Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.01.2020, 22:15:53
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit Mi-am pierdut increderea in Biserica

Ce se poate spune despre narcisism si despre preotii care impun celor ce vor sa se spovedeasca ca acestia sa fie ascultati ca Dumnezeu insusi? Preotul e doar un martor, dupa cum stim din rugaciunea facuta inaintea acestei taine.
Ce faci atunci cand simti ca nu mai ai incredere in nimeni si ca tocmai cei care ar trebui sa fie pastori de suflete sunt tocmai cei care te dezamagesc?
Ce e de facut cand nu mai ai incredere in nimeni si iti vine sa te inchizi in casa?

Daca ma puteti lamuri rational, va voi fi recunoscator. Aceasta postare apare pe fondul unor dezamagiri si a catorva ore de vazut vide si postari despre narcisism pe net.

Caut un duhovnic. Un om care s-a vindecat. Va rog, ma ajutati?

1. Atunci a vorbit Iisus mulțimilor și ucenicilor Săi,
2. Zicând: Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise;
3. Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac.
4. Că leagă sarcini grele și cu anevoie de purtat și le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le miște.
5. Toate faptele lor le fac ca să fie priviți de oameni; căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale.
6. Și le place să stea în capul mesei la ospețe și în băncile dintâi, în sinagogi,
7. Și să li se plece lumea în piețe și să fie numiți de oameni: Rabi.
8. Voi însă să nu vă numiți rabi, că unul este Învățătorul vostru: Hristos, iar voi toți sunteți frați.
9. Și tată al vostru să nu numiți pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.
10. Nici învățători să nu vă numiți, că Învățătorul vostru este unul: Hristos.
11. Și care este mai mare între voi să fie slujitorul vostru.

Last edited by ioan89; 08.01.2020 at 22:32:04.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.01.2020, 23:42:23
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Unde esti acum:
  • intr-o stare sufleteasca nu prea buna
  • intr-o zbatere interna
  • in nestiinta, pentru ca nu stii cum esti si ce sa faci

Ce ai nevoie sa faci?
Sa cauti un bun povatuitor. Un om cu experienta, care sa te ajute in viata. Cu sfaturi. Sa iti spuna ce esti ca om si unde mergi. Sa iti descalceasca viata putin.

Esti putin debusolat si agitat, nimic grav.

Credinta in Dumnezeu sa nu ti-o pierzi, asta e cea care conteaza. Ajutorul intotdeauna este de la El...
Iar in Biserica ai sa gasesti multe exemple bune, doar sa cauti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.01.2020, 23:54:58
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit

Am avut un bun povatuitor. Mi-am dat seama dupa ce l-am pierdut. M-am lepadat de dansul ca Petru de Hristos. Un Parinte care a fost alaturi de mine si care m-a ajutat enorm.Problema e ca mi s-au spus niste barfe despre dansul de catre alti preoti de la o alta manastire. Dansul mi-a zis sa-i zic ce mi-au zis si unde am fost. Ei cum pot eu sa fac asta? Am fost trimis in alta parte de acestia. Cum sa-i zic...stiti parinte...au zis ca va plac baietii si sa plec ca nu e ok. Acum nu mai sunt la dansul de cateva luni iar starea mea sufleteasca e crunta.
Situatia eu am creat-o. Am dorit mai mult. Si dorind mai mult am vorbit prostii. Acum platesc. Nu stiu ce sa fac.
Nu mai stiu ce sa cred. Ce sa fac. Unde sa ma duc. Cine imi vrea binele si cine nu. M-am gandit la furadan sau la cianura. Oricum imi e frica de moarte si de batranete. Nu o sa fac asta oricum.

Pot sa dau mai multe detalii daca m-ar putea ajuta cineva cu un sfat privitor la situatia aceasta mai mult decat delicata.

Last edited by ioan89; 08.01.2020 at 23:59:55.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2020, 07:39:24
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Am avut un bun povatuitor. Mi-am dat seama dupa ce l-am pierdut. M-am lepadat de dansul ca Petru de Hristos. Un Parinte care a fost alaturi de mine si care m-a ajutat enorm.Problema e ca mi s-au spus niste barfe despre dansul de catre alti preoti de la o alta manastire. Dansul mi-a zis sa-i zic ce mi-au zis si unde am fost. Ei cum pot eu sa fac asta? Am fost trimis in alta parte de acestia. Cum sa-i zic...stiti parinte...au zis ca va plac baietii si sa plec ca nu e ok. Acum nu mai sunt la dansul de cateva luni iar starea mea sufleteasca e crunta.
Situatia eu am creat-o. Am dorit mai mult. Si dorind mai mult am vorbit prostii. Acum platesc. Nu stiu ce sa fac.
Nu mai stiu ce sa cred. Ce sa fac. Unde sa ma duc. Cine imi vrea binele si cine nu. M-am gandit la furadan sau la cianura. Oricum imi e frica de moarte si de batranete. Nu o sa fac asta oricum.

Pot sa dau mai multe detalii daca m-ar putea ajuta cineva cu un sfat privitor la situatia aceasta mai mult decat delicata.
Ai o singura scapare: sa te spovedesti chiar la el si sa-i spui absolut totul cu toate amanuntele. Sinceritatea apovezii te va umple de rusine in fata lui, insa te va scapa de toate relele si te va reconditiona total, asa cum si Hristos a calcat cu moartea Sa pe moarte si a inviat.
Cei care l-au vorbit de rau sunt niste ticalosi, iar tu i-ai ascultat si ai imbratisat cuvintele lor, astfel ca si tu ai ajuns ca ei.
Ticalosia lor a fost ca au calcat 2 porunci, porunca a 8-a: "9. Să nu mărturisești strâmb împotriva aproapelui tău!" si porunca de la Hristos:
12. Aceasta este porunca Mea: să vă iubiți unul pe altul, precum v-am iubit Eu.(In15,12)

Cel mai bine este sa te umilesti TU de buna-voie in fata lui ca sa scapi de "legiunea" de blesteme pe care le-ai racolat ascultand "barfele" lor mincinoase; tocmai legiunea de demoni ce te-au cuprins te-au indemnat sa asculti si sa crezi minciunile care ti-au "legat" inima sa nu mai intre intelepciunea si credinta acolo.
Adevarat iti zic: alta sansa nu ai. Nu o rata!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.01.2020 at 07:43:54.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2020, 13:13:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Pot sa dau mai multe detalii daca m-ar putea ajuta cineva cu un sfat privitor la situatia aceasta mai mult decat delicata.
Esti sensibil ca o muiere.
Aduna-te, pentru Dumnezeu, esti barbat. Nici la o vorba nu rezisti?

Poti sa imi spui ce e delicat?
Te duci la el, vorbesti ca un barbat pe fata si nu ca o muiere, ii explici ce si cum si refaci toata socoteala. Esti capabil sa duci o situatie ca un barbat?
Vorbeste pe fata ca un om, inchide situatia cum este sa ai pace constiintei tale si apoi vezi ce faci cu viata. Barfele nu or sa faca decat sa iti tina sufletul macinat de indoiala...

Stilul romanesc specific de vorbit dupa perdea, cu ocolisuri si fara sens... care lasa loc de barfe indoieli si ... suntem romani.

In viata te ajuat mai mult sa vorbesti pe fata. O sa ai pace constiintei...

Last edited by gpalama; 09.01.2020 at 13:21:24.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.01.2020, 13:49:14
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Problema e ca mi s-au spus niste barfe despre dansul de catre alti preoti de la o alta manastire.
Erau bârfe mincinoase sau erau adevăruri scoase la lumină? Nu mă interesează. Întreb retoric. Probabil ai simțit și tu ceva că nu e în ordine și de aia ai plecat.

Citat:
Dansul mi-a zis sa-i zic ce mi-au zis si unde am fost. Ei cum pot eu sa fac asta?
Nu-i voie să pârăști dar să spui unde ai fost și pentru ce anume ai plecat asta poți dacă vrei să te mărturisești.

Citat:
Am fost trimis in alta parte de acestia. Cum sa-i zic...stiti parinte...au zis ca va plac baietii si sa plec ca nu e ok. Acum nu mai sunt la dansul de cateva luni iar starea mea sufleteasca e crunta.
Exact așa să-i spui: ''Am plecat căci am crezut că sunteți pedofil și din pricină de curvie se desparte femeia de bărbat darmite copilul de tată.''

Citat:
Situatia eu am creat-o. Am dorit mai mult. Si dorind mai mult am vorbit prostii.
Care-va-să-zică nu ei au vorbit prostii ci dumneata l-ai crezut pedofil iar ei doar te-au aprobat și te-au trimis la altul. Bine că recunoști. Iată că deja te-ai spovedit... aici pe forum.

Citat:
Acum platesc. Nu stiu ce sa fac.
Nu mai stiu ce sa cred. Ce sa fac. Unde sa ma duc. Cine imi vrea binele si cine nu.
Normal că plătești dacă ai pus botul la mincihulacuze și batjoculovele! Toți plătim când greșim căci nu avem pile și privilegii cum nici Hristos n-a avut. Putem însă să ne cerem frumos iertare și vom fi iertați căci Dumnezeu e bun.

Citat:
M-am gandit la furadan sau la cianura. Oricum imi e frica de moarte si de batranete. Nu o sa fac asta oricum.
Pentru ce vrei să te distrugi? Păi trebuie să te aștepți la păcate mult mai mari care vin prin tine. Toți suntem păcătoși mai mult sau mai puțin deci ți-e rușine de păcătoși? Dă' o șansă sfințeniei, crede și speră că ne va birui! Oprește păcatul fără să faci vreun rău păcătosului!

Citat:
Pot sa dau mai multe detalii daca m-ar putea ajuta cineva cu un sfat privitor la situatia aceasta mai mult decat delicata.
Nu e o situație delicată ci e una banală, simplă. Ai făcut o relație prea apropiată cu duhovnicul tău și nu vrei să te mai duci și la alții. Orice preot are același Har și îți poate dezlega toate legăturile păcatului și lega toate neputințele păcătoase. Ca să ieși din ''crunta stare sufletească'' du-te la oricare preot sau dacă ești curajos du-te înapoi la cel pe care l-ai bârfit. Te iartă!.. nu numai preotul ci Dumnezeu!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 09.01.2020 at 13:58:47.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.01.2020, 19:28:48
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Am avut un bun povatuitor. Mi-am dat seama dupa ce l-am pierdut. M-am lepadat de dansul ca Petru de Hristos.

Pot sa dau mai multe detalii daca m-ar putea ajuta cineva cu un sfat privitor la situatia aceasta mai mult decat delicata.
As incerca sa te ajut eu, atat cat pot, prin mila bunului Dumnezeu.
Dar as avea nevoie de mai multe detalii.

De cand nu mai ai un povatuitor?
O luna, două, un an, cinci ani, zece ani?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.01.2020, 21:01:26
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit Raspuns

Din august nu mai sunt la acel parinte. Dansul e calugar. Am fost trimis la un preot de mir. De atunci sunt la un preot de mir. Nu-mi gasesc linistea.

Nici la acel Parinte nu era totul roz.

Last edited by ioan89; 09.01.2020 at 21:03:37.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2020, 12:37:38
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Din august nu mai sunt la acel parinte. Dansul e calugar. Am fost trimis la un preot de mir. De atunci sunt la un preot de mir. Nu-mi gasesc linistea.

Nici la acel Parinte nu era totul roz.
Spui că nu-ți găsești liniștea dar se pare că nu din pricina că te-ai dus la alt părinte dacă spui că și înainte nu era totul roz. Deci din superstiție absurdă tinzi să crezi că neliniștea sufletească, starea zbuciumată, ar veni de la schimbarea părintelui. Un părinte călugăr are același har preoțesc ca și un părinte de mir. Problema e că la neliniștea pe care o aveai înainte ai adăugat stresul cu schimbarea părintelui de parcă ar fi fost vina lui. Poți să-i ceri iertare că ți-ai schimbat părintele fie direct fie să-i trimiți mesaj pe telefon și gata. Te va ierta și elimini acest factor de stres din sufletul tău.

Starea de neliniște sufletească vine de la lăudăroșenia cu necredința în iertarea păcatelor spovedite, mărturisite, de la lăudăroșenia cu necredința în Dumnezeu sau este răspândită de duhurile rele și necurate care atacă mânăstirile și credincioșii atrăgându-i în desfrânare și lăudăroșenie.

Grijile lumii, stresurile, dictatura șefilor, supărările, certurile, justițiopatia, reproșurile, șantajurile emoționale atrag neliniștea sufletească deci soluția pentru redobândirea liniștii pierdute sau pentru liniștire duhovnicească este credința, relaxarea, iertarea, atitudinea pozitivă, optimistă, dreaptă, seroasă, cinstită... ascultarea, lucrul, RĂBDAREA!

Noi sperăm că sfințenia Domnului Hristos ne va scoate din tot necazul și din toată durerea! Noi sperăm că sfințenia va câștiga sufletele noastre!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.01.2020 at 15:13:38.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2020, 00:18:42
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Ce se poate spune despre narcisism si despre preotii care impun celor ce vor sa se spovedeasca ca acestia sa fie ascultati ca Dumnezeu insusi? Preotul e doar un martor, dupa cum stim din rugaciunea facuta inaintea acestei taine.
Ce faci atunci cand simti ca nu mai ai incredere in nimeni si ca tocmai cei care ar trebui sa fie pastori de suflete sunt tocmai cei care te dezamagesc?
Ce e de facut cand nu mai ai incredere in nimeni si iti vine sa te inchizi in casa?

Daca ma puteti lamuri rational, va voi fi recunoscator. Aceasta postare apare pe fondul unor dezamagiri si a catorva ore de vazut vide si postari despre narcisism pe net.

Caut un duhovnic. Un om care s-a vindecat. Va rog, ma ajutati?

1. Atunci a vorbit Iisus mulțimilor și ucenicilor Săi,
2. Zicând: Cărturarii și fariseii au șezut în scaunul lui Moise;
3. Deci toate câte vă vor zice vouă, faceți-le și păziți-le; dar după faptele lor nu faceți, că ei zic, dar nu fac.
4. Că leagă sarcini grele și cu anevoie de purtat și le pun pe umerii oamenilor, iar ei nici cu degetul nu voiesc să le miște.
5. Toate faptele lor le fac ca să fie priviți de oameni; căci își lățesc filacteriile și își măresc ciucurii de pe poale.
6. Și le place să stea în capul mesei la ospețe și în băncile dintâi, în sinagogi,
7. Și să li se plece lumea în piețe și să fie numiți de oameni: Rabi.
8. Voi însă să nu vă numiți rabi, că unul este Învățătorul vostru: Hristos, iar voi toți sunteți frați.
9. Și tată al vostru să nu numiți pe pământ, că Tatăl vostru unul este, Cel din ceruri.
10. Nici învățători să nu vă numiți, că Învățătorul vostru este unul: Hristos.
11. Și care este mai mare între voi să fie slujitorul vostru.
Asumare!!!!

De asta ai nevoie,te ascunzi tocmai din cauza rușinii.In ultima vreme prin toate mediile se bârfește mai mult decât bârfeau babele la poartă.Oricum nu e vina că monahismul nu asemănător cu patericele sau că ți-ai pus baza in oameni pe care ii credeai sfinți și la o mică sminteala deja te-ai ascuns în casă cu gânduri sinucigașe.

Fi bărbat!!!!Nu fi muiere:))

Capul sus și ieși din zona cultului omului.Vorbeste deschis cu persoana in cauză despre asta.Si dacă rezolvați bine daca nu mergeți mai departe.

Astea îs crize adolescentine de iubirii platonice de liceu:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare