Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.11.2012, 20:24:57
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ehei... Cuvinte mari și grele: smerenie, supunere, jertfelnicie...
intr-adevar: mari, grele, insa, intr-o lume precum cea in care traim cu totii, golite de sens.

cele bune!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.11.2012, 21:34:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
intr-adevar: mari, grele, insa, intr-o lume precum cea in care traim cu totii, golite de sens.

cele bune!
omul modern le goleste din cauza handicapului sufletesc.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.11.2012, 23:02:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
Nu accepta nici macar peste. Eu respect cuvintele si am simtul limbii: cand am spus ca a impus mancare de post, am spus "mancare de post". Adica nici macar peste. De aici iritarea observata de Demetrius.

Cele bune!

PS: problema este ca acest preot urmeaza la conducerea parohiei unuia din cei mai intelepti preoti romani, o legenda a ortodoxiei, un om minunat, un duhovinc de exceptie. acolo m-am cununat, acolo mi-am botezat fetita. dar, dupa cum am fost tratat acum cateva zile, nu mai calc prin acea biserica decat daca sunt sigur ca respectivul reprezentant al Bisericii nu este acolo.
Halal credincios adica cum te-ai suparat pe biserica? fii cuminte... si nu inteleg om minunat preot de exceptie si acum ti-ai schimbat parerea pentru nimica toata?Sint o gramada de mancaruri de post si pentru botez.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.11.2012, 08:03:59
George R. George R. is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2012
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Halal credincios adica cum te-ai suparat pe biserica? fii cuminte... si nu inteleg om minunat preot de exceptie si acum ti-ai schimbat parerea pentru nimica toata?Sint o gramada de mancaruri de post si pentru botez.
daca ai fi citit cu atentie spusele mele, ai fi vazut ca este scris "acest preot urmeaza la conducerea parohiei unuia din cei mai intelepti preoti romani...", iar pentru oricine intelege oarecum limba romana, asta inseamna ca cel in chestiune si "unul dintre cei mai intelepti preoti romani" nu sunt una si aceeasi persoana. una la mana!

doi la mana: nu am voie sa fiu suparat pe Biserica? inteleg sa nu pot fi suparat pe Dumnezeu, insa pe Biserica? mai mult decat atat, nu sunt suparat pe Biserica, ca entitate abstracta, ci pe un reprezentant la ei. si nici macar nu sunt suparat. sunt uluit cum de exista atat de multe interpretari ales aceluiasi subiect. si inca unul extrem de banal.

trei la mana: draga hartford, cred ca nu ar strica sa mai rasfoiesti putin un manual de gramatica din clasa a 4, pentru a revedea situatiile in care trebuie folosite anumite semne de punctuatie. a bon entendeur, salut!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.11.2012, 09:17:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

I-ai zis-o creștine! Bravo!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.11.2012, 11:44:16
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Iar dumneata,degeaba cunosti regulile de gramatica si mici fraze in lb.franceza ,daca nu ai educatia minima de a respecta alti useri ci ii bruschezi cu trufia dumitale de cunoscator al gramaticii de a 4-a.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.11.2012, 12:07:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Postul si Taina Botezului
Întrucât rânduielile noastre bisericești fac referire la anumite perioade în care nu se oficiază nunți, unii dintre enoriașii noștri ne întreabă adesea dacă această prevedere canonico-liturgică se aplică și în cazul Botezului.

Pentru a le răspunde lămuritor, se cuvine să precizăm mai întâi de ce nu se fac nunți în respectivele perioade ale anului bisericesc. Dacă observăm statutul duhovnicesc al acelor zile sau perioade, înțelegem că incompatibilitatea care stă la baza rânduielilor restrictive vine și dintr-un discernământ pedagogic.
Astfel, prin sobrietatea și caracterul lor penitențial, zilele de post contrastează evident cu jubilația specifică nunții, iar atmosfera înălțătoare a praznicelor împărătești are întâietate, prin semnificațiile ei, în fața evenimentului nupțial. Prin aceste măsuri, Biserica dovedește o profundă cunoaștere a psihologiei religioase în raport cu manifestările umane specifice. Ea ne învață să distingem nuanțele trăirii noastre sufletești și să le cultivăm ca atare.


Taina Botezului se poate săvârși oricând

Postul îndeamnă la reculegere, pocăință și asceză, dimensiuni de maximă importanță în viața creștină. Pe de altă parte, nunta este un moment festiv, care, dincolo de coordonatele ei spirituale adânci, îmbie pe unii la mai multă zburdălnicie trupească, mai ales prin acea petrecere prelungită (și adesea denaturată prin consum excesiv de mâncare și alcool) până în zori și chiar mai mult, în unele cazuri. Este evidentă, așadar, nepotrivirea unei atmosfere de nuntă (mai ales în latura ei lumească, preferată de mulți) cu tonalitatea duhovnicească a postului.

În privința Botezului, lucrurile diferă puțin. Chiar dacă și cu această ocazie se organizează petreceri, necesitatea (și uneori urgența) încreștinării pruncului nou-născut prevalează în fața oricărui argument. Acesta este motivul pentru care Biserica nu a rânduit vreo interdicție canonică privitoare la botezarea copiilor în zile sau perioade de post. Taina Botezului se poate săvârși oricând. Atenție însă la interpretare: se îngăduie acest lucru numai pentru a nu periclita mântuirea sufletească a pruncului respectiv. După cuvintele Scripturii, "Dumnezeu vrea ca toți oamenii să se mântuiască..." (I Tim. 2, 4) și să intre în Împărăția Lui, renăscându-se spiritual "din apă și din Duh Sfânt" (In. 3, 5), și pe această voință divină se întemeiază practica străveche a Bisericii de a lumina prin Taina Botezului pe "tot omul care vine în lume".

Oficierea Botezului în post nu încurajează însă și petrecerile fără măsură creștinească. Această atitudine misionară și pastorală a Bisericii ne învață, așadar, să vedem esențialul, și anume că a înscrie un suflet nou în eternitatea lui Dumnezeu nu suferă nici o amânare.

În concluzie, să reținem că postul nu împiedică săvârșirea Tainei Botezului, cu condiția ca noi să vedem în aceasta un eveniment crucial pentru viața sufletească a pruncului, iar nu doar un prilej de veselie trupească.

(Pr. prof. drd. Marius Daniel CIOBOTĂ)

__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 30.11.2012 at 12:10:29.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.11.2012, 14:34:41
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George R. Vezi mesajul
daca ai fi citit cu atentie spusele mele, ai fi vazut ca este scris "acest preot urmeaza la conducerea parohiei unuia din cei mai intelepti preoti romani...", iar pentru oricine intelege oarecum limba romana, asta inseamna ca cel in chestiune si "unul dintre cei mai intelepti preoti romani" nu sunt una si aceeasi persoana. una la mana!

doi la mana: nu am voie sa fiu suparat pe Biserica? inteleg sa nu pot fi suparat pe Dumnezeu, insa pe Biserica? mai mult decat atat, nu sunt suparat pe Biserica, ca entitate abstracta, ci pe un reprezentant la ei. si nici macar nu sunt suparat. sunt uluit cum de exista atat de multe interpretari ales aceluiasi subiect. si inca unul extrem de banal.

trei la mana: draga hartford, cred ca nu ar strica sa mai rasfoiesti putin un manual de gramatica din clasa a 4, pentru a revedea situatiile in care trebuie folosite anumite semne de punctuatie. a bon entendeur, salut!
Georgica Dumnezeu iubeste si pe astia prosti cu mai putina gramatica ce sa fac scriu romaneste numai aici pe forumul asta,iarta-ma ca iaca te-am suparat. Oh si apropo unde am gresit gramatical?
vp
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!

Last edited by Hartford; 01.12.2012 at 01:24:59.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.12.2012, 22:05:16
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
I-ai zis-o creștine! Bravo!
Si tu? rautaciosule,eu credeam ca toti de aici imi santeti prieteni
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.12.2012, 22:11:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Doamnă, dacă nu am pus ghilimelele nu înseamnă că n-au fost!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
botez, conditionare, post, refz

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare legata de genealogia lui Iisus sophia Din Noul Testament 70 04.01.2013 14:15:42
Intrebare legata de Sarbatoarea Pomenirii Mortilor legionar Diverse Sarbatori 0 18.03.2011 21:29:16
Intrebare legata de biserica Panda701 Generalitati 12 24.03.2010 18:17:28
Intrebare legata de alcatuirea acatistelor sophia Rugaciuni 3 05.06.2009 20:27:51
intrebare ref la botez consuela Botezul 28 26.11.2007 01:52:08