Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 30.03.2009, 17:18:23
anakin anakin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2009
Mesaje: 2
Implicit nihil

tuturor celor care sustin teoria evolutionista le pun o intrebare: a aparut lumea din nimic? cum? iti poti imagina un NIMIC absolut? nu vid, ca vidul inseamna CEVA, un NIMIC absolut? cum sa produca acel NIMIC ceva? materie preexistenta? sa fim seriosi, pe ea nu a facut-o nimeni? am vazut pe Discovery o emisiune in care se spunea, pe baza unor cercatari moderne exacte, ca, daca pamantul ar fi doar cu cateva grade mai intr-o parte, viata nu ar fi posibila. cine TINE pamantul pe o orbita atat de exacta? legi fizice or fi? dar pe ele cine le-a lasat, cine le-a conceput si "implantat"? nu sustin ca sunt expert in acest subiect, dar nu trebuie sa fii mare savant pentru a intelege ca hazardul nu aduce regula, ci haos. viata ne arata acest lucru. fiti, va rog, atenti la formarea unui copil in pantecele mamei! cum a putut hazardul sa produca ceva atat de minunat? o fi mers pe linia unor legi fizice? ma repet, cine le-a dat? cine supravegheaza perfecta armonie a universului? nu sunt rupt de realitate si nu vreau sa stau impotriva evidentei, dar (si am vazut destule documentare pe tema asta) stiinta nu are dovezi clare pentru a dovedi evolutia. din contra.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 30.03.2009, 17:24:29
anakin anakin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2009
Mesaje: 2
Implicit

Sa nu ne hazardam. Istoria inca nu a confirmat existenta lui Iisus. Asta se poate intampla pentru ca Iisus n-a existat sau pentru ca arheologii si istoricii nu au gasit inca izvoarele istorice necesare, dar oricum ar fi, in afara de Biblie nu s-a descoperit nimic concret.

stimate domn, nu ai auzit de scrisoarea lui Pliniu cel Tanar catre imparatul Traian in care vorbeste despre Hristos asa cum ai vorbi tu acum de presedintele SUA? (scrisoarea s-a pastrat). acolo este atestat clar ca Hristos a fost o persoana istorica, iar sursa nu este deloc crestina, din contra, ea vorbeste despre prigonirea crestinilor. asa ca, inainte de a spune ca nu sunt dovezi despre Hristos, in afara de Evanghelii, documenteaza-te, mult stimate domn.,
Reply With Quote
  #143  
Vechi 30.03.2009, 18:45:23
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Biblioteca mea este formata dintr-o carte: Biblia. Aici sunt scrise adevaruri din toate domeniile, cele cunoscute azi si cele ce vor fi cunoscute maine. E o condensare a tot ce poate cunoaste omul.
Asa s-a spus si in "secolele negre", de dupa caderea imperiului roman, ca Biblia e singura carte necesara crestinului. Si ce-a urmat? Un mileniu de intunecime si analfabetism, de involutie totala. A fost nevoie sa vina Renasterea, cu moravurile ei sexuale desucheate, cu reabilitarea vechilor filosofi pagani greci, cu redescoperirea valorilor antichitatii pentru ca specia umana sa revina pe drumul sau catre progres.

Pentru afirmatia asta nu-mi doresc sa va cunosc vreodata. Nici macar sa fiu in aceeasi incapare cu dumneavoastra.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 30.03.2009, 22:31:54
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Nu era vorba de ce cred eu sau tu, era vorba ca ai spus ca istoricii au demonstrat existenta lui Iisus, cand de fapt nu au facut-o. M-am simtit nevoit sa evidentiez neadevarul, atat.


Nici daca iti apare Mantuitorul in fata nu vei crede,concluzia mea,ce rost mai au aceste discutii si postari ale tale?Negi totul ,nu e un forum generalist e un forum crestin ortodox iar tu incerci sa ne faci sa nu credem?NOI ZICEM CA ASA S-A INTAMPLAT TU NU,NOI ZICEM CEVA TU NEGI ,nu va avea sfarsit daca mergem asa.Esti agnostic si gata.Domnul sa iti lumineze mintea.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 31.03.2009, 11:06:15
andreea_scolariu andreea_scolariu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2009
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alx Vezi mesajul
Biblioteca mea este formata dintr-o carte: Biblia. Aici sunt scrise adevaruri din toate domeniile, cele cunoscute azi si cele ce vor fi cunoscute maine. E o condensare a tot ce poate cunoaste omul.
Sunt perfect de acord! Scrabble, esti un orb ca nu vezi asta! In Biblie scrie absolut tot : cum sa asamblezi un orbital pentru a ajunge pe luna, cum sa faci antibiotice, cum sa construiesti un pod suspendat, care sunt principiile de functionare a motorului, cum sa construiesti lentilele si sa le asanmblezi pentru a face un microscop, cum sa masori viteza luminii si distantele dintre plantele, legea gravitatiei, toate matematicile speciale, cum functioneaza soarele, genetica moderna, cum sa faci un forum/website (iar lista poate continua la nesfarsit), adica "adevaruri din toate domeniile, cele cunoscute azi si cele ce vor fi cunoscute maine". Un gust amar am in suflet ca nu poti sa vezi asta Domnul sa iti lumineze mintea.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 31.03.2009, 11:06:39
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Nici daca iti apare Mantuitorul in fata nu vei crede,concluzia mea,ce rost mai au aceste discutii si postari ale tale?Negi totul ,nu e un forum generalist e un forum crestin ortodox iar tu incerci sa ne faci sa nu credem?NOI ZICEM CA ASA S-A INTAMPLAT TU NU,NOI ZICEM CEVA TU NEGI ,nu va avea sfarsit daca mergem asa.Esti agnostic si gata.Domnul sa iti lumineze mintea.
Fantastic, nu mai am cuvinte. Esti un maistru al manipularii!

Sa recapitulam:

- tu spui, incidental, ca existenta lui Iisus a fost demonstrata arheologic;
- eu iti atrag atentia ca ai emis o falsitate, deoarece existenta lui Iisus nu a fost demonstrata istoriceste;
- tu te enervezi pe mine si imi spui ca sunt negativist, ca am ceva cu tine, cu forumul asta in general;

Cum poate fi negativist cineva care spune adevarul?
Reply With Quote
  #147  
Vechi 31.03.2009, 15:29:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_scolariu Vezi mesajul
Sunt perfect de acord! Scrabble, esti un orb ca nu vezi asta! In Biblie scrie absolut tot : cum sa asamblezi un orbital pentru a ajunge pe luna, cum sa faci antibiotice, cum sa construiesti un pod suspendat, care sunt principiile de functionare a motorului, cum sa construiesti lentilele si sa le asanmblezi pentru a face un microscop, cum sa masori viteza luminii si distantele dintre plantele, legea gravitatiei, toate matematicile speciale, cum functioneaza soarele, genetica moderna, cum sa faci un forum/website (iar lista poate continua la nesfarsit), adica "adevaruri din toate domeniile, cele cunoscute azi si cele ce vor fi cunoscute maine". Un gust amar am in suflet ca nu poti sa vezi asta Domnul sa iti lumineze mintea.
Care minte Andreea ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #148  
Vechi 31.03.2009, 17:17:09
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_scolariu Vezi mesajul
Sunt perfect de acord! Scrabble, esti un orb ca nu vezi asta! In Biblie scrie absolut tot : cum sa asamblezi un orbital pentru a ajunge pe luna, cum sa faci antibiotice, cum sa construiesti un pod suspendat, care sunt principiile de functionare a motorului, cum sa construiesti lentilele si sa le asanmblezi pentru a face un microscop, cum sa masori viteza luminii si distantele dintre plantele, legea gravitatiei, toate matematicile speciale, cum functioneaza soarele, genetica moderna, cum sa faci un forum/website (iar lista poate continua la nesfarsit), adica "adevaruri din toate domeniile, cele cunoscute azi si cele ce vor fi cunoscute maine". Un gust amar am in suflet ca nu poti sa vezi asta Domnul sa iti lumineze mintea.
Ce sa-i faci, nu pot sa-mi trimit ratiunea la culcare, ca se nasc monstri.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 31.03.2009, 17:20:13
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreea_scolariu Vezi mesajul
Sunt perfect de acord! Scrabble, esti un orb ca nu vezi asta! In Biblie scrie absolut tot : cum sa asamblezi un orbital pentru a ajunge pe luna, cum sa faci antibiotice, cum sa construiesti un pod suspendat, care sunt principiile de functionare a motorului, cum sa construiesti lentilele si sa le asanmblezi pentru a face un microscop, cum sa masori viteza luminii si distantele dintre plantele, legea gravitatiei, toate matematicile speciale, cum functioneaza soarele, genetica moderna, cum sa faci un forum/website (iar lista poate continua la nesfarsit), adica "adevaruri din toate domeniile, cele cunoscute azi si cele ce vor fi cunoscute maine". Un gust amar am in suflet ca nu poti sa vezi asta Domnul sa iti lumineze mintea.
Si bun venit pe forum.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 31.03.2009, 17:45:48
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

Roaba Domnului, Andreea, bine ai poposit pe acest forum al invataturilor crestine.

Scrabble a scris : "Ce sa-i faci, nu pot sa-mi trimit ratiunea la culcare, ca se nasc monstri."
In mare greseala te scalzi. Tocmai avand prea mare incredere in ratiune, in puterea mintii tale, ajungi sa te departezi de cele sfinte si drepte, cazi in pacatul mandriei, cel mai mare pacat din cele 7 capitale. Si eu eram candva ca tine.. ma interesam din domenii precum astronomie, anatomie, genetica, fizica, chimie, parapsihologie, matematica, istorie si altele. Dar mi-am dat seama ca toate duc, intr-un fel sau altul la Bunul Tata Ceresc. Asa ca am renuntat la toate documentele, le-am ars, si acum studiez Biblia si scrierile Sfintilor Parinti, inconjurata de muzica bisericeasca si miros de tamaie, sub privirile ocrotitoare are sfintilor din icoanele de pe perete.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crezi în semne? metafora Generalitati 30 21.01.2012 13:37:39
Este mai tarziu decat crezi... Rodica50 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 14:15:46
Sa vezi si sa nu crezi Mara2009 Nunta 11 15.09.2009 09:34:10
De ce crezi in Dumnezeu ? Tiberiu_Rusu Generalitati 145 04.05.2009 10:58:31
Evolutie sau involutie? silverstar Generalitati 34 17.02.2007 22:09:45