Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 24.08.2009, 14:49:45
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
La mare primejdie este sufletul tau..racit de atata lege si nepasare....
Daca ai gandi si cu inima, nu te-ai mai infricosa, decat de tine insuti...
de ce sunt la primejdie? eu fac tot cemi zice parintele si sunt bun crestin si iubesc pe toata lumea dar unii oameni sint foarte pacatosi (drogatii criminalii) si ca sai iubesc si pe ei trebue sa nu suport pacatul sa arat pacatul cu degetul de fiecare data cand il vad si sa arat calea cea buna.

calugarii care pleaca din ministire nu are alta cale decat sa se duca inapoi acolo si sa faca canoanele pe care le primeste si sa se roage din tot sufletul si cu taota taria sal ierte DUMNEZEU pentru marele pacat care la facut. NU IN FUNDATII, ca daca vor ei in fundatie inseamna ca nu vor la minastire, dracu din ei fuge de locurile sfinte ca de tamaie . ..

DUMNEATA ca vrei sa faci fundatie e o MARE FAPTA BUNA, ca stiu ca vrei sai ajuti cu adevarat datr nu poti sai ajuti dumneata, numai MINASTIREA poate. daca ar fii fundatie unde sa le spuneti sa se duca inapoi la mINASTIRE atunci as fiii de acord, altfel nu stiti ce va puneti in cap.

DA eu nu stun dumneata sa stiu cat de puternica e credinta dumneata ,INsa ma rog TARe de tot sa va tina DUMNEZEU sa ajutati pe acesti oameni sa se intoarca la locu lor dar MAI ALES sa nu cadeti in ispitele intinse de OAMENI PACAtosI
Reply With Quote
  #472  
Vechi 24.08.2009, 14:51:06
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SAu paote ai fost si dumneata in manastire si ai plecat de acolo ?ASa sar egzplica de ce luati apararea ,cea ce nu e rau da arata ceam zis eu mai sus ca astia care pleaca gasesc ei motive
Reply With Quote
  #473  
Vechi 24.08.2009, 14:57:24
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oooooo, domnule pacuraru, se pare ca aveti o parere foarte buna despre dumneavoastra...atunci, nu ma bag , n-are rost !
ORICUM, DACA M-AI CUNOASTE AI STI CA DETEST SUPERFICIALITATEA...IAR CEEA CE AI EXPRIMAT MAI SUS DENOTA MULTA, MULTA SUPERFICIALITATE VENITA DIN IMAGINATIE, SI-ATAT !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2009 at 14:59:25.
Reply With Quote
  #474  
Vechi 24.08.2009, 15:09:31
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

aDica iomi imaginez ca CALUGARII care sia batut joc de legamint sunt pacatosi? mintea lor in gandu ei ceo gandi? ca sunt curati si credinciosi? Nu e IMAGINATIE,e IN REaluitaTE e PACAT.Punct!
Reply With Quote
  #475  
Vechi 24.08.2009, 15:13:38
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgepacuraru Vezi mesajul
aDica iomi imaginez ca CALUGARII care sia batut joc de legamint sunt pacatosi? mintea lor in gandu ei ceo gandi? ca sunt curati si credinciosi? Nu e IMAGINATIE,e IN REaluitaTE e PACAT.Punct!
Ce marginit gandesti si simti, omule...macar taci din gura, caci te osandesti si mai mult. Vezi-ti de credinciosia ta si renunta la subiectul asta...caci o duc pana la venirea de Apoi cu tine in acest stil, lasa pe altii mai capabili .
Apropos ! Cati ani ai ?...nu, nu ma intereseaza, am vazut si altii mai trecuti prin viata, gandind la fel.
Oricum, ai o judecata PROASTA , ASUPRA CREDINCIOSIEI SI PACATOSENIEI...o judecata foarte saraca, obtuza...nu stiu cum sa-i spun, caci Dumnezeu ii spune profunzime si intelepciune, cand Judeca, nu aparenta si prostie.
De omenie, ai auzit !?...Se pare ca Dumnezeu este al omului, nu al celui credincios sau necredincios, ci al omului si pentru asta a venit pe pamant .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 24.08.2009 at 15:26:31.
Reply With Quote
  #476  
Vechi 24.08.2009, 15:28:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi cei ce parasesc manastirea teoretic parasesc pe Hristos, deci sunt ca shi cei ce se leapada de Hristos, ca ateii, ca dracii, ca Iuda-Iscarioteanul sau ca cei care nu l-au primit, ca regele Saul, ca Arie sau ca altzii care nu au ramas la bine shi la greu cu Dumnezeu...

daca unii parasesc doar forma manastireasca de mantuire, adica renuntza la calugarie shi vor doar mirenie, adica nu parasesc pe Hristos dar recunosc ca nu pot sa-shi tzina juramintele sfinte asta iarta Dumnezeu cum a iertat shi lui Petru sau altora, care s-au hazardat crezand shi jurand ca pot ei mai mult decat le este chemarea, decat le-a dat Dumnezeu, crezand ca sunt facutzi pentru calugarie dar nu au putut rabdat pana la sfarshit... sau au rabdat dar fara dragoste, au facut jertfe fara folos, in zadar, caci la nimic nu le foloseshte o calugarie fara Dragoste... caci dragostea este rodul credintzei, apoi a nadejdii shi apoi rodeshte drgostea faptele cele bune, deci pe baza juramintelor din interes ascuns, de pofte rele shi insuflate de cel rau spre a-i pierde sau a-i arunca sub vine groaznice pe nishte copii, oameni ce nu shtiu ce fac nu prea ai la ce sa te ashteptzi, dar juramintele se iau in serios, nu sunt nule daca tu te-ai hazardat ci te rogi sa te dezlege, sa te lase la vatra, iei canon greu shi dureros dar macar nu manii pe Dumnezeu ramanand acolo shi cartind mereu...

mai exista shi cazul cand a rabda chiar e o nebunie caci manastirea respectiva in care sunt din manastire Duhovniceasca s-a transformat in "militarie" shi slujirea intereselor lumeshti ale unora sau altora deci e slujirea lumii, a pantecului, a somnului shi betziei, deci s-au preschimbat in putoare sau chiar in sinagoga sataniceasca... shi atunci pentru ce sa faca pe placul dracului shi sa rabde sub papucul sultanului? mai bine pleaca acolo unde crede el ca se va mantui... e de intzeles... dar in cazul asta trebuie discernamant caci trebuie sa nu fie din revolta sau nemultzumiri starnite de diavol, deci din inshelari shi pretentzii nejustificate... shi trebuie doar sa-shi gaseasca manastire potrivita asha cum ii insufla Dumnezeu, spre locul bun spre care are chemare, acolo unde are nevointzele prin care spera sa urce duhiovniceshte shi nu ca sa sporeasca in mandrie cazand la dreapta...

deci cazurile sunt nenumarate shi starea sufleteasca a fiecaruia trebuie bine cercetata spre indreptarea shi mantuirea lor caci iata ca Hristos pentru oaia ratacita a venit, pentru oaia pierduta, deci iata ca Hristos chiar pentru aceshtia a venit in lume, pentru cei care au fost ai lui Dumnezeu dar pe parcurs li s-a stins dragostea sau au cazut in inshelarile sataniceshti... deci nu e neaparat vina lor... dar Domnul ii cheama mereu pe totzi sa se intoarca shi sa ramana vii, ii iarta, ii spala, ii readuce n'apoi la turma, ca mireni sau ca shi calugari, asha cum e cel mai bine pentru ei numai sa nu huleasca shi sa nu loveasca in cei care au ramas pe baricada, renuntzand pe cat posibil la pisma shi invidie shi murmurul ala de fond al razvratirii shi nemultzumirii care te face frate cu dracul oricat de imbracat in haina sfanta ai fi... shi oricat de calugar te-ai pretinde ca e clar ca nu-tzi mai place sa faci voia lui Dumnezeu, sa ascultzi ci vrei sa faci mereu voia ta shi asha cum itzi place tzie... in starea aia de sine... in balta din nisip tragand pe Pisi de coada... sau cautand ce a "rodit" shi a acoperit cu labutzele... pentru curiozitate... din pâră curiozitate... pardon PURA.

Last edited by vsovi; 24.08.2009 at 15:52:33.
Reply With Quote
  #477  
Vechi 24.08.2009, 15:33:39
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce marginit gandesti si simti, omule...macar taci din gura, caci te osandesti si mai mult. Vezi-ti de credinciosia ta si renunta la subiectul asta...caci o duc pana la venirea de Apoi cu tine in acest stil, lasa pe altii mai capabili .
Apropos ! Cati ani ai ?...nu, nu ma intereseaza, am vazut si altii mai trecuti prin viata, gandind la fel.
Oricum, ai o judecata PROASTA , ASUPRA CREDINCIOSIEI SI PACATOSENIEI...o judecata foarte saraca, obtuza...nu stiu cum sa-i spun, caci Dumnezeu ii spune profunzime si intelepciune, cand Judeca, nu aparenta si prostie.
De omenie, ai auzit !?...Se pare ca Dumnezeu este al omului, nu al celui credincios sau necredincios, ci al omului si pentru asta a venit pe pamant .
Ory, nu judeca si nu vei fi judecat. Chiar daca omul e chiar asa cum ai spus tu mai sus, faci bine ca ii spui? N-ar fi mai placut lui Hristos sa-i ceri iertare din iubire? Nu trebuie sa ii iubim pe oameni? Nu asta ne invata Hristos - iubirea?
Daca iti vine mai usor, incearca sa vezi in el pe tatal tau. I-ai spune tatalui tau asemenea cuvinte de ocara? Hai sa ne infranam un pic si de la a ocara. Sa fim ca fratii.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #478  
Vechi 24.08.2009, 15:53:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Ory, nu judeca si nu vei fi judecat. Chiar daca omul e chiar asa cum ai spus tu mai sus, faci bine ca ii spui? N-ar fi mai placut lui Hristos sa-i ceri iertare din iubire? Nu trebuie sa ii iubim pe oameni? Nu asta ne invata Hristos - iubirea?
Daca iti vine mai usor, incearca sa vezi in el pe tatal tau. I-ai spune tatalui tau asemenea cuvinte de ocara? Hai sa ne infranam un pic si de la a ocara. Sa fim ca fratii.
Da, dar sa se infraneze si georgepacuraru de ocara si judecata, nu-i asa? Ca despre spusele lui era vorba si el a provocat-o pe ory.

Mi se pare un lucru de crestinism elementar sa nu dam cu parul asa in oameni.

Ory ne-a sensibilizat pe acest topic intr-o problema de care eu una nu eram prea constienta. Cati calugari iesiti din manastire cunoasteti voi cei care judecati asa? Eu una, nici unul. Cine suntem noi sa judecam de ce cineva pleaca de acolo? Daca a intrat adolescent si a fost manipulat si impins sa faca legamantul definitiv prea repede? Dupa canoane (ca va place multora sa tot citati canoane) nu se intra in calugarie asa repede, ar trebui sa fie mai multe legaminte nedefinitive intermediare si abia dupa multa cercetare sa se faca legamantul definitiv. Or ea ne spune ca in practica nu este asa.
Si chiar cineva care a depus juramantul definitiv, de ce este mai grav sa-l rupa decat un divort, pentru care un om este iertat in Biserica ortodoxa? Iar acolo mai este vorba si de responsabilitatea pt alte persoane, eventual a unor copii. Dumnezeu iarta intotdeauna.El da intotdeauna a doua sansa.

A, da, am cunoscut o fata care dupa parerea mea si a altora a intrat in manastire fara sa aibataria de caracter necesara, dintr-un fel de entuziasm pueril, iar duhovnicul ei a dat dovada de naivitate duhovniceasca si de un fel de integrism monastic incurajand-o (asta e parerea mea). Si ce s-a intamplat? A murit in conditii neelucidate (in afara manastirii), ori isi pierduse mintile si a avut un accident, ori s-a sinucis, nu se stie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #479  
Vechi 24.08.2009, 15:55:49
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgepacuraru Vezi mesajul
parerea mea persoanele adica calugarii care pleaca din ministire merita afuriseala sau ce scrie la canon pentru aceste persoane.

ei au depus un legamint un juramint cu DUMNEZEU nu se poate sal batjocoresti pe Dumnezeu in asa hal pe DumnezeU. Daca nu le place la MINASTIRE de ce sa mai dus acolo? CE Dumnezeu e dupa cum vrea acesti pacatosi, azi e maine nu e???? dA, sint pacatosi pentruca e pacat sa pleci din manastire mare pacat!! 1Calcare de JURAMINT!

Doamna cu fundatia e bine ca vreti sa faceti o fundatie pentru acesti pacatosi toti oamenii trebuie ajutati indiferent cat de pacatosi sant ei trebuie sai iubim pe toti. DAR AVETI MAREGRIJA, cand deschideti fundatia o sa fiti inconjurata de MARI PACATOSI, asa de mari si asa de cazuti ca e posibil sa va traga si pe dumneavoastra in pacat .mare induhovnicire trebuie sa aveti ca sa nu va traga dupa ei,calugarul e cel mai greu de indracit ca e om sfant, dar si cand il indraceste devine sfant, DA INVERS! O sa raspandeasca in jurul lor pacate si ispite ca se mint si pe ei insisi ca nu e pacat ca a fost calugari si a lepadat haina neagra.

daca ntrebi pe unul o sa zica ca a plecat ca asa a vrut Dumnezeu de la el deci intrun fel ei se justifica!!! ei au argumente pentru calcarea juramintului si diavolul lucreaza prin ei ca sasi desavarseasca opera in lume CE MAI RADE SCARAOTCHI CA IANTORS DIN DRUM PE ACESTI OAMENI

la mare primejdie va incumetati daca deschideti fundatia DAR MA ROG SA VA AJUTE DUMNEZEU SA FITI TARE
OMUL inseamna IERTARE...de la prima cadere pana la ultima lui suflare...de ce se duc uni la manastire si dupaia pleaca?itit zic eu pt ca sunt OAMENII ca si noi nu au nimic in PLUS,DUMNEZEU nea facut egali ca sa ne cunoastem NEPUTINTELE.....el a incercat sia dorit sa fie calugar numai ca jugul era cam greu si nu a putut sal duca poate sa dus la o varsta frageda sau poate nu mai simte nimic nu ai de unde sa sti ce e in sfufletul lui dar nu trebuie judecati si in al doilea rand fiecre dintre noi incerca cate ceva si uneori nu ese asta e viata merge mai departe...si tu ai jurat la botez MULTEEEEEEE si nu ai incalcat nimic????????nu lai supart pe DUMNEZEU?din cele 10 poruncii nu ai incalcat nici una nici macar cu gandul?,VAI VOUA FARISEILOR........cum poti sa zici ca calugari plecati sunt mare pacatosiii,ma intristez cand aud un crestin vorbind de alti tot crestini ca sunt pacatosi.....pt ca toti suntem facuti sa gresim.....intelegi ca unul gresete mai mult si altul mai putin Dumnezeu ii va judeca pe ei si pe noi toti,de ce uiti oare ca si ei au suflet,inima,ganduri ,simturi nu sunt ROBOTII E SI EL CA TINE POATE MAI NEPUTINCIOS DAR ASTA NU INSEAMNA CA TREBUIE JUDECAT ASA DE ASPRU.....si apropo de unde sti tu judecatile lui Dumnezeu?de unde sti ca el a gresit mai mult ca tine?de unde sti ca la suparat pe Dumnezeu?cauta in inima ta si fii mai bland cu ceei care gresesc pt ca Dumnezeu a venit pt cei pacatosi nu pt cei drepti...pacat ca suntem crestini pe paman in nr mic si nici atunci NU intwelegem ca trebuie sa FIM MAI BUNI....!
Reply With Quote
  #480  
Vechi 24.08.2009, 16:13:09
radianca radianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit Ce se intampla cu cei ce parasesc manastirea?

Cu tot respectul cuvenit, va raspund la aceasta intrebare, ca nu se intampla nimic rau(daca asta va este grija)decat in masura in care ganditi raul! Ceea ce nu cred, ca este cazul nimanui, care L-a descoperit pe Dumnezeu inafara portilor Sf. Manastiri.A afla Calea, Adevarul, si a-ti croi Viata in acest sens dat de insusi Mantuitorul, este ingaduit, de insusi Mantuitorul! Nimic nu ar fi posibil fara voia Sa Divina, toate se petrec, asa cum ni Le-a randuit Dansul!
Mama mea, Dumnezeu s-o odihneasca, a fost maica prin forta regulamentului de ordine interioara, copilele orfane aduse in cadrul manastirii, la majorat erau calugarite. S-a intamplat inainte de razboi. Dorinta de a intra in randul mirenilor, a fost mai mare decat vointa de a ramane intre zidurile manastirii. Si a fugit! act infierat toata viata ei, si apoi a mea! A dat masura maximei valori fiind cadru didactic, o mama si o sotie exceptionala. Eu insami sunt dovada vie, inca, a spiritului sau induhovnicit, smerit, umilit. De-a lungul anilor, traiti fara ea, ca persoana fizica, am marturisit-o de nenumarate ori la fete inalte bisericesti, fiind ''indoita''de povara pacatului sau. Mi s-a spus, ca acest fapt, cade sub blestem Dumnezeiesc! Daca dadeam crezare acestei infierari, imi pierdeam credinta mea, mostenita de la ea, construita cu iubire in anii mici, ai copilariei mele. L-am rugat pe Dumnezeu fierbinte, cu inima-nfranta, si Duh umilit, sa-mi descopere adevarul acesta: Dumnezeu este Iubire, Mila, Mangaiere, El nu blesteama, nu loveste, incercarile Lui sunt pe masura puterilor fiecaruia! Amin!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul spre_rasarit Generalitati 70 04.01.2012 16:13:17
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58