Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.12.2015, 21:11:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Păi bine, Alin, un conducător de țară care să nu știe despre "nemulțumirile efective" ți se pare dezirabil? Era o mascotă sau ce? Oare un lider politic trăiește rupt de realitatea pe care o păstorește?
Poate da, poate nu.
Poate alternativele erau si mai nasoale.
De fapt, a doua parte fara "poate", ca am aflat-o deja.

Citat:
Sacrificiile pot fi acceptate dar nu când sacrificăm oameni pentru un ideal personal sau de grup (partid).
Erau mai nationale, incomparabil, net, nationale fata de cele din ziua de azi.

Citat:
Dictatura își pune platforma ideologică mai presus decât viața oamenilor. Găsești că asta e acceptabil?
Vad ca e acceptat in prezent...

Citat:
În fond, cum vezi: conducerea e în slujba oamenilor sau oamenii în slujba conducerii? Am avut o conducere centrată pe nevoile și aspirațiile cetățenilor sau, mai degrabă, pe nevoile și interesele clasei conducătoare?
Cum ti se pare ca stau lucrurile in prezent?

Citat:
Ce merit hidos să ai funcții de conducere într-un stat dictatorial!... Și să pretinzi venituri mai mari pentru că distrugi și corupi mai mult omenescul din propria ta țară, din propriul popor...
Te referi la asta?

Noile salarii ale inaltilor demnitari: Presedintele, premierul si sefii camerelor din Parlament vor fi platiti cu cate 21.540 lei brut pe luna, de la 1 august

de Claudia Pirvoiu HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2015, 14:58 Actualitate | Esențial

Presedintele, premierul si sefii celor doua camere din Parlament vor avea salariu brut de 21.540 lei, iar net de 15.108 lei, incepand cu 1 august 2015, potrivit unor surse guvernamentale. Salariul brut al vicepremierului va fi de 20.000 lei, iar cel net de 14.024 lei. Ceilalti inalti demnitari, ministri si sefi de servicii secrete, vor fi platiti cu cate de 19.055 lei brut, salariul net urmand sa fie de 13.365 lei.

In prezent, salariile presedintelui si premierului sunt de aproximativ 6.500 lei net, iar al unui ministru de circa 5.300 lei.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential...t-1-august.htm

Citat:
Ți se pare că odele de azi au aceeași frecvență, amploare, intensitate ca atunci?
Cam da, doar ca nu sunt pentru o persoana sunt pentru organizatii si grup de interese.

Citat:
Ai văzut tu sute de mii de copii defilînd în întreaga țară pentru UE?
Ai văzut tu stadioane întregi de copii care scriu cu corpul lor "Te slăvim UE iubit?"
Probabil n-ai fost niciodata la o manifestatie electorala PSD..
Sigur, fata de inaintasi sunt doar o palida imitatie, dar ai rabdare..

Citat:
Ceea ce nu înseamnă că în ceaușism era "mai bine".
Depinde de perspectiva, persoana, etc.
Unii o duc mai bine, altii, multi altii, mult mai rau.

Citat:
Din păcate a fost înlocuit un regim prost și dăunător cu alte regimuri proaste și dăunătoare. Necazuri și umilințe am îndurat atunci, nenorociri trăim și azi. Chinuit a fost poporul ăsta și atunci, chinuit și batjocorit e și azi. Dar azi arată, parcă, mai desfigurat și mai ticăloșit ca oricînd...
Buna dimineata.
Traiasca "revolutia".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.12.2015 at 21:14:36.
  #22  
Vechi 17.12.2015, 21:12:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Dar apa? Apa, sfânta apă!!! Programul acela odios cu apa caldă, câtă era - pic, pic, în schimburi pe zile, în weekend când sâmbăta când duminica...

Dar pâinea? Bătăile, bătăliile pentru triumful de a veni cu o pâine acasă... Copiii care stăteau la oribilele cozi, stâlciți în îmbulzeala unor oameni care își pierduseră orice demnitate...

Și laptele, coada de la ora 5, de la 4, uneori de la miezul nopții, pentru rația de lapte și/sau iaurt.... Șirul acela de sticle și borcănele care substituia, de parcă aveau aceeași natură/identitate, pe proprietarii lor...

Și în tot acest timp comunicatele uluitoare: că țara merge bine, că urcăm pe noi culmi de progres și civilizație și Uraaaa și Uraaaaa!!! și "se scandează îndelung" și toată mascarada.....

Și frica, frica teribilă de a spune ceva, de a nu te auzi cumva vreo ureche de turnător... Se fereau oamenii unii de alții ca de draci. Suspiciunea devenise generalizată, fiecare bănuia că semenul e turnătorul..... Și astfel am devenit paranoizi și isterici cu toții, tot neamul a căpătat înclinațiile astea... Și multe altele....

Și ne mirăm că după 89 au urmat ani grei! Păi ce fel de oameni rămăseserăm noi? Ce apucături dobândise lumea noastră? Ce reflexe?
Dar șmecherii le-au rezolvat pe toate, cu grație. Precum vedem.
Exact , groaznic . . . , asa e !
Se uită mult prea repede , sau cei care uită au trăit mult prea putin in acel regim imbecil si ticălos.
Am trăit 32 de ani in fostul regim si 26 de ani in actualul regim , dar asa cum e actualul , il prefer pe acesta cu mana pe inimă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #23  
Vechi 17.12.2015, 21:30:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu i-as invita pe toti cei care regreta comunismul si pe "Geniul Carpatilor" sa depuna cerere de emigrare in Coreea de Nord. De acolo, ne vor putea explica nenorocirile aduse de capitalism mai cu folos. Mai cu folos pentru ei: acest lucru ii va face sa fie bine vazuti de partidul unic muncitor si le va da speranta ca, poate, intr-o zi, partidul ii va pune presedinti de scara de bloc in Phenian, asa cum vor fi fost si parintii lor in Bucuresti.
Ai vazut pe cineva aici sa spuna ca regreta comunismul si pe Ceausescu?

Eu cel putin ce am sublinat dar se pare ca prea putin pot sa priceapa, este ca nu a fost nici o re-volutie in '89, ci o in-volutie.

Sigur, cainele caruia i s-a schimbat stapanul si primeste in plus 2 metri de lant si poate sa ajunga pana sub gardul vecinului unde se gudura ca sa primeaca o bucata de friptura in plus la meniu, poate sa aiba impresia ca o duce mai bine.

Dar adevarul este ca realitatea nu s-a schimbat foarte mult in esenta ei: tot caine, tot la stapan, tot in lant.


.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #24  
Vechi 17.12.2015, 21:33:51
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De mirare însă că regimul nu a distrus complet viața bisericească. Nu înțeleg nici astăzi din ce rațiuni a rămas totuși o anume permisiune de a trăi viața de cult și obiceiurile strămoșești. Probabil și-au făcut socoteala cinică, așa cum și propagau, că religia e opiu pentru popor. Și fiind opiu mai îndulcește nițel necazul...
Sau poate au găsit în Ortodoxie, mai ales în Ardeal, un mijloc de a păstra ceva din ființa națională...
La noi acasă trăiam un melanj dubios referitor la credință și Biserică.
Tata era membru de partid și lider local - evident că nu putea fi un om prea bisericos, deși nici adversar înverșunat al Bisericii nu era. Poate pentru că era filolog, uneori citea din Biblie... Dar la o slujbă nu prea l-am văzut, exceptînd vreo nuntă ori vreo înmormântare...
Exista o înțelegere, se pare, între mama și tata privind educația noastră creștină. Mama fiind credincioasă, din familie de credincioși, ne învățase rugăciunea, ne deprinsese cu mersul la slujbe și ținea posturile, sărbătorile așa cum era tradiția. Tata nu a împiedicat-o niciodată, nu îmi amintesc să fi fost între ei vreo discuție pe tema asta... Îmi pare rău că nu-i mai pot întreba cum s-au înțeles ei în această chestiune. Aș fi tare curios...:)
Lucrurile au evoluat în așa fel încât deja, pe când aveam vreo 13 ani, mama mi-a propus să merg la ... seminar! Mă visa preot!! Și culmea e că tata nu s-a opus... Dar eu învățasem deja șmecheria, ca elev premiant, că omul se trage din maimuță, că religia e retrogradă, că e opiu pentru popor etc. Mi se explicase bine, la orele de marți seara, când făceam materialism științific cu profu de mate, că trebuie să depășim vechile credințe care nu sunt decât invenții ale omului ignorant care nu face față stihiilor naturii.....
Bunica din parte tatălui era atee. Ea avea convingerea tare că orice fenomen se poate explica pe baze raționale, științifice și că nu e nevoie să căutăm alte explicații decât pe pământ.
Bunicul fugise din istorie, după revenirea din război, în fundul curții... Nu mai avea încredere în nimeni și în nimic, se închisese în sine și lucra de dimineața până seara târziu în grădină.... Nu știu dacă avea sau nu credință în Dumnezeu. Dar fapt uimitor, când a citit în Scânteia că undeva în Uganda a avut loc nu știu ce nenorocire, a plâns... Suferea pentru acei oameni....
Bunicii din partea mamei au fost țărani evlavioși. La 90 de ani bunica își făcea în fiecare dimineață mătăniile și toată pravila de rugăciune, în genunchi, sub icoana mascată de un frigider imens... Nu știu cum făcea ea, parcă privea prin frigider la icoană și se ruga....
Bunicul a murit când comuniștii i-au luat și ultima pereche de cai. Nu a putut duce și asta și a murit de inimă.

La Revoluție, cea mai tare vorbă a scos-o bunica: "Ce-au avut maică cu el, de l-au omorât taman de Crăciun? Ce, n-avea Cine să-l judece? De-acum o să ne fie și mai greu, veți vedea...."
Și văzurăm.
  #25  
Vechi 17.12.2015, 21:38:40
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu i-as invita pe toti cei care regreta comunismul si pe "Geniul Carpatilor" sa depuna cerere de emigrare in Coreea de Nord. De acolo, ne vor putea explica nenorocirile aduse de capitalism mai cu folos. Mai cu folos pentru ei: acest lucru ii va face sa fie bine vazuti de partidul unic muncitor si le va da speranta ca, poate, intr-o zi, partidul ii va pune presedinti de scara de bloc in Phenian, asa cum vor fi fost si parintii lor in Bucuresti.
...................:))))
  #26  
Vechi 17.12.2015, 22:06:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Multumesc.
Un imbecil de coleg de forum.
Ma alatur si eu multumirilor.
Dracul de azi e mult mai rau si mai perfid decat dracul ceausist.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Femeile erau duse la control fortat , la control ginecologie in fabrici ca niste animale .
Mai ramane sa spui ca saracele avortau care pe unde apuca, in loc sa se bucure de conditiile de top pe care le avem astazi.
  #27  
Vechi 17.12.2015, 22:28:45
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Exact , groaznic.
Stateam intr-o zi si ma uitam la tv la imagini, declaratii, interviuri cu asasini precum Visinescu. Nici o urma de regret, de curaj de a-si asuma faptele, de un dram de demnitate umana, de pocainta macar la final. Niste asasini lasi. Il urmareau cameramanii cand era la tribunal, fugea aproape, cu o privire de bestie haituita, cu gesturi din sedintele de partid, acum spasmodice, brazand vazduhul cu degetul in directia unui dusman de clasa fantomatic. Stiind ce au facut cei ca el poti simti nevoia sa-i urasti dar efectiv nu reusesti. Iti inspira mila.Imi aduc aminte de un evreu care supravietuise Holocaustului si care batran fiind, a fost intrebat cum priveste in urma. A spus: ,,I-am invins, Au vrut sa disparem si am supravietuit, am avut copii,nepotii, ne-am pastrat credinta, am putut sa iubim si sa ne bucuram in continuare, nu ne-au ucis sufletul.". Asa si cu cei care au supravietuit unor asemenea calai.
  #28  
Vechi 18.12.2015, 01:15:59
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin si Iuliu, don't bother. Parerea mea. Exista doua principii ale subiectivsmului politic sau de nivel de trai, sa zic asa: principiul ochelarilor de cal si principiul troacei.
Primul, inseamna ca nu vedem decat ce ne convine. Al doilea, poate fi definit chiar de persoanele studiate insele, desigur fara voia lor: "Troaca mea e plina? Atunci tot universul e fericit. Troaca mea e goala? Doamne, ce rau e pe lume!".

Nu am intalnit pe nimeni, absolut pe nimeni, care, ducand-o bine intr-un sistem sau altul, sa fie suficient de lucid si curajos si sa spuna "Da, e u sunt avantajat de sistem, dar sistemul e nedrept/aberant/caraghios/criminal/etc pentru ca...". Nu.

am apucat acel ssitem in primii 17 ani de viata. Si da, ma enervau trei lucruri: -porcaria cu oprirea curentului, porcaria cu cultul personalitatii (acum e cultul sistemului, cum bine a punctat Alin) si porcaria cu deformarea istoriei sau un patriotismm fortat ca un scaun constipat. Concret, pentru a treia, pot sa zic ca am enerva fraza aia cantata, avea aproape un ritm de dans de corabie care ia apa "continuitatea poporului roman de doua mii de ani". Bullshit patriotard. Exemplu concret? Istoriografia oficiala manca humanure cum ca Menumorut ar fi fost proto-roman. Minciuna sfruntata: in cronica lui Anonymus, se precizeaza clar ca era khazar, adica evreu Ashkenazi. Deci, unde stapanea tipul asta, undeva prin Salaj, a fost la acel moment una din cele mai vechi stapaniri evreiesti din Europa de Est. Avea mare importanta, caci deja evreii erau persecutati in restul Europei pe la 800-900 e.n., deci...acel microstat era o oaza politica. Sau faptul ca de fapt, Romania lui Carol I nu avea nici un drept, pe baza etnice, in Dobrogea, unde romanii erau binisor sub 20% din populatie. Dar de, atunci ca si acum, pentru cauza latram, la stapan ne guduram. De la istoriografie narcissta, ante-1989, care ne prezenta ca fiind buricul paamantului, dupa aia am trecut la o istorie masochista, de cenusa in cap. De la buricul Pamantului la gunoaiele Universului. Nici una nu e normala. Asa este, si profesionsitii pot fi cumparati. S-a vazut si inainte si dupa 1989.
Bunicul meu, odihneasca-se cu dreptii, era avocat, intre multe altele. si el credea in obiectivsm si obiectivitate, nu in aglutinare, oportunism si ironizarea aluia de iese din rand. A pierdut o bursa pe vremea dictaturii regale pentru ca a raspuns obiectiv la intrebarea privind monarhia vs republica. Trebuia sa il pupe in cur pe priapicul si destructivul Carol doi, sa se aglutineze cu toti baietii destepti si sa dea raspinsul ce se cere? No way, pentru el probiitatea intelectuala era undeva aproape de mantuire ca importanta. Sper sa ii seman, si sa prefer la o adica autodistrugerea, decat onorarea comenzii politice, doar ca hoitul asta gras sa mai aiba o zi de confort pe Pamant.

Bunicul patern, Domnul sa il odihneasca cu dreptii, era taran din Ardeal, si a facut imensa greseala s aiasa dincolectiv, dupa ce intrase, fiind apoi la un pas de o excursie doar dus la Canal. Si apropos era "chiabur". Adica harnic, nu exploatator ca mosierii si patronii, nici puturos ca cersetorii satelor.
Dar asta voiam sa spun: ca adevarul este ceva pentru care merita si sa traiesti si sa mori. Nu am fost un privilegiat, sub nici o forma. Insa atunci era o stablitate, a carei absenta o resimt acum aproape fiziologic.
Sper ca nu vor fi comentarii de genul "Ti-ai uitat pastilele?" sau "Iar instigi la revolte?"
Omul viu este o scultpura pe care fiecare moment infinitezimal o modeleaza cu daltele emotiilor si evenimentelor. Un lucru care imi place enorm acum este accesul la informatie, inca foarte multa si nu cnezurata brutal. (Dar va veni si asta). Vedeti, cand ani de-a randul ai mers in natura, iubind si cercetand toata faptura, invatand si atasandu-te deopotriva de faptura necuvantatoare iesita din Mana Domnului, si te trezesti ca acel colt paradisiac a fost cumparat sau retrocedat dupa 1989, apoi padurea a fost rasa, ca "afacerile sunt afaceri"...ceva din tine ajunge sa vomite la perceptia cuvintelor "bogat" sau "mare privatizare" sau "retrocedare". Unii de pe aici sunt prea ingusti sa se puna in locul altuia.. Poate daca as fi genul calcualt, rece si fara Dumenzeu, m-as simti in actualul sistem ca pestele in apa. Nu sunt asa, deci nu ma simt astfel.
Pot insa sa inteleg, prin cata empatie mi-a dat Facatorul, un astfel de om; pana la un punct, desigur. Unul pentru care sa aiba si sa obtina e mai presus de orice. La o scara mica spre infinitezimala in raport cu acesti rechini, noi toti suntem, in din ce in ce mai micile noastre lumi personale, la fel ca hraparetii zilei. Deci, poate toti avem pacatul lacomiei, dar in masuri si feluri aproape infinti de variate. Insa...ce se intampla acum cu lumea...e cu adevarat cumplit.

Cat despre faptul, subliniat de unul din colegi, cum ca vai saracele femei, erau duse la control ca vitele. Mda. Nu cumva N. C. stia cam ce ne poate piela ca popor? Nu cumva le trata asa pentru ca meritau? Daca sunteti crestini, inainte sa fiti niste inregimentati de dragul "sfintei"supravietuiri, incercati sa ganditi la rece si nu sa imi sariti in cap, cum au unii obiceiul pe aici, sa insulte si sa raneasca, inainte sa gandeasca: nu erau tot femeile romance, care odata eliberate, saracele, de mizerabila asuprire, au arucat cu graba "embrionii aia nenorciti care le stanjeneau libertatea", la gunoi?! Iertati-ma, dar faptele vorbesc. Repet, daca va pretindeti adeversari ai avortului, ganditi la rece: incercati sa suprindeti invatatura plina de paradoxuri a lui Dumnezeu, prin labirintul istoriei popoarelor si persoanelor. Deisgur, Ceausescu/sistemul trecut exagera, era o calcare in pcioare a demntiatii umane, Bun. Insa, comparativ cu crimele odioase, tacute si nenumarate, de dupa 1989, astazi, acum, prin perspectiva crestina, as zice ca nu era, acea (asa-zisa) umilire, un pret prea mare pentru conservarea unor suflete de oameni nenascuti, si in ultima instanta mantuirea si perpetuarea unui popor (auto)definit pe toate drumurile ca si crestin de 1500 de ani incoace, cel putin, nu?

Incercati sa nu reactionati isteric sau dispretuitor la aceasta postare.
  #29  
Vechi 18.12.2015, 02:34:42
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am trăit 32 de ani in fostul regim si 26 de ani in actualul regim , dar asa cum e actualul , il prefer pe acesta cu mana pe inimă.
Nu e vorba de fostu' sau de actualu'... doar de vremi randuite de Nemuritoru'... poate pe vremea Antihristului pentru trup va fi bine, dar pentru spirit ... ?



Shit gets deeper... You get the picture?
  #30  
Vechi 18.12.2015, 07:24:03
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit concluzie

Asa ca un sistem cat mai bun ar fi unul care sa combine elementele pozitive din ambele. De pilda, cum era in Polonia sau Ungaria in anii 89-90. Dar de, te pui cu "licuriciul"?...Of...
Si nu, nu violenta e solutia. Cel putin, cu siguranta nu violenta fizica, exterioara. Ci cea interioara, asura pacatelor, indiferentei si lenei, mai ales lenei si coruptiei. Care indiferenta, lene si coruptie sunt tot pacate. Iar acest razboi interior are un inceput, un punct de initiere, care se cheama ...metanoia.

Problema este: cum sa faci un popor cu o fisa ca a poporului roman sa purceada la metanoia? Prin puterea exemplului personal.
Daca macar nu ar avea unii neobrazarea sa arunce cu pietre si cu venin in Biserica, ar fi un inceput bun.
Subiect închis