Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.01.2007, 17:43:00
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Se pare ca nu prea sint solutii....ma asteptam. Asta cu dusul rece tine cind ai chef si nu vrei cind ai dureri apa rece iti mai trebuie ca sa poti urla ca Tarzan!:(
Chestia cu visele umede este o minciuna. Nimeni nu viseaza pur si simplu cind si-ar dorii. In plus un crestin adevarat isi controleaza chiar visele....ori avind capacitatea aceasta este egal daca-i treaz si o face sau doarme si o face.
Da Annamarria durerile acestea exista si fac miscarea imposibila. Dispar odata cu incheierea actului. Varicele desigur nu-s produse de abstinenta, m-ati inteles gresit; pe mine ma dor si varicele nu doar sub pintece.
Desigur este simplu sa te feresti de excitatii intr-o minastire. In afara ei lucrind si traind intre oameni este mult mai complicat. Iar dormind cu sotia in acelasi pat...devine imposibil. Dar poate e o chestie de potenta doar...fericiti care nu se pot plinge ca au asa ceva:)(si nu o spun deloc ironic)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.01.2007, 18:30:09
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

:p
In visele umede poate isi mai baga cateodata si cineva coada ???
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.01.2007, 10:44:23
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Dar cine poate sa le controleze?...?este ceva care actioneaza asupra subconstientului nostru {mai ales la tineri}atunci cand nu te astepti si pentru asta ar trebui sa stai treaz toate noptile.
Singura solutie este rugaciunea duhovnicul asa mi-a spus:)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.01.2007, 10:55:58
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Cat despre dureri ...n-am dat pana acum de asa ceva...poate or fi cine mai stie...!!!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.01.2007, 12:45:02
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Daca ar fi numai anumite zile de a face dragoste atunci ar fi numai anumite zile de nastere.
Oare nu e frumoasa conceperea unnui om???????
Fiecare religie vine cu zilele ei, cu o obligatie care nu are treba cu manifestarea care este pe pamant.
IAR VIATA SE MANIFESTA INDIFERENT DE ZILE.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 10.01.2007, 16:53:21
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Se pare ca nu prea sint solutii....ma asteptam. Asta cu dusul rece tine cind ai chef si nu vrei cind ai dureri apa rece iti mai trebuie ca sa poti urla ca Tarzan!:(
Chestia cu visele umede este o minciuna. Nimeni nu viseaza pur si simplu cind si-ar dorii. In plus un crestin adevarat isi controleaza chiar visele....ori avind capacitatea aceasta este egal daca-i treaz si o face sau doarme si o face.
Da Annamarria durerile acestea exista si fac miscarea imposibila. Dispar odata cu incheierea actului. Varicele desigur nu-s produse de abstinenta, m-ati inteles gresit; pe mine ma dor si varicele nu doar sub pintece.
Desigur este simplu sa te feresti de excitatii intr-o minastire. In afara ei lucrind si traind intre oameni este mult mai complicat. Iar dormind cu sotia in acelasi pat...devine imposibil. Dar poate e o chestie de potenta doar...fericiti care nu se pot plinge ca au asa ceva:)(si nu o spun deloc ironic)
Mai frate,sunt si eu barbat si sa stii ca treburile nu stau chiar asa.Din abstinenta nimeni n-a murit,nici macar nu s-a imbolnavit.Daca stii sa stapanesti instinctul, acesta se va diminua in intensitate pana cand va disparea.Bineinteles ca pentru asta trebuie sa-ti controlezi si gandurile,caci de acolo pleaca toate pacatele.Postul are un rol important,chiar major,cum spunea cineva,imbuibarea pantecelui e mama tuturor pacatelor.Nu degeaba e oranduit postul de Dumnezeu.Apoi vine si rugaciunea.Spuneai de vise,ca nu pot fi controlate.Ba da,pot fi controlate,chiar dinainte de a le mai avea.Normal ca daca iti atati simturile iti vin ganduri pacatoase si apoi vise,pentru ca mintea e ca o moara,ce ii dai aia macina.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 10.01.2007, 18:13:51
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Draga tizule (dm = daniel marius),
in primul rind eu am spus ca visele se pot controla (nu ma acuza si de ce nu am spus)iar in ultimul rind cam de ce crezi ca asi mintii in privinta durerilor? Ce asi avea de cistigat cu minciuna asta sau am ajuns sa mint din obisnuinta????
Se poate ca tu sa nu ai aceste dureri , pot sa cred lucrul acesta (nu sintem toti la fel) dar trebuie sa intelegi ca desii ne cheama la fel cel putin in pctul dureri consecutive abstinentei...ne deosebim complet. Eu asi vrea sa-ti seman si aici...dar nu am de ales, sint cum sint! Desigur nu poti sa te inbolnavesti din abstinenta mai ales cind ea nu aduce nici un simptom "anormal" dar ce te faci cind organismul geme de durere? Pentru doctori e simplu sa scapi de ele, sau pentru necredincios dar daca ai un graunte de credinta...cum faci?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.01.2007, 18:39:57
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

eu dau un sfat foarte bun: vorbeste cu un medic omule. ca trebuie sa stie ce se face in acest caz si sa-ti pastrezi curatia
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.01.2007, 20:24:20
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Annamarria ma apropii de o virsta cind sper sa nu ma mai izbesc de astfel de probleme:D. In privinta medicului am fost si solutia este actul sexual sau masturbarea.:(
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.01.2007, 20:35:35
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Annamarria ma apropii de o virsta cind sper sa nu ma mai izbesc de astfel de probleme:D. In privinta medicului am fost si solutia este actul sexual sau masturbarea.
Iertare ca intervin in probleme care tin de cei casatoriti, dar cred ca medicul de care vorbesti era ateu. Poate ar fi bine sa se puna intrebarea adevarului Medic, Hristos, si cred ca sigur o sa vina si vindecarea.

Poate cazul tau este o exceptie care confirma regula ca nu exista astfel de dureri. Eu am cunoscuti cu care discutam multe probleme, chiar si de acest gen, si chiar daca au peste 30 de ani pot sa traiasca in feciorie si nu au nici o durere. Cine stie, poate durerile sunt ca sa se mai rascumpere niste pacate anterioare?! Sau poate la tine e altceva, vrea Domnul sa-ti dea niste cununi si trebuie sa suporti si tu ceva durere. Hai, mai suporta putin! :)

Elena
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand binele nu mai e bine si raul nu mai e rau dobrin7m Generalitati 19 29.11.2010 12:16:22
Sotia istorica gabrined Intrebari utilizatori 1 07.07.2010 07:46:00
sotia lui cain rafella Generalitati 14 19.06.2010 21:03:21
Sotia cea impodobita enasonia Intrebari utilizatori 45 20.04.2010 14:50:40