Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.08.2006, 18:51:53
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Laurentiu are perfecta dreptate. Vedeti microcipurile implantabile, spre exemplu la www.digitalangelcorp.com. Silverstar, cred ca e bine sa ne rezumam la niste argumente bazate pe continut, fara sa atacam direct persoane, atunci cand nu avem ceva concret de raspuns la mesajul lor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.08.2006, 19:31:41
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu atac pe nimeni, dar e aberant sa se faca asemenea afirmatii lipsite de logica. Mai trec pe aici si oameni simpli, fara prea multa stiinta de carte, si nu faceti, prin afirmatiile voastre lipsite de orice temei, decat sa semanati, groaza si panica in mintea unor oameni care pot lua de bun tot ce se afirma aici. Eu stiu ca rolul bisericii, al oamenilor credinciosi este de a face bine, de a-i lumina pe cei mai putin daruiti de Dumnezeu cu minte. Ori, ce se intampla aici? Vorbiti de fapt de niste peroicole imaginare care n-or sa vina niciodata din afisarea unor preturi sau mai stiu eu ce inchipuiri. Pericolele vin si vor veni si-n vitor de la oameni. Va puneti problema ca voi insiva care semanati asa panica si dezinformatii constituiti deja niste pericole?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.09.2006, 08:39:27
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

IN PRIMUL RAND EU CRED CA NU TREBUIE SA NE FIE FRICA DE NIMIC DIN LUMEA ACEASTA CI DOAR DE DUMNEZEU.
Dar in acelasi timp cred ca trebuie sa fim informati:sa stim ce inseamna ecumenismul („ECUMENISMUL ESTE EREZRIA TUTUROR EREZIILOR” SFANTUL IUSTIN POPOVICI; „ESTE PRODUSUL MASONERIEI”-P STANILOAE) si sa ne ferim de el,sa nu-l acceptam; sa stim ce este MASONERIA (O ORGANIZATIE SATANICA CARE LUPTA IMPOTRIVA CRESTINISMULUI ) si sa stim care sunt scopurile ei :de control total al omenirii prin instaurarea unui guvern mondial,si a unei religii unice:de tip new age (religia lui satan),sa stim ca masoneria fiind in slujba diavolului poate apela la orice mijloace diabolice pt a-i controla si a-i domina pe oameni.Deci ei pot apela si la tehnica (carduri,buletine electronice,cipuri etc) toate „avand in ele” ca sa zic asa numarul 666,numarul satanei.

Exista mai multe carti care prezinta sistemul informational de control total, sub semnul 666:

LA ADRESA : http://www.apologeticum.net/detalii.php?pag=0316
1. Nu va lepadati de Hristos, nu va insemnati cu 666
de Maria Ioan Antonopol
Lucrarea descrie semnele apropierii instaurarii dominatiei mondiale a lui Antihrist, prin impunerea sistemului de control total. Autorul atrage atentia asupra codului de bare incadrat de 666 si a buletinelor electronice, tip card. Cartea a apatut pentru prima data in limba greaca in anul 1987. Problematica abordata este mai actuala decât acum 10 ani. Ceea ce atunci era in proiect acum a devenit realitate. Lucrarea a fost tiparita in limba româna, in anul 1994 si a circulat in mai multe zeci de mii de exemplare. A cunoscut mai multe editari consecitive: Sihastria, Lainici si Bucuresti. Cartea este oferita in format pdf (219 k).

LA ADRESA :http://www.apologeticum.net/detalii.php?pag=0310
2. Noile buletine, Antihrist, 666 de Calinic, mitropolitul Pireului
O brosura scrisa de unul din putinii ierarhi apologeti, despre problema buletinelor electronice. Desi scrisa aparuta cu 11 ani in urma, isi mentine actualitatea. Autorul prezenta luarile de pozitie din Biserica Ortodoxa a Greciei fata de noile buletine si de indosarierea electronica. Mitropolitul Calinic atrage atentia crestinilor asupra pericolului de a primi buletinele electronice.Lucrarea reproduce editia, in limba româna, tiparita la Atena, in 1993. Cartea este oferita in format pdf (178 k).


LA ADRESA :http://www.apologeticum.net/detalii.php?pag=0306
3. La apusul libertatii de Ierom. Hristodul Aghioritul
Este o carte bine documentata despre directia in care se indreapta Europa si despre sistemul informational de control total, sub semnul 666, pe care Uniunea Europeana il pune la punct, anulând drepturile si libertatile persoanei si ale natiunilor.
"Scopul editarii acestei carti este mai intâi de toate de a nu accepta raspunderea pe care o am ca cetatean grec si duhovnic, raspundere care izvoraste si decurge din tacerea asupra tuturor celor ce se uneltesc in frumoasa noastra tara".Lucrarea reproduce editia tiparita de Editura Sofia, Bucuresti, 1999.

LA ADRESA: http://www.apologeticum.net/detalii.php?pag=0311

4. Proiectul L.U.C.I.D. Sistemul de control uman universal cu 666
de Texe Marrs
Una dintre cele mai documentate carti in domeniu traduse in limba româna. "Sistemul Fiarei de control uman cu 666 a fost proiectat si este la ora actuala implementat in America si in intreaga lume. Stim ca aceste lucruri trebuie sa se petreaca, iar acum ele sunt aici si in curând nu vom mai avea nici un loc de scapare". De indata ce Proiectul L.U.C.I.D. este pe deplin functional, fiecare barbat, femeie si copil va cadea prada in ghiarele sale ciber-electronice. O carte care merita citita!Lucrarea apare, in limba româna, in premiera, intrucât nu a cunoscut inca nici o editie tiparita. Cartea este oferita in format pdf (978 k).

LA ADRESA: http://www.apologeticum.net/detalii.php?pag=0313
5. Apocalipsa 13. Sfârsitul libertatii umane de ing. Mircea Vlad
O lucrare de exceptie privind buletinele electronice, indosarierea electronica, controlul total si proiectul L.U.C.I.D., insotita si de opinia multor parinti duhovnicesti din Grecia. O carte ce merita citita!Aceasta editie digitala reproduce cartea aparuta la Editura Axioma Edit, in anul 1999. Cartea este oferita in format pdf (911 k).

Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.09.2006, 13:38:15
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

silverstar ,aberante sunt afirmatiile pe care le faci;daca ai avea curajul[pentru ca-ti trebuie curaj]sa citesti Apocaslipsa dupa Ioan,ai intelege multe lucruri;si,in legatura cu ce care trec pe aici si nu au prea multa stiinat de carte,te contrazic;cei care intra aici,stiu de ce intra;sa invete,sau sa schimbe pareri utile lor si la ceilalti;Spui in alta interventie a ta:
Doamne, ce prostii! De asta ni s-a dus vestea in lume ca suntem prosti si inapoiati. Si, culmea! se mai gasesc destui care sa creada asemenea ineptii;
CINE ITI DA TIE DREPTUL SA JUDECI PE ALTII?ESTI IN MASURA SA PUI MINA PE PIATRA SI SA ARUNCI?;Am sa-mi permit sa-ti pun o intrebare,si te rog sa-mi raspunzi---ce vei face atunci cind vei fi pusa in fata faptului implinit;si vei fi obligata sa te marchezi cu semnl lui satana sa poti cumpara sau vinde?;sa inteleg ca nu te consideri romanca,de ne faci pe noi prosti si inapoiati?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.09.2006, 14:54:03
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Sunt romanca si-mi iubesc tara si neamul si de aceea ma doare cand vad cum noi, romanii, suntem facuti de ras in lume si din cauza cui? A unora care au tot interesul sa minta, sa tina oamenii in ignoranta si in frica, pentru ca a sustine asemenea aberatii inseamna sa semeni frica, panica, groaza. Asa au facut si comunistii, ne-au torturat si acum vin altii, probabil pentru ca este nevoie ca poporul acesta al nostru, atat de urgisit sa fie tinut in frica pentru ca altii sa profite de pe urma lui.
In Apocalipsa dupa Ioan scrie cumva ceva despre cipuri si alte insemne pe care va trebui sa le avem ca sa ne cumparam paine? Pana de curand nici noi nu am cunoscut acest termen caruia se incearca a i se devia intelesul. Cui foloseste? Celor care au interes sa semene frica.
Tot ce scrie, ce se spune, e facut, e inventat de oameni. In Sfanta Biblie nu scrie asa ceva. Citeste, te rog, cu atentie ce-am scris despre timpurile pe care le traim astazi, acum. E tot pe aici, prin apropiere. Asa ca nu neg raul care ne paste, dar nici nu pot fi atat de naiva incat sa nu gandesc si sa ma las manipulata de oameni care vor, cu orice chip, sa aiba numai ei dreptate si dreptatea lor, ideile lor sa le impuna si altora. Pe mine nu ma poate obliga nimeni sa adopt modul de gandire sau ideile altuia.
Spui foarte corect ca ne intalnim aici sa invatam, sa schimbam pareri. OK, asa e. Dar daca teoretic stii de ce ne intalnim, de ce ma ataci, de ce ma obligi sa gandesc ca tine, de ce ma obligi sa cred in lucrurile care-ti convin tie? Uite, ca nu vreau sa cred in lucruri care nu sunt pomenite in Sfanta Biblie, nu pot sa cred in lucruri fabricate de oameni.
Cred ca ai inteles ca vreau sa gandesc singura, cu capul meu si refuz sa adopt modul de gandire al altuia mai ales cand acest mod de gandre e complet eronat.
Si, doresc sa fiu trasa de maneca si chiar multumesc daca, din diferite motive, se intampla, om sunt si eu, sa aduc vreo atingere celor sfinte.
Dar, daca persoana mea te deranjeaza, nu-i nimic, sunt alte forum-uri crestin-ortodocse unde pot merge. Asta nu e o problema. Nimeni nu-i batut in cuie, nu-i asa?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.09.2006, 15:57:09
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Totul tine de interpretare.Doar nu va asteptati ca cei ce au scris Biblia,in acele timpuri,sa fi auzit de cuvinte precum cip,card,etc.Este scris simbolic,plus ca nu trebuie interpretat mot a mot,de aici apar neintelegerile.Mai presus de rational,trebuie interpretata spiritual.

Pe de alta parte,nu stiu de ce spuneti ca speriem lumea.Nu,n-o speriem deloc,ci vrem sa constientizeze realitatea in care traim.Nici lucrurile din Apocalipsa nu sunt roze,chiar titlul e terifiant,dar asta ce inseamna,ca Dumnezeu a vrut sa sperie lumea?
Este bine de stiut ce spunem noi aici ca oamenii sa nu stea in ignoranta si trebuie sa actionam in consecinta.Iar lui Dumnezeu nu-i plac fricosii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.09.2006, 17:35:48
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Da, sigur, aici avetin dreptate. Despre Apocalipsa stie toata lumea si eu cred ca astazi traim vremuri de apocalipsa. Ce m-a suparat si infuriat (iarta-ma, Doamne ca nu mi-am putut stapani furia!) este faptul ca se avanseaza niste date, niste cifre. Asa ceva nu se poate sti. Nu stiu nici ingerii din cer cand si ce va fi. La asta m-am referit cand am spus ca speriati oamenii. Nu putem lua ca punct de referinta un anumit an. Sa ne rugam, sa gandim pozitiv la noi si la universul in care traim, sa facem, daca putem, fapte bune, la asta ar trebui lumea indemnata si sfatuita sa faca, nu credeti ca ar fi mai bine, mai crestineste?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.09.2006, 17:41:18
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Doamne, ce prostii! De asta ni s-a dus vestea in lume ca suntem prosti si inapoiati. Si, culmea! se mai gasesc destui care sa creada asemenea ineptii.

Apropo: spune-mi, te rog, si mie, din ce dictionar ai luat cuvintele: credintza, shtiu, subtziri, nishte, shi etc.

La regulamentul forumului scrie ca se vrea o lb. romana corecta. Eu vad ca se foloseste o limba care nu e cunoscuta si nu se preda la scoala. Poate ne explici si noua provenienta acestor sunete, litere, cuvinte, as fi curioasa... Si poate nu numai eu...
Unde esti Caragiale sa vezi si sa razi amar de cum a ajuns lb. romana bataia de joc a celor lipsiti de respect pentru cuvantul scris?
Bine Silverstar nu folosesc o limba romana corecta si asta pentru ca nu pot scrie cu cu virgula inlocuind cu tz /sh
Cred ca nu ma va mantui Caragiale si numai UNUL DUMNEZEU
Am nadejde ca nu ma va judeca Dumnezeu pentru ca am scris astfel shi mai degraba ma va judeca pentru pacatele mele cele cu stiinta si cu nestiinta cu fapta sau cu lucru cu voia sau fara de voie cu gandul sau cuvantul
ASa ca nu-nteleg unde vrei sa bati?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.09.2006, 17:53:45
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Asta este nimeni nu schimba nimic ce este scris la Apocalipsa trebuie sa se implineasca
Asa a fost si pana la rastignirea Mantuitorului totul erea scris in Vechiul Testament
Si anume ca va veni Hristos shi va fi vandut pe 30 de arginti si va fi dat in mainile oamenilor,, dar insa Ana si Caiafa care ereau dintre cei mai mari preotii din acea vreme si stiau Vechiul Testament mai bine ca oricine n-au dat 29 sau 31 de arginti si au dat exact 30 exact pentu a se implini scriptura deci ereau orbiti de Dumnezeu
Stia Dumnezeu ca lucrurile trebuie sa se petreaca astfel.
Asa va fi si cu 666 fie ca noi vrem sau ca nu vrem Ce este scris se va inplini
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.09.2006, 19:02:48
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu a spus nimeni ca ce este scris nu se va implini. Ba da, se va implini, dar ce este scris in Sfanta Biblie, nu ce scriu oamenii. Cartea Sfanta nu minte, dar oamenii care scriu mint, sunt muritori ca mine si ca noi toti. Ce e mai sfant pentru noi: ce scrie in Biblie sau ce spune X sau Y? Vezi link-urile afisate care indruma lumea spre niste lucruri scrise de contemporanii nostri.
Cei care puteti, explicati Biblia, invatati-i pe oameni ca sa faca si in ce sa se increada si veti avea mai mult de castigat, dacat sa faceti polemici de doi bani sau popularitate nu stiu carui anonim...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce "666" numarul fiarei si nu alt numar? ana ana Intrebari utilizatori 74 23.03.2016 14:22:43
Numarul fiarei : 666 petrut-angel Secte si culte 126 15.02.2012 08:21:01
Numarul favorit Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 20.11.2010 08:19:30
Ce este babilonul si de unde vine? maria-luisa Generalitati 10 30.12.2009 23:44:21
Oare ce inseamna si de unde vine numele ... tigerAvalo9 Generalitati 4 16.11.2008 21:07:10