Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Sfintii Apostoli Petru si Pavel
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2008, 08:01:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cat de rigurosi ati fost in tinerea acestui post? veti merge duminica la spovedanie si impartasanie?

desi acest post este cel mai scurt dintre toate, mie anul asta mi-a adus multe incercari, nu ma asteptam sa fie atat de greu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2008, 11:42:22
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

M-am bucurat sa mananc salata de legume, fructe, compoturi. Insa, cred ca am vorbit prea mult. Si cand am pe soacra-mea pe langa mine, chiar am nevoie de Dumnezeu ca sa postesc. Poate va rugati si pentru mine, pacatoasa.
Eu stiu ceva de la bunica: la fel cum facerea de bine trebuie sa fie ascunsa de ochii lumii, asa si postul, si spovedania, si impartasania. Sa ne ajute Dumnezeu sa mergem, cat mai repede, sa scapam de greutatea pacatelor si greselilor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2008, 12:17:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mirela, Sfantul Marcu Ascetul scrie ca "a nu avea experienta momelii raului e propriu firii neschimbabile, nu celei omenesti". Stai linistita ca si noi am intampinat greutati. Dar m-am zbatut sa nu fiu molesit, caci daca lupt astfel cu patimile, Dumnezeu nu lupta cu tarie in mine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2008, 06:01:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
la fel cum facerea de bine trebuie sa fie ascunsa de ochii lumii, asa si postul, si spovedania, si impartasania.
da, frumos ce spui tu aici... insa eu inteleg asta un pic altfel, adica nu in sensul de a ne ascunde cu orice pret, ci daca vreodata cineva ne intreaba sa ii raspundem totusi, insa fara fala si vorbe mari.

ce trist ca pentru tot felul de subiecte obscure si barfa tangential crestina se gasesc amatori pe acest forum, dar pentru a discuta putin despre trairea efectiva, reala, a noastra ca si credinciosi de rand, in preajma unui eveniment din viata Bisericii si a noastra, brusc ii apuca smerenia pe toti. aproape.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2008, 06:02:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Stai linistita ca si noi am intampinat greutati.
eu chiar am avut un gand sa nu ma duc deloc duminica la biserica :(
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2008, 13:17:02
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

postu asta e numa bun..e si scurt..si dupa ce ne am lafait in mancaruri de pasti si rusalii.:), postul acesta nu stiu daca ma spovedesc sau nu..as fi vrut dar..nu ajung la pr duhovnic,numa la un alt preot daca e sa merg si noh..nuj ce sa fac.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2008, 21:06:34
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de costel
Stai linistita ca si noi am intampinat greutati.
eu chiar am avut un gand sa nu ma duc deloc duminica la biserica :(
Mirelat, este ca si cum am refuza sa ne intalnim cu Hristos. Trebuie ca prin pocainta sa ne dorim intalnirea cu Hristos, precum femeia cea pacatoasa care a cumparat mir si a uns picioarele Domnului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2008, 21:09:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, merci, ar fi bine daca s-ar posta mai putina teorie si mai multa practica, personala.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2008, 21:14:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
postu asta e numa bun..
asa e, ionut. :) f. frumoase postarile tale, rupte din realitate, vii dar nu decadente.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.06.2008, 21:26:22
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
postu asta e numa bun..
asa e, ionut. :) f. frumoase postarile tale, rupte din realitate, vii dar nu decadente.
:)...mersi mersi..decadente ce inseamna?:D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel cristiboss56 Postul 117 12.06.2017 05:47:29
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 29.02.2012 00:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 11:24:12
Imbratisarea Sfintilor Apostoli Petru si Pavel vesalonmaricica Intrebari utilizatori 2 31.05.2010 11:56:09