Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 09.08.2010, 09:46:37
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
NU IMI MAI RESTALMACITI VORBELE!!!!Am spus la figurat ca(,)costul unei biserici este net inferior costului unui spital si mai ales functionarea acestuia,asta am vrut sa spun cu acel"inghite".Imi cer scuze daca nu m-am exprimat nivelului dvs,si ati inteles altceva!!!
O fi costul unei biserici inferior costului unui spital. Dar in conditiile in care exista bani pentru biserici si nu exista bani pentru spitale e corect sa discutam de cele doua in aceeasi fraza. Chiar era nevoie sa se construiasca o biserica la doua zile in ultimii 20 de ani? Timp in care se inchid spitale si scoli?
Citat:
Dar ce dovezi aveti ca bisericile sunt contruite cu bani publici?
Pai asta-i situatia. Se aloca sume imense de la buget pentru constructia sau reparatia bisericilor. N-ar fi rau sa afli pe ce lume traiesti. Romania este singura tara unde pe timp de criza bugetul cultelor a crescut si cel al educatiei a scazut. N-ar fi rau sa afli pe ce lume traiesti.
Citat:
daca se construiesc din donatii publice pentru acest scop,de ce nu aveti liniste?CE SE INTAMPLA CU TAXELE ENORME PLATITE DE CETATENII ROMANII?CE SE INTAMPLA CU TAXA DE SANATATE PLATITA IN FIECARE LUNA DE ANGAJATII DE PE TERITORIUL ROMANIEI?AM PLATIT ACEASTA TAXA DE SANATATE TIMP DE 11 ANI,INSA NU AM BENEFICIAT DE ABSOLUT NIMIC DE PE URMA EI!!
Ti-ai fi dorit sa beneficiezi?
Citat:
Puneti in discutie bisericile,fara a privi in jur la conducerea actuala si la situatia generala a Romaniei,fara sa luati in calcul toate nedreptatile,furturile,coruptia la toate nivelele,"miserupismul"tuturor investiti cu drepturi si putere!!!Sunteti redirectionat de la adevarata sursa care genereaza aceasta insatisfactie a dvs ca nu sunt destule spitale,azile,gradinite!!!!
Tocmai conducerea corupta la care te referi aloca din ce in ce mai multi bani bisericilor. N-ar fi rau sa afli pe ce lume traiesti.
Citat:
"Tara arde si baba se piaptana"-asta pun in aplicare majoritatea cetatenilor romani,ei se afla intr-o situatie jalnica,in criza(mai ales morala),insa au vreme sa gandeasca ca bisericile si preotii sunt problemele societatii!!! La fel,au timp sa priveasca cu orele emisiuni de scandal,in timp ce ei sunt manipulati,mintiti,furati cu totul!!!
Si care dintre acuzatiile tale nu se potrivesc macar unor preoti? Stiu si eu un exemplu de biserica vesnic in constructie desi bani s-au cersit si de la bugetul local si de la enoriasi. E drept ca dupa ce s-a schimbat preotul a inceput si biserica sa se inalte. Dupa 20 de ani inca nu e gata.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 09.08.2010, 10:29:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Ce parere aveti ?
Daca omul ar merge la biserica, el nu ar mai ajunge atat de usor la spital.
Am putea zice: "Ori la biserica, ori la spital."

Biserica vindeca sufletul, psihicul si trupul, iar medicii impreuna lucreaza cu preotii, ca unii ce au mare dar de la Dumnezeu, spre a vindeca si sprijini viata, in lupta lor cu moartea. "Spitalul sufletului" vindeca multe dintre cauzele ce trimit trupul la spital.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #153  
Vechi 09.08.2010, 10:33:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Avem nevoie si de biserici si de spitale. Nu trebuie sa dispara una pentru a exista cealalta. Faptul ca unii nu cred in biserica, nu constituie un motiv pentru a inceta constructia lor.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 09.08.2010, 10:49:01
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca omul ar merge la biserica, el nu ar mai ajunge atat de usor la spital.
Am putea zice: "Ori la biserica, ori la spital."

Biserica vindeca sufletul, psihicul si trupul, iar medicii impreuna lucreaza cu preotii, ca unii ce au mare dar de la Dumnezeu, spre a vindeca si sprijini viata, in lupta lor cu moartea. "Spitalul sufletului" vindeca multe dintre cauzele ce trimit trupul la spital.
Serios?..Daca vezi un spital cu copii bolnavi de Sida sau cancer..imaginea aia nu o uiti niciodata.De asta sufera acei copii..ca nu au fost la biserica?
Reply With Quote
  #155  
Vechi 09.08.2010, 10:58:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Serios?..Daca vezi un spital cu copii bolnavi de Sida sau cancer..imaginea aia nu o uiti niciodata.De asta sufera acei copii..ca nu au fost la biserica?
Cu siguranta ca nu din cauza ca nu au fost la Biserica. Dar ne poti raspunde tu? Pentru ca urmarind postarile tale observ ca esti impotriva providentei si a pedagogiei divine. Poate ca boala unora isi gaseste radacina in pacatul desfranarii parintilor.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 09.08.2010, 11:07:40
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bisericile nu se construiesc cu bani publici, se construiesc numai din donatii!
uitati-va si voi cat dureaza sa se ridice o Biserica, 10 ani pe putin, voi chiar credeti ca "statul" asta care baga numai in buzunar, dadeau ei bani de Biserici? hai sa fim seriosi. si realisti !
Reply With Quote
  #157  
Vechi 09.08.2010, 11:48:01
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Bisericile nu se construiesc cu bani publici, se construiesc numai din donatii!
uitati-va si voi cat dureaza sa se ridice o Biserica, 10 ani pe putin, voi chiar credeti ca "statul" asta care baga numai in buzunar, dadeau ei bani de Biserici? hai sa fim seriosi. si realisti !
Cat timp exista destui preoti care in mod ilegal predica in biserica in favoarea unui catindat anume, seriosi si realisti suntem daca realizam ca banul public se cheltuie aiurea inclusiv pe constructia de biserici. Acuma ca sunt luati bani si de la enoriasi asta-i alta problema agravanta pentru preoti. Si durata mare necesara unei constructii sustine ipoteza ca preotii nu cheltuie banii eficient. Am mai spus. La mine in oras, dupa ce s-a schimbat preotul care coordona lucrarile, catedrala s-a ridicat vazand cu ochii. Pana atunci, abia daca se terminase temelia. Si uite asa imaginea preotilor a fost afectata nu numai in ochii ateilor ca mine, dar si in randul credinciosilor.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 09.08.2010, 11:48:52
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anytza Vezi mesajul
Bisericile nu se construiesc cu bani publici, se construiesc numai din donatii!
Si daca totusi se construiesc din bani publici? Ai sa-ti schimbi atitudinea dupa ce realizezi ca ai gresit?
Reply With Quote
  #159  
Vechi 09.08.2010, 12:07:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

ai2, prezenta unei biserici implica credinta. Atat timp cat nu o ai, este foarte dificil sa accepti ca o biserica este necesara omului.

Daca preocupare ta fata de trup ar fi de aceeasi intensitate si fata de suflet, ai renunta la multe afirmatii.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 09.08.2010, 16:09:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca omul ar merge la biserica, el nu ar mai ajunge atat de usor la spital.
Am putea zice: "Ori la biserica, ori la spital."

Biserica vindeca sufletul, psihicul si trupul, iar medicii impreuna lucreaza cu preotii, ca unii ce au mare dar de la Dumnezeu, spre a vindeca si sprijini viata, in lupta lor cu moartea. "Spitalul sufletului" vindeca multe dintre cauzele ce trimit trupul la spital.
Hai sa ne uitam Dorin, la icoana noastra vie, preotul, modelul de comportament al nostru si in cazul bolilor.
Unde fuge preotul cind este bolnav(serios) nu febra musculara... la altar sau la spitale si clinici private?

...stiu ca acum ma vei dojeni cu vesnica expresie:
"Nu fa ce face popa , fa ce spune popa"...hmmm
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28