Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.06.2011, 18:21:55
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
"Și fiindcă de mic copil cunoști Sfintele Scripturi, care pot să te înțelepțească spre mântuire, prin credința cea întru Hristos Iisus.Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate, Astfel ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârșit, bine pregătit pentru orice lucru bun." (2 Timotei 3:15-17)

La noi exista mai multe tipuri de program de lecturare pe care le poti urma,tinand cont de anumite aspecte.Intrucat la dvs,la ortodocsi,abordarea este diferita,eu cred ca cel mai bine este sa mergeti la duhovnicul dvs care,stiind cat puteti,va va recomanda o metoda si un program pe masura puterilor fiecaruia.

Poate sa dureze si mai mult,nu este o limita.Ideea este sa fie inteleasa,aprofundata si pusa in practica.Si din acest punct de vedere puteti gasi sprijin in cadrul bisericii dvs.Unde exista neclaritati,nu trebuie sa se sperie nimeni.Notati in cuvinte clare ce nu intelegeti si mergeti la preotul/duhovnicul dvs sa va lamureasca sau sa va indice lecturi in acest sens.Nu va ingrijorati,toti avem "dinti de lapte" asa ca intelegerea vine cu voia Celui de Sus,rugaciunea pentru ajutorul Lui fiind o conditie sine qua non.

Eu cred,vobesc strict in numele meu,ca nu ar trebui sa treaca o zi macar fara rugaciune si lectura din The Holy Bible.Studiati-o cum socotiti de cuviinta,conform Credintei dvs,dar numai sa nu o uitati.Sa va dea Cel de Sus lumina,bucurie si speranta in intelegerea Sfintei Scripturi.
Mie imi place mult ce spune Sfantul Maxim Marturisitorul in Raspunsuri catre Talasie, atunci cand e rugat sa talcuiasca parti mai dificile din Scriptura.
E un intreg indreptar acolo, adanc ortodox, rostit de unul din dreptii lui Dumnezeu.
Deoarece nu am la indemana lucrarea in clipa asta, aleg sa nu rezum ci doar sa amintesc si sa recomand din tot sufletul aceasta resursa filocalica.
Eu citesc din Biblie nu doar sistematic si organizat. Uneori mi-e dor, pur si simplu...
Alteori simt nevoia sa revad un amanunt, o pericopa anume spre care ma trage sufletul in momentul acela.
Alteori sunt mahnit sau trist si caut cuvintele psalmistului, mangaietoare, curatitoare.
Alteori sunt vesel si caut ordonarea buna a veseliei, iar poezia ebraica a Vechiului e un dig bun si dirijor priceput.
Dar cel mai mult si mai des ma cheama cuvintele Domnului. Indiferent de stare sau dispozitie, vorbele Lui fac singure o anumita rostuire in mine. Poate ca aceasta e adevarata hrana pentru omul dinlauntru, cand Cuvantul scris misca spontan sufletul cititorului si il imbuneaza, ii linisteste tempoul grabit, ii da ritmul cuvenit pentru respiratie si faptuire.
Visez, va marturisesc, ca va veni o vreme cand voi citi o singura carte si voi trai doar ce scrie in ea. Doar eu si Biblia, pana la contopire, e visul meu cel mai ... trufas, nu-i asa?... :)
Dumnezeu sa ne binecuvinteze, fratilor!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.06.2011, 18:53:08
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Este si o rugaciune, in care cerem sa ne lumineze Dumnezeu cand citim Biblia

Rugăciune pentru citirea cu folos a Sfintei Scripturi

Strălucește in inimile noastre, Iubitorule de oameni, Doamne, lumina cea neînserata a cunoștinței dumnezeirii Tale și deschide ochii cugetului nostru spre cunoașterea evaghelicelor Tale propovăduiri; pune întru noi și frica de fericitele Tale porunci, ca poftele trupești cu totul călcându-le, viață duhovnicească să petrecem, toate cele ce sunt spre plăcerea Ta cugetându-le si făcându-le. Că tu ești luminarea și sfințirea și mântuirea sufletelor noastre și Ție slavă înălțăm: Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și in vecii vecilor. Amin.


Da Doamne sa citesc si eu mai des Biblia !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.06.2011, 19:34:36
paulika paulika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

„Sf. Augustin, sintetizând însușirile morale ale interpretului ce dorește să ajungă la înțelepciune și cunoașterea Scripturilor, înșiră șapte virtuți ce trebuie să încoroneze personalitatea celui ce interpreta Scriptura.

 Timor – smerenia este absolut necesară celui ce dorește să scruteze voința și poruncile lui Dumnezeu. Ea izvorește din meditarea asupra imperfecțiunilor noastre și asupra morții.

 Pietas – evlavia prin intermediul căreia interpretul deprinde să respecte Scriptura și să evite contrazicerea textului revelat.

 Scientia – știința care ne învață că porunca cea mare constă în iubirea de Dumnezeu și a aproapelui, prin intermediul cărora ne apropiem de cunoașterea lui Dumnezeu.

 Fortitudo – tăria constituie depinderea de a ne desprinde de lucrurile tre¬cătoare și puterea de a ne atașa de cele veșnice, adică de unitatea ne¬schimbătoare a Sfintei Treimi.

 Consilium misericordiae – sfatul mi¬lostivirii este virtutea prin care interpretul manifestă zel pentru iubirea aproapelui, desăvârșindu-se până la iubirea dușmanilor.

 Purgatio cordis – curățirea inimii, prin care sufletul este purificat de insuficiențele lucrurilor pământești, ajun¬gând la cunoașterea lucrurilor lui Dumnezeu.

 Sapientia – înțelepciu¬nea al cărei început, după cuvântul Scripturii, este teama de Dumnezeu (Ps. 110, 10) și care oferă deplina liniște sufletească, încoronând drumul virtuților ce purifică inima și mintea celui ce-și ia osteneala interpretării cuvântului dumnezeiesc.” (BASARAB, Ermineutică, p. 20)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.07.2011, 18:26:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu ne este drag Hristos, ca de ne-ar fi, am citi zilnic din Scriptura. Spun asta pentru ca atunci cand iti place de cineva, doresti sa-l ai tot timpul cu tine, sa-ti vorbeasca neincetat.

Scriptura a ajuns o carte uitata, pentru ca am uitat de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.07.2011, 19:49:30
paulika paulika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Nu e chiar asa,ca mai sunt oameni si cu credinta,si care citesc.Dar nu e de ajuns sa o citesti,asa iti spune si un preot.Trebuie sa ai mai multe calitati morale si intelectuale....asata am invatat-o la scoala,de asta am pus si cele 7 virtuti.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.07.2011, 10:51:54
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vreau sa stiu in ce cricumstante citim Biblia , trebuie sa fii curat duhovniceste? , trebuie citita numai in zi de sarbatoare , ? vreau mai multe informatii , multumesc
Trebuie sa ne hranim din Sfanta Scriptura, in fiecare zi. Trebuie ca invataturiele Sfintei Scripturi (Cuvantul lui Dumnezeu) sa fie mai presus de orice alta invatatura. Trebuie sa fii dispus sa inveti si sa schimbi orice nu este conform cu Sfanta Scriptura (chiar daca vei deranja pe multi si nici tie nu-ti va fi chiar usor). Fara duhul sinceritatii depline, nu are rost sa cercetezi Sfanta Scriptura.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.04.2012, 17:33:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

O randuiala din Saptamana Patimilor, mai putin cunoscuta mirenilor, ce se savarseste mai ales la manastiri este aceea a citirii stalpilor Evangheliilor.

Cele patru Sfinte Evanghelii sunt impartite in noua parti (stalpi) ce sunt citite in aceasta saptamana in zilele de luni, marti si miercuri, la Ceasurile al treilea, al saselea si al noualea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.07.2012, 17:23:13
ana.cozma ana.cozma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2012
Mesaje: 12
Implicit

Principiul meu legat de citirea Bibliei este in mare parte legat de ceea ce simtim. Ca sa poti citi o astfel de carte, trebuie sa simti acest lucru, sa ai gandurile indreptate spre ceea ce este legat de credinta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 31.08.2012, 17:52:36
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

PARINTELE CLEOPA-CUM CITIM ÎN SFÂNTA SCRIPTURĂ

"Sfânta Scriptură este foarte adâncă și cine o citește fără tălmaci, fără să știe cum o explică Sfinții Părinți, se prăpădește. Dar nu-i de vină Sfânta Scriptură – căci apa este cuvântul lui Dumnezeu −, e de vină omul care se bagă în Sfânta Scriptură nepregătit și fără să înțeleagă lucrurile. Nu vă luați după sectari, care răstălmăcesc Scriptura, că vă prăpădiți.
Vă dau un exemplu: Ridicat-ai de la mare caii Tăi, tulburând ape multe. Tu acolo crezi că este vorba de mare și de cai și de ape. Când colo, marea-i toată lumea, caii sunt apostolii care au alergat să predice în toată lumea cuvântul lui Dumnezeu, apele multe sunt toate popoarele păgâne, care au fost tulburate de predicarea Evangheliei și de dărâmarea capiștilor idolești. Iată cum se citește în Sfânta Scriptură și cum înțelegem noi."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum / cand citim un acatist? coralina Rugaciuni 42 29.11.2014 18:25:31
cum citim un acatist steliana-steli Generalitati 32 15.08.2011 21:48:35
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
ce avem in biblioteca, ce ne place sa citim? primus Generalitati 63 25.07.2009 05:40:26