Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.06.2007, 15:24:57
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

ma gandeam de multe ori ce ii face pe oameni sa traiasca,sa mearga pe o cale deja batuta de pasii obositi ai altor oameni...sa mearga inaite gandindu-se ca la capatul acestiu inaite se va afla acea implinire pe care o cauta(uitand ce cauta)....si ce inseamna implinira pt fiecare?citisem undeva k un om macinat de ideea nevoii lui dumnezeu dar care totusi simte inexistenta acestuia este negresit izbit de ideea necesitatii sinuciderii.am intalinit oameni care traiau pt viata vesnica si care nu mi s-au parut impiniti,altii traiau din intamplare,unii din dependenta,altii din iubire samd

astfel nu pot intelege repulsia celor care se descompun in lumina nengra a dogmei fata de cei care se recompun in sclipirea terestra si fara implicatie divina a unei frunze dupa ploaie....ma refer la cei care traiesc pt amanunte pt placere pt,un moment ce aperent nu poate aduce nimic,care cred in maretia propriei firi si nu in maretia fastuasa a unei vieti vesnice.....ce rol ar avea o viata vesnica dak o clipa o poate depasii nu prin timp ci prin intensitate?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.06.2007, 08:47:36
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Eu cred ca esti implinit,cand DARUIESTI CUIVA DRAGOSTE:cand oferi cu sufletul curat un lucru cat de mic,ce-l poate bucura pe aproapele...:).Caci ce folos daca ai de toate si NU AI CU CINE SA IMPARTASESTI O BUCURIE...????Cum poti fi implinit in astfel de caz?Daca am casa mare,dar nu are cine sa o umple de voie buna,daca sunt bucuroasa si vad ca cineva se uita trist la mine,daca mananc o ciocolata si un sarac,sau copil se uita la mine dorindu-si si el aceasta s.a.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.06.2007, 10:22:07
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria_Sofia
ma gandeam de multe ori ce ii face pe oameni sa traiasca,sa mearga pe o cale deja batuta de pasii obositi ai altor oameni...sa mearga inaite gandindu-se ca la capatul acestiu inaite se va afla acea implinire pe care o cauta(uitand ce cauta)....si ce inseamna implinira pt fiecare?citisem undeva k un om macinat de ideea nevoii lui dumnezeu dar care totusi simte inexistenta acestuia este negresit izbit de ideea necesitatii sinuciderii.am intalinit oameni care traiau pt viata vesnica si care nu mi s-au parut impiniti,altii traiau din intamplare,unii din dependenta,altii din iubire samd

astfel nu pot intelege repulsia celor care se descompun in lumina nengra a dogmei fata de cei care se recompun in sclipirea terestra si fara implicatie divina a unei frunze dupa ploaie....ma refer la cei care traiesc pt amanunte pt placere pt,un moment ce aperent nu poate aduce nimic,care cred in maretia propriei firi si nu in maretia fastuasa a unei vieti vesnice.....ce rol ar avea o viata vesnica dak o clipa o poate depasii nu prin timp ci prin intensitate?
Acei oameni nu cred in maretia lui Dumnezeu,dar totusi vor sa fie mantuiti?Pai degeaba mai vor mantuirea daca nu cred in Dumnezeu,dar e contradictoriu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.06.2007, 12:02:46
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

nu ma referisem la nici o mantuire,ma refeream la inutilitatea credintei unei mantuiri.oamenii aia care vand eternitatea pe o clipa de placere nu cauta mantuirea ci pur si simplu o clipa ce aduce o stare sublima indiferent de natura ei,iar religia este zidul ce sta in dreptul clipei.si dak crestinii preamaresc viata de aici interzicand sinuciderea,sau incercand sa o desfinteze de ce propovaduiesc si incearca chiar sa impuna un model de a trai viata,modelul lor aducand cu o moarte vie.si pentru ce sa traiesti intr-o continua stare de vinovatie pt ca te-ai uitat la picioarele unei femei,pt k ai iesit pe strada cu un decolteu adanc,pt ca ai fumat tigari tari si ai baut o bere rece in timp ce ascultai o muzik necrestineasca,sau pt k ai citit un "poem ateu"care te-a cutremurat mai mult decat toate rugaciunile la un loc?de ce dumnezeu ,dak exista ,nu se simte vinovat,el de ce nu are sentimente de vinovatie?el de ce nu ingenuncheza pt a cere iertatre mamelor care si-au vazut copii morti in razboaie precum cruciadele,de ce nu cere iertare pt erorile comise ,pt imperfectiunea lumii,d c e considerat Omul vinovat?de ce nu face matanii pt anii de comunism pe care oamenii i-au indurat?deci nu oamenii ar avea nevoie de mantuire ci dumnezeu,dar dumnezeu nu simte pt ca el e IUBIREA,el e impacarea,el e cel care si-a rastignit fiul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.06.2007, 12:13:33
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria_Sofia
nu ma referisem la nici o mantuire,ma refeream la inutilitatea credintei unei mantuiri.oamenii aia care vand eternitatea pe o clipa de placere nu cauta mantuirea ci pur si simplu o clipa ce aduce o stare sublima indiferent de natura ei,iar religia este zidul ce sta in dreptul clipei.si dak crestinii preamaresc viata de aici interzicand sinuciderea,sau incercand sa o desfinteze de ce propovaduiesc si incearca chiar sa impuna un model de a trai viata,modelul lor aducand cu o moarte vie.si pentru ce sa traiesti intr-o continua stare de vinovatie pt ca te-ai uitat la picioarele unei femei,pt k ai iesit pe strada cu un decolteu adanc,pt ca ai fumat tigari tari si ai baut o bere rece in timp ce ascultai o muzik necrestineasca,sau pt k ai citit un "poem ateu"care te-a cutremurat mai mult decat toate rugaciunile la un loc?de ce dumnezeu ,dak exista ,nu se simte vinovat,el de ce nu are sentimente de vinovatie?el de ce nu ingenuncheza pt a cere iertatre mamelor care si-au vazut copii morti in razboaie precum cruciadele,de ce nu cere iertare pt erorile comise ,pt imperfectiunea lumii,d c e considerat Omul vinovat?de ce nu face matanii pt anii de comunism pe care oamenii i-au indurat?deci nu oamenii ar avea nevoie de mantuire ci dumnezeu,dar dumnezeu nu simte pt ca el e IUBIREA,el e impacarea,el e cel care si-a rastignit fiul!
Nu cred ca esti in masura sa il critici pe Dumnezeu.

Dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege, daca vrem sa cadem in pacat sau daca vrem sa ii urmam Lui. Dumnezeu L-a dat pe unicul sau Fiu sa fie rastignit tocmai datorita iubirii fata de oamenii. Daca Dumnezeu nu L-ar fi trimis pe Iisus pentru a se rastigni, cu siguranta nu mai eram pe acest pamant. La cate pacate facem in fiecare zi, sa-i multumim ca inca nu ne-a pierdut.

impact_madalin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.06.2007, 12:18:48
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Dupa ce am citit posturile mariei_sofia, am putut anticipa raspunsurile stereotipice pe care i le veti da....
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.06.2007, 13:34:46
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

da dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege,si io am ales sa il critit:).il judec pe dumnezeu adik judec un concept creeat de oameni pt a-as domolii durerea,dar totusi prin conceptul asta de bine adsolut s-a savarsit raul suprem. cum adik eram pierduti prin pacat?suntem pierduti prin nastere,prin nastere s-a hotarat moartea omul este singur in acest interval,"nemaipomenit de singur",asta este conditia umana,iar prin acceptarea absentei lui dumnezeu am accepta mai usor aceasta conditie. dar oamenii aleg sa-l preaslaveask pt k el s-a lepadat de orice raspundere si trebuie sa-l uram pe om pt toate ororile comise.omul a dovedit prin dumnezeu ca ravna pt bine poate aduce suprematia raului,iar dak oamenii s-ar lepada de toate dogmele,regulile,poruncile,dictatele sau cum or vrea sa le numeaska,intr-un cuvand de indoctrinarea la care au fost supusi,si ar privi cu mintea limpede cursul istoriei omenirii si-ar da seama k dumnezeu nu vede omul,nu-l aude ,ca dumnezeu este golul de deasupra capetelor noastre,groapa de su picioarele noastre. absenta este dumnezeu,singuratatea oamenilor este dumnezeu,nimicul care inconjoara fiinta umana este dumnezeu.omul ahotarat raul si a nascocit binele.Oamenii nu au fost desktusati prin nascocirea iadului si a raiului.dumnezeu nu exista -convingerea asta ii descatuseaza pe oameni .dak dumnezeu nu exista nu exista rai ,nu exista iad,exista doar pamant si asta e bine,s-au dus monstrii s-au dus sfintii au ramas oamenii..si astta e si mai bine :D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2007, 13:47:26
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria_Sofia
da dumnezeu ne-a dat libertatea de a alege,si io am ales sa il critit:).il judec pe dumnezeu adik judec un concept creeat de oameni pt a-as domolii durerea,dar totusi prin conceptul asta de bine adsolut s-a savarsit raul suprem. cum adik eram pierduti prin pacat?suntem pierduti prin nastere,prin nastere s-a hotarat moartea omul este singur in acest interval,"nemaipomenit de singur",asta este conditia umana,iar prin acceptarea absentei lui dumnezeu am accepta mai usor aceasta conditie. dar oamenii aleg sa-l preaslaveask pt k el s-a lepadat de orice raspundere si trebuie sa-l uram pe om pt toate ororile comise.omul a dovedit prin dumnezeu ca ravna pt bine poate aduce suprematia raului,iar dak oamenii s-ar lepada de toate dogmele,regulile,poruncile,dictatele sau cum or vrea sa le numeaska,intr-un cuvand de indoctrinarea la care au fost supusi,si ar privi cu mintea limpede cursul istoriei omenirii si-ar da seama k dumnezeu nu vede omul,nu-l aude ,ca dumnezeu este golul de deasupra capetelor noastre,groapa de su picioarele noastre. absenta este dumnezeu,singuratatea oamenilor este dumnezeu,nimicul care inconjoara fiinta umana este dumnezeu.omul ahotarat raul si a nascocit binele.Oamenii nu au fost desktusati prin nascocirea iadului si a raiului.dumnezeu nu exista -convingerea asta ii descatuseaza pe oameni .dak dumnezeu nu exista nu exista rai ,nu exista iad,exista doar pamant si asta e bine,s-au dus monstrii s-au dus sfintii au ramas oamenii..si astta e si mai bine :D
tu nici macar nu ai habar despre ce vb

prin sfantul Botez oamenilor li se iarta pacatul originar, astfel se revine la forma initiala a omului. Alege sa-l urmezi pe Dumnezeu si o sa ti se raspunda la multe intrebari. Daca Adam si Eva nu cadeau in pacat, atunci am fi trait asa cum vrei tu sa zici. daca vrei sa vb intra te rog pe id meu de messenger impact_madalin si o sa raspund mai elaborat
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2007, 14:56:29
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Maria_Sofia,Dumnezeu NU TE OBLIGA sa-L asculti...???.Cine sau ce te incatuseaza?El ne-a aratat calea cea buna de a nu devani ROBI AI PACATULUI...???.Aceasta este o incatusare!Sa stii ca vrei sa nu faci un lucru,si nu ai putinta de a scapa din lanturile patimilor...???Aceasta ne duce la pieire,la tot felul de rele(crime,betii,violuri,s.a.)de unde vine si deznadejdea,care merge pana la sinucidere...???.Dumnezeu ne-a invatat CUM SA TRAIM VESNIC,atat aici pe pamant cat si in continuare,in cealalta viata dupa moarte.Ne-a invatat cum sa iubim,cum sa fim fericiti,cum sa mergem cu bucurie pe drumul cel batatorit de atatea greutati,de incercari,de ispite,de rautati...???.Unde vezi tu DURERE cand te lasi in seama Lui,sau SUFERINTA cand mergi cu El...????Mai gandeste-te la ce am spus,si NU TE DESCURAJA daca treci printr-o incercare ca aceasta...???.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.06.2007, 14:59:52
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Si,m-am mai gandit in privinta implinirii.Am omis ce era mai important:CA SA FII IMPLINIT,TREBUIE SA-L AI PE DUMNEZEU IN INIMA TA,pt.ca de aici vine totul...:).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cred intr-una Sfanta... MariaB Biserica Romano-Catolica 16 30.10.2014 13:01:11
Care-i necazul vietii Dvs ,in clipa de fata?..... lavinia40 Generalitati 279 24.03.2013 19:18:47
Lumina necreată: Duhul Sfânt și eternitatea Traditie1 Pocainta 1 04.03.2011 22:13:44
Intr-o vreme sunsray Generalitati 5 16.08.2009 16:53:51
Va rog sa ma ajutati intr-o problema anni3_4u_20 Nunta 4 14.09.2007 22:05:57