Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.04.2010, 10:17:48
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ia și citește Revelația (Apocalispa) și vezi de cele 12 scaune.
"Căci, după cum Tatăl scoală pe cei morți și le dă viață, tot așa și Fiul dă viață celor ce voiește.
Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului".

In Apocalipsa e vb despre altceva.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Greșit. Când sfinții și îngerii din jurul Tronului mijlocesc și se roagă pentru cineva, acesta nu este trafic de influență. Ia codul penal și vezi ce este traficul de influență.
una e sa te rogi pt cineva, cum de exp a facut Avraam cand a incercat sa scape Sodoma, si una e sa iei tu decizii in locul Judecatorului sau sa il influentezi.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nici în justiția divină nu este altfel. Dar, ca și în justiția omenească, mama Judecătorului are un cuvând greu de spus. Pentru dumneata, nu va avea, va trebui să te descurci fără acest ajutor.
sa fim seriosi, arata-mi in justitia omeneasca un caz in care mama judecatorului lua decizii in locul fiului ei.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eretic ești dumneata și cu secta dumitale neoprotestantă. Apropo, ai bunul simț și menționeaz-o la profil. Nu te da ortodox, căci postările dumitale put de la o poștă a heterodoxie. Pentru ceea ce susții, vei da seama la Judecată, dacă te vei învârtoșa să nu te îndrepți până atunci.
Mestere eu nu te-am facut eretic, ci invatatura ta despre purgatoriu am considerat-o erezie. asa ca nu mai jigni lumea degeaba, nu e vina mea ca voi catolicii sunteti plini de erezii.
Acum te-ai pus si in locul lui Dumnezeu si imi spui pt ce voi da eu socoteala la judecata. Oricum,conform cu invatatura ta voi ajunge in Cer ca doar trec prin purgatoriu si gata.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.05.2010, 19:04:54
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Domnul nu uraste pe nimeni,totul e iubire,oameni buni,sa va dau un exemplu:cand e cald si voi simtiti de la vant ca o mangaiere,ce credeti cum e?sa-mi spuna cineva,cum simtiti?E niciodata rau cu noi,dar Domnul uraste altceva,cele mai frecvente pacate care poate sa distruga relatia cu Domnul acele pacate sunt:sinuciderea pacat fara de iertare si mnaidria ce te duce in prapastie,dar in rest Isi iubeste fiul asa cum sunt pacatosi,dar trebuie sa ne rugam Lui ca sa ne ierte.De ce crezi ca Adam a fost izgonit din Rai,fiind ca nu a fost ascultator,dar nu la pierdut la iertat,asa si cu noi daca noi am facut si mergem sa ne rugam sa ne spovedim El ne iarta de orice lucru pe care leam facut.Ura este la diavolul,dar iubirea este de la Domnul Dumnezeu Cel Ce a creat cerul si pamantul.Mergeti o zi afara si vedeti ce simtiti.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2010, 15:01:23
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Domnul nu uraste pe nimeni,totul e iubire,oameni buni,sa va dau un exemplu:cand e cald si voi simtiti de la vant ca o mangaiere,ce credeti cum e?sa-mi spuna cineva,cum simtiti?E niciodata rau cu noi,dar Domnul uraste altceva,cele mai frecvente pacate care poate sa distruga relatia cu Domnul acele pacate sunt:sinuciderea pacat fara de iertare si mnaidria ce te duce in prapastie,dar in rest Isi iubeste fiul asa cum sunt pacatosi,dar trebuie sa ne rugam Lui ca sa ne ierte.De ce crezi ca Adam a fost izgonit din Rai,fiind ca nu a fost ascultator,dar nu la pierdut la iertat,asa si cu noi daca noi am facut si mergem sa ne rugam sa ne spovedim El ne iarta de orice lucru pe care leam facut.Ura este la diavolul,dar iubirea este de la Domnul Dumnezeu Cel Ce a creat cerul si pamantul.Mergeti o zi afara si vedeti ce simtiti.
Din pacate pt tine Dumnezeul ala pe care il descrii tu nu e Dumnezeul revelat in Sf Scriptura. Dumnezeu iubeste, dar Dumnezeu si uraste. Sunt multe pasaje in Sfanta Scriptura care vb despre ura lui Dumnezeu.
Pe Adam l-a iertat ca s-a pocait, dar sunt multi care nu sunt iertati deoarece nu se pocaiesc de pacatele lor.
Si Dumnezeu uraste toate pacatele, nu doar unele.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2010, 16:57:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu nu uraste, cearta spre indreptare.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.05.2010, 17:38:10
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Dumnezeu nu uraste, cearta spre indreptare.
si dc omul nu se indreapta si persista in pacat?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.05.2010, 17:39:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cum ar putea Dumnezeu sa urasca omul, plasmuit cu "mainile Sale" dupa chipul si asemenarea Sa? Daca Dumnezeu ar fi urat omul, nu ar fi luat niciodata chipul omului. Insa Hristos, din iubire S-a intrupat, daruind fiecarui om posibilitatea participarii la viata dumnezeiasca.

Faradelegile facute de noi nu picura ura in oceanul nesfarsit al iubirii dumnezeiesti, ci numai intristare si suferinta, pentru nedeplinatatea noastra.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.05.2010, 17:41:19
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Pe Adam l-a iertat ca s-a pocait, dar sunt multi care nu sunt iertati deoarece nu se pocaiesc de pacatele lor.
Si Dumnezeu uraste toate pacatele, nu doar unele.
Bun si tu ce-ai vrea sa faca Dumnezeu daca omul nu se pocaieste ?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.05.2010, 18:08:10
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Am citit la Parintele Nicolae Steindhart un adevar de necontestat- paradoxul este ca a fi iubit de Dumnezeu, inseamna sa fii parasit- aparent Dumnezeu ne paraseste pentru a ne veghea din inaltimi si intervine sa ne salveze, atunci cand ramanem singuri si fara putere...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.05.2010, 18:11:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"Că Tu ești Dumnezeu, Care nu voiești fărădelegea, nici nu va locui lângă Tine cel ce viclenește.
Nu vor sta călcătorii de lege în preajma ochilor Tăi. Urât-ai pe toți cei ce lucrează fără de lege." Ps 5:4,5

"Scaunul Tău, Dumnezeule, în veacul veacului, toiag de dreptate toiagul împărăției Tale.
Iubit-ai dreptatea și ai urât fărădelegea" Ps 44:6,7
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.05.2010, 19:05:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
si dc omul nu se indreapta si persista in pacat?
Gandesc ca motivul ar fi faptul ca nu intelege cercetarea lui Dumnezeu. Sunt multe persoane care trecand prin necazuri tot departe au ramas de Dumnezeu, Biserica si Sfintele Taine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce ii uraste lumea pe crestini ? laotze Intrebari utilizatori 43 29.04.2011 17:00:46
Despre ura.. Cum iertam celui ce ne uraste si e greseste ionut12 Generalitati 0 29.09.2010 00:46:17