Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.10.2010, 22:40:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Doamna, chiar nu era cazul .... !
BA, ory, din pacate este cazul!
Iata o greseala pe care la tine nu am vazut-o, dar care ma zgarie pe ochi:
voi "a-ti facut" sau "a descoperii". Inteleg daca greselile sunt facute din viteza, dar cum ele se repeta, nu mai e viteza de vina.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.10.2010, 23:10:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
BA, ory, din pacate este cazul!
Iata o greseala pe care la tine nu am vazut-o, dar care ma zgarie pe ochi:
voi "a-ti facut" sau "a descoperii". Inteleg daca greselile sunt facute din viteza, dar cum ele se repeta, nu mai e viteza de vina.
M-am referit la faptul ca nu era inconjurata de postari chiar atat de vizibil afectate gramatical.
Si pe mine ma deranjeaza, intr-o oarecare masura, cand vad greseli, mai ales unele colosale si repetate, greseli ce nu tin de repeziciunea scrisului.
Te rog ( am mai spus acest lucru ), pe viitor, cand mai faci corectari, expune si varianta corecta insotita de explicatiile gramaticale de rigoare . Si eu am nevoie sa invat si, chiar sunt bucuroasa sa fac acest lucru, mai ales ca am terminat scoala acum multi ani, avand in vedere faptul ca gramatica se invata doar in primii 8 ani de scoala, restul se extinde numai la scolile cu profil pedagogic.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.10.2010, 23:19:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
M-am referit la faptul ca nu era inconjurata de postari chiar atat de vizibil afectate gramatical.
Si pe mine ma deranjeaza, intr-o oarecare masura, cand vad greseli, mai ales unele colosale si repetate, greseli ce nu tin de repeziciunea scrisului.
Te rog ( am mai spus acest lucru ), pe viitor, cand mai faci corectari, expune si varianta corecta insotita de explicatiile gramaticale de rigoare . Si eu am nevoie sa invat si, chiar sunt bucuroasa sa fac acest lucru, mai ales ca am terminat scoala acum multi ani, avand in vedere faptul ca gramatica se invata doar in primii 8 ani de scoala, restul se extinde numai la scolile cu profil pedagogic.
Am facut acest lucru pe Topicul "Limba romana", pe care trebuie sa il scoatem mai la suprafata pe viitor.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.10.2010, 23:41:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Va rog nu-mi stricati bunatate de topic cu probleme gramaticale.

Problema este similara cu virginitatea, subiectul fiind de actualitate si popular cu pustii si tinerii, noi "seniorii" nu mai intrebam despre asa ceva :)..pe noi ESENTA NE INTERESEAZA.:)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.10.2010, 23:42:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
BA, ory, din pacate este cazul!
Iata o greseala pe care la tine nu am vazut-o, dar care ma zgarie pe ochi:
voi "a-ti facut" sau "a descoperii". Inteleg daca greselile sunt facute din viteza, dar cum ele se repeta, nu mai e viteza de vina.
Deci, sa o luam babeste; " ati " facut se scrie corect pentru ca reprezinta perfectul compus al verbului " a face ", conjugat la pers. a 3 a plural.
Uneori " ati " se mai scrie tot legat atunci cand exprima adresarea politicoasa ; " dumneavoastra ati facut ..."
" a-ti " se scrie dezlegat atunci cand exprima doua cuvinte ce pot fi dezlegate fara sa-si piarda sensul rational, ex; " a-ti da ochii peste cap ", se poate inlocui cu " a iti "...( pronume reflexiv ).
De regula cuvintele care se despart prin cratima, pot fi despartite fiecare separat capatand o exprimare mai prelungita si cu sens, dar similara, cum ar fi ; " fa-mi temele " , rezulta din exprimarea mai lunga " imi ( - mi, pronume ) faci ( - fa ) temele.
Am intalnit deseori o confuzie intre " va " si " v-a " . Este foarte simplu, " va " se scrie legat atunci cand reprezinta viitorul verbului ," va face curat, va pleca acasa ", si se scrie " v-a " dezlegat atunci cand se pot lua si separat, de exemplu ; " v-a intrecut la rezistenta ", adica, pe voi ( v-) a intrecut ( perfectul compus al verbului ) la rezistenta....
Ar fi multe de spus, chiar folositoare in acest sens, am vazut ca sunt multi oameni care, in ceea ce priveste cunostintele elementare de gramatica, au sarit peste ele la vremea respectiva si nu si le-au mai insusit pe parcurs, astfel au ramas cu " lipsuri ". Lipsuri care intr-o epoca in care afirmarea se face si virtual, ajungem sa valorificam calitatea scrisului si a exprimarii.
Sper ca am scris bine mai sus, am terminat si eu clasa a 8 a acum vre-o 20 si ceva de ani. De sunt corectata, multumesc si invat in continuare !
Insa, exista si partea aceea a grabitului la scris pe calculator, forma care nu desemneaza, neaparat, lipsa de cunostinte.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.10.2010 at 23:45:10.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.10.2010, 23:43:40
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit pt. ory - alte corectii gramaticale si despre sportul datului cu parerea la romani

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In primul rand, eu nu jicnesc pe nimeni, ci expun realitatea asa cum se prezinta ea, din pacate, si nu este deloc roz, chiar daca o invaluim prin ignoranta.
Daca cei " smeriti " se simt jicniti, nu au decat.
Si, oricum, tu nu te numeri printre cei din multimea asta romaneasca, fiindca tu ai fugit de " tampiti "...Remember ? !
Probabil multi ortodocsi se pot simti jicniti atunci cand se vorbeste de parvenism, dar, personal cred ca exista muuuulta, dar foarte multa demagogie in ortodoxia asta romaneasca, sau, cel putin, o inconstienta greu de definit. Faptele vorbesc...nu vorbele, nici miile de slujbe si nici toata stralucirea bisericeasca, ci FAPTELE, oameni buni, ele ne definesc si ne caracterizeaza CA OAMENI, mai mult decat orice pe lumea asta.
Tocmai de aceia Dumnezeu s-a dat pe sine pilda si exemplu, ca sa poata confirma cele propovaduite . Noi facem tocmai invers, emitand pretentii peste pretentii, sfintenii peste sfintenii in acelasi timp in care zacem intr-o interminabila NEPASARE.
'jignesc' si 'jigniti' (a jigni), si nu 'jicnesc'
'parvenitism' si nu 'parvenism'
'de aceea' si nu 'de aceia'
Bine ca stim cu totii sa emitem 'perle de intzelepciune si istetzime', sa ne dam cu parerea (care, la cei mai multi, pute de la distantza), sa criticam si sa tot dam vina pe altii, asa, 'aiurea-n tramvai', ca-n rest, la ce altceva mai suntem buni?! Nu stiu cum se face, ca mereu vedem paiul din ochiul altora, numai barna din propriul ochi, nu! La asta nu ne-ntrece nimeni! Mai sa fie!...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.10.2010, 23:51:55
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
'jignesc' si 'jigniti' (a jigni), si nu 'jicnesc'
'parvenitism' si nu 'parvenism'
'de aceea' si nu 'de aceia'
Bine ca stim cu totii sa emitem 'perle de intzelepciune si istetzime', sa ne dam cu parerea (care, la cei mai multi, pute de la distantza), sa criticam si sa tot dam vina pe altii, asa, 'aiurea-n tramvai', ca-n rest, la ce altceva mai suntem buni?! Nu stiu cum se face, ca mereu vedem paiul din ochiul altora, numai barna din propriul ochi, nu! La asta nu ne-ntrece nimeni! Mai sa fie!...
Multumesc pentru corectari !
Nu am fost prefacuta atunci cand am spus ca sunt deschisa spre a invata si, de asemenea, spre a fi corectata, daca asta ai inteles si daca m-ai corectat cu rautate, atunci este strict problema ta .
" de aceia " a fost din graba si, intr-o oarecare masura, insusita in timp prin deprindere...
Oricum, stiu ca esti veteran pe-aici in ale corectarii si aratarii cu degetul in priviinta gramaticii deficitare...probabil ca ai o placere sa o faci intr-un mod rautacios . Pacat de cunostintele pe care le detii, la capitolul indrumare si pedagogie stai foarte prost.
Esti bine educat, teoretic, dar prost intentionat, practic.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.10.2010 at 23:59:54.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.10.2010, 00:35:16
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
'jignesc' si 'jigniti' (a jigni), si nu 'jicnesc'
'parvenitism' si nu 'parvenism'
'de aceea' si nu 'de aceia'
Bine ca stim cu totii sa emitem 'perle de intzelepciune si istetzime', sa ne dam cu parerea (care, la cei mai multi, pute de la distantza), sa criticam si sa tot dam vina pe altii, asa, 'aiurea-n tramvai', ca-n rest, la ce altceva mai suntem buni?! Nu stiu cum se face, ca mereu vedem paiul din ochiul altora, numai barna din propriul ochi, nu! La asta nu ne-ntrece nimeni! Mai sa fie!...
cherub, uite ca si noi, cei care corectam, mai avem de invatat:
JIGNÍ, jignesc, vb. IV. Tranz. 1. A atinge pe cineva în onoarea sau în demnitatea sa; a ofensa, a insulta. 2. (Înv.) A aduce un prejudiciu.[Var.: jicní vb. IV]
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.10.2010, 01:02:38
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
cherub, uite ca si noi, cei care corectam, mai avem de invatat:
JIGNÍ, jignesc, vb. IV. Tranz. 1. A atinge pe cineva în onoarea sau în demnitatea sa; a ofensa, a insulta. 2. (Înv.) A aduce un prejudiciu.[Var.: jicní vb. IV]
De acord, Miha-Anca, uite:
Bíblia (titlul cărții de bază a creștinismului) s. pr. f. (sil. -bli-a)
S. pr inseamna substantiv propriu, adica din cele care se scriu intotdeauna cu litera mare.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.10.2010, 01:46:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
De acord, Miha-Anca, uite:
Bíblia (titlul cărții de bază a creștinismului) s. pr. f. (sil. -bli-a)
S. pr inseamna substantiv propriu, adica din cele care se scriu intotdeauna cu litera mare.
Multumesc, Mirela. Voi tine minte ca se scrie cu majuscula.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Documentar PS Iustinian Chira Adriana Cluj Calugarul 5 28.12.2012 17:22:36
Poate cel mai bun documentar... alexmatei Teologie si Stiinta 30 23.08.2011 16:50:26
Athos (foarte bun documentar) eduardd Stiri, actualitati, anunturi 1 11.02.2010 10:16:42
documentar interesant tigerAvalo9 Intamplari adevarate 0 13.07.2009 00:28:16
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 01:53:54