Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 27.11.2012, 20:42:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member

Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Implicit

Mi-a placut foarte mult ce a spus Parintele Pustnic Gherasim din Muntele Athos,intr-un videoclip postat de Miha-Anca pe un alt topic:

"Cine posteste ramane usor si cu aripi.Zboara.Se duce in Rai.
Dar cine n-are post,n-are nimica.Saracie mare...de fapte bune."
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Vechi 28.11.2012, 02:00:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member

Data înregistrării: 10.12.2006
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai exista o logica intre aportul de oxigen in celule,care este asigurat de circulatia sangvina si vindecarea tesuturilor.Si invers,o proasta circulatie va incetini oxigenarea si va imbolnavi niste tesuturi.
Ceea ce realizeaza ardeiul iute este accelerarea circulatiei,obtinandu-se cu asta oxigenarea si hranirea celulelor.
Pt persoane care nu fac miscare sau cu predispozitie genetica a proastei circulatii,alimentele vasodilatatoare sunt o solutie.
Apoi nu stiu daca respectivul a avut cancer sau o alta afectiune.

Alimentele iuti nu sunt contraindicate decat persoanelor care au un ulcer sau o gastrita activa.
Eu mananc foarte mult ardei iute si nu am dureri sau reflux de acid gastric.
Aveam reflux cand consumam carne sau prajeli.
Practic mananc ardei iuti cu paine si nu am nimic,ba parca ma simt mai bine cu stomacul decat inainte cand aveam tot felul de probleme.
Deci...
Interesant. Da, aveam probleme cu plamanii de mic, si cat timp am facut sport (9 ani jumate) nu am resimtit probleme, ba dimpotriva. Acum de vreo 3 ani hibernez cum se spune, si au inceput sa apara probleme la sistemul respirator....
Reply With Quote
Vechi 28.11.2012, 07:55:35
Yasmina's Avatar
Senior Member

Implicit

Curaj,Raoul! Mananca niste ardei,uite ca in poza alaturata :))
Attached Images
File Type: jpg iPhone.jpg (54,8 KB, 22 views)
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Vechi 28.11.2012, 10:52:00
celestial_pottery
Guest

Implicit

Citat:
Si ridichea neagra e iute tare desori (are alcaloizii in coaja, mai mult), si traditional este cunoscuta ca foarte buna impotriva afectiunilor aparatului respirator. Eu o mananc cu coaja cu tot, dar cine vrea, o poate curata.
Si ridichile rosii ("propriu-zise") pot fi deseori iuti. Nu mai vorbesc de gogosari...
Reply With Quote
Vechi 28.11.2012, 10:54:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member

Data înregistrării: 23.03.2011
Implicit

Măcar o speli?
Reply With Quote
Vechi 28.11.2012, 11:04:43
celestial_pottery
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Măcar o speli?
Tu ce crezi?! :P Nu sunt un pseudoniueigiar care crede ca "murdarie naturala (chipurile) = sanatate pura"... :)) Una e argila/lutul (din care Domnul ne-a facut ca specie si a facut ochii orbului) spre sanatate si altceva murdaria... Daca pina si macacii japonezi stiu (ca trebuie) sa isi spele mancarea (a propos, tot hrana vegetala, y compris radacinoase), cu atit mai mult orice om.
Reply With Quote
Vechi 28.11.2012, 13:11:04
celestial_pottery
Guest

Implicit

Citat:
Interesanta poza. Cum le-ai preparat?
Reply With Quote
Vechi 28.11.2012, 16:26:24
Yasmina's Avatar
Senior Member

Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Interesanta poza. Cum le-ai preparat?
Este doar ulei de masline,otet balsamic si ardei iute uscat.
Cat sa inmoi o bucata de paine.
Reply With Quote
Vechi 28.11.2012, 20:58:12
fallen fallen is offline
Senior Member

Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Una destul de proasta. Ce poti manca de post in afara de fructe si toate chimicalele din magazine?

Stiu, aici am cam gresit, si m-a smerit Dumnezeu de nu m-am vazut. Rau m-a incercat diavolul cu acele stari, am zis ca mor, nu gluma...

Or exista, dar cine sa-mi gateasca? Sunt singur si vai de mine... iar la bucatarie sunt paralel.

Aiureli. Ce psihologie sa fie in timp ce dorm? M-am trezit si ma intepa pieptul, tot esofagul parca imi era noduri, o durere completa din stomac pana in gat! Oare totul a fost numai in mintea mea??

M-as imbolnavi daca as fi vegetarian, nici nu as avea ce manca, m-as deshidrata.

Mda, am pacatuit, nu am tinut lasatul secului, am bagat carne pana cu cateva minute de intrarea in post la ora 00:00... Deci e clar ca or fi ispite. Dar totusi, nu-mi spune ca nu de la mancarea de post mi s-a tras!

Deci, in concluzie:

Terminati cu ideile gen detoxifiere, echilibru, curatare a organismului etc. In post ne otravim cel mai rau, mancam toate chimicalele! Margarina e otrava curata (ca deh, unt nu putem), pateul vegetal iarasi, numai E-uri si chimicale (ca nu merge unul de ficat, pasare, porc etc.), dulciurile de post sunt doar niste napolitane ordinare si bomboane nu mai stiu de care, la care se mai adauga mult "iubitul" suc de "fructe", care nu pot fi altceva decat otravuri pentru organism! Iertati-ma, dar eu in post mai rau ma intoxic decat sa imi curat organismul. Asa, in zile normale, mananc ceva carne, un ou, branza, lapte, un iaurt etc. Deci lucruri naturale, sanatoase. Acum in post o dau pe pateu vegetal, margarina, napolitane ordinare de "post", ceaiuri si fructe. Toate astea te lesina, nu ai niciodata senzatia ca te-ai saturat, parca burta ti-e tot timpul goala!

M-am orientat si spre pufuleti, eugenii (mananc cate 10 odata), biscuiti... Mai bagi o ciorba de legume sau fasole, un compot, gem, fructe. Dar repet, din toate astea parca nimic nu te satura. Simti ca iti e foame de mori si bagi gem cu ceai. Doamne, mai rau iti face, mai foame iti e, mai rau te doare stomacul... Nu-mi spuneti ca nu e asa!
Eu te inteleg foarte bine, si eu am patit exact la fel, cel putin la inceput. Nici nu puteam dormi de foame si arsuri in stomac, iar lipsa laptelui mai ales, ca remediu pt insomnie si arsuri mi se parea o piatra de incercare. Ba chiar mi-am luat ceaiuri de dormit. Insa chiar dupa primul post (ma rog, ultimele 2 sapt dinainte de Craciun) in care m-am si spovedit pt prima oara dupa muuulta vreme, inca dinainte sa inceapa postul Pastelui urmator mi-era dor de mancarea de post. Si l-as fi tinut pe tot dar am avut neintelegeri la domiciliul conjugal, dupa cum stie toata lumea de pe forum. Ei, si apoi cu timpul, am inceput sa tin miercurea si vinerea, fara sa stie nimeni, dupa posibilitati (acum daca era ziua cuiva, sau primeam ceva...) . Cand am zis ca nu tin ca e prea devreme, o sa tin ultimele zile, etc, nu mi-a mers bine, pur si simplu. Asa ca ... pe cat se poate, incerc. Si eu ma confrunt cu arsuri grupa mare, dar nu intotdeauna, si tot asa, mai ales noaptea. Postul asta am inceput cu salate, sucuri de fructe, etc, si mi s-a parut ca mi-au dat prea multa energie. Cel mai bine e sa incepi cu post uscat. Asa am facut de Pastele trecut, asta primavara, prima sapt. Adik paine prajita covrigei, ceaiuri daca ti-e frig sau sete sau te zgarie pe gat, fructe uscate, biscuiti. Si f. omp. baga multa fibra: paine cat mai integrala, pastele la fel, biscuiti digestivi. Cele albe nu sunt bune, n-au nici vitamine, B-uri, etc. Evita dulciurile concentrate ca ti se face mai rau foame dupa ele. Daca tot ai arsuri, sunt tot felul de ceaiuri pt. linistit atat stomacul cat si nervii, si daca tot nu dau rez. va trebui sa iei ceva (eventual sa-ti prescrie doctorul).
Daca n-are cin'sa-ti gateasca... roaga-L pe Doamne-Doamne sa-ti dea o sotie cat mai curand. Am glumit. Sau ia-ti o carte de bucate mai bine (again! ). Nu te complica. Incearca sa faci niste combinatii simple : carbohidrat *orez, paste, cartofi + prot. vegetala - poate fi si din conserva sau congelat - ciuperci, linte, mazare + ceva leguma (morcov, telina, spanac, conopida, brocoli, sfecla rosie). Morcovul, telina, marul le poti pune crude (rase), sa faci un fel de salata la care adaugi fie carbohidratul (ores, pasta) fie proteinele (ciuperci, fasole, linte, mazare) etc. Nu amesteca prea multe legume/fructe sa nu te apuce burta. Nu uita de masline, nuci, seminte. In loc de pate vegetal dimineata poti incerca pate de masline dc gasesti mai ieftin pe undeva sau f bun dc iti place unt de arahide - vezi ca e la oferta la Lidl cu 10 lei borcanul. Iar seara tarziu daca tot te mai doare stomacul nu-ti recomand cartofi prajiti. Si nici cruditati (mere), mai bine un ceai cu paine prajita inainte de culcare (si cateva masline fac bine la stomac).

Cat despre "placerea gustului"... asta intotdeauna am avut-o si probabil o voi avea mereu... chiar si in posturi, desi stiu ca nu e bine. Uneori mananc sau ma gandesc la mancare cu mai multa pofta decat in restul timpului. Cand posteam doar 1-2 saptamani la sfarsitul posturilor aveam o gramada de idei si n-aveam timp sa le fac pe toate. Intre noi fie vorba nici acum nu prea am. Azi de ex. am mancat doua supe rolton si o placinta cu ciuperci (facuta de mama).
Iar prima saptamana m-am luptat cu o supa pasata de linte si o salata de sfecla cu morcovi, telina si fasole boabe, si nu mai stiu ce, parca niste vinete prajite. Sapt. asta mi-am facut orez cu legume dar mi s-a cam luat de el, si putina ciulama de ciuperci. Si idei inca as mai avea ...

PS : Raoul: daca ajungi la Lidl, gasesti acolo niste fulgi de ovaz buni la vreo 3, 5 lei si niste sucuri la cutie sau sticla ("semi" -naturale) dar acceptabile la pret, si un lapte de soia de asemeni acceptabil, daca iti place. Dimineata poti sa-ti faci un shake -Yasmina m-a invatat - God bless her - cu fulgi de ovaz, banana, unt de arahide si lapte de soia sau suc de fructe.

Last edited by fallen; 28.11.2012 at 21:26:30.
Reply With Quote
Vechi 28.11.2012, 21:40:13
-radu-'s Avatar
-radu- -radu- is offline
Member

Data înregistrării: 19.02.2012
Locație: Oradea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Raul, am gasit ceva f simplu de facut pentru tine: ieftin, nu faci zgomot si e si gustos!
Salata de morcovi:
Iei morcovii ii speli cu o periuta si ii razi pe razatoare. Pui sare, piper, un strop de ulei si putin otet. Daca vrei sa fie deosebit de gustoasa salata, pui niste seminte de floarea soarelui, ustoroi (praf), crutoane si eventual patrunjel verde.
Este salata mea preferata. Sper sa-ti placa si tie. Te satura si nu cade greu.

La fel: salata de sfecla. Aici pui hrean in loc de seminte de floarea soarelui.

Vei vedea ca nu iti mai trebuie carne!
Am testat eu salata de morcovi, cu semințe de floarea soarelui. Genială! Cu prima ocazie voi încerca și salata de sfeclă. Cine mai are nevoie de fripturi, de grătare?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14