Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.02.2007, 22:25:10
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Daca nu am copil probabil ca voi face doar unu, dar ce te faci daca ma mut cu o droaie dupa mine? Tin doar unu?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.02.2007, 23:19:02
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Daca nu am copil probabil ca voi face doar unu, dar ce te faci daca ma mut cu o droaie dupa mine? Tin doar unu?
Este o intrebare foarte buna :D
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.02.2007, 01:27:30
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Da, daca cresti doi copii nazdravani, in loc sa-i dai cap in cap, le spui ca ne mutam in China.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.02.2007, 20:11:34
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

:):):)
Da, se pare ca aceasta tara comunista ne-a cam pus mintea pe gratar.
Sunt metode diverse de a stapani cresterea demografica.De la puzderia de alimente pline de chimicale si E-uri care genereaza boli si scaderea sperantei de viata, la bolile anume inoculate in unele zone, la lipsa de implicare in majoritatea statelor fata de familie,copil si femeie, sanatate si protectie sociala, toate sunt arme de a tine in frau persoana umana si a o constrange.Sa nu mai vorbim de pacatele care sunt propovaduite la scara planetara care pun in pericol familia, copilul si viata.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.02.2007, 04:39:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit


Populatia globului, a urcat in 2002, la 6,2 miliarde de locuitori, cu aproape 80 de milioane ( sau cu 1,3%) mai mult decat in 2001.

Sase tari sunt raspunzatoare de jumatate din cresterea anuala a populatiei globului : India ( 16 milioane), China ( 9 milioane), Pakistan ( 4 milioane), Nigeria ( 4 milioane), Bangladesh ( 3milioane), si Indonezia ( 2 milioane).

Cele 48 de tari, calificate drept cele mai putin dezvoltate au rate de crestere apopulatiei si mai mari. Daca tendintele continua, populatiile insumate ale acestor tari aproape ca se vor tripla la jumatatea secolului- de la 658 de milioane la 1,8 miliarde.

Printre tarile cu rate ale natalitatii extrem de ridicate ( sapte copii de femeie sau mai mult ), se numara Afganistanul, Angola, Burkina Faso, Burundi, Liberia Mali, niger, Somalia, Uganda si Yemen.

Cresterea populatiei intr-un ritm necontrolat si in zone sarace este un fapt ce agraveaza problemele omenirii si de aceea la conferinta Internationala asupra Populatiei si a Dezvoltarii tinuta la Cairo in 1994, s-a convenit finantarea unui program pe 20 de ani privind populatia si sanatatea reproducerii, tarile in curs de dezvoltare acoperind doua treimi din costuri, iar tarile donatoare platind restul.

Totalul cheltuielilor era prevazut sa fie de 17 miliarde dolari pana in 2000 iar apoi sa urce la 22 miliarde pana in 2015. In timp ce tarile in curs de dezvoltare si-au onorat in mare parte promisiunile, tarile donatoare nu au contribuit decat cu o treime din partea ce le revenea. Consecinta a fost ca 122 milioane de femei au ramas insarcinate fara sa fi dorit. O treime au facut avorturi, 65 de mii au murit la nastere si 844 de mii au suferit leziuni cronice sau permanente ca rezultat al sarcinii.


Este de asteptat ca zonele urbane sa absoarba tot excedentul populatiei din urmatorii 30 de ani. Dupa secole de migrare de la sat la oras, 3/4 din locuitorii lumii industrializate locuiesc la orase. Tarile in curs de dezvoltare urmeaza aceeasi tendinta. In 1950, 18% din locuitorii lumii in curs de dezvoltare erau oraseni. Acest proces s-a dublat in 2000, ajungand la 40%, si se prevede ca in 2030 sa ajunga la 56%, cand in intreaga lume 60% din populatie va locui la oras.




Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.02.2007, 04:41:17
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Pentru acest subiect am descoperit si o rugaciune mai neobisnuita.

Rugaciune pentru sanatatea Pamantului

Doamne Dumnezeule, in genunchi te rugam, ajuta-ne caci suntem neputinciosi si poftele ne imping continuu la pacate. Prin solii Tai ne-ai atras atentia asupra pacatului suprem de a distruge aceasta bijuterie a universului, singura planeta cunoscuta plina de viata si de frumusete, care este Pamantul nostru. Suntem ticalosi, Doamne, si asemenea lui Lucifer care a vroit sa se urce mai sus decat Dumnezeu, aceasta dorim si noi. Gustul puterii ne face sa nu avem masura si intelepciune in ceea ce facem si sa ne talharim unii pe altii si plini de ipocrizie sa urmarim de fapt puterea si implinirea poftelor pe toate planurile.

In genunchi Te rugam Tata ceresc, sa ne dai inteleciunea de a fi chibzuiti si de a nu distruge casa aceasta minunata pe care Tu ne-ai daruit-o. Ne-ai avertizat prin solii Tai sa ne comportam cuviincios cu planeta noastra si pana acum tot nu am vrut sa te ascultam. Ne bati cu furtuni, cu extinderea deserturilor, cu inundatii, cu lipsa apei, cu topirea ghetarilor, cu incalzirea climei, cu seceta, cu saracie, cu impartirea lumii in bogati si saraci, cu foamete, cu boli, etc. si tot nu intelegem.

Te rugam Tata Sfant sa ne ierti pentru ce am facut pana acum si sa ne dai intelepciunea de a nu mai polua Pamantul nostru scump nici fizic si nici moral astfel ca sa-ti fim placuti Tie si sa ne primesti in Imparatia Ta cea plina de Lumina, de Bunatate , de Fericire , de Pace si Dreptate, de Milostivire si Intelepciune in vecii vecilor. Amin !




Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.02.2007, 17:53:24
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

foarte interesanta statistica. pune te rog daca poti si un link cu sursa, pentru eventualii carcotasi care vor zice ca este un studiu facut de masoni :) mersi
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.02.2007, 10:54:05
eu-curiosul eu-curiosul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2007
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
[b]E o indoctrinare generalizata. Planul? Vor sa ajunga in cateva generatii la 1,5 miliarde de oameni, de fapt numai din tarile dezvoltate ca sa fie stapani peste tot.

Deci toate aceste politici care vorbesc de suprapopulare sunt anti-viata si anti-crestine.

Cine vrea sa ajunga la o populatie de 1.5 miliarde ?Masoneria ?

Aceste politici anti-viata si anti-crestine de cine sunt promovate;mai bine zis unde sunt create ?Nu cumva in lojile masonice?

Daca se poate Elena,te rog, sa raspunzi pe larg.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.02.2007, 13:52:20
PET PET is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2007
Mesaje: 36
Implicit

In loc sa se ia un subiect (in cazul de fata Suprapopularea) si sa se discute normal. Se ia un subiect si se incepe cu tot felu de conspiratii.

Am vazut un topic unde National Geografic e ANTI crestinism, acum "TEORIA" Suprapopularii e ANTI crestinism. Mai...da cam totul e anti crestinism :)

Metodele contraceptive au un scop si nu neaparat acela de a face sex de placere.

Daca te uiti la o familie de credinciosi (exemplul cel mai concret pot sa-i dau pe pocaiti), poti sa sti din prima de cate ori au facut sex. Le numeri copiii. Cum poate o familie sa aiba 7-8 copii?

Daca toata lumea ar face 7-8 copii ca doar deh...sa nu fim anti, in 10 ani n-am mai avea planeta. Am sta toti ca sarmalele...exact ca si in leagarele de concentrare.

Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.02.2007, 18:50:18
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

am gasit aici mai multe teorii ale conspiratiei decat la dan diaconescu in direct :P
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minciuna Minciunilor vsovi Teologie si Stiinta 147 12.03.2013 15:27:09
Minciuna Sanduu Generalitati 2 07.04.2012 22:19:55
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Despre minciuna IulianaM Generalitati 34 21.05.2011 08:28:29
Minciuna din noi Anca-Miha Pocainta 21 03.07.2009 23:55:06