Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2007, 11:38:03
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Habotnic-Care respecta cu strictete prescriptiile religiei; cuprins de o pasiune excesiva pentru respectarea prescriptiilor religioase; bigot; bisericos. /<rus. habotnik...Personal habotnicia o vad la persoanele care au slava desearta(dându-si sau nu seama)in aplicarea cu exces a prescriptziilor religioase,ori a celor care confunda scriptura,ori,chiar la persoanele care pluseaza la canonul primit de la preot.(Asta nu anseamna sa nu spunem când putem si cât putem in gând "Doamne Iisuse,miluieste-ma!").Iara,ma intreb,daca apostolul ne spune "Ca inca nu ati statut pâna la sânge, impotriva pacatului luptân-du-va (Evr. 12, 4)."ansemneaza ca Biserica e habotnica?O fi respectarea cu pasiune excesivaa principiilor religioase,"cu prapastia de smerenie"cum frumos spune parintele Arsenie Boca,habotnicie?Si unui traitor in ortodoxie, smerit,când i se spune habotnic,ar trebui sa se bucure?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2007, 23:23:16
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

:dontgetit: de cate ori suntem poate habotnici! :dontgetit:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2007, 11:41:14
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Habotnic-Care respecta cu strictete prescriptiile religiei; cuprins de o pasiune excesiva pentru respectarea prescriptiilor religioase; bigot; bisericos. /<rus. habotnik...Personal habotnicia o vad la persoanele care au slava desearta(dându-si sau nu seama)in aplicarea cu exces a prescriptziilor religioase,ori a celor care confunda scriptura,ori,chiar la persoanele care pluseaza la canonul primit de la preot.(Asta nu anseamna sa nu spunem când putem si cât putem in gând "Doamne Iisuse,miluieste-ma!").Iara,ma intreb,daca apostolul ne spune "Ca inca nu ati statut pâna la sânge, impotriva pacatului luptân-du-va (Evr. 12, 4)."ansemneaza ca Biserica e habotnica?O fi respectarea cu pasiune excesivaa principiilor religioase,"cu prapastia de smerenie"cum frumos spune parintele Arsenie Boca,habotnicie?Si unui traitor in ortodoxie, smerit,când i se spune habotnic,ar trebui sa se bucure?
dragul meu frate in Hristos, oare de se va bucura se va schimba trairea si simtirea lui interioara?? sau de se va intrista iarasi oare??.. ii va schimba trairea si simtirea interioara?? eu consider ca ceea ce ai inlauntrul tau nu vine de la om, deci nu poate fi schimbat de om...si de multe ori un habotinc ascunde de fapt anumite vicii de ochii oamenilor, sau poti fi habotnic cu adevarat din IUBIRE PT HRISTOS dar oare stim noi care din aceste 2 motive poate fi cel adevarat?, cel corespunzator sufletului respectivului habotinic???....NU PENTRU CA NUMAI D-ZEU STIE INIMA OMULUI, stiti dragii si bunii mei frati in Domnul vorba spusa trece se pierde in vazduh...dar ramane trairea...asa ca de ce sa se bucure sau sa se intristeze daca este facut habotnic?? daca este un habotinc ,,bun" isi va ascunde habotnicia sa nu cada in mandrie dar de este unu habotnic fals...se va mania...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.01.2007, 20:47:01
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu cred ca habotnici sunt aceia foarte credinciosi, dar care nu au dreapta socoteala.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2007, 09:46:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca habotnicia este credinta fara dragoste. Cunoastere acumulata, fara dragoste.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.02.2007, 20:50:43
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Poate nu ai dragoste daca nu gasesti pe Dumnezeu in oameni si atunci, tinand legea pentru tine si cautand-o si parandu-ti ca n-o gasesti la oamenii cu care te intalnesti le vezi metehne. Se vindeca cu Dumnezeu, cu intelegere, cu suferinta. Boala grea.:p
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.02.2007, 11:43:55
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Va multumesc tuturor.!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.02.2007, 13:40:34
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

De acord cu ancah!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.02.2007, 14:14:00
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Eu cred ca habotnicia este credinta fara dragoste. Cunoastere acumulata, fara dragoste.
Exact.Din pacate astazi unii interpreteaza habotnicia ca fiind chiar acei ortodocsi traitori.Ei spun de regula despre ei insisi,ca vezi Doamne,sunt ortodocsi,tot ce vrei,pana la Dumnezeu,dar nu "habotnici",adica merge sa faca ce vor ei si sa respecte ce vor ei si cum au inteles ei ceea ce e scris in Biblie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.02.2007, 08:46:14
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Haideti sa comentam un exemplu dupa fapte reale.Intre niste blocuri,s-a sfintit temelia unei biserici ortodoxe.Cei mai multi dintre proprietari erau impotriva zidirii ei acolo(sincer,nu stiu cum s-a aprobat pana la urma)pe motivul ca,,,copiii nu mai aveau loc de joaca.Dar cele mai inversunate voci au venit din partea unor femei "habotnice"cum le numea presa locala.Adica acele femei se referau ca,daca acea temelie a fost sfintita,sa nu mai comenteze nimeni de frica urgiei.Câta cunoastere au acele femei? Cât de habotnice au fost la faza asta?Personal,sincer,cu toata credinciosia mea,nu aveam curajul sa fac gestul lor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta, habotnicie, obiectivitate Traditie1 Teologie si Stiinta 49 20.05.2010 10:36:44
Puratatorul de cuvant al Patriarhiei il acuza pe Parintele Justin de habotnicie! tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 131 26.01.2009 10:37:47