Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.07.2010, 21:23:19
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Acestea sunt intrebari dinafara preocuparilor duhovnicesti. Cei care sunt atrasi de viata duhovniceasca nu mai au in minte asa ceva ci doresc sa cunoasca bine toate lucrurile duhovnicesti !
:)) Hai sa fim seriosi. Tu pe ce te bazezi cand faci asemenea afirmatii??? Pe teorie, cercetare sau practica.
M-as bucura daca ai putea sa ne vorbesti din practica si sa ne exemplifici din propriile experiente (ca la teorie toti suntem minunati): ca si mirean la ce ti-a folosit sa asisti la o calugarie si ca si calugar la ce ti-a folosit sa asisti la o cununie?

P.S. La o conferinta, pr. Tanase de la Valea Plopului spunea ca un sot/ sotie bun/a cu siguranta va fi un monah/ ie bun/a si invers.
Sunt absolut de acord, dar intrebarile mele sunt puse cu un scop anume, pt ca intamplarea face ca eu am avut sansa sau nesansa sa traiesc aceste momente nu doar sa fac teorie...si am vazut exact ce se intampla, am exact materialul clientului (vorba pr. David).
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.07.2010, 21:24:27
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da, este bine sa participe, ca sa avem ce scrie, ca doar nu intelegem ca acestia iau chip ingeresc. Noi vrem poze, filme, nu o viata schimbata.

Cat priveste al doilea punct, sigur ca ii fac bine calugarului acordeonul, strigatele, asta ca sa-l mai scoata din linistea pe care trebuie sa o dobandeasca.
Costel, vorbesti ironic dar nu stii cat adevar ascunde ironia ta, din pacate.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Superb articol: Vocatia calugariei sophia Calugarul 37 09.05.2011 14:58:45
Botezul calugariei 52ZIZO Calugarul 3 26.08.2010 18:11:27
Principalele calitati , in vederea calugariei ! cristiboss56 Calugarul 184 11.11.2009 12:17:21
Slujba post Craciun motiff Generalitati 1 20.11.2006 12:18:10