Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.01.2010, 10:28:52
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu cred ca are importanta si ceea ce intra in stomac,pentru ca putini au ajuns la acel nivel de viata spirituala prin care sa purifice absolut orice aliment cu care se hranesc.
Eu cred ca aceia din noi care nu se gandesc doar la ei insisi,ci si la mostenirea pe care o lasam urmasilor nostri ar trebui sa isi puna probleme serioase in aceasta privinta si sa ia atitudine atunci cand situatia o va cere.
Iarta-ma, dar ce atitudine trebuie sa luam? Sa nu mai consumam alimentele recomandate?Pe cele ce au cod?S-au sa mancam numai coliva?Personal,nu cred ca exista cineva care poate manca orice si sa purifice ceea ce a mancat.Cad despre mostenire urmasilor...ceea ce-mi doresc este sa nu-i las "mostenirea rosie" ci una bazata pe respect,morala,iubire...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.01.2010, 06:52:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Scuza-ma,dar replica ta este cam ca in vorba aia: "unde dai si unde crapa!"
O manifestare normala,zic eu,ar fi sa luam atitudine atunci cand vor incepe sa scoata naturistele de pe piata si sa incerce sa ne faca dependenti de industria farmaceutica.
Deasemenea,sa incercam sa ne hranim cat mai natural cu ce si inca se mai poate si sa ii educam si pe cei din jurul nostru in acest sens.
Nu stiu ce mostenire bazata pe respect,morala si iubire vei lasa urmasilor intr-o societate in care cuvantul de ordine va fi supravietuirea.Mai gandeste-te...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.01.2010, 07:33:21
radianca radianca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.08.2009
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Exclamation Codex Alimentarius

CODEX ALIMENTARIUS: o adevărată batjocură adusă terapiilor naturiste.

La baza Codex-ului Alimentarius stă istoria prea puțin cunoscută a înființării Trustului Mondial al Chimiei Farmaceutice


Ați auzit vreodată de Codex Alimentarius? Dacă nu, să nu fiți surprinși. Este unul din cele mai bine păstrate „secrete deschise" ale guvernanților din umbră. Este planificat să intre în vigoare la 31 decembrie 2009 și s-ar putea să fie cel mai mare dezastru pentru sănătatea noastră, așa cum lumea nu a mai văzut. Codex Alimentarius va seta standardele de siguranță alimentară, regulile și reglementările în vigoare în peste 160 de țări, adică 97% din populația lumii.

Denumirea Codex Alimentarius provine din limba latină și se traduce prin legea produselor alimentare sau codul produselor alimentare. Comisia de comerț Codex Alimentarius este acum finanțată și condusă de Organizația Mondială a Sănătății (OMS, ce aparține Națiunilor Unite, ONU) și FAO (Organizația pentru Alimente și Agricultură a SUA).
Codex Alimentarius este o colecție de standarde alimentare adoptate la nivel internațional, care au ca scop declarat protecția sănătății consumatorilor și asigurarea practicilor corecte în comerțul alimentar. Codex Alimentarius cuprinde standarde pentru toate alimentele, fie ele preparate, semi-preparate sau crude și pentru distribuția către consumator, prevederi în ceea ce privește igiena alimentară, aditivi alimentari, reziduuri de pesticide, factori de contaminare, etichetare și prezentare, metode de analiză și prelevare. În realitate, Codex Alimentarius intenționează să pună în afara legii orice metodă alternativă în domeniul sănătății cum ar fi terapiile naturiste, folosirea suplimentelor alimentare și a vitaminelor și tot ceea ce ar putea constitui mai mult sau mai puțin un potențial concurent pentru industria chimiei farmaceutice.

Originile chimiei farmaceutice

În jurul anului 1860, „bătrânul Bill" Rockefeller, comerciant de petrol cu specializarea în farmaceutică, vindea țăranilor naivi flacoane cu petrol brut, făcându-i să creadă că era un leac eficient în tratarea cancerului. El a denumit acest produs (care de fapt era petrol brut ambalat în flacoane): Nujol (New Oil - un nou tip de ulei). Afacerea sa era prosperă, cumpăra o fiolă de petrol brut de 30 grame prin Standard Oil la un preț de 21 cenți și o vindea pentru 2 dolari. Fără prea multă cultură, fără scrupule, fără cunoștințe sau studii în domeniul medical, cu puține noțiuni de contabilitate și de o aviditate feroce, Rockefeller a reușit să se impună. Noului produs Nujol i s-a atribuit „meritul" de „cură împotriva constipației" și a fost foarte comercializat la acea vreme. Între timp, medicii au descoperit că Nujol era nociv și că ducea în timp la maladii grave, eliminând vitaminele liposolubile din corp. Standard Oil s-a luptat să evite pierderile prea mari care ar fi putut surveni din această cauză și a adăugat rapid petrolului brut caroten pentru a elimina aceste carențe. Senatorul Rozal S. Coperland era plătit 75.000 dolari pe an pentru a promova acest produs.

Imperiul Rockefeller a fost construit grație acestei formidabile șmecherii care consista în a convinge oamenii să ingereze un derivat de petrol brut îmbogățit cu caroten. Așa au fost puse bazele industriei chimiei farmaceutice. Suntem deci foarte departe de fundamentele medicinii chineze, tibetane vedice sau persane, care erau în mod tradițional bazate pe cunoștințe extrem de precise legate de corpul uman și erau centrate (ca preocupare) pe binele și sănătatea ființelor umane.

Succesul comercial al produsului Nujol a permis diversificarea producției chimiei farmaceutice și atingerea unui nivel ridicat al beneficiilor financiare. În 1948, cifra de afaceri anuală a lui Rockfeller se ridica la 10 miliarde de dolari. Medicamentul Nujol încă mai poate fi găsit sub formă de ulei de parafină pură, clasificat drept laxativ ușor și recomandat împotriva constipației cronice rebele în terapiile igieno-dietetice obișnuite. Este fabricat la ora actuală de laboratorul Fumouze.

Rockefeller și IG Farben

Trustul chimiei farmaceutice pe care îl cunoaștem a fost conceput de către o asociație condusă de Rockefeller și I.G. Farben din Germania nazistă. Compania Standard Oil aparținând așadar lui John D. Rockefeller, deținea în 1939 15% din acest nou trust germano-american. Obiectivele industriale ale IG Farben din Germania nu a fost bombardate în timpul războiului tocmai pentru a proteja interesele lui Rockefeller. Încă din 1932, industria chimiei farmaceutice IG Farben îl finanța pe Adolf Hitler cu până la 400.000 de mărci germane. Fără acest sprijin, așa cum afirma tribunalul de la Nurenberg: „cel de al doilea război mondial nu ar fi avut loc…"

În 1941, IG Farben construiește cea mai mare industrie chimică din lume la Auschwitz, profitând de mâna de lucru din lagărul de concentrare pentru fabricarea gazului ZyklonB. La procesul de la Nuremberg au fost declarați vinovați de genocid, sclavie, furt și alte crime, 24 de responsabili ai Companiei IG Farben. Tribunalul de la Nurenberg a divizat Compania IG Farben în BASF, BAYER și HOECHST. Toți acești responsabili au fost însă eliberați în 1952, la numai un an după ce fuseseră condamnați, cu ajutorul lui Nelson Rockefeller, fostul lor patron comercial, la vremea aceea ocupând funcția de Ministru al Afacerilor Externe al SUA. O dată eliberați, cei care se aflaseră în conducerea Companiei IG Farben s-au infiltrat în economia germană, ocupând funcții foarte importante. Până în anii '70 consiliul director pentru societățile BASF, BAYER și HOECHST era constituit din membrii ai partidului nazist. Începând cu 1959 aceștia îl finanțau pe tânărul Helmut Kohl. Prin susținerea politică a acestuia din urmă, cele trei filiale rezultate din IG Farben erau la momentul acela de 20 de ori mai puternice decât societatea mamă înființată în 1941. Organizația nazistă de mondializare asociată lui Rockefeller, a constituit o reușită totală, și deja de multă vreme piața chimiei farmaceutice a planetei a fost și este controlată, organizată și administrată pentru a asigura expansiunea industrială mondială a chimiei farmaceutice.

Last edited by radianca; 24.01.2010 at 07:34:24. Motiv: The subject will go on....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.01.2010, 11:18:37
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Scuza-ma,dar replica ta este cam ca in vorba aia: "unde dai si unde crapa!"
O manifestare normala,zic eu,ar fi sa luam atitudine atunci cand vor incepe sa scoata naturistele de pe piata si sa incerce sa ne faca dependenti de industria farmaceutica.
Deasemenea,sa incercam sa ne hranim cat mai natural cu ce si inca se mai poate si sa ii educam si pe cei din jurul nostru in acest sens.
Nu stiu ce mostenire bazata pe respect,morala si iubire vei lasa urmasilor intr-o societate in care cuvantul de ordine va fi supravietuirea.Mai gandeste-te...
Depinde cum interpretezi.Deci "codexul a fost aprobat de romania";bine zis,caci Romania nu mai exista.Cine l-a aprobat?Alesii,adica noi.Hrana naturala este foarte putina si va fi si mai putina atata timp cat in piata i se va spune taranului(nu comerciantului)-nu poti lasa mai ieftin?Ai auzit vreodata ca a fost sprijinit taranul?Aici trebuie lucrat.Iar intr-o societate unde cuvantul de ordine va fi(?)supravietuire este unde se vede si este nevoie de respect,morala si iubire.Nu crezi?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.01.2010, 11:32:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Iar intr-o societate unde cuvantul de ordine va fi(?)supravietuire este unde se vede si este nevoie de respect,morala si iubire.Nu crezi?
Teoretic suna bine,practic:intr-o societate in care membrii sai sunt mult prea preocupati sa poata isi poata satisface nevoile primare de existenta,in care vor fi decimati atat fizic cat si psihic de boli,cam putini vor mai avea timp si energie sa se preocupe de latura spirituala si morala.
Din pacate,atata vreme cat suntem aici pe Terra,trupul si mentalul trebuie sa functioneze in armonie cu spiritul.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.01.2010, 12:03:26
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Teoretic suna bine,practic:intr-o societate in care membrii sai sunt mult prea preocupati sa poata isi poata satisface nevoile primare de existenta,in care vor fi decimati atat fizic cat si psihic de boli,cam putini vor mai avea timp si energie sa se preocupe de latura spirituala si morala.
Din pacate,atata vreme cat suntem aici pe Terra,trupul si mentalul trebuie sa functioneze in armonie cu spiritul.
Nu este teorie,este adevarat.Omul la greu se cunoaste.Problema,la noi,este mostenirea rosie de care,se pare, ori nu suntem constienti,ori nu vrem sa recunoastem.Probabil esti tanar(a).Iti voi povesti cum era in satul meu in anii 70.Scoala au facut-o satenii,mergeau pe rand la munca si cu mancare(fiecare dupa posibilitati,batranii nu erau obligati),biserica la fel,la construirea magazinului am muncit si eu(erm deja pe clasa a treia),gradinita a inceput mai intai sa functioneze in casa unui satean,iar santurile de pe marginea drumului si le curata fiecare.In sat a ramas un rus(satul a fost ocupat de rusi),Nea Mihai,perfect integrat.Cand in anii "90 am inchiriat magazinul,care apartinea cooperatiei,parte din aceeasi oameni strigau speriati ca le voi cumpara si scoala.Iar cand le-am spus:-Sa ma ajute Domnul sa pot plati profesori si sa fie satul ca inainte,numai ca nu m-au omorat.Cine ne opreste astazi sa fim la fel ca in "70?Caci daca am fi asa,n-ar intra nici codexul,nici cipul nici alte prostii...Crezi ca atunci oamenii nu aveau nevoi primare?Eu fac parte dintr-o familie cu 7 copii,eu nu am avut costum nou pana la 14 ani,purtam bocancii fratelui mai mare pana se rupeau,dar am fost educat sa fiu om,sa-i respect pe ceilalti,sa nu fac rau.Valorile mereu sunt vii,noi murim,..in prostia noastra...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.01.2010, 16:54:27
AlinNNN
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o emisiune despre codex alimentarius :http://nucatuselorelectronice.ning.c...-general-codex
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CODEX ALIMENTARIUS !! Romania trezeste-te !!!! Trandafir_Alb Generalitati 102 11.01.2011 01:13:21
Romania si Codex alimentarius Eliana Generalitati 6 12.11.2010 21:51:45
Codex Alimentarius theofan Stiri, actualitati, anunturi 2 16.02.2009 16:24:02
Genealogia din codex Vaticanus OryNider Din Noul Testament 1 28.12.2008 02:16:47