Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.07.2013, 15:26:01
Kosmin's Avatar
Kosmin Kosmin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit Sufletul copilului avortat

Citiți cartea Părintelui Ilarion Argatu - Despre desfrănare și avort. Eu am dat vreo 6 lei pe ea.
http://www.librariasophia.ro/carti-N...r-so-2964.html
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.07.2013, 07:47:27
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Desi mi se cam pare ca exista un nou troll, raspunsul e ca Biserica nu are o invatatura in acest sens. Daca Biserica nu are o invatatura nu e bine sa ne hazardam noi. Asa cum noi nu stim si nici nu decidem cine merge in Rai si cine in Iad, ci Dumnezeu decide, asa tot Dumnezeu stie mai bine unde este locul copiilor respectivi. Nu ne este in nici un fel de folos sa stim. Daca ne-ar fost util si necesar am fi stiut.
Restul sunt doar pareri personale.
Deci ”părerea” ta personală este să te întorci cu spatele?

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Desi mi se cam pare ca exista un nou troll, raspunsul e ca Biserica nu are o invatatura in acest sens. Daca Biserica nu are o invatatura nu e bine sa ne hazardam noi...
Atunci cum de reprezentanții Bisericii, adică preoții, se hazardează?

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
... Nu ne este in nici un fel de folos sa stim. Daca ne-ar fost util si necesar am fi stiut...
Nu crezi că asta e o logică de... ”săvârșitor”?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.07.2013, 00:44:36
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Deci ”părerea” ta personală este să te întorci cu spatele?
In traducere "a nu iti da cu parerea pe un subiect care te depaseste" este sinonim cu "a intoarce spatele". Daca da, atunci m-am intors cu spatele.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Atunci cum de reprezentanții Bisericii, adică preoții, se hazardează?
Cand isi exprima pareri personale sunt reprezentatii lor.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu crezi că asta e o logică de... ”săvârșitor”?
Cati ingeri sunt? Nu stim pentru ca nu ne-ar fi util in nici un fel sa stim? Aaaa, ... "logică de... ”săvârșitor” ".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.07.2013, 15:33:15
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

1. Pentru problema copiilor avortati sa vorbeasca DOAR CEI CARE AU CITIT DESPRE ASA CEVA.

Nu va mai dati cu parerea ce este drept, ce nu este drept la Dumnezeu, ce este corect, ce s-a intamplat si ce nu s-a intamplat.

Pentru Dumnezeu, cititi mai multe carti sa vedeti exact ce se intampla in cazul asta.


2. Am gasit in foarte putine carti exact ce se intampla si ce trebuie facut in acest caz.
Sunt foarte putine referinte DAR SUNT.

3. Ce se intampla in acest caz ?

La un preot a venit o femeie care avea avorturi.
Preotul i-a spus asa: sa posteasca un timp si sa se roage in fiecare Vineri sa-i arate Dumnezeu CATE AVORTURI A FACUT si ce s-a intamplat cu copiii avortati.

Femeia s-a rugat si dupa cateva luni, in timp ce dormea a venit o femeie in alb care a luat-o si a dus-o intr-un loc unde erau mai mult copii in intuneric intr-un cerc, si care se vedea ca sufereau.
Femeia care a luat-o i-a spus ca este ucigasa de copii.

Dupa vis, preotul i-a spus sa se roage pentru MANTUIREA COPIILOR CARE NU SUNT IN RAI, dar NICI IN IAD.

La fel Parintele Paisie Aghioritul a vazut copiii avortati cand se ruga pentru ei, ca erau o imensitate mare de copii, ca intr-o mare, si care se tanguiau si sufereau.
Nu este suferinta pacatelor, nu este suferinta Iadului, dar este tot o suferinta.
Ei nu sunt la bucurie, in Rai, in lumina lui Dumnezeu.


4. De unde ati scos-o pe asta ca exista numai RAI SI IAD ?

Ca din cate stiu exista si Pamantul cu lumea celor vii. Si cred ca sunt multe multe locuri in lumea asta, vazuta si nevazuta.

Si intre Rai si Iad ce exista? Sau este vid?

Si Moise si Ilie, care nu erau in Rai pana la Hristos, unde au fost? In Iad? Sau...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.07.2013, 10:47:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu cred ca sufletul copilului avortat ar trebui sa se tansforme intr-un fel de demon care sa te bantuie toata viata si sa nu-ti dea pace pana nu ...nu stiu ce ar trebui sa faci. Dar se pare ca nu se intampla asta, decat in cazuri destul de rare, unele chiar catalogate drept psihiatrice. Majoritatea "parintilor" ucigasi de copii nu patesc absolut nimic, sau chiar daca li se intampla, nu fac nici o corelatie intre "fapta si rasplata".
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.07.2013, 16:50:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Când începe omul să existe?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.08.2013, 01:18:32
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1. Pentru problema copiilor avortati sa vorbeasca DOAR CEI CARE AU CITIT DESPRE ASA CEVA.
Conteaza si ce se citeste si sa se citeasca avand discernamant.



Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
La un preot a venit o femeie care avea avorturi.
Preotul i-a spus asa: sa posteasca un timp si sa se roage in fiecare Vineri sa-i arate Dumnezeu CATE AVORTURI A FACUT si ce s-a intamplat cu copiii avortati.

Femeia s-a rugat si dupa cateva luni, in timp ce dormea a venit o femeie in alb care a luat-o si a dus-o intr-un loc unde erau mai mult copii in intuneric intr-un cerc, si care se vedea ca sufereau.
Femeia care a luat-o i-a spus ca este ucigasa de copii.

Dupa vis, preotul i-a spus sa se roage pentru MANTUIREA COPIILOR CARE NU SUNT IN RAI, dar NICI IN IAD.
Mai bine se ducea la un preot care sa ii spuna sa nu mai creada in vise ci in invatatura Bisericii.


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
4. De unde ati scos-o pe asta ca exista numai RAI SI IAD ?
Din invatatura Bisericii. Sunt unii care cred ca exista un loc intre Rai si Iad, doar ca nu fac parte din Biserica lui Hristos.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ca din cate stiu exista si Pamantul cu lumea celor vii.
Discutia era ce se intampla dupa trecerea din lumea celor vii.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si cred ca sunt multe multe locuri in lumea asta, vazuta si nevazuta.
E bine totusi ca invatatura Bisericii nu se bazeaza pe pareri personale ci pe Revelatie.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si intre Rai si Iad ce exista? Sau este vid?
Nimic.


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si Moise si Ilie, care nu erau in Rai pana la Hristos, unde au fost? In Iad? Sau...
Ilie a fost ridicat cu trupul la Cer. Moise era in iad unde erau toti cei care murisera pana la Hristos. Inclusiv dreptii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.08.2013, 02:55:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sunt de accord cu Dl.gpalama aici,se raspunda numai cei in masura,eventual cu vechime in Teologie.
Din pacate,cum preotii si calugarii nu stau pe net sa ne urmareasca noua polologhiile ,stam sa ne corectam intre noi,cum orbul si schiopul se calauzesc pe drum...


LE:Daca exista numai RAI si iaD ,cum se face ca oamenii obisnuiti cat si oamenii sfinti ,toti fara deosebire se duceau dupa moarte in iaD,inainte de Jertfa Mantuitorului?Cei sfinti sufereau laolalta cu cei pacatosi?Prorocul Ilie si ceilalti ...Bineinteles ca nu,raul nu are putere asupra sufletelor bune,asupra celor fara de pacate(atentie,si copiii nebotezati sunt fara de pacate).

Poate ca era un colt special pt astfel de cazuri,in timp ce marea majoritate a pacatosilor de rand ocupau un alt spatiu in iaD ,demn de toata oroarea.
Toate sufletele stau pe caprarii si grade,la fel cum si ingerii si demonii ocupa diferite grade si ramificatii;de aici si locurile/nivelurile existente.
Pt mine este destul de clar ca exista mai multe gradatii in termenul generic de Rai sau iaD.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 01.08.2013 at 03:01:28.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.08.2013, 03:08:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul

Ilie a fost ridicat cu trupul la Cer. Moise era in iad unde erau toti cei care murisera pana la Hristos. Inclusiv dreptii.
Da,au fost intradevar in iaD...dar...ne spune cineva ca au suferit si s-au caznit alaturi de pacatosii de rand,printre ei efectiv?
Au fost acolo,desi intr-o alta anticamera si stateau pur si simplu in asteptarea venirii Mantuitorului.
Nu inseamna ca daca s-au dus in iaD si buni si rai, au fost tratati toti la fel,nu?
De aici,ipoteza existentei altor nivele.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.08.2013, 17:09:26
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Eu cred ca sufletul copilului avortat ar trebui sa se tansforme intr-un fel de demon care sa te bantuie toata viata si sa nu-ti dea pace pana nu ...nu stiu ce ar trebui sa faci. Dar se pare ca nu se intampla asta, decat in cazuri destul de rare, unele chiar catalogate drept psihiatrice. Majoritatea "parintilor" ucigasi de copii nu patesc absolut nimic, sau chiar daca li se intampla, nu fac nici o corelatie intre "fapta si rasplata".
Aceasta viziune nu am intalnit-o pana acum in invatatura ortodoxa si cred ca este gresit sa spunem asa ceva.

Iata de exemplu ce spune Parintele Cleopa: "Sufletele copiilor avortati stau intr-un loc unde nu este nici intuneric, nici lumina. Nici nu se bucura, nici nu se chinuiesc. Si ei striga la Dumnezeu: Doamne, pentru ce suntem noi lipsiti de bucuria fetei Tale, caci noi nu am vazut lumina soarelui, nu am vazut frumusetile din aceasta lume si nici nu am facut vreun pacat? Si atunci glasul lor se ridica la Dumnezeu, iar Dumnezeu va cere sufletele din mana mamelor ucigase. Iar parintii, care au omorat copiii in pantece, daca fac canon, ii elibereaza pe copiii lor din acea stare."

Cea care nu le da pace parintilor este constiinta, daca acestia nu au omorat-o cu indiferenta si napasarea fata de suflet.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare