Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.01.2013, 20:41:18
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Daca vrea cineva sa aibe asa vorbire sa imi dea mesaj privat pentru ca ii pot invatza cum sa aibe asa vorbire ... dar sa o tina pentru el caci nu e normal sa pacalesti lumea spunand ca ai primit un har si sa te folosesti de asa ceva in numele lui Dumnezeu.
Asa e,frate!

no, imi place cum pui problema: vorbirea in limbi se invata, este o tehnica (oculta) folosita si ras-folosita de bisericile penticostale, nu e har si nici binecuvantare!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.01.2013, 20:42:40
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Daca vrea cineva sa aibe asa vorbire
daca nu-i inveti tu...pot totusi invata la penticostali cum sa faca sa vorbeasca "in limbi" ! ---> evident, era o gluma...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.01.2013, 20:53:29
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
daca nu-i inveti tu...pot totusi invata la penticostali cum sa faca sa vorbeasca "in limbi" ! ---> evident, era o gluma...
Nu sa stii ca am fost printre ei si am vazut dorinta cuiva de a avea si ea acest har si doamne cat s-a chinuit si a venit acel pastor langa ea i-a pus mana pe cap si in plansetu ei ii striga sa vorbeasca ca are haru si sa spuna ce are de spus.... e si asta un mod de a invata... deci fiecare gluma are un sambure de adevar..
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.01.2013, 21:03:04
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Cei-fără-de-rușine, în ereziile nou protestante, se ridică mereu împotriva Adevărului, iar Dumnezeu îi iartă iar și iar, îi așteaptă acasă, în adevărul Bisericii Creștine. Până la un moment dat, când va risipi oasele lor lângă iad.

Mă văd nevoit să repet:

FERIȚI-VĂ DE EREZIILE BAPTIȘTILOR, PENTICOSTALILOR, MARTORILOR LUI IEHOVA, ADVENTIȘTILOR, si altor erezii neo-protestante

O erezie a mișcării penticostale (ca exemplu) și a altor nou protestanți, este că ei nu fac nici un fel de rugăciune către Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, nici de mărire, de mulțumire sau de cerere, nu îi aduc mărire în nici un fel. Însuși Dumnezeu i-a adus mărire, iar ei, în înșelarea minții lor, sărăcuții, refuză cu înverșunare să se smerească.
"Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui." (Luca 1, 48-49)

Și nu se opresc aici, prin lepădarea lor de Biserica Creștină, ca o mlădiță ruptă ce nu mai aduce rod, o ponegresc, răzvrătiți pe Preacurată, spunând despre ea că a mai avut nașteri cu Dreptul Iosif, după nașterea lui Hristos Dumnezeu, contrazicând sărăcuții de ei cuvântul lui Dumnezeu din Proorocia care zice : "Și mi-a zis Domnul: "Poarta aceasta va fi închisă, nu se va deschide și nici un om nu va intra pe ea, căci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va fi închisă." (Iezechiel 44, 2)
Iată poarta este pântecul Născătoarei de Dumnezeu. Cum să mai intre spurcăciune omenească acolo de unde a ieșit slava Dumnezeiască Hristos? Ei spun săracii, de versetul cu mama și frații de la Matei 12, 46, dar traducerea autentică (o altă erezie, locală, la nivel național, mișcarea penticostală prin apostatul Cornilescu, a schimbat Biblia după bunul lor plac, sub pretextul "traducerea Bibliei din prezent nu e bună, noi vă oferim adevărata traducere". Nemulțumirea lor de traducerea de până atunci a Bibliei, autentică, a avut ca scop susținerei inovațiilor noii erezii) din originalele grecești ale Septuagintei ne spune că cuvântul frați - referitor la frații Domnului - redă cuvântul grecesc adelfoi (în ebraică: ah), având sensurile de frați, veri, rude apropiate. În toate aceste cazuri nu este vorba de frați, propriu-zis, după trup, ci de rude apropiate, veri. În alte cazuri: Matei 28, 18; Ioan 20, 17-18, prin cuvântul -frații Mei- se înțeleg apostolii, ucenicii Mântuitorului. Aceste sensuri multiple ale cuvântului frate sunt cunoscute încă din Vechiul Testament. Limba ebraică având un vocabular redus, unele cuvinte prezintă mai multe sensuri, iar între acestea este și cuvântul frate.

"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri." (Matei 7, 21)
Care e voia Tatălui dacă nu creștinismul primar, al primelor veacuri creștine, așa cum l-a stabilit prin Fiul Său, prin Sfinții Apostoli și prin urmașii și ucenicii Sfinților Apostoli? E oare voia Tatălui să schimbe creștinismul cel vechi, cu unul nou, pentru că cel vechi nu mai e bun? Nu. Cei-fără-rușine ei cred că fac bine prin inovațiile și ereziile lor.
Zice Cuvântul: "Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o – să fie anatema!" (Galateni 1, 8)
Au vestit ei altă Evanghelie? Da! O evanghelie în care Preasfânta Născătoare de Dumnezeu a mai avut copii cu dreptul Iosif. Vai lor și ereziei la care se închină. hristoșii mincinoși zac în sânul minții lor. Ei săracii, nu știu ce-i aia anatema. Se rătăcesc neștiind scripturile. (Matei 22, 29)
Dacă nu îl înțeleg (creștinismul autentic) și sunt nemulțumiți de el, și se smintesc, să se smerească, să caute și vor găsi, răspunsuri există la orice întrebare, când e smerenie și limpezimea minții, discernământ.

Căci iată ei vin, să predice hristoșii lor mincinoși, spunând că predică în limbile lor diavolești blestemate pe Hristos, nouă, românilor, care deja Îl avem pe Hristos, și L-am avut cu mult înainte de venirea înșelării nou protestante. De ce nu se duc să predice musulmanilor, cum face Biserica Creștină (ortodoxă) să fie uciși de iubitorii de jihad? Din cauza întunericului din sânurile minții lor. Să ne predice ce? Pocăința? Adevărata pocăință nu înseamnă schimbarea religiei, din ortodoxă în neo-protestantă, înseamnă THEOSIS, îndumnezeirea omului prin har, înseamnă METANOIA, schimbarea firii celei vechi. Pocăința înseamnă căința de păcate și dorirea sfințeniei în viețile noastre, nu inovații și erezie.

ANATEMA TUTUROR EREZIILOR BISERICII CREȘTINE și porțile iadului nu o vor birui pe ea.

Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 02.01.2013 at 21:09:02.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.01.2013, 21:17:44
writer's Avatar
writer writer is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Locație: arad
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 31
Implicit

mda, am citit ce s-o scris pe aici legat de vbirea în limbi, așa-i, chestiile astea se cam "învață", trebe să repeți foarte mult timp și foarte repede un cuvânt,

întotdeauna am văzut în treaba asta ceva extrem de ciudat...
__________________
Lucrurile marete se fac de obicei cu riscuri foarte mari. – Herodot
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.01.2013, 21:39:32
Archangel Archangel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2012
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de writer Vezi mesajul
mda, am citit ce s-o scris pe aici legat de vbirea în limbi, așa-i, chestiile astea se cam "învață", trebe să repeți foarte mult timp și foarte repede un cuvânt,

întotdeauna am văzut în treaba asta ceva extrem de ciudat...
Nu foarte repede.. ci inflacarat ar fi mai apropiat .
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.01.2013, 22:54:20
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Mă văd nevoit să repet:

Bucurii.
Sunteți mai nou pe acest forum. Probabil nu știți că una dintre reguli este să nu deviați de la tema threadului. Acesta pe care scrieți are titlul: „ Vorbirea în limbi - ajutor”.

Dacă doriți să comentați documentat și pasional despre biserici, Maica Domnului, neoprotestanți sau anateme, faceți un efort și căutați un topic dedicat!

Bucurii.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.01.2013, 12:16:48
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Sunteți mai nou pe acest forum. Probabil nu știți că una dintre reguli este să nu deviați de la tema threadului. Acesta pe care scrieți are titlul: „ Vorbirea în limbi - ajutor”.
da, dar Archangel a mentionat cat se poate de clar ca vorbirea in limbi pe care dumnealui o are, este de natura necurata si doreste sa scape de ea; cum poate fi altfel ajutat decat explicandu-i-se cum cineva ajunge sa fie sub atac demonic (prin ocultism, invataturi false care se predau la neoprotestanti, ura in suflet deci incarcare cu negativism).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10