Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.06.2010, 22:02:00
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit da !

obtuzi, fundamentalisti si fara intelegere si iubire fata de aproapele nostru,pe care il respinge-ti cu maxima intoleranta !
asa ati dori sa arate forumul de dezbateri ?!
io unu nu !
mie imi plac ateii, imi plac neo-protestantii,imi plac cei care pun probleme grele,imi plac cei obraznici,sinceri si neipocriti !
parca Isus, invatatorul nostru, nu s-a sfiit sa stea la masa cu curvele si cu cei mai de jos oameni,scandalizandu-i pe cei cuviosi si normali !
el nu a respins, nici un ateu, nici un stricat,chiar daca combatea modul lor de viata,la modul cel mai ferm, insa, avea un lucru care lipseste la multi...iubirea de om !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.06.2010, 22:31:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
De mult timp stau si ma tot gandesc daca sa spun sau nu ce a inceput sa ma deranjeze pe acest forum. Am decis sa spun deoarece prefer sa fiu sincera decat ipocrita. In urma cu cativa ani am descoperit ac. site si nu dupa mult timp am inceput sa postez si pe forum. Ei bine, atunci la inceput a fost frumos pt. ca aveam ce invata. Erau multi membri CRESTINI ORTODOCSI de la care iti imbogateai cunostintele, care atunci cand postau ceva nu o faceau in necunostinta de cauza, aveau bazele ortodoxiei. Acum ac. forum s-a transformat intr-un camp de lupta. Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca avem membri noi adventisti, penticostali, etc. si atei care se tot baga sg. in seama, atunci cand se incepe o discutie posteaza si ei dar nu vad de ce din moment ce ei nu cred in Maica Domnului, in cruce, s.a. , atunci cand un membru incearca sa ajute se gaseste cate un ateu sa arunce cu noroi in el pana nu mai poate si tot asa. Este pacat ca multi membri vechi stau deoparte, citesc dar nu mai intervin si pe de-o parte au dreptate sa procedeaze astfel. Eu nu vad de ce ac sectari nu merg pe forumurile sectei din care fac parte. Un pr. imi spunea o data ca el il prefera pe ac. individ betiv, fumator care duminica face chermeze in loc sa fie in biserica dar care asa cum este el nu renunta la credinta lui, decat sa aiba in biserica un adventist care ar vrea sa treaca la ortodoxie deoarece asta nu are statornicie in credinta. Si mare dreptate avea. Majoritatea celor din secte se muta de la una la alta intr-o veselie. Aseman ac. forun acum si mbri. lui cu o biserica ai carei enoriasi crezand ca vor aduce la dreapta credinta sectarii si ateii i-au primit in biserica lor, i-au lasat sa mai vb. in timpul slujbei ca poate poate vor intelege ceva pana la urma, i-au lasat sa faca mizerie pe jos de frica, ca, daca ii cearta o sa plece, i-au lasat sa il intrebe pe pr. tot felul de lucruri si chiar sa ridice tonul la el tot din dorinta de a-i lasa sa isi lamureasca unele neantelegeri, iar ei, enoriasii vechi si cu frica de Dumnezeu in dorinta lor de a face bine s-au retras, au tacut, nefacand altceva decat sa isi lase biserica sa fie vandalizata si pr. calcat in picioare. Cam asa este si ecumenismul dupa mine. Stiu ca o sa fie multi care o sa ma condamne pt. ce am scris dar nu imi pasa. Am spus ceea ce am gandit si ceea ce cred. Celor din alte religii le spun doar atat: ASA CUM EXISTA UN SG. DUMNEZEU TOT ASA EXISTA SI O SG.SI DREAPTA CREDINTA.
"Fericiti sunt cei saraci cu duhul , ca acelora este imparatia cerurilor . Fericiti sunt cei ce plang , ca aceia se vor mangaia . Fericiti sunt cei blanzi , ca aceia vor mosteni pamantul . Fericiti sunt cei ce flamanzesc si insetoseaza de dreptate , ca aceia se vor satura . Fericiti sunt cei milostivi , ca aceia se vor milui . Fericiti sunt cei curati cu inima , ca aceia vor vedea pe Dumnezeu . Fericiti sunt cei facatori de pace , de aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema . Fericiti sunt cei prigoniti pentru dreptate , ca acelora este imparatia cerurilor . Fericiti veti fi , cand va vor batjocori pe voi , si va vor prigoni , si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra , mintind , pentru Mine . Bucurati-va si va veseliti , ca plata voastra multa este in ceruri " .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.06.2010, 22:32:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

e adevarat, dar ai omis esentialul. El statea la masa cu pacatosii cu un scop: de a-i converti, nu ca sa piarda timpul de pomana.
or nu cred ca ateii si neoprotestantii au venit aici ptr a se converti....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.06.2010, 22:37:11
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
obtuzi, fundamentalisti si fara intelegere si iubire fata de aproapele nostru,pe care il respinge-ti cu maxima intoleranta !
asa ati dori sa arate forumul de dezbateri ?!
io unu nu !
mie imi plac ateii, imi plac neo-protestantii,imi plac cei care pun probleme grele,imi plac cei obraznici,sinceri si neipocriti !
parca Isus, invatatorul nostru, nu s-a sfiit sa stea la masa cu curvele si cu cei mai de jos oameni,scandalizandu-i pe cei cuviosi si normali !
el nu a respins, nici un ateu, nici un stricat,chiar daca combatea modul lor de viata,la modul cel mai ferm, insa, avea un lucru care lipseste la multi...iubirea de om !
Daca nu vrei sa arate asa cum il descri tu forumul nostru mergi te rog mult si posteaza pe un forum de-al tau ca dupa felul cum ai scris numele Domnului Iisus sigur esti un sectar. Acolo sigur o sa ii intalnesti pe cei care "iti plac" :"neo-protestantii, cei obraznici,etc".
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.06.2010, 22:37:45
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Am mai scris si pe alt topic, insa postez si aici:

Daca un ortodox mai putin intarit in credinta sa intra pe acest site sa caute sprijin, mangaiere si povata in adevar, da peste postari exprimand pareri departe de duhul ortodoxiei iar acestea ii vor sadi indoiala si razvratire in suflet!!
"Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!" - insa cum??

Ce ne e mai de pret, politetea fata de convivii protestanti sau ortodoxia?? Alegem sa dam loc de manifestare tuturor cultelor in spiritul political correctness-ului atat de actual (si de putred ca concept imi permit eu sa adaug) insa nu ne dam seama ca in felul acesta riscam sa-i ratacim pe unii dintre noi inspre alte "meleaguri" spirituale care nu au foarte multe in comun cu ortodoxia.

Vrem discutii, dialog, polemica, incrucisare de spade retorice, samd, atunci putem merge pe un teren "neutru", cum sunt dealtfel multe portaluri, forumuri, cafenele virtuale pe acest Internet. Acolo ne putem lupta cu propriile adevaruri in mana cat dorim.
Insa aici, pe forumul crestin-ortodox, sa dam Cezarului ce-i al Cezarului, si-anume discutii intaritoare in credinta ortodoxa.


Asadar sunt intru totul de acord cu propunerea lui Hector, si anume restrictionarea accesului ne-ortodocsilor la sectiunile dedicate acestora. Ortodoxia nu este negociabila in sensul in care isi doresc dansii, asa ca nu vad beneficiile contrelor si chiar jignirilor pe care le posteaza la aproape toate topicurile.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.06.2010, 22:42:43
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Sunt total deacord cu tine.

Eu am avut o propunere de limitare a activitatii neortodocsilor pe forum, dar cand am spus-o mi-au sarit in cap neortodocsii. Mititeii de ei, erau discriminati de gazdele ORTODOXE pe forumul ORTODOX.
A iesit o cearta de a trebuit sa se stearga topicul respectiv. Ce sa spun, cand spui adevarul si sustii corectitudinea e mai greu.

Propunerea consta in limitarea activitatii neortodocsilor doar la topicurile destinate bisericilor lor, si nu pe toate topicurile din forum.
Adica, catolicii sa aiba activitate numai aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/f...lay.php?f=5029, protestantii numai aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/f...lay.php?f=5030 , si asa mai departe.
Ideea asta nu am luat-o de la mine, ci de pe alte forumuri, unde astfel se pastreza ortodoxia curata, certurile neortodoxe-ortodoxe lipsesc, neortodocsii respecta regula, cand un ortodox sau potential ortodox intreaba ceva, sfaturile care le primeste sunt ortodoxe si nu amnestecate cu idei neortodoxe, iar cand cineva incalca regula nu se sinchiseste nimeni sa ii reproseze neortodoxului faptul ca posteaza unde nu e treaba lui. E multa ordine si disciplina. Mai multa liniste intre utilizatori.
Cum sa fie liniste daca avem filozofii, conceptii diferite si acestea interactioneaza, se ,,ciocnesc"?

Eee, acum probabil iar o sa imi sara in cap neortodocsii......
eu am o curiozitate. cum se poate realiza dpdv tehnic aceasta limitare a activitatii unor useri doar la anumite topicuri din forum? spui ca ai vazut asta pe alte forumuri? cum reusesc ei asta? cum ii fac sa nu posteze unde vor ei ci numai unde trebuie?
probabil au moderatori care doar asta stau si fac, sterg si/sau muta posturile la locul lor. dar aici pe acest forum nu exista moderatori.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.06.2010, 22:43:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Adaug si eu pasul meu

Cu tristete descopar ca sunt crestini care cred in:
reincarnare!!
extraterestrii
apocatastaza
evolutionism
unirea religiilor
constiinta colectiva (supraconstiinta)
falsificarea Scripturii
... lista poate fi prelungita


si NU cred in:
sfintele taine (in special faptul ca Sf. Euharistie este cu adevarat Sf. Trup si Sf Sange al Mantuitorului... cu globule rosii, cum spunea cineva, nu o figura de stil)
invatatura bisericii
minuni dumnezeiesti
necesitatea postirii
faptul ca nu numai cu paine traieste omul, ci (mai ales cu!) fiecare cuvant al lui Dumnezeu
necesitatea abstinentei (alaturi de postire)
paza gandurilor
faptul ca ORICE pacat aduce pierderea harului, deci moartea (mic, mare, nu conteaza), daca nu ne pocaim
faptul ca suntem ingrozitor de pacatosi si starea noastra este jalnica
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.06.2010, 22:44:02
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Asadar sunt intru totul de acord cu propunerea lui Hector, si anume restrictionarea accesului ne-ortodocsilor la sectiunile dedicate acestora. Ortodoxia nu este negociabila in sensul in care isi doresc dansii, asa ca nu vad beneficiile contrelor si chiar jignirilor pe care le posteaza la aproape toate topicurile.

Doamne ajuta!
repet intrebarea de mai sus. Propuneti si solutii practice prin care sa se faca acest lucru. Caci eu (desi sunt de acord cu voi) nu vad cum s-ar putea realiza.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.06.2010, 22:48:49
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Pai Maria, nu stiu cum, cred ca cei care administreaza un site au la indemana diverse "unelte" de care se pot intrebuinta. Daca Hector stie precis cum se poate realiza acest lucru, sa ne spuna si noua.

Acest forum chiar nu are moderatori? Pai cand raportam un mesaj profund jignitor, un atac la persoana, etc, (folosind triunghiul rosu) unde se duce mesajul respectiv?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.06.2010, 22:50:09
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Sunt total deacord cu tine.

Eu am avut o propunere de limitare a activitatii neortodocsilor pe forum, dar cand am spus-o mi-au sarit in cap neortodocsii. Mititeii de ei, erau discriminati de gazdele ORTODOXE pe forumul ORTODOX.
A iesit o cearta de a trebuit sa se stearga topicul respectiv. Ce sa spun, cand spui adevarul si sustii corectitudinea e mai greu.

Propunerea consta in limitarea activitatii neortodocsilor doar la topicurile destinate bisericilor lor, si nu pe toate topicurile din forum.
Adica, catolicii sa aiba activitate numai aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/f...lay.php?f=5029, protestantii numai aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/f...lay.php?f=5030 , si asa mai departe.
Ideea asta nu am luat-o de la mine, ci de pe alte forumuri, unde astfel se pastreza ortodoxia curata, certurile neortodoxe-ortodoxe lipsesc, neortodocsii respecta regula, cand un ortodox sau potential ortodox intreaba ceva, sfaturile care le primeste sunt ortodoxe si nu amnestecate cu idei neortodoxe, iar cand cineva incalca regula nu se sinchiseste nimeni sa ii reproseze neortodoxului faptul ca posteaza unde nu e treaba lui. E multa ordine si disciplina. Mai multa liniste intre utilizatori.
Cum sa fie liniste daca avem filozofii, conceptii diferite si acestea interactioneaza, se ,,ciocnesc"?

Eee, acum probabil iar o sa imi sara in cap neortodocsii......
Ar fi frumos sa se faca ac. limitare Hector. Dar eu propun ca macar atunci cand se incepe o discutie, in momentul intervenirii unui sectar, crestin-ortodocsii sa treaca pur si simplu cu vederea postarea lui, practic sa nu il bage in seama. Cred ca daca o sa ii tratam cu INDIFERENTA o sa plece ei sg.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 12:15:13
Fericirile veacului acesta Marius22 Generalitati 7 09.06.2011 12:44:01
Acesta este Dumnezeu si asa lucreaza El ! zaharia_2009 Intamplari adevarate 6 25.05.2011 10:35:02