Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2012, 23:13:06
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
Totusi, crezul meu este urmatorul (nu neaparat adevarat):

1. Iisus a venit aici sa ne dea un exemplu, sa fim ca el. A venit aici sa ne arate "CUM".... care cum conteaza mai putin. Aici nu cred ca ma poti contrazice.
Cred asta.

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
2. Iisus a invatat si a indemnat la invataturi si mai ales cautare. Iti pot cita multe pasaje din biblie cu acest indemn de "cauta si vei gasi"...asta daca doresti, sau daca nu esti de acord cu mine.
Da, asa este scris. Eu unul sunt dintre cei ce cauta sa inteleaga si cauta sa ramana ancorati in ceea ce inteleg.

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
3. Iisus nicidecum nu a incurajat veneratia oarba, muteasca si umila. Nu a vrut niciodata sa fie un zeu...chiar a sustinut mereu sa ne rugam la Tatal, care este mai presus de toate. Stii bine cum a reactionat fata de farisei si de templu (si aici nu e vorba numai de cei care vindeau in templu...ci explicit in scripturi vizavi de cei ce "invata gresit").
Eu sunt robul lui, pentru ca altfel as fi robul celuilalt. Inainte ma consideram liber dar nu stiam ca sunt rob al pacatului, dar acum "robia" sub El imi da adevarata libertate. Eu umblu plin de bucurie inaintea Lui dar in acelasi timp smerit, intelegand cat de mult L-a costat libertatea mea.

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
Ca si o concluzie pot afirma:
- daca toti am fi ca tine (in ideea in care esti sincer in cele ce afirmi si nu ai dubii sau lupte interioare) lumea ar fi infinit mai buna
Niciodata sa nu mai spui asta, nici mie nici altuia. Niciodata. Numai Unul este bun, Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
- daca toti am fi ca tine, ne-am plafona, am stagna nu am reusi sa urmam exemplu hristic.
As vrea sa ai pentru o clipa imaginea Imparatiei cerurilor si a noastra, a mostenitorilor Ei. Chiar crezi ca ne vom plictisi acolo Sus? Eu unul, pastrand inaintea Lui relatia pe care am descris-o mai sus, am parte de adevarate bucurii in rugaciune, in partasie cu El. El isi innoieste revelatia fata de noi, surprizandu-ne intotdeauna - doar este Infinit...

Citat:
În prealabil postat de weareready Vezi mesajul
- cred ca acesta este primul pas, cel in care esti tu acum. odata vietuita aceasta stare de umilinta si credinta ar trebui sa apara a doua stare de cautare...sau nu. Depinde de fiecare.
Personal nu doresc mai mult pentru mine. Prefer sa fiu gasit credincios in lucrul incredintat mie si sa raman alaturi de Domnul meu pana va hotara sa ma ia la Sine.

Asa sa-mi ajute Dumnezeu. Amin.

Last edited by ucenic; 26.05.2012 at 23:45:55.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2012, 23:56:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Multi spun ca Hristos ar fi venit oricum pentru ca venirea lui ne-a ridicat mai sus decat eram inainte de a cadea.
Mie personal, asta îmi miroase a viziune la marginea ortodoxiei. Ca să nu spun heterodoxă. După cum observă și antevorbitorul, dacă ar fi venit oricum, misiunea Sa de răscumpărător nu ar fi avut sens. Venirea însăși (adică înomenirea Lui) nu ar fi avut sens, fiindcă omul, înainte de Cădere, vorbea față către față cu Dumnezeu. Dacă poporul lui Dumnezeu nu ar fi căzut în robia egipteană, Șarpele de Aramă nu ar fi avut sens.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.05.2012, 00:46:30
weareready weareready is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 22
Implicit

Frate Mihnea, am bucurie mare cand vad crestini care nu doar sunt ci si cunosc.

Admiratia mea.

PS: am avut o dezbatere impreuna acum cativa ani, pe tema Exultetului daca iti aduci aminte (ia uite frate calugar cantarea asta, poate ne luminezi tu...parafrazandu-te pe tine din ce imi aduc aminte :P).

Atunci mi-am luat delete la post si am renuntat sa mai intru. Dar m-am intors acum :)). Am reinviat, hehe.

Ma bucur sa te vad oricum inca pe aceste forumuri.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.05.2012, 01:05:55
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mie personal, asta îmi miroase a viziune la marginea ortodoxiei. Ca să nu spun heterodoxă. După cum observă și antevorbitorul, dacă ar fi venit oricum, misiunea Sa de răscumpărător nu ar fi avut sens. Venirea însăși (adică înomenirea Lui) nu ar fi avut sens, fiindcă omul, înainte de Cădere, vorbea față către față cu Dumnezeu. Dacă poporul lui Dumnezeu nu ar fi căzut în robia egipteană, Șarpele de Aramă nu ar fi avut sens.
Domnule Mihnea nu sant propriile mele idei, indumnezeirea fapturii care este posibila o data cu jertfa lui Hristos nu este ideea mea.

"Iisus ne-a adus mai mult decat ne-a pierdut Adam, ne-a adus putinta de a ne indumnezei dupa har; ne-a dat puterea de a ne lepada de pacat, de iertare a vrajmasilor, de a exista ca o entitate mai mare decat oricare alta." - Arsenie Papacioc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.05.2012, 01:33:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Uitati si mai bine explicat :

„S-ar părea că după Sf. Maxim problema trebuie rezolvată în sensul că chiar fără de păcat lumea era destinată unei întrupări a Logosului în ea, a unei morți și a unei învieri a omenității Logosului și a lumii în El. Dar păcatul a dat acestei întrupări caracterul de extremă chenoză, crucii caracterul sângeros și ispășitor, iar învierii caracterul de biruință asupra morții. Fără păcat ar fi fost o întrupare, o cruce și o înviere mistică, în sensul că creatul, chiar ca atare (chiar ajuns la nepătimire), trebuia să primească în El pe Dumnezeu într-un mod mai deplin (întrupare), să se odihnească de activitățile și însușirile Sale (moartea) și să învie la o activitate exclusiv dumnezeiască (îndumnezeirea). Logosul cu omenitatea Sa ne-ar fi fost Înaintemergătorul pe acest drum. Așadar taina lui Hristos a fost rânduită din veac și lumea a fost creată cu o constituție corespunzătoare cu ea, dar păcatul a modelat într-un fel nou executarea ei. Dar dincolo de sensul răscumpărător impus de păcat, întruparea, moartea și învierea Lui au și sens mistic și în acest sens ele trebuie repetate de fiecare făptură.” - Dumitru Staniloaie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.05.2012, 06:28:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În primul citat, cel din Arsenie Papacioc, nu apare ideea că Dumnezeu S-ar fi întrupat oricum. În al doilea citat, această idee apare, ca fiind de la Sf Maxim Mărturisitorul, dar Dumitru Stăniloaie își ia precauția să introducă un "s-ar părea" comentariului său. Deci, când venim cu o teologie atât de îndrăzneață, trebuie să introducem precauții necesare, pentru ca prudența să atenueze cumva îndrăzneala.
Până la urmă, ceea ce știm cu siguranță este că Domnul a venit ca să ne răscumpere. "Ce s-ar fi întâmplat dacă nu ne trebuia răscumpărare" e un simplu joc al minții. Iar când facem astfel de jocuri, trebuie să începem cu constatarea că mintea omului are posibilitățile ei finite. De asta ne bazăm pe revelație. "Ce s-ar fi întâmplat dacă" nu ne-a fost revelat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.05.2012, 09:49:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În primul citat, cel din Arsenie Papacioc, nu apare ideea că Dumnezeu S-ar fi întrupat oricum. În al doilea citat, această idee apare, ca fiind de la Sf Maxim Mărturisitorul, dar Dumitru Stăniloaie își ia precauția să introducă un "s-ar părea" comentariului său. Deci, când venim cu o teologie atât de îndrăzneață, trebuie să introducem precauții necesare, pentru ca prudența să atenueze cumva îndrăzneala.
Până la urmă, ceea ce știm cu siguranță este că Domnul a venit ca să ne răscumpere. "Ce s-ar fi întâmplat dacă nu ne trebuia răscumpărare" e un simplu joc al minții. Iar când facem astfel de jocuri, trebuie să începem cu constatarea că mintea omului are posibilitățile ei finite. De asta ne bazăm pe revelație. "Ce s-ar fi întâmplat dacă" nu ne-a fost revelat.
Ce spune parintele Arsenie are legatura pentru ca ofera un scop mai inalt intruparii si jertfei fara a diminua celalalt scop.
In rest stiti foarte bine ca teologia ortodoxa este mult mai "indrazneata " decat cea din vest.Poate tocmai pentru ca cei de aici nu i-au inteles pe greci cum spunea cineva intr-un alt topic (desi dansul sustinea ca teologia ortodoxa are la baza tocmai filozofia si logica grecilor). Se pare ca am uitat de isihasm si revelatie care sant pilonul fundamental al Ortodoxiei in contrast cu "grecizarea" apusului .

Last edited by iuliu46; 27.05.2012 at 11:11:19.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.05.2012, 11:06:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În primul citat, cel din Arsenie Papacioc, nu apare ideea că Dumnezeu S-ar fi întrupat oricum. În al doilea citat, această idee apare, ca fiind de la Sf Maxim Mărturisitorul, dar Dumitru Stăniloaie își ia precauția să introducă un "s-ar părea" comentariului său. Deci, când venim cu o teologie atât de îndrăzneață, trebuie să introducem precauții necesare, pentru ca prudența să atenueze cumva îndrăzneala.
Până la urmă, ceea ce știm cu siguranță este că Domnul a venit ca să ne răscumpere. "Ce s-ar fi întâmplat dacă nu ne trebuia răscumpărare" e un simplu joc al minții. Iar când facem astfel de jocuri, trebuie să începem cu constatarea că mintea omului are posibilitățile ei finite. De asta ne bazăm pe revelație. "Ce s-ar fi întâmplat dacă" nu ne-a fost revelat.
"Acest plural "sã facem" denotã cã în acel moment Fiul, ca Logos, era împreunã cu Tatãl si cu Duhul Sfânt. Asadar, dacã omul va avea chipul lui Dumnezeu, si Hristos - Dumnezeu va avea chipul omului, iar aceasta nu doar prin materialitatea trupului primit de la Sfânta Fecioarã Maria, ci si prin prototipul creat de cuvintele lui Dumnezeu - Tatãl. Virtual, Dumnezeu - Fiul avea chipul omului încã dintru început, ceea ce înseamnã ca El S-ar fi întrupat oricum în chipul omului, chiar dacã Adam nu ar fi cãzut din Rai." - Pastorala Sfântului Sinod al BOR la Duminica Ortodoxiei, 16 martie, 2008

http://www.parohie.ro/pastorala_dumi...xiei_2008.html
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.05.2012, 18:24:01
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
„S-ar părea că după Sf. Maxim problema trebuie rezolvată în sensul că chiar fără de păcat lumea era destinată unei întrupări a Logosului în ea, a unei morți și a unei învieri a omenității Logosului și a lumii în El. ...
cred ca nu am prins ideea ...
unde era moartea, daca nu exista pacatul?!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.05.2012, 18:35:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cred ca nu am prins ideea ...
unde era moartea, daca nu exista pacatul?!
Dumitru citeste tot citatul, nu e vorba de moartea fizica.

"Fără păcat ar fi fost o întrupare, o cruce și o înviere mistică, în sensul că creatul, chiar ca atare (chiar ajuns la nepătimire), trebuia să primească în El pe Dumnezeu într-un mod mai deplin (întrupare), să se odihnească de activitățile și însușirile Sale (moartea) și să învie la o activitate exclusiv dumnezeiască (îndumnezeirea) ".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cenzura ex-christian Generalitati 9 22.04.2009 18:55:05
Cenzura la T|rinitas TV? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 12 10.12.2008 22:45:53
Jos cenzura! :) Florin-Ionut Generalitati 3 10.10.2008 11:32:13