Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.02.2019, 18:37:09
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

"Zicând: Dați-mi și mie puterea aceasta, ca acela pe care voi pune mâinile să primească Duhul Sfânt.
Iar Petru a zis către el: Banii tăi să fie cu tine spre pierzare! Căci ai socotit că darul lui Dumnezeu se agonisește cu bani."(Fapte 8,19-20).

Eu nu stiu ce ar putea zice clerul ortodox despre asta:)...Ca BO cam vinde orice "dar",de la preoție la săvârșirea tainelor.

"Care, coborând, s-au rugat pentru ei, ca să primească Duhul Sfânt.
Căci nu Se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezați în numele Domnului Iisus.
Atunci își puneau mâinile peste ei, și ei luau Duhul Sfânt."(Fapte 8,15-17)

Deci tot un fel de "umplere"faceau apostolii cu ei,aparte de botezul cu apă.

"Poate, oare, cineva să oprească apa, ca să nu fie botezați aceștia care au primit Duhul Sfânt ca și noi?
Și a poruncit ca aceștia să fie botezați în numele lui Iisus Hristos. Atunci l-au rugat pe Petru să rămână la ei câteva zile."(Fapte 10,47-48).

Dar uite ca se poate si invers...întâi umplerea cu Duhul si după botezul cu apă.Deci e evident că cel cu Duhul nu tine loc celui cu apă și nici invers.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 08.02.2019 at 18:58:53.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.02.2019, 18:52:53
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ca BO cam vinde orice "dar",de la preoție la săvârșirea tainelor.
Nu esti singurul care afirma asta, Iorest spune la fel:
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
pleiada de semidocți intrați cu pile și intervenții în funcții de cler, chiar ei recunoșteau că au avut pile(erau nepotul cuiva preot) sau s-a investit în ei să ia meditații cu Macedon Petrescu (Teodosie „Tomitanul” pe vremea când era la București)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.02.2019, 18:55:28
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
"Care, coborând, s-au rugat pentru ei, ca să primească Duhul Sfânt.
Căci nu Se pogorâse încă peste nici unul dintre ei, ci erau numai botezați în numele Domnului Iisus.
Atunci își puneau mâinile peste ei, și ei luau Duhul Sfânt."(Fapte 8,15-17)

Deci tot un fel de "umplere"faceau apostolii cu ei,aparte de botezul cu apă.
Botezul cu Duhul Sfant este diferit de botezul in apa. Uneori cele doua pot avea loc in acelasi timp, altele la un anumit interval de timp.

Insa intotdeauna botezul cu Duhul Sfant este distinct de botezul in apa si este insotit de daruri si semne supranaturale ale Duhului.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.02.2019, 21:28:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Nu esti singurul care afirma asta, Iorest spune la fel:
Nu-mi mai trunchia mesajele.

Așa începea ceea ce ai citat
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Clericii aceia trecuți de la ortodoxie erau slăbuți, făceau parte din pleiada de semidocți intrați cu pile și intervenții în funcții de cler
Tu evident te-ai făcut că nu vezi formularea clericii trecuți de la ortodoxie -ca să mai faci o răutate, chiar clericii dezertori din ortodoxie în mărturiile lor spuneau că au mai avut preoți în familie sau au făcut meditații ca să intre în seminar cu oameni care aveau funcții, ei cu gurița lor spuneau asta.

Dovada e că din seminar ar trebui impuse condiții mai dure și legate de pregătire și de purtare, viața morală, oricine nu calcă a preot i se poate spune frumos că nu e în regulă și să nu-și mai piardă timpul.

Unul care e împins de părinți să facă preoția și nu vrea, s-ar putea să nu aprecieze ca și unul care din dorința lui vine spre teologie, cel care n-avea vocație va abandona vocația când va da de greu e simplu.

Și a avea pile nu înseamnă neapărat a cumpăra darul , mai pot fi și faze de genul hai să-l trecem că e rudă cu cutare, ăsta e doar nepotism de unde și până unde e simonie ?

În cazul ăsta ultim ar trebui să nu se mai treacă cu vederea orice fel de lucru, atât, să nu mai existe atâta permisivitate că omul pe care-l ierți în seminarul teologic sau în facultate văd că n-are obraz și se poate întoarce împotriva ortodoxiei.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu nu stiu ce ar putea zice clerul ortodox despre asta:)...Ca BO cam vinde orice "dar",de la preoție la săvârșirea tainelor.
Asta e strict părerea lui Seraphim, există cler care nu dă bani pentru hirotonire, care promovează pe bune , elevi care-și văd de treabă în seminar dar pe care-i afectează atmosfera negativă făcută de cei fără interes spre cele duhovnicești și purtare cuvenită.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.02.2019 at 22:02:51.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.02.2019, 22:00:42
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

"Tămăduiți pe cei neputincioși, înviați pe cei morți, curățiți pe cei leproși, pe demoni scoateți-i; în dar ați luat, în dar să dați.
Să nu aveți nici aur, nici arginți, nici bani în cingătorile voastre;
Nici traistă pe drum, nici două haine, nici încălțăminte, nici toiag; că vrednic este lucrătorul de hrana sa."(Matei 10,8-10).

Nu e vorba doar de a cumpara preotia,ci efectiv de a practica apostolatul fără nici un interes material.Acuma nu vreau sa intru in toate taxele impuse de biserică de-a lungul istoriei sale,ma refer la taxele impuse stric pe misiunea harica.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.02.2019, 22:11:20
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu e vorba doar de a cumpara preotia,ci efectiv de a practica apostolatul fără nici un interes material.Acuma nu vreau sa intru in toate taxele impuse de biserică de-a lungul istoriei sale,ma refer la taxele impuse stric pe misiunea harica.
Nu poți dovedi că cineva practică apostolatul din interes material până când el nu are o comportare în sensul acesta.

Există oameni care beneficiază de servicii religioase fără plată, dar poate că-și plătesc cultul și au prezență la Biserică i-a văzut preotul la față și-i știe de ani de zile.

Și-n Biblie Apostolii au primit bani de la comunități pentru călătoriile misionare.

Enoriașii ar trebui să aibă bunul simț să plătească măcar utilitățile bisericii și e al naibii de scumpă încălzirea iarna de ex, undeva trebuie să existe o modalitate de decont.

Tu ai fi de acord să nu plătești nimic pentru niciun serviciu dar să plătești 10% lunar din toate veniturile tale Bisericii ?

Tu îți plătești măcar cultul sau vorbești din teorii și „ai reforma” din afara Bisericii ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.02.2019, 22:29:22
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu-mi mai trunchia mesajele.

Așa începea ceea ce ai citat

Tu evident te-ai făcut că nu vezi formularea clericii trecuți de la ortodoxie...
Ai facut afirmatii foarte clare si foarte dure la adresa "paduchernitei" din BOR, nu te mai da dupa cires si nu te mai victimiza!

Doar nu vrei sa spui pe aici ca doar clericii care au plecat din BOR au fost pusi pe nepotisme...
Fii rezonabil si asuma-ti afirmatiile!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.02.2019, 22:34:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ai facut afirmatii foarte clare si foarte dure la adresa "paduchernitei" din BOR, nu te mai da dupa cires si nu te mai victimiza!

Doar nu vrei sa spui pe aici ca doar clericii care au plecat din BOR au fost pusi pe nepotisme...
Fii rezonabil si asuma-ti afirmatiile!
Nu e cazul să subliniezi tu, care ai trunchiat foarte urât, oricine cade din biserică nu avea vocație, eu vorbeam de aceia care au dezertat de la ortodoxie și de situația din seminarii niciodată nu am zis că toți sunt așa.
Așa și începea fraza pe care tu ai trunchiat-o ca să creezi intrigă.

Deci accentul era pe seminarii căci de acolo se poate corecta, cât timp un om nu e preot sunt mai ușor de îndreptat lucrurile, după ce i se dă o funcție toți trebuie să-l suporte.

Sunt mulți care fac seminarii și nu sunt hirotoniți, ce ai vrea să spun altceva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.02.2019 at 22:38:33.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.02.2019, 22:52:51
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu poți dovedi că cineva practică apostolatul din interes material până când el nu are o comportare în sensul acesta.

Există oameni care beneficiază de servicii religioase fără plată, dar poate că-și plătesc cultul și au prezență la Biserică i-a văzut preotul la față și-i știe de ani de zile.

Și-n Biblie Apostolii au primit bani de la comunități pentru călătoriile misionare.

Enoriașii ar trebui să aibă bunul simț să plătească măcar utilitățile bisericii și e al naibii de scumpă încălzirea iarna de ex, undeva trebuie să existe o modalitate de decont.

Tu ai fi de acord să nu plătești nimic pentru niciun serviciu dar să plătești 10% lunar din toate veniturile tale Bisericii ?

Tu îți plătești măcar cultul sau vorbești din teorii și „ai reforma” din afara Bisericii ?
Dar nu am specificat clar TAXE IMPUSE STRICT PE MISIUNEA HARICA?

Ce cult sa imi plătesc?....Înafară de BO in care m-a "aderat" familia cand eram de cateva luni si in cadrul caruia am rămas până pe la 22 de ani nu am aderat la alte culte.

După cum ai văzut eu vorbeam despre comportamante sugerate in biblia si practicate acolo.Nu discut sau incerc sa nu fac neapărat o paralelă cu comportamentul cultelor creștine,deși pana la urma o fac inevitabil.

Nu prea ma intereseaza aspectele administrative din cadrul cultelor.Sau cel putin nu referitor la subiectele abordate.

Si nici nu cred necesară afilierea la un cult.

Sau aderarea la o religie creștină mă face cumva membru al Bisericii?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 08.02.2019 at 22:54:57.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.02.2019, 23:05:54
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
care ai trunchiat foarte urât
Te-am rugat sa nu mai victimizezi dar observ ca nu te poti abtine.
Uite aici ce ai scris, postare intreaga:

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Clericii aceia trecuți de la ortodoxie erau slăbuți, făceau parte din pleiada de semidocți intrați cu pile și intervenții în funcții de cler, chiar ei recunoșteau că au avut pile(erau nepotul cuiva preot) sau s-a investit în ei să ia meditații cu Macedon Petrescu (Teodosie „Tomitanul” pe vremea când era la București), drept urmare Biserica și episcopii ar trebui să facă o curățenie în păduchernița seminariilor teologice și a Facultăților eliminând pe oricine nu calcă a preot cu mult înainte să îndrăznească ei să ceară hirotonire.

Un Pas în Urma Serafimilor”(apropo de Serafimi cum erau porecliți seminariștii) e chiar sugestiv în ceea ce privește modelul intendentului care-i exmatriculează pe derbedeii scăpătați în teologie, metodele lui de lucru nu sunt mereu corecte (incurajează turnătoria scrisă și reciprocă și caută în bagaje).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare