Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.01.2017, 16:36:04
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Va spun sincer ca nu prea stiu, si eu as vrea sa le citesc. Ma bucur pentru ce a postat simpllu, am aflat si eu un titlu de carte.

In privinta articolelor pe care le-am postat, primul l fi avand tot felul de pacate, si in nici un caz nu l-am pus pentru valoarea literara sau cine stie ce valoare morala, eu l-am postat pentru ce am vazut bun, adica ce a insemnat grija mamei in viata cuiva. In sensul ca stiu si eu din experienta cat de mult inseamna o mama dedicata familiei, care face cu dragoste tot ceea ce inseamna a fi "gospodina", cat de mult inseamna atmosfera creata in casa prin grijile astea lumesti. Stiu si ce inseamna sa-ti fie dor cateodata de asta, desi doar temporar. O fi partea noastra sentimentalismele, platitudinile de tot felul, dar totusi cand grijile astea lipsesc, se simte.

Iar al doilea articol era mai mult pentru mila.

Dar fiecare cu perceptiile sale.
Am acceptat tematica și conținutul, mi-a displăcut puternic stilul. De aici reacția, poate exagerată, mă iertați.

P.S. Îmi amintesc că am citit anii trecuți o "apocrifă", Evanghelia după nu mai știu cine... Faptele descrise erau cam aceleași din cărțile canonice. Ici și colo câteva "inovații", care nu consonau cu tonul Răstignirii și Învierii. Iar aceste adaosuri și tonul general al scrierii mi s-au părut respingătoare, falsificatoare încât am cunoscut iarăși cât e de important modul în care scriem. Cartea aceea era un fals grosolan, tocmai prin efluviile emoțional-imaginative, de melodramă ieftină, care o ciopârțeau pamponînd-o ca pe un papițoi.

Nu doar femeile scriu uneori prost, deși vor să transmită ceva bun. Și bărbații fac asta, desigur. În fond, e vorba de a nu părăsi sfânta sobrietate, de a doza bine ingredientele emoționale dacă nu voim să stâlcim mesajul și să obținem efectul invers în cititor.
Arta e sensibilitate frumos condusă, iar eu am năzuința asta irațională (recunosc) de a găsi în orice text scris de o femeie (fie ea și gospodină...:)) ceva frumos, ceva autentic, bine îngrijit, și astfel lipsit de vulgaritate și grosolănie. Iar acestea din urmă nu constau neapărat în înjurături sau vorbe aspre, cât într-o stare de spirit duplicitară, murdară, care se descoperă lesne cititorului receptiv.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.01.2017, 17:01:10
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Legenda spune că Agatha Christie l-a creat pe Hercule Poirot între mai multe oale cu ciorbă și stive mari de rufe...:)
Ce de femei remarcabile sunt în literatură! Cum de nu le citiți?
În fiecare țară sunt numeroase autoare de eseuri bune, povești și povestiri, nuvele, romane, poezie... Ca să nu mai amintesc pe autoarele cărților de psihologie și psihanaliză...:)
Cărțile bune scrise de femei (măritate sau nu, tinere ori bătrâne) umplu oricînd o bibliotecă pe care n-o poate citi nimeni, în întregime, chiar de și-ar dedica întreaga viață acestei întreprinderi.
Eu însumi, bărbat dedat la cărțile bărbaților, am citit cu satisfacție numeroase cărți (și articole, studii, diverse însemnări) ale unor scriitoare de la noi sau din întreaga lume.
E de mirare când spuneți că nu ați găsit texte remarcabile, foarte frumoase și folositoare, avînd ca autor o femeie.
Hîm... Sunt pline bibliotecile!....
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.01.2017, 17:28:24
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As vrea sa intreb pe simpllu, daca el a cunoscut/ingrijit vreodata un om bolnav, mai ales de boala a carei nume nici nu vreau sa-l numesc.
Da, Sophia. Am cunoscut, dar nu am îngrijit, ci am fost îngrijit de un bolnav de "boala fără nume", eu fiind copil. :)
Slavă Domnului pentru toate!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.01.2017, 02:43:10
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Marire Tie, Doamne, marire Tie!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.01.2017, 18:43:42
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Capul oricarui barbat este Iisus Hristos si capul oricarei femei este Fecioara Maria.
.......:)) Asta e tare de tot, frate!
Nu mi-ar fi trecut prin ...cap, recunosc.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.01.2017, 19:04:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Femeia trebuie sa I se supună numai si numai bărbatului care se supune lui Hristos.
Măi Copăcele, am vrut de multe ori să comentez afirmația asta a ta, pe care mult o prețuiești, dar m-am abținut. Am așteptat să o comenteze alții mai vrednici decât mine.
Dar pentru că nu a voit nimeni până acum, iată că fac eu, deocamdată, o precizare preliminară: un astfel de gând e o portiță nesperată pentru nesupunerea femeii și o garanție sigură pentru erezie.
Dacă dai semne că îți înțelegi greșeala, mă voi bucura și nu voi mai comenta.
Dacă nu, voi încerca să îți arăt pe cât mă țin puterile că afirmi un lucru foarte nepotrivit pentru un mădular al Bisericii.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.01.2017, 05:41:51
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

O femeie bineplăcută Domnului.
Cu siguranță, catafatic și apofatic!!!
https://www.youtube.com/watch?v=OZvv...=RD0nDIzQxHbZg
https://www.youtube.com/watch?v=zlTo...=RD0nDIzQxHbZg
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.01.2017, 07:58:20
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu daca valoarea unei femei consta numai in a face intr-una copii si a alapta.
Nu stiu daca numai pentru asta trebuie ele sa existe in familie. ...
Oare de ce crezi ca e scris in Evanghelie:

21. Iar cei ce mâncaseră erau ca la cinci mii de bărbați, afară de femei și de copii.(Mt14,21)care nu se spune(nu conteaza) cati erau.



Citat:
Dar asa cum am spus femeia nu e numai mama si are o valoare mai mare, pe care trebuie s-o si gaseasca in timp....
Asta-i un gandul unei orgolioase revoltate.

Mai valoroasa ca o mama e numai monahia-fecioara; mama se sacrifica/jertfeste in aceasta lume pentru copiii ei, monahia sacrifica/jerfeste aceasta lume pentru Hristos.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.01.2017, 01:53:50
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Legenda spune că Agatha Christie l-a creat pe Hercule Poirot între mai multe oale cu ciorbă și stive mari de rufe...:)
Ce de femei remarcabile sunt în literatură! Cum de nu le citiți?
În fiecare țară sunt numeroase autoare de eseuri bune, povești și povestiri, nuvele, romane, poezie... Ca să nu mai amintesc pe autoarele cărților de psihologie și psihanaliză...:)
Cărțile bune scrise de femei (măritate sau nu, tinere ori bătrâne) umplu oricînd o bibliotecă pe care n-o poate citi nimeni, în întregime, chiar de și-ar dedica întreaga viață acestei întreprinderi.
Eu însumi, bărbat dedat la cărțile bărbaților, am citit cu satisfacție numeroase cărți (și articole, studii, diverse însemnări) ale unor scriitoare de la noi sau din întreaga lume.
E de mirare când spuneți că nu ați găsit texte remarcabile, foarte frumoase și folositoare, avînd ca autor o femeie.
Hîm... Sunt pline bibliotecile!....
Trebuie sa recunosc ca nu mai prea citesc...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.01.2017, 02:40:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Măi Copăcele, am vrut de multe ori să comentez afirmația asta a ta, pe care mult o prețuiești, dar m-am abținut. Am așteptat să o comenteze alții mai vrednici decât mine.
Dar pentru că nu a voit nimeni până acum, iată că fac eu, deocamdată, o precizare preliminară: un astfel de gând e o portiță nesperată pentru nesupunerea femeii și o garanție sigură pentru erezie.
Dacă dai semne că îți înțelegi greșeala, mă voi bucura și nu voi mai comenta.
Dacă nu, voi încerca să îți arăt pe cât mă țin puterile că afirmi un lucru foarte nepotrivit pentru un mădular al Bisericii.
Ceva dreptate are, daca ala vrea sa o duca la un club de swingeri, are tot dreptul sa se opuna, nu?

Pe de alta parte daca foloseste nedesavarsirea morala a celuilalt ca pretext pentru propriile nebunii iara nu e bine..
Dar asta este, ca sa fim onesti, un caz foarte rar.

Daca femeia are propria masura duhovniceasca, nu va face ne-ascultare decat in masura in care ceea ce i se cere este imoral si nu va folosi slabiciunile din statutul spiritual al celuilalt ca o scuza pentru a tine mortis de propria agenda pe care nu o poate justifica altfel.

Daca nu are masura duhovniceasca ei bine..orice scuza pentru a-si face propria voie, oricat de stupida, poate fi la fel de buna.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
femeia

Thread Tools
Moduri de afișare