Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2007, 00:10:39
maria__100 maria__100 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2007
Mesaje: 1
Implicit

Buna.Am si eu o rugaminte.
Caut Rugacinea Sfintului Efrem Sirus si nu o gasesc,ma-ti putea ajuta?
Stiu ca e in Ceaslov.
Va multumesc:
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2007, 00:20:52
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit

:)
Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al grairii in desert nu mi-l da mie.Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei, daruieste-mi-l mie, slugii Tale.Asa Doamne, Imparate, daruieste ca sa-mi vad greselile mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti in vecii vecilor.Amin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.02.2007, 02:22:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si e Sf. Efrem Sirul, nu Sirus...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2007, 05:46:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciunea Sfantului Efrem Sirul este o rugaciune de mare profunzime. Insotita de metanii si de inchinaciuni, aceasta rugaciune ne invita la pocainta, ne invita la introspectie, ne cheama sa ne gandim mai mult la noi insine. Iata textul rugaciunii:
Rugaciunea Sf.Efrem Sirul
"Doamne si Stapanul vietii mele, duhul trandaviei, al grijii de multe, al iubirii de stapanire si al grairii în desert, nu mi-l da mie. (o metanie)
Iar duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdãrii si al dragostei, daruieste-l mie, slugii tale. (o metanie)
Asa, Doamne, Imparate, daruieste-mi ca sa-mi vad greselile mele si sa nu osandesc pe fratele meu, ca binecuvantat esti în vecii vecilor. Amin." (o metanie)
Dupã rugaciunea Sf. Efrem Sirul, se zic aceste patru stihuri de 3 ori cu 12 inchinaciuni:
Dumnezeule, milostiv fii mie pacatosului (inchin.)
Dumnezeule, curateste-ma pe mine pacatosul (inchin.)
Cel ce m-ai zidit, Dumnezeule, mantuieste-ma (închin.)
Fara de numar am gresit, Doamne, iarta-ma (inchin.)
Se zice apoi iarasi rugaciunea, cu 2 inchinaciuni si la sfarsit cu o metanie mare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2007, 12:48:15
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Pt. cei interesati,iata niste rugaciuni foarte frumoase:
Pt. dobandirea smereniei si umnilintei adevarate:
Iisuse,Cel Ce ai fost necinstit de iudei,nu ma lepada pe mine de la marirea ta.
Iisuse,da-mi inima smerita si duh de pocainta.
Iisuse,da-mi sa vad adancul pacatelor mele.
Iisuse,Cela Ce pt.mine Te-ai smerit,de pacatul mandriei scapa-ma si in haina smereniei ma imbraca.
Iisuse,Cela Ce pe magi i-ai chemat la inchinarea Ta,cheama-ma si pe mine,ca neincetat,cu smerenie sa ma inchin Tie.
Doamne,Dumnezeul nostru,Cel Ce in ceruri locuiesti si asupra celor smeriti privesti,da-ne noua chipul smereniei Tale.
Iisuse,Care Te-ai smerit pana la cele de pe urma,pe mine cel trufas in fapte,cuvinte si ganduri,smereste-ma.
Iisuse,Cela Ce Te-ai intrupat,de fariseismul lui Irod,izbaveste-ma.
Sa nu vina peste mine picior de mandrie si mana pacatosilor sa nu ma clatine.
Nu noua,Doamne,nu noua,ci Numelui Tau se cuvine slava,pt. mila Ta cea mare si adevarul Tau.
Iisuse,Cel Ce nu Te-ai scarbit de pacatoasa care Ti-a sarutat cu lacrimi de pocainta picioarele Tale,da-ne si noua a-Ti saruta picioarele Tale cu lacrimi de umilinta.
Doamne,povatuieste-ne sa ducem o viata smerita,lepadand gandurile de mandrie.
Slava Tie,Celui Ce smeresti spre mantuire trufia inimii.
Iisuse,preabunule,elibereaza-ma de iubirea de placere,de iubirea de slava si de iubirea de argint.IIsuse,Cela Ce din Cer Te-ai pogorat smerindu-Te pt.mine,da-mi si mie smerenie ca sa ma inalt la cer.Doamne,Dumnezeul nostru,Cel Ce stai impotriva celor mandri iar celor smeriti le dai har,nu ne lipsi pe noi nevrednicii de harul Tau.Doamne,da-mi smerenie,curatie si ascultare.Bine este mie ca m-ai smerit ca sa invat indreptarile Tale.Cunoscut-am,Doamne,ca drepte sunt judecatile Tale si intru adevar m-ai smerit foarte.Ca Dumnezeu a risipit oasele celor ce plac oamenilor;rusinatu-s-au ca Dumnezeu i-a urgisit pe ei."Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.05.2007, 00:07:28
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Mie imi place cel mai mult si mai mult Rugaciunea mintii si a inimii:"Doamne,Iisuse Hristoase,Fiul Lui Dumnezeu Cel Viu,miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa( robul tau/roaba ta,numele XYZ).Aceasta rugaciune poate fi rostita si cu respiratie,asa cum ii recomanda Sfantul Parinte Cuvios Arsenie Boca Parintelui Cuvios Teofil Paraianu astfel:zicem" DOAMNE" intre cele 2 doua respiratii(se refera aici la faptul ca nu tragem aer in piept-nu inspiram-,si nici nu il dam afara din piept-nu expiram-)si ne gandim la DUMNEZEU SFANTA TREIME cand zicem DOAMNE,apoi spunem"IISUSE HRISTOASE,FIUL LUI DUMNEZEU CEL VIU,"si inspiram=tragem aer adanc in piept si ne gandim la SACRIFICIUL DIVIN SI LA IUBIREA DIVINA ALE MANTUITORULUI,apoi rostim "miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa,robul tau XYZ/roaba ta/XYZ",si zicand astfel,dam aerul inspirat afara din piept,asadar il expiram,gandindu-ne la firea noastra slabanogita din cauza pacatelor, firea umana si pacatoasa.AMIN!si DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2008, 22:06:41
Brasovia Brasovia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2005
Mesaje: 1
Implicit Rugaciune pentru sanatatea mamei

In primul rand vreau sa-mi exprim bucuria pentru privilegiul de a putea intra sa accesez forumul ortodox!
V-as ruga sa ma ajutati cu o rugaciune speciala pentru sanatatea mamei,este departe de mine, in varsta, subrezita fizic si emotional,incerc sa fac o conexiune cu dansa prin intermediul puterii lui Dumnezeu.
Astept cu mult interes raspunsul dvs.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2008, 23:17:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Brasovia Vezi mesajul
In primul rand vreau sa-mi exprim bucuria pentru privilegiul de a putea intra sa accesez forumul ortodox!
V-as ruga sa ma ajutati cu o rugaciune speciala pentru sanatatea mamei,este departe de mine, in varsta, subrezita fizic si emotional,incerc sa fac o conexiune cu dansa prin intermediul puterii lui Dumnezeu.
Astept cu mult interes raspunsul dvs.
PARINTE SEINTE, DOCTORUL SUFLETELOR SI AL TRUPURILOR, CARE AI TRIMIS PE UNUL NASCUT FIUL TAU DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS IN LUME SA VINDECE TOATA BOALA SI SA TAMADUIASCA TOATE DURERILE, TAMADUIESTE DOAMNE SI PE. . . ., De NEPUTINTA TRUPEASCA SI SUFLETEASCA . Amin ! +
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.10.2008, 22:07:47
lianacapusa lianacapusa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2006
Mesaje: 1
Implicit rugaciune

Citat:
În prealabil postat de maria__100 Vezi mesajul
Buna.Am si eu o rugaminte.
Caut Rugacinea Sfintului Efrem Sirus si nu o gasesc,ma-ti putea ajuta?
Stiu ca e in Ceaslov.
Va multumesc:
Doamne si Stapanul vietii mele,duhul trandaviei,al grijiide multe,al iubirii de stapanire si al grairii in desert,nu mi l da mie.Iar duhul curatiei,al gandului smerit,si rabdarii si al dragostei daruieste-l mie slugii Tale.Asa ,Doamne,Imparate ,daruieste-mi ca sa mi vad greselile mele si sa nu osandesc pe fratele meu,ca binecuvantata esti in vecii vecilor.Amin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49
o rugaciune alexa.oni Generalitati 9 07.07.2008 15:37:44