Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.08.2009, 10:11:52
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Nu stiu cat de crestineste e sa te duci pe muntele Athos si sa arunci (la propriu) cu caramizi de bani in calugari.

Becali imi pare un sarlatan care se foloseste de DUmnezeu pentru a-si construi o imagine, el nu are nimic crestinesc in el. Pana si donatiile le face pentru imagine, doar in prezenta camerelor de luat vederi. Altii din familia lui scuipa jurnalisti in direct la televizor iar Gigi insusi l-a injurat ca la usa cortului pe un jurnalist de la Evenimentul Zilei. Joaca table pe bani cu Dumitru Dragomir si isi face singur dreptate de parca nu exista legi in tara asta. E megaloman. In opinia lui a promova crestinismul inseamna a recompensa cu mii de dolari elevi care stiu pe de rost Crezul. As putea continua la nesfarsit cu lista asta.

Becali arunca ortodoxia intr-o lumina proasta, dupa parerea mea. Bineinteles, oricine altcineva e liber sa creada ce vrea despre el.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 26.08.2009, 11:43:17
nero609 nero609 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 1
Exclamation Nu judeca!

Nu judecati caci "cu masura cu care judecati cu aceea veti fi judecati", zice sfanta Scriptura. Cand vom fi la judecata noi insine nu ne va intreba Dumnezeu nimic despre faptele lui Gigi Becali ci despre ale noastre. Iar el va raspunde pentru vorbele lui rele, caci este un om cu pacat ca noi toti dar eu cred ca este sincer in credinta lui.Nu poti sa asculti in masina ta jumate de milion de euro muzica bisericeasca fiindca te prefaci ca il iubesti pe Dumnezeu. Stiti prea bine pilda femeii care a fost adusa in piatza publica spre a fi omorata cu pietre iar Iisus a spus atunci "cine se simte a fi fara pacat sa arunce primul cu piatra" si au plecat toti oamenii aceia de acolo rusinati.Poate si voi va veti gandi de doua ori inainte de a-l blama pe Becali si veti refuza, facadu-va un examen sincer sa ridicati piatra si sa loviti.
Dincolo de aspectul poate socant al aruncarii cu bani in stanga si in dreapta, dincolo de televiziunile si ziarele care se tin dupa el si asteapta cu zilele la poarta casei sale sa apara sa-i ia interviuri, sa dea declaratii, eu cred ca Becali are un suflet de copil. De fapt asa se si poarta in multe privinte, ca un copil.Nu uitati ca sunt copii care vorbesc uneori foarte urat
iar eu cred ca el regreta dupa fiecare iesire necontrolata pe care o are si eu mai cred ca
se roaga mereu nu numai pentru el dar si pentru binele aproapelui sau ba chiar si a dusmanilor sai, asa cum faceti si dumneavoastra, desigur. Nu?
In tot cazul nu este un avar si este un om de o mare nobletze sufleteasca, asa cum e el cioban si cum il si persifleaza mai toti pe forum "mai ciobane".
Da, Becali este cioban si o recunoaste si nu ca pe o rusine ci ca pe o virtute. Asa cred si eu ca nu e nicio rusine ci este o virtute. Ce daca este cioban?Noi romanii, toti suntem neam de ciobani, nu uitati ca balada noastra nationala, Mioritza este despre trei ciobanei si nu despre trei...ingineri sau trei studenti la medicina!
Domnul nostru Iisus nu a fost decat un modest tamplar dar este Regele Universului!
Mai degraba decat sa-l respingem ca pe ceva neplacut, sa cautam si sa luam ce este bun din Gigi Becali si in unele privinte sa-l urmam.Daca avem o mie de lei sa dam si noi 100 de lei unui om sarman, unei vaduve sau unui orfan. Iar daca n-avem bani sa mergem si sa ajutam un batran care nu are ajutor de la nimeni, sa maturam in fatza blocului fara sa ne ceara cineva si fara sa cerem plata, sa facem vecinilor mici servicii si mai ales sa ne rugam pentru toti si pentru prieteni si pentru dusmani.Sa ascultam si noi muzica bisericeasca asa cum face Becali, macar din cand in cand si sa mai citim si Sfanta Scriptura.
Iar inainte decat toate sa credem in Dumnezeu, sa ne iluminam din credinta in el in Preasfanta Biserica stramoseasca, sa nu fim tot cu ochii dupa faptele rele ale unor preoti ci sa ne inspiram din cei ce ne invatza de bine. Sa respectam cele 10 porunci, mai ales.
Dac vom face toate acestea atunci, probabil ca fratzeste vom avea ascendentul moral ca sa-l dojenim pe Becali ca pe un frate al nostru care o mai ia razna.Pana atunci insa sa incepem prin a ne face cate o radiografie necrutatoare fiecare dintre noi si sa raspundem sincer la intrebarea; Daca ar fi sa mor acum, merg eu in fatza lui Dumnezeu cu inima curata?
Am sanse sa trec examenul? Ei daca nu atunci hai sa schimbam ceva in viatza noastra si sa fim credinciosi ortodocsi nu numai cu vorba dar si cu sufletul si cu fapta!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 26.08.2009, 11:45:43
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Eu nu-l judec, are el grija sa se caracterizeze singur prin faptele si atitudinile sale. Si pana acum, nimic bun.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 26.08.2009, 20:48:15
radianca radianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Exclamation George Becali

Cred ca este deja prea mult, sa laudam un fariseu, numai pentru ca nu avem altceva in schimb! Nu se poate asa ceva, o incultura crasa, sustinuta de avere si tupeu! Daca asa am ajuns, mi-e rusine. Nu luam atitudine cand si unde trebuie, dar ramanem cantonati in nonvaloare. Personal numai am varsta, si entuziasmul necesar, in a initia atitudini colective, care sa aiba menirea de a schimba ceva. Sunt o macedoneanca autentica, care provin din parinti ce au apartinut elitelor sorgintei, stiu foarte bine ce educatie primim din copilarie, care sunt dogmele de casta, si mai ales credintza in Dumnezeu transmisa cu strasnicie. Dar de aici, si pana a-l lua in brate pe acest cioban(toata cinstea pt ciobani!), care sa ne reprezinte ca natie este prea mult. Nota vremurilor insa, se rezuma la fariseism, Il luam pe Dumnezeu ca scut, ca pasaport pentru actele noastre, pt ca da bine.
Nu cumva s-au intors vremurile, cand incheiam o compunere, sau o expunere cu... Partidul Comunist e-n toate..., pt ca altfel nu era ''de trecere?''... mare atentie, Numele lui Dumnezeu este luat in desert!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 26.08.2009, 21:52:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Atata timp cat nu il cunoastem personal si nu traim in preajma lui aceste defaimari la adresa lui Becali mi se par neavenite si necrestine.
Nici lauda dar nici critica nu ne aduc vreun folos.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.08.2009, 00:42:29
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Corect, nu-l cunoastem personal, dar din iesirile lui publice ne-am facut o impresie, deloc buna. Daca e impresia gresita, e de datoria lui sa schimbe felul in care e perceput de public. Nu judeca nimeni pe nimeni cand constata niste lucruri evidente.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 12.09.2009, 02:27:11
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Lasa ca daca n-or sa mai sustina becalizarea, cei care acum il venereaza, vor spune ca de fapt n-a fost crestin adevarat! Asa cum nici legionarii care au omorat n-au fost legionari adevarati, ci doar aia care au murit prin inchisori, asa si Gigi, cand nu va mai fi la moda, va deveni un element infiltrat special pentru a strica imaginea crestinilor. Dar pentru asta trebuie sa ramana fara bani mai intai.
Da, așa cum și comuniștii care au omorât atâta amar de lume n-au fost, nu-i așa?, atei adevărați și ateii de astăzi nu se compară cu cei declarați ieri pentru că, de fapt, dintre oameni atei sunt numai cei buni, iar cei răi nici vorbă!, niciodată n-au făcut parte din categorie! Nu, nu! KGB-iștii erau de fapt foarte religioși. Umblau cu Biblia în mână și-i împușcau pe cei care nu o respectau și care nu sărutau crucifixul comisarilor și pe cel de la gâtul lui Stalin (!).

Văd că sunt tot mai puțini oameni care să fie plictisiți dacă nu scandalizați de asemenea enormități.

Last edited by HoratiuM; 12.09.2009 at 16:27:25.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 13.09.2009, 22:19:41
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

"[...]Doamne da sa imi vad PACATELE mele si sa NU OSANDESC pe fratele meu ca Binecuvantat esti in veci!! amin!!!"
Reply With Quote
  #89  
Vechi 13.09.2009, 22:25:37
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

suntem "ucenicii" DRAGOSTEI lui Hristos.... nu???
interesant subiect... desi real, totusi nu pt noi... NU iau apararea NIMANUI, ci doar va indemn FRATII mei, sa NU IL MAI VEDEM PE Nea'Jiji cum este, ci sa ne vedem pe noi, ca daca el greseste, EL RASPUNDE, NU NOI!!! Mai bine l-am pomeni la rugaciunile noastre... de ce discutii pe forum??? Un CRESTIN ADEVARAT sta la locul lui, nu vede pe nimeni gresind ci se vede numai pe el si pacatele sale ne spune Avva Paisie Aghioritul! Mai degraba alearga la Dumnezeu si se roaga pt cel suferind dandu-i prin rugaciune cel mai eficient medicament! (Patimi si Virtuti, vol.5)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 13.09.2009, 23:27:32
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
suntem "ucenicii" DRAGOSTEI lui Hristos.... nu???
interesant subiect... desi real, totusi nu pt noi... NU iau apararea NIMANUI, ci doar va indemn FRATII mei, sa NU IL MAI VEDEM PE Nea'Jiji cum este, ci sa ne vedem pe noi, ca daca el greseste, EL RASPUNDE, NU NOI!!! Mai bine l-am pomeni la rugaciunile noastre... de ce discutii pe forum??? Un CRESTIN ADEVARAT sta la locul lui, nu vede pe nimeni gresind ci se vede numai pe el si pacatele sale ne spune Avva Paisie Aghioritul! Mai degraba alearga la Dumnezeu si se roaga pt cel suferind dandu-i prin rugaciune cel mai eficient medicament! (Patimi si Virtuti, vol.5)
Fratele meu, mie sincer nu'mi pare rau de nea' Jiji, ci de jurnalistii aia care'l tot pupa'n fund. Auzi de la un chilometru rasul fals si ii vezi de pe Soare cum se injosesc si se lasa injurati! Dar... pentru ce? Pentru a putea ... aduce o bucata de paine acasa!

Rusinos!


Tu vrei sa ajungi Preot nu? Daca nea' Jiji vine la tine la Parohie si impusca cu 10.000 de euro. Si mai vine si presa, si incepe tigania.

Tu ce ai face frate? Accepti aia 10.000 (sa fim obiectivi, sunt o mana cereasca, adica poti ajuta pe saraci, poti sa renovezi Biserica, etc) plus toata tigania, plus toata presa sau refuzi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parastas la 55 de ani de la moartea lui George Enescu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.05.2010 18:30:35
Despre creationism, evolutie si design inteligent cu George Coyne si Richard Dawkins scrabble Teologie si Stiinta 179 30.10.2009 10:13:07