Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 15.06.2013, 12:43:19
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte interesanta icoana,seamana cu cele pictate de copti,mereu am avut sentimentul unei picturi realizate de un copil.Cel din dreapta,hranit,de corbi,este Sfantul Ilie la paraul Kedrit?Totusi are matanii la brau,cred ca este un simbol cumva,pe vremea lui Ilie nu cred ca erau cunoscute.Leii langa un om sfant este o tema care s-a mai repetat,vezi sfantul Gherasim de la Iordan care a vindecat parca un leu ce i-a ramas apoi aproape pana la sfarsit.Cine este cel din stanga,este avva Antonie cel Mare?Poarta pe cap acel acoperamant cum au isihastii?De ce este scris in araba,de unde provine icoana?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 15.06.2013, 19:35:43
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Foarte interesanta icoana,seamana cu cele pictate de copti,mereu am avut sentimentul unei picturi realizate de un copil.Cel din dreapta,hranit,de corbi,este Sfantul Ilie la paraul Kedrit?Totusi are matanii la brau,cred ca este un simbol cumva,pe vremea lui Ilie nu cred ca erau cunoscute.Leii langa un om sfant este o tema care s-a mai repetat,vezi sfantul Gherasim de la Iordan care a vindecat parca un leu ce i-a ramas apoi aproape pana la sfarsit.Cine este cel din stanga,este avva Antonie cel Mare?Poarta pe cap acel acoperamant cum au isihastii?De ce este scris in araba,de unde provine icoana?


Intr-adevar, e foarte frumoasa icoana de la Mirela.

Unul din sfinti e Antonie cel Mare, asa cum ai zis, iar celalalt e Pavel Tebeul (din Tebaida Egiptului). A fost si el hranit de un corb, la fel ca profetul Ilie la paraul Cherit, a imblanzit si el lei, la fel ca Gherasim de la Iordan, care apoi i-au slujit si care i-au sapat groapa atunci cand a murit la varsta de 113 ani.
Sf. Pavel Tebeul e primul pustnic cunoscut al crestinatatii, iar cel care l-a gasit mort, in genunchi cu mainile impreunate in rugaciune, a fost Antonie cel Mare. Antonie e imbracat in vesminte monahale, avand pe cap camilafca.

Cred ca ai fi surprins sa afli ca aceasta icoana l-a fascinat si pe William Dalrymple, un autor scotian care a rescris jurnalul de calatorie al Sf. Ioan Moscul de la Muntele Athos la Manastirea Sf. Antonie cel Mare din Egipt.

Iata ce scrie el in lucrarea “From The Holy Mountain – a journey in the shadow of Byzantium”:

“Often the saint was shown in the company of his friend St Paul the Hermit: while St Anthony was held by the Copts to be the first monk, St Paul was said to be the first hermit. When the two were shown together they were always accompanied by a raven that, according to St Jerome’s version of the legend, diligently brought a loaf of bread every day to their cave.
In some icons the two men were also accompanied by a pair of lions (see icon below), again a reference to St Jerome’s “Life of St Paul the First Hermit” which tells how the lions helped St Anthony bury his friend: Even as St Anthony wondered how he was to bury his friend, two lions came coursing, their manes flying, from the inner desert and made towards him. At the sight of them, he was at first in dread: then turning his mind to God, he waited undismayed, as though he looked on doves. They came straight to the body of the Holy Paul, and halted by it wagging their tails, then crouched themselves at his feet, roaring mightily; and Anthony knew well they were lamenting him, as best they could. Then, going a little way off, they began to scratch up the ground with their paws, vying with each other to throw up the sand, till they had dug a grave roomy enough for a man ...

The reason for my particular interest in the icons of St Anthony was that during the Dark Ages the saint was also a favourite subject for the Pictish artists of my native Scotland, as well as for those across the sea in Ireland. The Celtic monks of both countries consciously looked on St Anthony as their ideal and their prototype..."

Vezi in linkul de mai jos mai multe detalii despre legatura dintre Egiptul coptilor si Scotia celtilor. Dupa cum descrie autorul scotian, primii eremiti din Irlanda si Scotia erau numiti “pueri egyptiaci”, copiii egiptenilor. http://www.oodegr.com/english/istori...tain_Egypt.htm


[IMG][/IMG]
Reply With Quote
  #93  
Vechi 15.06.2013, 20:22:42
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Delia multumesc mult,ca in multe alte momente din trecut imi orientezi corect privirea.Eu,cand am cautat prin carti si imagini,ca sa-mi dau seama cine este cel din dreapta am dat si eu peste Pavel dar m-am gandit la Ilie interpretand simbolic :) siragul de matanii si leii,pt un fel de metafora dar acum realizez ca de fapt nu erau o metafora ci chiar realitatea.Hm,metanoia este inca un pod prea indepartat pt mine.Cu privire la cele scrise de tine in continuare habar nu aveam.Multumesc si mai mult pt lectia de cultura,mi-am insusit-o si voi cauta si eu mai mult.Per total m-ai corectat unde greseam si mi-am dat si informatii noi pe care ar fi trebuit sa le stiu.Este mereu o bucurie mare sa ai prieteni/o prietena in adevaratul sens al notiunii.Multumesc !
Reply With Quote
  #94  
Vechi 15.06.2013, 22:53:41
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Delia multumesc mult,ca in multe alte momente din trecut imi orientezi corect privirea.Eu,cand am cautat prin carti si imagini,ca sa-mi dau seama cine este cel din dreapta am dat si eu peste Pavel dar m-am gandit la Ilie interpretand simbolic :) siragul de matanii si leii,pt un fel de metafora dar acum realizez ca de fapt nu erau o metafora ci chiar realitatea.Hm,metanoia este inca un pod prea indepartat pt mine.Cu privire la cele scrise de tine in continuare habar nu aveam.Multumesc si mai mult pt lectia de cultura,mi-am insusit-o si voi cauta si eu mai mult.Per total m-ai corectat unde greseam si mi-am dat si informatii noi pe care ar fi trebuit sa le stiu.Este mereu o bucurie mare sa ai prieteni/o prietena in adevaratul sens al notiunii.Multumesc !

Ei, da, multumesc de aprecieri. Exagerezi, evident.
Da, prezenta corbului trimite aproape instant la profetul Ilie.
In afara de intamplarea de la paraul Cherit, unde, desigur e imediat recunoscut, corbul mai e protagonist in multe vieti de sfinti.

Ca o curiozitate offtopic, Google-stie-tot a si alcatuit the list of profiled saints that may be depicted with a raven:

Adam the Patriarch (with animals in general; being taught to bury Abel)
Elijah the Prophet (fed by ravens while living as a hermit)
Eve the Matriarch (with animals in general; being taught to bury Abel)
Noah the Patriarch (first bird released to see if the Flood waters had receded)
Saint Benedict of Nursia (symbol of eremitical life)
Saint Boniface (possibly because he “defeated” Odin, one of whose symbols were the ravens that brought him knowledge)
Saint Columba of Iona (woken by ravens to deliver a prophecy)
Saint Erasmus (fed by ravens while on the run from Diocletian)
Saint Kevin of Glendalough (during one Lent, while he held his arms outstretched in prayer, a blackbird laid an egg in the Kevin‘s hand; he remained in that position in prayer until the baby bird hatched)
Saint Meinrad (two ravens led authorities to the hiding place of Meinrad‘s killers)
Saint Paul the Hermit (fed by ravens while living as a hermit)
Saint Oswald of Northumbria (had a pet raven; following Oswald‘s death, the bird rescued his severed arm, and where it fell a holy well sprang up)
Saint Vincent of Saragossa (a raven protected Saint Vincent‘s martyred body from attacks from other animals)

E si Sf. Columba din Iona, apostolul pictilor din Scotia, pe lista.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 16.06.2013, 00:15:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Icoana Maicii Domnului cu Pruncul - La Manastirea Sihastria Voronei

La 20 km de Botosani, in Manastirea Sihastria Voronei putem intalni o icoana unicat a Maicii Domnului. Ea este reprezentata tinandu-si Fiul de mana si nu in brate, asa cum sunt toate icoanele ce o reprezinta pe Maica Domnului. Pictura nu a fost niciodata restaurata si se pastreaza in stare perfecta. Icoana a fost pictata in 1875, in urma unei revelatii avute de unul din calugari. Ea simbolizeaza intrarea Fecioarei in templu, de mana cu Fiul Sau.



Este minunata aceasta reprezentare si are un profund caracter revelator pentru fiecare dintre noi.

Cand o mama tine de mana pe fiul sau, faptul in sine arata o oarecare purtare de grija a mamei pentru fiu. El isi pune increderea in ea, iar ea ii calauzeste pasii. Aceasta icoana arata, intr-un anumit sens, de ce Maica Domnului este "mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita decat Serafimii", deoarece, cineva dintre noi, a putut sa calauzeasca pasii "Celui ce poarta de grija la toata faptura".

Maica Domnului continua si astazi sa ne calauzeasca pasii, dar nu spre templu, precum odinioara, ci spre Fiul sau. Noi, insa, fiind lipstiti de smerenia Fiului, de cele mai multe ori, nu ne mai lasam calauziti de ea.

IARTA-NE MAICUTZA SFANTA SI NE MILUIESTE , SUNTEM PREA PACATOSI SI NU STIM CE FACEM ! NE RUGAM INSA : NU NE LASA , ROAGA-TE PENTRU NOI LA FIUL TAU SFANT PENTRU SUFLETELE NOASTRE !

__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 16.06.2013, 03:32:36
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Foarte interesanta icoana,seamana cu cele pictate de copti,mereu am avut sentimentul unei picturi realizate de un copil.Cel din dreapta,hranit,de corbi,este Sfantul Ilie la paraul Kedrit?Totusi are matanii la brau,cred ca este un simbol cumva,pe vremea lui Ilie nu cred ca erau cunoscute.Leii langa un om sfant este o tema care s-a mai repetat,vezi sfantul Gherasim de la Iordan care a vindecat parca un leu ce i-a ramas apoi aproape pana la sfarsit.Cine este cel din stanga,este avva Antonie cel Mare?Poarta pe cap acel acoperamant cum au isihastii?De ce este scris in araba,de unde provine icoana?
Nu știu de unde provine icoana, probabil din zona arabă.
Am găsit-o și eu întâmplător și m-am bucurat să o pot împărtăși cu voi pe acest topic.


Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Intr-adevar, e foarte frumoasa icoana de la Mirela.

Unul din sfinti e Antonie cel Mare, asa cum ai zis, iar celalalt e Pavel Tebeul (din Tebaida Egiptului). A fost si el hranit de un corb, la fel ca profetul Ilie la paraul Cherit, a imblanzit si el lei, la fel ca Gherasim de la Iordan, care apoi i-au slujit si care i-au sapat groapa atunci cand a murit la varsta de 113 ani.
Sf. Pavel Tebeul e primul pustnic cunoscut al crestinatatii, iar cel care l-a gasit mort, in genunchi cu mainile impreunate in rugaciune, a fost Antonie cel Mare. Antonie e imbracat in vesminte monahale, avand pe cap camilafca.
Multumim, Delia, pentru explicații.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La 20 km de Botosani, in Manastirea Sihastria Voronei putem intalni o icoana unicat a Maicii Domnului. Ea este reprezentata tinandu-si Fiul de mana si nu in brate, asa cum sunt toate icoanele ce o reprezinta pe Maica Domnului. Pictura nu a fost niciodata restaurata si se pastreaza in stare perfecta. Icoana a fost pictata in 1875, in urma unei revelatii avute de unul din calugari. Ea simbolizeaza intrarea Fecioarei in templu, de mana cu Fiul Sau.
Cristi, exact cu această icoană de la Sihăstria Voronei a fost deschis topicul de față. :)

Last edited by mirela.t; 16.06.2013 at 04:47:30.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 24.06.2013, 22:46:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



(Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul, icoană deasupra intrării în biserica Mănăstirii Sihla din județul Neamț.)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 29.03.2014, 18:38:55
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Întrebarea ta conține deja o bună parte din răspuns. Scena se înscrie morfologic în tiparul picturii bisericești numite astăzi neobizantine, dar tema nu prea are consistență iconologică, fiindcă nici măcar nu acoperă complet mesajul versetului biblic pe care pretinde că-l ilustrează . (Apocalipsa 3,20). Probabil această scenă, inspirată, după cum foarte bine ai observat, de un desen pietist popularizat pe filieră neoprotestantă, a fost zugrăvită undeva în pronaos sau pridvor, în spațiul rezervat preferințelor beneficiarului, unde apar de obicei multe năstrușnicii vizuale legate de tradiția locală, hituri artistice ce animă evlavia enoriașilor, familia și activitatea ctitorilor etc.
La Dionisie din Furna nu există niciun fel de sugestie pentru Apocalipsa 3:20, temele proxime fiind "Pilda ușii și staulul oilor" și "Pilda ușii", ambele amplificate ecleziologic și foarte bogate în discurs teologic, pe când această "Iată Eu stau la ușă și bat" este doar un flash tautologic al începutului unui verset din Apocalipsă. Însă trebuie precizat clar și răspicat că erminiile nu sunt nicidecum cămăși de forță ale iconografiei. Ele au apărut, ca și canoanele în general, în urma unor derive artistice ale iconarilor în al doilea mileniu creștin sub influența tabloului religios catolic și au avut ca scop păstrarea liniilor de forță ale artei vizuale bisercești în ograda Tradiției Bisericii Una. S-au făcut, și se vor mai face încă, tâlcuiri iconice oarecum inedite dar perfect tradiționale, în afara celor prescrise de erminii așa cum se vor produce și tot felul de zugrăveli analfabete teologic cu pretenție la statutul de icoane. Bunăoară, vor mai fi canonizați sfinți cu chipuri și fapte care vor primeni continuu patrimoniul iconografic al Bisericii.
Nu cu mult timp în urmă am fost solicitați să analizăm posibilitatea realizării în frescă a unei suite iconografice pe tema "Via Crucis" sau "Drumul Crucii", mai pe înțelesul nostru. Lucrarea a fost comandată de o comunitate greco-catolică care și-a zidit o biserică foarte frumoasă și pe care și-o doresc împodobită cu pictură bisericească autentică, dar vor musai și "Via Crucis". Am văzut pe viu iconostasul deja terminat și pot spune că dă clasă la 85% din bisericile ortodoxe construite recent, deși pictorul este ortodox, meșter de școală veche și înclinat să respecte cu acrivie dorințele clientului. Cu alte cuvinte, pictează bine sau prost după dorințele beneficiarul.
La greco-catolicii ăștia pictorul respectiv s-a molipsit de entuziasmul și dorința lor de a avea o biserică cu o pictură de mare calitate și o să le facă o pictură de mare calitate. Până acum doar iconostasul, dar am văzut studiile la scară pentru frescă și am rămas cu gura căscată, sesizând modul cum pictorul a înțeles că insereze ansamblul inedit al drumului Crucii fără să bruieze frizele consacrate din registrul superior, în urzeala cărora a strecurat trimiteri subtile și culte la secvențele pătimirii lui Hristos din imediata vecinătate. Și fiindcă pictorul este ortodox, nu l-a lăsat inima să lase Drumul Crucii în capcana dolorismului specific catolic în care celebra devoțiune cu același nume se împotmolește, finalizând ansamblul tematic exact în pragul Pogorârii la iad de unde continuă cu un ciclu al Învierii similar ca dimensiune, abordare stilistică și tematică cu Via Crucis, însumând toate popasurile praznicale ale Penticostarului, inclusiv un splendid subansamblu al Arătării lui Hristos la marea Tiberiadei.
Probabil, când vor fi trascrise în frescă, aceste soluții iconografice vor alcătui o lucrare de referință pentru pictura liturgică din vremea noastră.
Si aceasta spendoare unde se va afla?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 12.08.2014, 17:54:52
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Icoana 'Primii pasi'

Este pentru prima data cand intalnesc aceasta reprezentare, "Primii pasi":

Reply With Quote
  #100  
Vechi 14.08.2014, 07:03:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Este pentru prima data cand intalnesc aceasta reprezentare, "Primii pasi":
Mda, cum zicea cineva, imaginația nu are limite nici în iconografie se pare.
Eu una nu văd rostul unei astfel de icoane.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
icoane

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana nicoleta34 Arta bisericeasca in general 21 09.07.2013 21:01:16
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 18:31:55
Ce icoana e? VladCat Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 28.04.2012 16:12:37
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 14:34:52