Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.01.2019, 12:51:05
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Thumbs up Simona a refuzat tot timpul si a returnat banii.

Diferenta ca de la cer la pamant fata de Simona Halep: Motivul pentru care Elina Svitolina a refuzat sa-si reprezinte tara in Fed CupFoto: ausopen.com
Elina Svitolina a refuzat convocarea la echipa de Fed Cup a Ucrainei dupa ce Federatia de Tenis din aceasta tara nu a putut sa-i satisfaca pretentiile financiare.

Forul de la Kiev a informat, printr-un comunicat de presa, ca Elina Svitolina nu va face parte din echipa pentru duelul cu Polonia, desi initial isi daduse acordul.

Potrivit reprezentantiilor Federatiei, Svitolina a cerut o suma prea mare pentru a-si reprezenta tara, iar cand a aflat ca pretentiile sale nu pot fi satisfacute a refuzat participarea.

In aceeasi situatie este si o alta jucatoare din Ucraina, Dayana Yastremskaya, considerata o viitoare stea a tenisului feminin.

Spre deosebire de Svitolina, Simona Halep nu a cerut niciodata bani pentru a reprezenta Romania in Fed Cup.

La fiecare disputa de Fed Cup, jucatoarele primesc o suma de bani din partea Federatiei Romane de Tenis, dar Simona a refuzat tot timpul si a returnat banii.

"Succesul poate schimba oamenii, dar pe ea nu a schimbat-o. Dimpotriva, as putea spune ca a schimbat-o intr-o persoana mai buna. Ea incearca sa contribuie pentru Romania. Nu a luat niciun ban de la Federatia Romana de Tenis pentru participarea in Fed Cup. A depus toti banii inapoi in conturile Federatiei pentru a ajuta tineri copii", a dezvaluit Darren Cahill in luna decembrie.

De altfel, Simona va fi prezenta la meciul de Fed Cup cu Cehia, programat pe 9 si 10 februarie, in direct pe Ziare.com.



Sursa: http://www.ziare.com/simona-halep/st...ed-cup-1547573
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.01.2019, 02:10:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Svitolina a cerut o suma prea mare pentru a-si reprezenta tara, iar cand a aflat ca pretentiile sale nu pot fi satisfacute a refuzat participarea.

In aceeasi situatie este si o alta jucatoare din Ucraina, Dayana Yastremskaya, considerata o viitoare stea a tenisului feminin.

Spre deosebire de Svitolina, Simona Halep nu a cerut niciodata bani pentru a reprezenta Romania in Fed Cup.
Ucraina e pe locul 20 mondial în Fed Cup, într-o grupă slăbuță care n-are șanse la grupa mondială, e de înțeles de ce nu e ofertant pentru jucătoare cotate să joace, România nu a fost chiar așa de jos de când vine Simona la lot.

Nici despre Pliskova sau Kerber nu se știe dacă ele cer sau nu bani să reprezinte Cehia și Germania în Fed Cup, asta nu e neapărat ceva ieșit din comun.

Clasament Echipe Fed Cup


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
La fiecare disputa de Fed Cup,[b] jucatoarele primesc o suma de bani din partea Federatiei Romane de Tenis, dar Simona a refuzat tot timpul si a returnat banii.
Sunt vreo 2 dispute internaționale pe an pt echipele din afara grupei mondiale, Simona a participat în 2017 și 2018 doar la una din cele două jocuri internaționale.

Premiile din Fed Cup se împart la toate echipele participante în funcție și de grupa în care se joacă, cele din afara grupei mondiale nici nu se pot bate la titlu, deci sunt premii foarte mici.

România a jucat într-o grupă inferioară celei mondiale până în 2019, abia acum e în elita Fed Cup și e pe locul 8 (doar Australia e mai slab cotată în grupa mondială).

Deci n-a avut mare câștig financiar din care să returneze, a încasat mai puțin decât ar câștiga dacă trece de un tur preliminar la un turneu care nu e de Grand Slam, având în vedere că sumele puse în joc se împart la tot stafful.

Tot legat de Fed Cup și Simona - a se vedea retragerea Soranei Cîrstea din echipa de Fed Cup, Sorana a jucat în primul meci din 2018 câștigat cu Canada, fără de care nu se putea juca barajul cu Elveția pt grupa mondială, Simona nu a putut juca decât în a doua dispută unde a fost decisivă.

Dezvaluiri din echipa de Fed Cup: Simona Halep a trimis-o pe banca de rezerve pe Sorana Cirstea


Sorana Cirstea si-a manifestat dezamagirea pentru faptul ca nu a fost inclusa printre jucatoarele care ar urma sa joace contra Elvetiei, iar in spatele acestei decizii ar sta Simona Halep.

Directorul turneului de la Bucuresti, Dumitru Haradau, spune ca Simona Halep a fost cea care si-a dorit ca Irina Begu sa fie a doua jucatoare ce evolueaza a la simplu contra Elvetiei.

„Simona Halep este un fenomen social si este normal sa aiba un cuvant de spus. Daca vrea sa joace cu Begu, joaca cu Begu", a spus Haradau la Telekom Sport.”

Dezvăluiri de culise: Sorana s-ar fi retras din echipa Fed Cup din cauza Simonei

„Simona Halep (numărul 1 WTA) ar fi adevăratul motiv pentru care Sorana Cîrstea (numărul 85 WTA) a decis să se retragă din echipa de Fed Cup a României. Numărul 85 WTA nu ar mai suporta să rămână în spate, în condițiile în care Simona Halep o preferă drept parteneră pe Irina Begu (numărul 67 WTA) drept a doua rachetă a echipei.”



Sorana Cîrstea a fost cea mai tânără debutantă din echipa României de Fed Cup, dar a fost dată la o parte fără niciun fel de părere de rău.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.01.2019 at 02:25:25.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.01.2019, 22:56:42
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Locul din clasamentul Wta spune forma actuala a unui sportiv

In cazul lui Sorana, locul din clasamentul WTA, ar spune sa se mai smereasca, si frumos ar fi ca Sorana sa spuna ca va veni daca va fi nevoie de ea. Mi se pare firesc daca Buzarnescu sau Begu sunt mai in forma sa le cheme pe ele. Ma rog aici e bine si sa ai UN PIC DE TACT, tin minte emulatia din jurul lui Mircea Lucescu cand era antrenor la nationala sau la Dinamo ,cum spunea ca sa nu se supere cei care sunt rezerve, ca ei poate sunt rezerve azi ,dar poate peste putin timp e nevoie de ei, si ar avea nevoie de ei la potential maxim. Si spunea cumva ca sa nu se simta marginalizati, ca o echipa buna este o echipa cu rezerve foarte bune.

Cred ca Romania era mai in spate la FED Cup pana sa vina Simona. Cred ca si ea a ridicat echipa la Fed Cup.Mai Iorest esti negativist si nu ii recunosti meritele lui Simona. Ea nu a cerut bani si a venit cand a fost convocata. Uite ca Svitolina daca au fost bani putini nu a venit efectiv.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.01.2019, 23:43:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
In cazul lui Sorana, locul din clasamentul WTA, ar spune sa se mai smereasca, si frumos ar fi ca Sorana sa spuna ca va veni daca va fi nevoie de ea. Mi se pare firesc daca Buzarnescu sau Begu sunt mai in forma sa le cheme pe ele.
Sorana Cîrstea e atât de veche în naționala de Fed Cup încât se identifică cu echipa în ultimii 10 ani, are o vechime mai mare decât Simona, dar a fost dată la o parte.

A și contribuit la calificarea în grupa Mondială în meciul cu Canada la care Simona a lipsit, dar s-a decis ca ea să nu joace și cu Elveția la baraj deși și-a câștigat meciul cu Canada.


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cred ca Romania era mai in spate la FED Cup pana sa vina Simona. Cred ca si ea a ridicat echipa la Fed Cup.Mai Iorest esti negativist si nu ii recunosti meritele lui Simona. Ea nu a cerut bani si a venit cand a fost convocata. Uite ca Svitolina daca au fost bani putini nu a venit efectiv.
Tu reacționezi ca un copil căruia i se atinge jucăria preferată când ți se arată, eu nu i-am contestat meritele sportive, (am spus că a fost decisivă cu Elveția - dar asta nu-i dă dreptul ei să facă selecția) în schimb nu are aura aceea care i se zugrăvește de către unii ziariști.

N-a donat mare lucru, dacă a jucat doar la o selecție din două, câteva mii de euro sunt mărunțiș pt ea, face mult mai mult dacă trece un tur la un Open Premier.
Sunt premii foarte mici la Fed Cup la grupele inferioare celei mondiale și se împart la toate echipele participante după care se împart la 4 jucătoare + stafful.

De doi ani nu mai participă în schimb la Bucharest Open, pe motiv că NU urmează sezon de zgură în calendarul internațional când se joacă pe terenul acela la București, nici ea nu se deranjează să apară într-o competiție pe care o consideră sub nivelul ei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 30.01.2019 at 23:46:05.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.02.2019, 10:47:57
Alin34 Alin34 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2013
Mesaje: 4
Implicit

De la ultimul mesaj si pana acum, Halep a ajuns numarul 1 mondial :)
__________________
Pasionat de auto, dar cu Dumnezeu inainte.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.02.2019, 00:04:10
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Alin34 tu cred ca te-ai "slobozit" ieri la prea multe beri si inca nu ti-ai revenit dupa victoriile de ieri. :-)) Simona e tot pe trei dar noi suntem in semifinala.

Iorest ce nu te inteleg eu, parca cauti in ce e rau, cand mai sus am spus de ex cu Lucescu cum ii motiva pe cei care stateu pe tusa, cand era antrenor la Nationala, Dinamo sau Rapid asta nu mi-ai raspuns nimic. Trebuie sa ai mult tact cand esti antrenor, ca sa ii tii pe toti in priza chiar daca nu joaca , sa traiasca cu senzatia ca sunt valorosi, iar atunci cand este careva accidentat restul imediat sa il inlocuiasca cu succes. Asta face o mare diferenta intre un antrenor obisnuit si un superantrenor. Unii inca ii sunt recunoscatori lui Lucescu si dupa multi ani.

Si sa revenim la Simona . Simona imi aduce aminte de un coleg de Facultate. Jucam doua echipe poate mai mult de un an unii cu altii. Era unul cu noi in echipa un munte de energie si forta si si noi pe langa el sontac, sontac. La invatatura, sah, io stiu mai la ce, eram si noi buni, numai la fotbal nu prea.. Daca cumva nu era asta prezent o luam pe cocoasa destul de rau. Ne juca asta ,se mai rastea la noi, da mergeam ca unsi cand era el prezent.

Cam asa o vad si eu pe Simona s-a facut o emulatie teribila in jurul ei. Adica nu ajungea ca a castigat cele doua meciuri ale ei la simplu, trebuia victorie impotriva numarului unu mondial la dublu si uite ca au facut-o. Bravo ptr toata echipa!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.02.2019, 03:27:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul

Iorest ce nu te inteleg eu, parca cauti in ce e rau,
Johnny sper să nu te superi pe mine, mă bucur să conversez cu tine fiindcă aduci subiecte generoase de discuții.
Eu vreau să văd o viziune de ansamblu asupra lucrurilor, ca să nu ne lăsăm furați de emoția firească de moment -- nerealismul nu e bun -- și eu mă bucur când sportivul român e de succes.

Dacă până acum unii jurnaliști exagerau cu portretul Simonei, săpt. trecută am văzut o jegoasă campanie electorală făcută de Boc pe spatele unui eveniment sportiv.

De ce încearcă toți paraziții aceștia politicieni și jurnaliști să se urce pe culmile succesului sportiv prin gesturi de slugărnicie ?
Și de ce nu auzim numai de sport când e vorba de sport, fără să mai pomenim de toboșarul din tribune.

Ce a făcut Boc săpt trecută egal ce a făcut Ponta la un meci Steaua-Ludogoreț în 2014:

Victor Ponta, campanie electorală mascată la Steaua - Ludogoreț? Un fotograf profesionist i-a urmărit pe premier și pe fiul acestuia în tribune..

Boc la tobă

Evident că oamenii manipulabili au căzut în extaz când l-au văzut pe Boc la tobă (apropo aproape că era toba mai mare decât el), eu mă întreb ce caută el acolo când Atribuțiile Primarului sunt altele și oamenii au nevoie de el în municipiu ?

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
cand mai sus am spus de ex cu Lucescu cum ii motiva pe cei care stateu pe tusa, cand era antrenor la Nationala, Dinamo sau Rapid asta nu mi-ai raspuns nimic. Trebuie sa ai mult tact cand esti antrenor, ca sa ii tii pe toti in priza chiar daca nu joaca , sa traiasca cu senzatia ca sunt valorosi, iar atunci cand este careva accidentat restul imediat sa il inlocuiasca cu succes. Asta face o mare diferenta intre un antrenor obisnuit si un superantrenor. Unii inca ii sunt recunoscatori lui Lucescu si dupa multi ani.
N-am vrut să mai vorbesc despre nea Mircea, am văzut că vin informații contradictorii despre el, ex un jucător care-i reproșează că i-a influențat negativ cariera.

EXCLUSIV Costel Orac interviu-eveniment: „Lucescu mi-a răpit pe nedrept participarea la Euro '84”


Costel Orac, fost fotbalist Dinamo București: Cine erau favoriții lui Lucescu?

„Cel mai mult a insistat cu Mateuț, care, în primele 6 luni, nu prea juca bine. La pauză, dacă scorul era împotriva noastră, ne certa pe toți, dar despre Mateo, aflat în aceeași oală ca și noi, zicea mereu că e singurul care a mișcat. Și lui Mateo îi era rușine uneori când apăreau astfel de episoade. Eu și Țețe mai explodam, mai ieșeam, ne duceam la baie. Deci Mateo a fost favoritul numărul unu al lui Lucescu, apoi Rednic și Andone. Dar nu s-a înșelat. Dovadă că, până la urmă, au avut atâtea meciuri la națională.”

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Si sa revenim la Simona . Simona imi aduce aminte de un coleg de Facultate. Jucam doua echipe poate mai mult de un an unii cu altii. Era unul cu noi in echipa un munte de energie si forta si si noi pe langa el sontac, sontac. La invatatura, sah, io stiu mai la ce, eram si noi buni, numai la fotbal nu prea.. Daca cumva nu era asta prezent o luam pe cocoasa destul de rau. Ne juca asta ,se mai rastea la noi, da mergeam ca unsi cand era el prezent.
Din păcate Simona s-a comportat urât față de Sorana, asta e viața, o fi greșit și Sorana, dar iată că Simona nu are aura angelică pe care i-o zugrăvesc unii jurnaliști.


Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Cam asa o vad si eu pe Simona s-a facut o emulatie teribila in jurul ei. Adica nu ajungea ca a castigat cele doua meciuri ale ei la simplu, trebuia victorie impotriva numarului unu mondial la dublu si uite ca au facut-o. Bravo ptr toata echipa!
Bravo ei, ce pot să-i zic, meritul sportiv însă nu-ți dă dreptul să le faci altor colegi viața grea.
Și Hagi un om pe care-l admir și pe care-l consider exponențial pentru viitorul fotbalului românesc a avut niște ieșiri din decor neprincipiale și presa la vremea aceea nu a trecut cu vederea.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.02.2019 at 03:30:10.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.02.2019, 14:55:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Din păcate Simona s-a comportat urât față de Sorana, asta e viața, o fi greșit și Sorana, dar iată că Simona nu are aura angelică pe care i-o zugrăvesc unii jurnaliști.
Cred ca nu cunosti tot adevarul. Eu o urmaresc demult pe Sorana, pentru ca ea era cea mai buna de la noi ianinte sa vina Halep. Inca de cand a inceput sa aiba Halep rezultate m-a frapat ca Sorana nu spunea niciodata un cuvant de lauda. O multime de jucatoare au felicitat-o pe Halep ca a devenit numarul 1, Sorana a si zis ca nu i-a spus nimic, desi erau chiar vecine in Bucuresti. Eu cred ca Sorana a fost invidioasa pe Halep pentru ca a avut rezultate bune si nu mai era ea cea mai buna din tara. Cand a inceput Halep sa aiba rezultate a declarat ca ori ea ori Halep o sa ajunga printre primele, desi era evident ca Sorana nu are rezultate bune si constante. Nu stiu daca si din partea lui Halep au fost actiuni negative, desi eu nu am vazut.

Legat de faptul ca Halep ar fi cerut sa joace Begu, nu Sorana. Din cate stiu acesta e doar presupunerea Soranei, suparata ca n-a fost inclusa in acele meciuri. De fapt Sorana a atacat-o pe Halep, spunand ca echipa nu sta in Help. Am spus toate astea desi mie imi place de Sorana, nu ma deranjeaza ca este invidioasa pe Halep.

Legat de Halep, chiar si strainii au vazut ca e o persoana modesta, desi a devenit numarul unu intre timp. Si Halep si Sorana sunt niste persoane bune.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.02.2019, 18:49:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.878
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca nu cunosti tot adevarul. Eu o urmaresc demult pe Sorana, pentru ca ea era cea mai buna de la noi ianinte sa vina Halep. Inca de cand a inceput sa aiba Halep rezultate m-a frapat ca Sorana nu spunea niciodata un cuvant de lauda.O multime de jucatoare au felicitat-o pe Halep ca a devenit numarul 1, Sorana a si zis ca nu i-a spus nimic, desi erau chiar vecine in Bucuresti. Eu cred ca Sorana a fost invidioasa pe Halep pentru ca a avut rezultate bune si nu mai era ea cea mai buna din tara. Cand a inceput Halep sa aiba rezultate a declarat ca ori ea ori Halep o sa ajunga printre primele, desi era evident ca Sorana nu are rezultate bune si constante. Nu stiu daca si din partea lui Halep au fost actiuni negative, desi eu nu am vazut.
Sorana Cîrstea a găsit modul perfect pentru a o felicita pe Simona Halep pentru locul 1 WTA: "Probabil o să-i strig ceva de pe balcon" :)

Sorana Cârstea:
"Pentru România e un lucru imens că Simona a ajuns pe locul 1. Din păcate, nu am avut șansa de a o felicita personal, pentru că am părăsit Beijingul înainte să se întâmple. Dar suntem vecine, probabil când o să ajung acasă o să îi strig ceva de la balcon (râde)", a spus Sorana Cîrstea, la conferința de presă.
"Este o jucătoare cu o consistență extraordinară, a stat mereu în top 10 și în top 5 și acum merită să fie numărul 1 mondial. Pentru România este o realizare incredibilă, suntem o țară mică și sunt foarte fericită să văd cum tenisul unește oamenii, ca o mișcare socială în direcția corectă și mă bucur să fac parte din asta"


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Legat de faptul ca Halep ar fi cerut sa joace Begu, nu Sorana. Din cate stiu acesta e doar presupunerea Soranei, suparata ca n-a fost inclusa in acele meciuri. De fapt Sorana a atacat-o pe Halep, spunand ca echipa nu sta in Help. Am spus toate astea desi mie imi place de Sorana, nu ma deranjeaza ca este invidioasa pe Halep.
Dezvaluiri din echipa de Fed Cup: Simona Halep a trimis-o pe banca de rezerve pe Sorana Cirstea

Directorul turneului de la Bucuresti..., spune ca Simona Halep a fost cea care si-a dorit ca Irina Begu sa fie a doua jucatoare ce evolueaza a la simplu contra Elvetiei.

"Simona Halep este un fenomen social si este normal sa aiba un cuvant de spus. Daca vrea sa joace cu Begu, joaca cu Begu", a spus... la Telekom Sport.

De la ce s-a reaprins disputa Sorana - Simona.

Primul meci de calificare din 2018, Simona Halep nu a jucat cu Canada, iar Sorana a jucat cu Carol Zhao și a câștigat în două seturi 6-2, 6-2.

România a câștigat cu Canada fără Simona în teren, dar Soranei nu i s-a mai dat dreptul să joace și-n următorul meci cu Elveția.

E corect să-ți câștigi meciul și să fii schimbat la comanda altui coechipier care nici nu joacă în acel prim meci și a cărui atribuție nu e să facă echipa?
La următorul joc nu a mai jucat.


Simona Halep a umilit-o și pe Irina Begu în 2016 când s-au întâlnit la Madrid și Begu i-a luat un set. Scandalul declarațiilor, între Halep și Begu: "Setul doi a fost cadou de Paște" / "Nu spun mai multe"
Tensiunea dintre cele două a continuat și după terminarea meciului, atunci când a existat doar o simplă strângere de mână. Simona a "înțepat-o" pe Irina, la conferința de presă.
- Ce s-a întâmplat în setul al doilea?

- A fost un cadou de Paște, ce pot să spun. Nu pot explica, dar știam că în setul al treilea îmi voi reveni. La 3-0 știam deja că se va încheia 6-0 și că va trebui să îmi dau un restart.
- Ați apucat să vorbiți după meci?
- Nu, nici la fileu nu prea am vorbit, nu. Am vorbit mai mult cu Bacsinszky. Nu m-a deranjat. Nu am mai auzit până acum să se întâmple asta. Toți antrenorii încurajează, dar nu dau și sfaturi în timpul meciului. Este metoda lor, nu vreau să comentez. Trebuie să-mi văd de treabă pe teren și să nu mă uit la alte persoane
", a susținut Simona.”


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Legat de Halep, chiar si strainii au vazut ca e o persoana modesta, desi a devenit numarul unu intre timp. Si Halep si Sorana sunt niste persoane bune.
Străinii scriu chiar și lucruri critice despre Simona, a fost criticată și pe situl WTA când acuza accidentări.

Depinde unde trasăm modestia, dacă modestie e să ai 5 bolizi de lux, pensiune și hotel în Brașov de câteva mil euro, să te răstești la antrenor și să spargi rachete de sute de dolari de nervi că ai pierdut cu jucătoare mai slabe pe hârtie atunci, da are modestie.

Criza de nervi pentru Simona Halep: A rupt o racheta in turul I de la US Open

După cum se vede Simona rupe rachete cu jucătoare cotate mai slab ca ea precum Kaia Kanepi la US Open, nu îndrăznește să facă asta în fața Serenei Williams, ea în sinea ei se consideră deasupra în câteva situații.

Și în meciuri face greșeli de nervi când vede că adversare subestimate vin peste ea, are o doză de invidie în ea când e eclipsată de persoane pe care le consideră sub ea, sau când nu mai e aplaudată de public.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.02.2019, 16:23:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dezvaluiri din echipa de Fed Cup: Simona Halep a trimis-o pe banca de rezerve pe Sorana Cirstea

Directorul turneului de la Bucuresti..., spune ca Simona Halep a fost cea care si-a dorit ca Irina Begu sa fie a doua jucatoare ce evolueaza a la simplu contra Elvetiei.

"Simona Halep este un fenomen social si este normal sa aiba un cuvant de spus. Daca vrea sa joace cu Begu, joaca cu Begu", a spus... la Telekom Sport.
De aceea e bine sa verificam mai multe surse, aceea era o presupunere a ziaristilor, adevarul era in alt articol: https://www.digi24.ro/stiri/sport/ro...uparata-916036
"Simona Halep s-a arătat deranjată de informațiile potrivit cărora ea a ar fi decis ca a doua „rachetă” a României în întâlnirea cu Elveția să fie Irina Begu, mai slab clasată decât Sorana Cîrstea. „Chiar dacă aș putea să fac acest lucru, nu este genul meu”, a precizat ea, citată de News.ro.

Fostul tenismen Dumitru Hărădău a deschis discuția, dorind să precizeze că Halep i-a reproșat faptul că ar fi dat o declarație, în care ar fi spus că Begu a jucat pentru că așa a vrut liderul WTA. Hărădău a negat că ar fi spus așa ceva.

„Nu eu am ales echipa, ca să fie clară această treabă. Chiar dacă aș putea să fac acest lucru, nu este genul meu. Sunt liderul echipei, dar nu am spus niciodată ce să facă celelalte fete. Domnul căpitan a ales echipa și se pare că a ales-o foarte bine. El a venit cu aceste idei și noi doar le-am respectat și ne-am făcut treaba pe teren”, a replicat Simona Halep."
De asemenea, tot de acolo reiese ca nu Sorana nu ar fi spus ca Halep ar fi cerut sa joace Begu si nici nu stim daca s-a suparat, era tot o presupunere ziaristica. Probabil s-a suparat ca n-a fost inclusa in echipa, avand in vedere ca dupa aceea s-a si retras.
La ultimul meci in Fed Cup am avut o alta atitudine, Monica Niculescu i-a cedat locul la dublu lui Halep, aceasta incurajand-o sa joace ea.
Si eu am citit atunci acest articol, dovada ca Sorana n-o felicitase pe Halep. Eu ma refeream la retelele de socializare, pentru ca nu au venit jucaotarele acasa la Halep sa o felicite, au scris pe facebook sau pe twitter. Si stiu ce spun pentru ca o perioada i-am urmarit si paginile Soranei pe cele doua retele, aceasta le felicita pe alte tenismene sau tenismeni, ba chiar si din alte sporturi, despre Halep nu mentiona nimic niciodata.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Depinde unde trasăm modestia, dacă modestie e să ai 5 bolizi de lux, pensiune și hotel în Brașov de câteva mil euro, să te răstești la antrenor și să spargi rachete de sute de dolari de nervi că ai pierdut cu jucătoare mai slabe pe hârtie atunci, da are modestie.

Criza de nervi pentru Simona Halep: A rupt o racheta in turul I de la US Open
Poti sa fii modest si cand esti bogat si mandru cand esti sarac. Probabil nu ai inteles, ma refeream la mandrie. Se spune ca poti vedea caracterul unui om cand ii dai puterea. Sunt multi care devin increzuti cand cred ca ajung mai sus. Halep e o persoana extraordinara, nu stiu cum ai vazut tu altceva. Nu e sfanta, evident, a si spus ca nu merge in fiecare saptamana la biserica, ceea ce nu e un lucru bun. Spune ca are la ea tot timpul iconite si crucea. Si are si defecte, evident.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
halep, romania, tenis

Thread Tools
Moduri de afișare