Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2009, 17:23:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Binecuvantarea de casatorie data de catre episcopul locului

Sa-mi fie cu iertare, dar cred ca exista mult formalism in acest act. Cel care doreste sa devina preot sau diacon are nevoie de aceasta binecuvantare. Intalnirea cu episcopul se rezuma la doua, trei intrebari, de multe ori deranjat de cateva telefoane. Asta imi seamana cu o spovedanie care este intrerupta la unii preoti de telefonul mobil.

Pai ca sa faci o cercetare e nevoie sa-ti rezervi ceva timp. Sa-i mai intalnesti, sa mai discuti cu ei. Cele cel mult 10 minute mi se par a fi ineficiente. Propun fie sa se renunte la acest act, fie sa fie tratat cum se cuvine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.08.2009, 18:09:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Din pacate, in zilele noastre, legatura dintre episcopul locului si tinerii absolventi ai facultatii de teologie (fie candidati la hirotonie sau profesori de religie) este marcata de formalism. Ocaziile cand il poti intalni pe ierarhul locului sunt destul de putine, de fapt se reduc la obtinerea acestei "binecuvantari" si, mai mult, in aceste cazuri exista riscul ca la finalul intalnirii, mai degraba sa fii smintit decat sa te folosesti duhovniceste.

Asta pentru ca si episcopii sunt astazi presati de timp. Se grabesc, iar prin aceasta graba a lor, se mareste si mai mult distanta dintre noi. Este trist ca episcopii aleg sa nu mai ofere astazi, pe langa "binecuvantare", dragoste, blandete si cuvant duhovnicesc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.08.2009, 22:47:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu inteleg:
1. De ce trebuie sa le dea episcopul binecuvantare pentru casatorie. Sau e chiar aprobare? Si este verificata si viitoarea preoteasa?
2. Ce trebuie discutat asa mult pe tema asta? De ce trebuie timp mai mult?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.08.2009, 22:49:09
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Poate e nevoie de mai multi episcopi daca cei existenti nu mai fac fata indatoririlor pe care le au?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2009, 10:35:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Consider ca singurul motiv este de a'l face pe preot mai responsabil de fapta sa (casatoria cu persoana X). Si, in cazul unui foarte trist divort, el sa nu aibe cuvant de aparare, in fata episcopului locului. In afara de pricina de desfranare, crestinul nu poate divorta. Deci orice alt comportament rau nu este de ajuns, potrivit canoanelor.

Cu siguranta ca niste hartii nu schimba viata sotiei ori a preotului, insa sunt puse la dosarul pastrat de episcop.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2009, 17:17:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Windorin, nu prea te inteleg.
Iar aceasta responsabilizare de care vorbesti si pentru care iti dau dreptate, ar trebui facuta si la mirenii care se casatoresc.
Si in cazul preotilor mi s-ar parea f.important sa ia parte si viitoarea preoteasa la aceasta discutie pre-nuptiala.
Mai pot aparea si cazuri in care un divort sa fie pentru vina ei. Si ea trebuie sa fie pregatita si sa stie ce o asteapta intr-o astfel de casatorie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2009, 17:49:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pai este prezenta si viitoarea preoteasa. Si culmea, i se pun mai multe intrebari ei, ca si cand episcopul a stat o viata de vorba cu mine.

Sa fim realisti, cei doi devin un trup nu prin discutia cu episcopul, ci prin TAINA CUNUNIEI. Iar daca se doreste o cunoastere a celor ce vor deveni preoti, atunci sa-si rezerve timp pentru asta. Pana se vor petrece altfel aceste lucruri, nu pot sa fiu decat dezamagit. Si ce este deranjant e ca nu ti se primeste dosarul pentru preotie daca nu ai binecuvantarea scrisa din partea episcopului, binecuvantare care se da asa cum am spus in cel mult 10 minute.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2009, 18:18:41
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit binecuvantare

Nu prea sta treaba asa cu binecuvantarea ierarhului.........in cazul meu, de exemplu, nu ne-a spus nimic, ne-a scris o hartie.....pur formalism, la hirotonie se face cercetarea canonica.Nu mai e ce era odata in Biserica.Dar fara acea hartie nu se pot hirotoni aspirantii la diaconie, preotie.Pe mine m-a intrebat ce studii am, ierahul, nicidecum sfaturi pentru casatorie.Intr-un cuvant vrajeli ieftine........
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2009, 23:16:33
mihaix mihaix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2009
Mesaje: 13
Implicit

In caz ca nu sunteti la curent nu ai nevoie de recomandarea sau permisiunea cuiva pentru casatorie. Te poti casatori foarte usor si inainte de a veni in audienta. Mitropolitul Teofan chiar recomanda sa fie casatoriti de minim un an cei care vor sa primeasca hirotonia. Nu stiu ce practici au in alte locuri dar mi se pare o chestie de bun simt sa se evita intrebari penibile despre sotia ta sau viitoarea sotie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
binecuvantare, casatorie, episcop

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
binecuvantarea o_copila Generalitati 5 28.07.2009 12:38:40
Binecuvantarea.. oanna77 Generalitati 7 14.12.2008 16:19:05
casatorie cu binecuvantarea lui Dumnezeu luciamanta Nunta 4 09.12.2008 23:51:56
Binecuvantarea parintilor pentru casatorie Elena78 Generalitati 34 17.08.2008 04:17:05
BINECUVANTAREA iosif Pocainta 76 10.07.2008 14:26:19