Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.04.2010, 03:48:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Hristos S-a rastignit pentru intreaga omenire, dar cati Il urmeaza? .
E X A C T!
S-a rastignit pentru toti dar NU CONDITIONAT. Unde scrie ca Hristos a pus drept conditie a urmarii lui sa fii prins in nu stiu ce bisericuta sau religie.
El a spus doar URMATI-MA, copiati-ma, imitati-mi FELUL DE A FI SI DE A PRIVI LUCRURILE, nu faceti bisericute IERARHII PESTE IERARHII si dati-va in cap unii la altii.

Bun, noi suntem acum ortodocsi ca asa ne-am nascut dar de ce trebuie sa-i privim cu superioritate pe altii si sa-i facem eretici?

Doar pentru ca urmasii LUI ne-au cerut acest lucru invocind ca asa li s-a cerut? Care era de fapt scopul acestora? mie mi se cam pare un scop de pozitionare geo-politica care este si el de inteles,.... si eu ii sunt recunoscator,.. insa ASTAZI cred ca ne putem indeparta de acest scop arhaic si inainta pe drumul cel ADEVARAT indicat de HRISTOS si CRESTINISMUL adevarat care este DOAR IUBIREA! si nu politica!

Eu nu am citit ca Hristos ar fi devastat sau certat religiile altor triburi de goimi, ne-iudaice ci dinpotriva le-a laudat ce dovezi de SUFLETE si INIMI le-a oferit in peregrinarile Lui, spunind ca unii dintre ei chiar sunt mai inaintati duhovniceste chiar decit multi iudei de-ai Lui, si acei inaintati nu erau nici macar botezati!
Deci pentru mine asta spune MULTE in privinta felului respectuos cu care trebuie sa ne tratam VECINII si alte religii, fara sa-i "incurajam" cu injuraturi si bite sa se boteze asa cum au facut-o cruciatii si Inchizitia

Last edited by andreicozia; 06.04.2010 at 03:52:58.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.04.2010, 03:59:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
E X A C T!
S-a rastignit pentru toti dar NU CONDITIONAT. Unde scrie ca Hristos a pus drept conditie a urmarii lui sa fii prins in nu stiu ce bisericuta sau religie.
El a spus doar URMATI-MA, copiati-ma, imitati-mi FELUL DE A FI SI DE A PRIVI LUCRURILE, nu faceti bisericute IERARHII PESTE IERARHII si dati-va in cap unii la altii.

Bun, noi suntem acum ortodocsi ca asa ne-am nascut dar de ce trebuie sa-i privim cu superioritate pe altii si sa-i facem eretici?

Doar pentru ca urmasii LUI ne-au cerut acest lucru invocind ca asa li s-a cerut? Care era de fapt scopul acestora? mie mi se cam pare un scop de pozitionare geo-politica care este si el de inteles,.... si eu ii sunt recunoscator,.. insa ASTAZI cred ca ne putem indeparta de acest scop arhaic si inainta pe drumul cel ADEVARAT indicat de HRISTOS si CRESTINISMUL adevarat care este DOAR IUBIREA! si nu politica!

Eu nu am citit ca Hristos ar fi devastat sau certat religiile altor triburi de goimi, ne-iudaice ci dinpotriva le-a laudat ce dovezi de SUFLETE si INIMI le-a oferit in peregrinarile Lui, spunind ca unii dintre ei chiar sunt mai inaintati duhovniceste chiar decit multi iudei de-ai Lui, si acei inaintati nu erau nici macar botezati!
Deci pentru mine asta spune MULTE in privinta felului respectuos cu care trebuie sa ne tratam VECINII si alte religii, fara sa-i "incurajam" cu injuraturi si bite sa se boteze asa cum au facut-o cruciatii si Inchizitia
Andrei, vorbesti aici de urmasii Lui, Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti?!? Am ajuns cumva sa ne indoim de ce ne spun acestia?

Si doar stii, ca in vremurile cele de pe urma vor veni multi prooroci mincinosi... Sa nu-i credem pe acestia, caci multa sminteala aduc cu ei.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.04.2010, 04:19:31
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
E X A C T!
S-a rastignit pentru toti dar NU CONDITIONAT. Unde scrie ca Hristos a pus drept conditie a urmarii lui sa fii prins in nu stiu ce bisericuta sau religie.
El a spus doar URMATI-MA, copiati-ma, imitati-mi FELUL DE A FI SI DE A PRIVI LUCRURILE, nu faceti bisericute IERARHII PESTE IERARHII si dati-va in cap unii la altii.

Bun, noi suntem acum ortodocsi ca asa ne-am nascut dar de ce trebuie sa-i privim cu superioritate pe altii si sa-i facem eretici?

Doar pentru ca urmasii LUI ne-au cerut acest lucru invocind ca asa li s-a cerut? Care era de fapt scopul acestora? mie mi se cam pare un scop de pozitionare geo-politica care este si el de inteles,.... si eu ii sunt recunoscator,.. insa ASTAZI cred ca ne putem indeparta de acest scop arhaic si inainta pe drumul cel ADEVARAT indicat de HRISTOS si CRESTINISMUL adevarat care este DOAR IUBIREA! si nu politica!

Eu nu am citit ca Hristos ar fi devastat sau certat religiile altor triburi de goimi, ne-iudaice ci dinpotriva le-a laudat ce dovezi de SUFLETE si INIMI le-a oferit in peregrinarile Lui, spunind ca unii dintre ei chiar sunt mai inaintati duhovniceste chiar decit multi iudei de-ai Lui, si acei inaintati nu erau nici macar botezati!
Deci pentru mine asta spune MULTE in privinta felului respectuos cu care trebuie sa ne tratam VECINII si alte religii, fara sa-i "incurajam" cu injuraturi si bite sa se boteze asa cum au facut-o cruciatii si Inchizitia


Hai, ca incetul cu incetul revii si tu cu picioarele pe pamant!
Hristos a spus clar "nimeni nu va ajunge la Tatal decat prin Mine". Si a mai spus ca "exista un singur Domn, o singura credinta, un singur botez"... Acum mediteaza si tu.... ca de la tine chiar am pretentii...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.04.2010, 04:23:27
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Andrei, vorbesti aici de urmasii Lui, Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti?!? Am ajuns cumva sa ne indoim de ce ne spun acestia?

Si doar stii, ca in vremurile cele de pe urma vor veni multi prooroci mincinosi... Sa nu-i credem pe acestia, caci multa sminteala aduc cu ei.


S-au aratat deja o multime de prooroci mincinosi, de hristosi mincinosi, care au smintit intr-atat crestinii incat s-au despartit de Biserica lui Hristos, au considerat-o "invechita", nedreapta, s.a.m.d., considerandu-se mai intelepti decat Sfintii Parinti si Sfintii Apostoli... si ascultand de oameni si nu de Dumnezeu.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.04.2010, 12:56:09
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parintele Cleopa zice ca Dumnezeu Iisus Hristos cand ne judeca pe noi crestinii (nu a zis crestinii ortodocsi) ne judeca dupa legea darului pe evrei dupa legea lui Moise iar pe ceilalti dupa legea constiintei.
De aci se intelege de crestini ca ei sunt judecati cu cea mai aspra lege,pentru ca avand Sfantul Botez si celalte Sfinte Taine ei pot mai usor sa nu pacatuiasca.
Eu observ ca parintele Cleopa zice "crestinii botezati in numele Preasfintei Treimi" si deci se refera si la crestini ortodocsi,si la copti si la armeni si la cultele crestine care au Sfant Botez prin afundare intreita in numele Preasfintei Treimi.
Poate se refera si la catolici.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/12patrulegi.htm

Asta apropos de galceava care a aparut aci pe forum.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.04.2010, 18:53:28
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Reciteste Fericirile, (dar cu atentie de data asta:)) si ai sa identifici ABSOLUT toata umanitatea de pe Terra care practica aceste concepte indiferent de religie este a lui Hristos si PARADOXAL chiar SI daca nu au auzit de EL! ! ! tot ai LUI sunt! de ce? pentru ca fac VOIA LUI iar VOIA nu tine de documente de identitate" ,
toata umanitatea practica aceste concepte CHIAR DACA NU AU AUZIT DE HRISTOS? PE BUNE? daca le practica fara Hristos ,DE CE AR MAI FI VENIT HRISTOS ,doar ca sa se afle in treaba? TU SPUI CA venirea SA E INUTILA, ca oamenii se descurca foarte bine si fara HRISTOS!

oamenii fac voia LUI? nimeni nu face voia LUI chiar si dintre crestini ,tocmai de aceea exista Taina Spovedaniei ca sa curete pacatele si rautatile noastre si sa ne intoarca iarasi si iarasi la calea mantuirii ,pe noi care suntem ca niste oi care fugim de adevaratul Pastor care ne iubeste ( si iubim lupul care ne uraste). fara Spovedanie nu exista mantuire
(si ca sa ajungi la Spovedanie trebuie sa fii botezat ,de un preot sau episcop care are harul prin succesiune TOCMAI DE LA SF. APOSTOLI intemeietorii BISERICII LUI HRISTOS)


"Cel ce iubește pe tată ori pe mamă (ori pe SECTA proprie)mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine"

se pare ca pe tine nu te intereseaza adevarul ci faci doar o continua justificare de ce esti la o secta oarecare,inventata de oameni la care tii mai mult decat la Adevar.

Biserica ramasa neschimbata de la Hristos este cea Ortodoxa !(iar partial si mult diluata cea catolica cu care am fost una pana in 1054)
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.04.2010, 01:10:28
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
E X A C T!
S-a rastignit pentru toti dar NU CONDITIONAT. Unde scrie ca Hristos a pus drept conditie a urmarii lui sa fii prins in nu stiu ce bisericuta sau religie.
El a spus doar URMATI-MA, copiati-ma, imitati-mi FELUL DE A FI SI DE A PRIVI LUCRURILE, nu faceti bisericute IERARHII PESTE IERARHII si dati-va in cap unii la altii.
Andrei, Mantuitorul a intuit intrebarea ta si iata ce iti raspunde in Sfanta Evanghelie dupa Ioan, 17:


1.Acestea a vorbit Iisus și, ridicând ochii Săi la cer, a zis: Părinte, a venit ceasul! Preaslăvește pe Fiul Tău, ca și Fiul să Te preaslăvească.
2.Precum I-ai dat stăpânire peste tot trupul, ca să dea viață veșnică tuturor acelora pe care Tu i-ai dat Lui.
3.Și aceasta este viața veșnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, și pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis.
4.Eu Te-am preaslăvit pe Tine pe pământ; lucrul pe care Mi l-ai dat să-l fac, l-am săvârșit.
5.Și acum, preaslăvește-Mă Tu, Părinte, la Tine Însuți, cu slava pe care am avut-o la Tine, mai înainte de a fi lumea.
6.Arătat-am numele Tău oamenilor pe care Mi i-ai dat Mie din lume. Ai Tăi erau și Mie Mi i-ai dat și cuvântul Tău l-au păzit.
7.Acum au cunoscut că toate câte Mi-ai dat sunt de la Tine;
8.Pentru că cuvintele pe care Mi le-ai dat le-am dat lor, iar ei le-au primit și au cunoscut cu adevărat că de la Tine am ieșit, și au crezut că Tu M-ai trimis.
9.Eu pentru aceștia Mă rog; nu pentru lume Mă rog, ci pentru cei pe care Mi i-ai dat, că ai Tăi sunt.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.04.2010, 14:44:01
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Ceea ce mă fascinează cel mai mult este faptul că Sfânta Lumină se coboară după Pascalia Ortodoxă de Stil Vechi, iar cei din România țin Paștile pe Stil Vechi și sărbătorile pe stil nou... ca la noi, ca la nimeni... Pardon, mai sunt câteva state, tot așa de "cuvioase". Prostia se vede în postul Sfinților Apostoli, pentru că dacă au mutat felul sărbătorilor în 1924, au scrutat postul. Postul Sfinților Apostoli variază în funcție de data schimbătoare a Sfintelor Paști. De aia pe stil nou uneori este postul de 2, 3, sau 4 zile, care încalcă principiile canonice ale Sfintelor Sinoade, care de asemenea au așezat posturile în an. Tind să cred că cei ce au schimbat nu numai că nu au avut habar de ce încalcă, ci chiar nu au fost ortodocși... și dacă studiem, vedem că: Miron Cristea era greco-catolic, impus de guvern peste BOR; Meletios Metaxakis era musulman, impus de către stat. Și tot așa... prin oameni ca aceștia nu se putea face niciun fel de îndreptare; ci sub pretextul "îndreptării" s-a făcut o mare strâmătate și știrbire adevărurilor și tradițiilor.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.04.2010, 16:26:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
8.Pentru că cuvintele pe care Mi le-ai dat le-am dat lor, iar ei le-au primit și au cunoscut cu adevărat că de la Tine am ieșit, și au crezut că Tu M-ai trimis.
9.Eu pentru aceștia Mă rog; nu pentru lume Mă rog, ci pentru cei pe care Mi i-ai dat, că ai Tăi sunt.
Aceste doua versete as vrea foarte mult sa le vad in original, in versiunea ebraica. Ma intreb daca or fi incluse in Manuscrisele de la M Moarta.

Consider ca este foarte ingrijorator faptul ca Moshe care vorbeste perfect ambele limbi a gasit diferente majore intre originale si traduceri, in mod special al Psalmilor. In foarte multe cazuri nici nu a putut sa recunoasca acelasi psalm in ebraica.

Asa cum afirmai si tu, timpul s-a scurtat si nu mai avem timp de minciuni. Eu vreau informatiile direct de la sursa , nu alterate!...si nu prea ma intereseaza ce parere au lucratorii bisericii despre asta.
Repet, Psalmii sunt printre singurele scrieri UNICE ale umanitatii scrise de fiinte duhovniceste avansate si POT fi intelese NUMAI de cei avansati...insa daca si ele sunt modificate in termeni lumesti, de baza, mecanici, adormiti pentru a da bine "politic" suntem pierduti!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.04.2010, 18:24:10
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Aceste doua versete as vrea foarte mult sa le vad in original, in versiunea ebraica. Ma intreb daca or fi incluse in Manuscrisele de la M Moarta.

Consider ca este foarte ingrijorator faptul ca Moshe care vorbeste perfect ambele limbi a gasit diferente majore intre originale si traduceri, in mod special al Psalmilor. In foarte multe cazuri nici nu a putut sa recunoasca acelasi psalm in ebraica.

Asa cum afirmai si tu, timpul s-a scurtat si nu mai avem timp de minciuni. Eu vreau informatiile direct de la sursa , nu alterate!...si nu prea ma intereseaza ce parere au lucratorii bisericii despre asta.
Repet, Psalmii sunt printre singurele scrieri UNICE ale umanitatii scrise de fiinte duhovniceste avansate si POT fi intelese NUMAI de cei avansati...insa daca si ele sunt modificate in termeni lumesti, de baza, mecanici, adormiti pentru a da bine "politic" suntem pierduti!
Stii ce se spune despre inselare? Ca are multe fete. Cu una dintre ele suntem cu totii familiarizati, dar nu o luam prea in serios - perfectiunea umana.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paraclisul Prea-Sfintei Nascatoarei de Dumnezeu costas01 Intrebari utilizatori 2 13.05.2010 21:47:33
Un semn de la Dumnezeu: Aparitia Sfintei Cruci la Atena in 1925 orthodoxia.i.thanatos Intamplari adevarate 60 12.04.2010 11:22:17
Minunea pogorarii Sfintei Lumini de Dumnezeu la Ierusalim vestita pe euronews mihailt Generalitati 1 05.04.2010 03:23:00
DUMINICA POGORARII DUHULUI SFANT SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 14 11.06.2008 19:37:23
Duminica Pogorarii Duhului Sfant SSB Despre Sfanta Scriptura 0 11.06.2008 15:24:13