Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 05.11.2011, 11:48:04
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fara doar si poate sunt sectari.
Fobia lor este inspirata de la sectari, manifestarile lor sunt de sectari, perspectiva asupra Scripturii (Apocalipsei in special) este sectara, dat fiind si ca in marea majoritate, Bisericile Ortodoxa nu si-a insusit latura mistico-religioasa a isteriei lor, cu exceptia singulara a Bisericii Ortodoxe Grecesti unde problematica a mers mana in mana cu fobia nationalista anti-UE, fobie care cum s-a vazut a fost total nefondata si chiar ipocrita, grecii profitand se pare, cel mai mult din statutul de membru UE.

Faptul ca "te-ai suparat" nu-ti da dreptul sa folosesti Scriptura pe post de par.
Apropo, si asta face parte din atitudinile sectare.
Cuviosia voastra, unde ati gasit scris asa ceva?
Reply With Quote
  #192  
Vechi 10.06.2016, 17:18:27
VladClub VladClub is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Mesaje: 17
Implicit Fiara exista, si existat de oricind

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
draga mea, nu te ridiculizeaza nimeni! Insa nu sunt de acord cu anumite idei pe care tu le impartasesti, atata tot! Tu ai citit Biblia? Ai citit Apocalipsa? Spune undeva acolo ca va exista un semn premergator al fiarei? Ca exista posibilitatea ca statul sa monitorizeze fiecare cetatean in parte printr-un microcip implntat asta nu o pot nega. Exista aceasta posibilitate. Ca omul poate renunta la libertatea cu care Dumnezeu l-a inzestrat prin aceasta posibila monitorizare iarasi nu o pot nega.Daca se va intampla aceasta monitorizare, DA, omul renunta la libertate. Dar afirmatia ca un micriocip sau un pasaport e semnul fiarei e o aberatie atat timp cat fiara nu a aparut inca.Nici afirmatia a sunt semne premergatoare nu e biblica.Biblia nu sustine asa ceva.Daca eu ma insel, te rog sa-mi arati versetele care sustin afirmatiile tale.Ca pasaportul are cip sau nu, pe mine putin ma intereseaza.Eu unul nu am pasaport.Ma ajuta cumva la mantuire pasaportul?Dar nici sa creem panica nu e bine, ca vezi doamne pasaportul cu cip=666! Au explicat acei preoti care sustin asa ceva cum au descoperit ei asta si cum au ajuns ei la aceasta concluzie ca cipul este semnul fiarei?Din cate stiu eu cipul este inventat de ceva vreme si ei abia acum si-au dat seama? S-au poate ca cipul pe pasaport se tranforma in 666.Eu unul nu inteleg! Doamne ajuta!
Toate serverele si toate sistemele electronice si toate bazele de date si tot ceea ce se face pentru inrobirea si manipularea electrinica a omului sunt instrumentele fiarei, si ziceti ca fiara nu exista... nu va amagiti si nu lasati sa fiti amagiti de altii - ca sa nu scriu prea mult va zic asa - aceptarea pasapoartelor cu cip este un pas (daca nu mai multe) de la Hristos spre satan!

Dumnezeu sa ne ajute sa fim treji sa sa nu ne bagam singuri in gura leului
Reply With Quote
  #193  
Vechi 10.06.2016, 18:14:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Emigreaza pe Marte.Acolo nu sunt calculatoare.
Apropo, tu ce cauti cu "instrumentul fiarei" pe brate?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 16.06.2016, 19:20:33
VladClub VladClub is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Emigreaza pe Marte.Acolo nu sunt calculatoare.
Apropo, tu ce cauti cu "instrumentul fiarei" pe brate?
poti singur sa emigrezi unde vrei, dar sa iti zic ca sa stii ca raul te ajunge oriunde, nu ai unde sa te ascunzi decit doar in bratele Mintuitorului si a Maicii Domnului.

Ce caut eu in calculator (daca la aceasta te referi) - informatii despre mintuirea sufletului si curatirea trupului, multe filme documentare, cartii, programe diferite etc.

Dar uite ca mai dau cite o data si peste asa oamnei 'destepti si amabili' ca tine, care vin cu intrebari provocatoare asemenea celora ale fariseilor.

Daca imi permiti vreau sa iti zic sa fii mai blajin si mai cuminte, si daca vreai sa dai sfaturi cuiva incearca sa nu ii smintesti, ca vai si amar de acela prin care vine sminteala!

In ceea ce priveste aceasta tema cred ca mai bine sa treci pe alaturea, esti prea 'verde' pentru ea.

pace si Doamne ajuta!

P.S. Incearca sa privesti acest ciclu de filme ortodoxe poate te ilumineaza Dumnezeu https://www.youtube.com/watch?v=OHprja-Jf0c

Last edited by VladClub; 16.06.2016 at 19:24:37. Motiv: adaugare link
Reply With Quote
  #195  
Vechi 16.06.2016, 20:38:06
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Foarte frumos, viu și adevărat ai scris, frate "Vladclub". Să-ți răsplătească și înmulțească Domnul jertfelnicia și dragostea ta, pentru rugăciunile Sfinților Săi pe care îi iubești și tu.

Sunt total de acord cu ce ai scris. Feriți-vă de tot ce este tehnologie electronică, folosiți-o doar pentru mântuirea sufletului. E greu, dar nu imposibil. Ispitele sunt mari, vor să vă piardă timpul pe toate nimicurile, dar biruim în Hristos. Da, numai să vrem.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #196  
Vechi 16.06.2016, 21:28:13
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Sunt total de acord cu ce ai scris. Feriți-vă de tot ce este tehnologie electronică, folosiți-o doar pentru mântuirea sufletului. E greu, dar nu imposibil. Ispitele sunt mari, vor să vă piardă timpul pe toate nimicurile, dar biruim în Hristos. Da, numai să vrem.
Deci iti trimiti postarile prin posta la sediul ActiveSoft sa posteze ei pentru tine?
Reply With Quote
  #197  
Vechi 16.06.2016, 22:44:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladClub Vezi mesajul
poti singur sa emigrezi unde vrei, dar sa iti zic ca sa stii ca raul te ajunge oriunde, nu ai unde sa te ascunzi decit doar in bratele Mintuitorului si a Maicii Domnului.

Ce caut eu in calculator (daca la aceasta te referi) - informatii despre mintuirea sufletului si curatirea trupului, multe filme documentare, cartii, programe diferite etc.

Dar uite ca mai dau cite o data si peste asa oamnei 'destepti si amabili' ca tine, care vin cu intrebari provocatoare asemenea celora ale fariseilor.
Deci pana la urma "instrumentele fiarei" pot fi folosite la ceva bun, sa inteleg?

Citat:
Daca imi permiti vreau sa iti zic sa fii mai blajin si mai cuminte, si daca vreai sa dai sfaturi cuiva incearca sa nu ii smintesti, ca vai si amar de acela prin care vine sminteala!
Si vai de cel care confunda smerenia cu prostia si adevarul cu sminteala.

Citat:
In ceea ce priveste aceasta tema cred ca mai bine sa treci pe alaturea, esti prea 'verde' pentru ea.
pace si Doamne ajuta!
Serios? Cum se impaca la tine "esti prea verde" cu "pace si Doamne ajuta"?

Eu prefer sa zic "prost" direct, dar fara sa dau pe deasupra cu o spoiala de evlavie.

Citat:
P.S. Incearca sa privesti acest ciclu de filme ortodoxe poate te ilumineaza Dumnezeu https://www.youtube.com/watch?v=OHprja-Jf0c
M-am uitat putin, mi s-a ridicat parul in cap, ce pot sa zic, nu la genul asta de oameni cred ca se referea Hristos cands punea "Fericiti cei saraci cu duhul".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 16.06.2016, 22:46:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai hotaraste-te nene, ori sa se fereasca, ori sa o foloseasca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 16.06.2016, 23:06:40
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

De fiecare data cand vad discutii de tipul: "pasapoarte biometrice" , "vaccinuri" etc pe forumul Crestin Ortodox - ma tot intreb, ce se intampla cu acesti oameni? Nimeni nu vede ce se intampla in jurul lor, in societate? Ce cauta astfel de subiecte pe acest forum ?
Ce relevanta au ?

Ce relevanta are sa discuti despre aceste lucruri din moment ce tara ta (Romania) si continentul tau (Europa) se ineaca zilnic cu sangele copiilor avortati ?

Ce relevanta au discutiile astea din moment ce tara ta si continentul pe care te afli este sub asediul propagandei homosexuale ? Ce relevanta au discutiile acestea, din moment ce Facebook-ul si tot internetul este plin de activisti gay, care incearca sa manipuleze masele de indivizi necatehizati ?

Ce relevanta au discutiile astea din moment ce in tara ta, copii de 13 ani fac sex in toaleta scolii ? Ba mai mult, sunt organizatii care vor sa aduca in scoli manuale de educatie sexuala - in care anusul este prezentat ca drept "organ sexual".

Va rog sa ma iertati daca v-ati simtit unul dintre voi lezat... nu am de gand sa va jignesc sau sa va supar... nu acesta este scopul comentariului meu... ci vreau ca voi sa va dati seama ca exista probleme mult mai grave in societate care necesita efortul nostru, al crestinilor.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 16.06.2016, 23:26:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai asta e si ideea, se inventeaza probleme, perdele de fum, ca sa ascunda alea adevarate si grave.

Si avantaj sectar pentru unii: isi atribuie merite inventate pentru lupte inchipuite cu inamici inexistenti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hotararea B.O.R in ceea ce priveste pasapoartele biometrice dorinastoica14 Stiri, actualitati, anunturi 477 11.10.2010 12:09:52
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44