Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.01.2009, 13:36:12
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Spray...pparfum ....e bine totusi a fi folosite in cantitati cat mai mici....la copii cel putin dezvolta alergii care credeti-ma sunt greu de tratat....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.01.2009, 14:31:47
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]"Fratilor. TOATE ne sunt ingaduite dar NU toate de folos!" ne spune Sf.Ap.Pavel! Asa ca putem folosi si spray-ul si parfumul, dar in cu MASURA, adica sa nu iesi in evidenta cu parfumul si cazi in MANDRIE si in CURVIE! Ratiunea parfumului sau spray-ului nu este curvia, ci curatenia! Daca ne place sa mirosim frumos, nu inseamna ca mirosul trebuie sa ii faca rau celui de langa mine, care poate e sensibil si ii vine rau la mirosul parfumului ce il am... Nu trebuie sa ma scoata in evidenta! [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Cunosc un parinte Ieromonah care e extrem de curat, ca isi spala hainele cat se poate de des si dau un exemplu ca daca intra in Trapeza la Bucatarie imediat isi pune hainele la spalat si isi face dus din cauza mirosului de mancare... Hainele sale ii miros a curat de la lenor dar nu se parfumeaza, foloseste antiperspirant si are mare grjia de haine sa fie calcate si curate! Iar de dus nu mai zic... zilnic! Ca si Pr.Teofil Paraian care isi face dus in fiecare dimineata! Asa era si Sf.Ioan Gura de Aur: zilnic facea baie! spune Pr.Virgil Gheorghiu in "Atletul lui Hristos" (spune ca avea 2 "slabiciuni" Sf.Ioan GdA: facea zilnic baie si manca bomboane, mereu avea in buzunar cateva bomboane!)[/SIZE]
[SIZE=4]Dar stiu si alti parinti care nu se spala cu saptamanile... si daca stai langa ei, iti vine rau... Acum judecati: cum e corect sa stai langa unul de asta si sa intri in spital de la fiere, sau sa stai langa cineva care se ingrjeste? [/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Deci toate cu RATIUNE si DISCERNAMANT!!! fara de care vom da gres in toate! [/SIZE]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.01.2009, 14:57:40
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4][/SIZE][SIZE=4][/SIZE][SIZE=4] Acum judecati: cum e corect sa stai langa unul de asta si sa intri in spital de la fiere, sau sa stai langa cineva care se ingrjeste? [/SIZE]
Ma faci sa zambesc, avea bunica (Dumnezeu s-o odihneasca) o vorba:"Pute, pute, da-i caldutz" adica miroase a Christian "DIHOR"
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.01.2009, 15:17:40
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirosurile florilor nu noi le-am inventat, ci Dumnezeu. La fel si uleiurile volatile , care se fac din flori si diverse plante, precum lavanda, si au un parfum placut. Sa-I aducem deci slava lui Dumnezeu ca ne-a infrumusetat viata cu flori bine mirositoare si care mai folosesc si la parfumarea noastra, precum si in farmacia verde.
Scopul in care folosim parfumul stabileste si daca e pacat sau nu, asa cum s-a mai spus mai sus.
Ceea ce ma deranjeaz pe mine, sunt numele de parfumuri: "Magie neagra", "Opium" si altele asemenatoare. Nu mai exista "Parfum de viorele", "Parfum de liliac", etc. Oare ce se doreste cu aceste nume? Cred ca si asupra acestui lucru trebuie sa ne aplecam si sa-l analizam.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.01.2009, 15:26:47
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ceea ce ma deranjeaz pe mine, sunt numele de parfumuri: "Magie neagra", "Opium" si altele asemanatoare. Oare ce se doreste cu aceste nume? Cred ca si asupra acestui lucru trebuie sa ne aplecam si sa-l analizam.
....Toata gama de parfumuri Poison de la casa Dior(incluzand Hypnotic Poison)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.01.2009, 17:21:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nu mi se pare nimic extraordinar in aceste denumiri.Este un nume si nimic mai mult.Majoritatea de genul sunt pentru parfumurile de seara,de regula.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.01.2009, 17:52:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu mi se pare nimic extraordinar in aceste denumiri.Este un nume si nimic mai mult.Majoritatea de genul sunt pentru parfumurile de seara,de regula.
Se puteau folosi totusi niste nume ceva mai "asezate", dar sunt asa mai mult pentru a "soca", de a iesi din comun. Apropo de nume, intr o piesa de teatru, film sau altceva asemanator, numele mai fistichi sunt cele mai gustate ( de o anumita categorie) precum si o replica ceva mai vulgara , face deliciul aceleasi categorii. Revenind, mai tot timpul se cauta nume "unice", in felul lor, pentru produsele comerciale pentru a fi memorate, retinute de doritori , utilizatori .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.01.2009, 18:18:08
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Mirosul trupului este mirosul sufletului.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.01.2009, 21:59:20
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Viata de azi cere sa folosesti putin parfum la serviciu, nu poti mirosi de transpiratie stand o zi lunga de 8-10 ore intr-un birou.
Ar fii revoltator.
Eu lucrez 10 sau mai multe ore pe zi in general, si eu folosesc parfum si un spray zilnic, am chiar unul de rezerva in geanta, cind uneori e prea cald.
Problema e ca trebuie utilizat in cantitati mici, discrete nu sa faci sa lesine colegul sau colega, sigur.
Transpiratia miroase urât daca consumi alimente de origine animala. Daca nu consumi din acestea si nici grasimi vegetale, transpiratia e apa cu sare, e chiar placuta.

Fetele tinere (cu exceptia celor grase) nu au nevoie de parfum fiindca nu au mirosuri urâte ca femeile mai în vârsta iar la acestea din urma solutia nu sunt parfumurile ci pocainta de patimi si pacate. Maicile nu miros urât fiindca duc o viata curata.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.01.2009, 23:19:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand am fost ultima data la moastele Sf. Grigorie Decapolitul, era iarna. In fata moastelor mi-am scos haina , am pus-o pe jos si am ingenunchiat. O maicuta a luat haina si a pus-o sub racla Sfantului. Cand am luat haina la plecare avea cel mai fin parfum: miros de Sfant. Pana si servetelele din buzunar miroseau frumos, fara a fi parfumate de mine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bunica zice ca este pacat. Sunt foarte derutata si am nevoie de un raspuns Dorina8 Generalitati 13 18.08.2011 20:40:32
e pacat cristina mioara Generalitati 37 13.08.2011 19:11:49
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07