siguranta am mai multe pacate decat cred eu ca am. In primul rand am iubire de sine. Ca din acest pacat izvorasc toate. Dar il rog pe Dumnezeu sa ma lumineze sa imi vad toate pacatele mele, sa fiu curata cu inima in fata Lui. Dar pacatele de care nu imi aduc aminte nadajduiesc ca mi se vor ierta. Si sa stiti ca aveam mai demult probleme cu cateva din ultimele pacate pe care le-ati enumerat. Si as putea cadea din nou in orice clipa. Dar daca ne intoarcem inspre noi insine, vom vedea mizeria dinlauntrul nostru, vom ajunge sa ne scarbim de noi insine, ne vom pocai de cele facute si vom cauta sa placem lui Dumnezeu.
Eu am 16 ani. Si doresc sa dobandesc un echilibru sufletesc. In niciun caz, Doamne fereste!, nu doresc sa fiu habotnica. Imi displac de asemenea si ipocriziile de genu "sunt cea mai pacatoasa" si altele de genu prin care cauti sa placi oamenilor, alergand continuu dupa slava desarta. E bine sa te consideri pacatoasa, dar mai bine pastrezi pentru tine asta, mai bine zici asta lui Dumnezeu. Pentru mine starea de echilibru nu este in niciun caz acea stare in care incercam sa scapam de pacatele mari si le lasam pe cele mici, ca de, sunt normale. Sau sa ne descurajam a duce o viata bineplacuta lui Dumnezeu pentru ca nu mai avem modele si ca pana si in biserici se intampla ce se intampla. In orice caz fiecare da socoteala pentru tot ce-a facut. Acum vreau sa descopar acel echilibru......cu ajutorul lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.09.2009, 22:46:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa te ajute Dumnezeu, "pacatoasa"! Du-te la spovedanie si spune-i parintelui tau, nu are de ce sa se rusineze sau sa te alunge! Sa stii ca si mie mi s-a intamplat la fel, adica, prima data cand m-am dus la duhovnicul meu sa ma spovedesc (pana atunci ma spovedeam la cine se nimerea pe banda, 1-3 minute...), m-a pus sa fac spovedanie generala, mi-a dat indreptar de spovedanie, mi-am adus aminte de niste pacate (nu chiar 60, dar vreo 50 tot cred ca erau), insa dupa aceea imi veneau in minte alte si alte pacate pe care le facusem in copilarie sau adolescenta si i le-am spus la spovedaniile ulterioare. Chiar si acum, cand fac aproape un an de cand am duhovnic, imi mai aduc aminte pacate pe care nu le-am spus la spovedanie, iar parintele meu ma incurajeaza sa spun tot. La el vin si persoane care stau si mai bine de o ora la spovedit si nu le repede, dimpotriva, se poarta cu blandete. Acum, sa stii ca exista si un pericol - noi sa spunem toate maruntisurile, dar pacatele cele mai mari, din care izvorasc acestea (mandria, putina credinta, neiubirea de Dumnezeu si de aproape) sa ne scape. pe de alta parte, este bine sa le spunem si pe acestea mici, pentru ca avem doi contabili (dupa cum spune parintele Cleopa), unul scrie faptele noastre rele si celalalt pe cele bune. Nimic nu se pierde, dar, prin spovedanie, pacatele marturisite se sterg de acolo. Asadar, curaj si credinta tare!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.12.2011, 17:36:07
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu daca te ajuta, "pacatoaso", dar eu am ... depasit lista din indreptarul de spovedanie cand am fost prima data la Marturisire. Pur si simplu erau prea putine acolo... Si nu aveam de marturisit "maruntisuri" ci mari mariri de sine, in toate formele derivate...
Apoi am trait aceeasi experienta ca tine, imi aminteam zilnic altele si altele...
Si uite-asa au venit tot mai des lacrimile, multumesc Bunului Dumnezeu...

Ispita de a avea grija mai mult de duhovnicul meu decat de spalarea sufletului meu am trait-o, desigur. Si am acceptat, in final, ca mai bine ma da preotul afara (se mai intampla si refuzuri, din motive intemeiate) decat sa ma autosabotez prin ganduri trufase ori sa ma las pacalit de stim noi cine...

Poate ca sunt momente cand simtim mai rar nevoia de spovedanie sau chiar duhovnicul ne recomanda sa trecem la lucrare si sa venim mai rar. Precum sunt perioade cand si noi simtim nevoia zilnica, poate, si duhovnicul ne cere aceasta.

Marturiseste duhovnicului tocmai aceste framantari ale tale legate de spovedanie! Acesta e sfatul meu, daca imi permiti un sfat.

In orice caz, nu noi suntem pe lumea asta pusi sa avem grija de duhovnic, nespovedindu-ne (!), ci duhovnicul are demnitatea de a ne ingriji pe noi, demnitate data preotului de Hristos Domnul.

Sa te binecuvinteze Domnul, draga "pacatoasa"! AMIN+
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.12.2011, 18:25:59
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Sunt doar ispite.
Atat timp cat pacatele nu le-ai omis intentionat nimeni nu se va supara pe tine. Mai ales daca te caiesti cu adevarat de ele.
Daca e ocupat parintele sau nu? De ce nu lasi pe Dumnezeu sa randuiasca. O zic din experienta: o prietena care avea duhovnic in alta parte a dat telefon sa vada daca e liber, si i s-a zis ca nu, dar sa vina la slujba duminica daca vrea. Si cum ii era si tare dor de parintele ei s-a dus. Si asa a randuit Dumnezeu ca oamenii aceia care trebuiau sa vina cu probleme la parintele respectiv nu au mai venit, si a avut o zi intreaga pt ucenica lui.
Alte dati s-a intamplat sa nu aibe, dar daca iti este cu folos iti va randui Dumnezeu sa poti vorbi cu el. Iar daca nu esti pregatita le va aseza asemeni cu folos.
Ideea e ca, oricum ar fi sa le primesti cu inima senina.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.12.2011, 23:31:24
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Draga ''Pacatoaso'' si eu sint ca dumneavoastra mai ales inainte de spovedanie ma chinuie diferite ginduri -poate asa poate altfel etc.
Vreau sa va spun sa aveti grija cum luati lucrurile si aceasta poate fi ca o ispita, am citit ca diavolul pe cei sensibili ii face super sensibili pina ii netrebnicesc

Diavolul îți exploatează sensibilitatea, te face să examinezi prea minuțios unele lucruri, iți lipește mintea acolo și te chinuiești fără folos.

Sufletul mare si gingas (sensibil) nu se foloseste de cercetarea minutioasa a pacatelor sale, pana ce se va intari duhovniceste, pentru ca vicleanul il lupta atunci cu sensibilitatea exagerata, ca sa-i creeze neliniste
.
Vicleanul nu merge contra noastra, ci potrivit cu apele noastre.
Adicai ncearca sa mareasca hohotele si mahnirea ca sa intrsiteze sufletul si sa-l inece cu nelinisteŽ.ł
Cei sensibili vor trebui sa fie foarte atenti la prihanirea de sine,pentru ca vicleanul incearca sa-i aduca la deznaddejde (prin sensibilitate exagerata

Nu sint cuvintele mele ci ale unor oameni mari.


va recomand : Cuviosul Paisie Aghioritul despre oamenii sensibili aici
http://www.scribd.com/doc/35820048/C...enii-Sensibili
Mi se pare ca sinteti o persoana sensibila apropo si eu sint asa.
Doamne ajuta sper ca vam ajutat cumva.

Last edited by Sanduu; 22.12.2011 at 23:33:53.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.12.2011, 18:21:20
florinna01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[QUOTE=pacatoasa..; (cu mila de sine, cu crutarea de sine, cu purtarea baticului)

Ce pacat e asta cu baticul ,dezvolta te rog ca nu pricep?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.12.2011, 22:43:10
pacatoasa.. pacatoasa.. is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

[quote=florinna01;418033][quote=pacatoasa..; (cu mila de sine, cu crutarea de sine, cu purtarea baticului)

Ce pacat e asta cu baticul ,dezvolta te rog ca nu pricep?[/QUOTE]

Iertare pentru greseala de exprimare, voiam sa spun pentru nepurtarea baticului.
Multumesc tuturor pentru ajutor. Oricum de atunci au trecut 2 ani si intr-adevar am realizat ca toate acestea(cu amintirea pacatelor) au fost un dar de la Dumnezeu, insa din lipsa de experienta, din prea multa sensibilitate si din lipsa de comunicare cu duhovnicul(trebuia sa ii spun deschis ce simt si prin ce perioada trec) am cazut ca o netrebnica si pacatoasa(cum imi e si unsername-ul ) in ispita diavolului. Au fost momente in care aproape ajunsesem la paroxism, atat eram de preocupata de pacate si de lepadarea lor. Multa dreptate aveti domnule Sandu, diavolul nu a mers in contra mea, ci din contra. Preocupandu-ma atat de mult intr-adevar de multe ori imi alungam linistea pe care Dumnezeu mi-o aducea in suflet, mai mult a aparut dorinta de a spori repede, de a lepada pacatele repede. Aparent, printr-o silinta continua asa avea sa fie, dar se duceau cele mai "marisoare" si veneau altele mai "mici", si mai "mici", si mai "mici"(adica pacate la auzul carora majoritatea crestinilor ar rade daca le-as considera pacate). Si astfel nu mai aveam liniste, decat in momentele in care ma lasam in voia lui Dumnezeu. Dar iar veneau gandurile si imi spuneau: cum, ai atatea pacate inca, uita-te la ele, uite cum mai apar si apar....si m-a ametit rau diavolul. Si chiar incerca sa imi prezinte lucrul acesta ca pe o inaintare duhovniceasca. Imi veneau ganduri ca uite, sunt aproape de masura parintilor din pustie, alteori incerca sa ma arunce in deznadejde. Eu nu credeam niciunul din ganduri insa nu stiam ce sa fac, cum sa ies din situatie.
Si da, domnule Ioan Cezar, bine ar fi fost daca i-as fi marturisit duhovnicului gandurile acestea.
Dar toate acestea au fost spre smerirea mea. Ma tem in continuare de astfel de ispite, insa nadajduiesc ca prin mila lui Dumnezeu si rugaciunile si sfaturile duhovnicului sa fiu pazita de astfel de ispite.
Multumesc inca o data din suflet pentru sfaturi si daca mai doriti sa imi spuneti ceva sau daca am gresit cu ceva in marturisirea pe care v-am facut-o puteti sa ma corectati cu drag. Ce sa zic? Sunt o oita mai mica ce vrea sa gaseasca drumul spre Iubirea adevarata, Hristos, si se cam impotmoleste uneori )
Sarbatori fericite in continuare.

Last edited by pacatoasa..; 28.12.2011 at 22:47:01.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.12.2011, 23:54:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

[quote=pacatoasa..;418644]
Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul

Preocupandu-ma atat de mult intr-adevar de multe ori imi alungam linistea pe care Dumnezeu mi-o aducea in suflet, mai mult a aparut dorinta de a spori repede, de a lepada pacatele repede. Aparent, printr-o silinta continua asa avea sa fie, dar se duceau cele mai "marisoare" si veneau altele mai "mici", si mai "mici", si mai "mici"(adica pacate la auzul carora majoritatea crestinilor ar rade daca le-as considera pacate). Si astfel nu mai aveam liniste, decat in momentele in care ma lasam in voia lui Dumnezeu. Dar iar veneau gandurile si imi spuneau: cum, ai atatea pacate inca, uita-te la ele, uite cum mai apar si apar....si m-a ametit rau diavolul. Si chiar incerca sa imi prezinte lucrul acesta ca pe o inaintare duhovniceasca. Imi veneau ganduri ca uite, sunt aproape de masura parintilor din pustie, alteori incerca sa ma arunce in deznadejde. Eu nu credeam niciunul din ganduri insa nu stiam ce sa fac, cum sa ies din situatie.
Îmi pare că ar fi vorba despre ispite de dreapta.

Un lucru e clar: spovada este bună, adică duce cu adevărat la remisiunea păcatelor, dacă îndeplinim condiția de a spovedi toate păcatele de care ne amintim, în urma unui efort de examinare a conștiinței. Odată primită dezlegarea, sufletul nostru este din nou în stare de grație sfințitoare. Cu alte cuvinte, suntem iertați de consecințele spirituale ale tuturor păcatelor, atât ale celor de care ne-am amintit și le-am mărturisit, cât și ale celor pe care nu ni le-am putut aminti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 16:12:22
LA MAI MARE ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 15 11.07.2011 19:40:58
Am o mare dilema andrei23 Botezul 6 14.06.2011 08:24:19
cel mai mare pacat, sau cea mai mare minciuna zuzu17 Intamplari adevarate 9 05.01.2010 13:44:56
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 23:35:45