Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.06.2009, 18:55:58
SoareD SoareD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 16
Question Am nevoie de un sfat, va rog

Sunt casatorit, imi iubesc sotia si am si un copil de aproape 2 ani. Cred ca sotia mea se fereste sa faca dragoste cu mine pentru ca este pacat. Reusec sa tin post in zilele de curatie si posturile. Imi doresc ca sotia mea sa fie fericita, acum este dinou insarcinata si vrea sa nu facem dragoste 1an. Am vorbit cu preotul si mi-a spus ca este pacat in ultima perioada a sarcinii, dar sotia doreste curatie 1an. De cateva ori a plans dupa ce a facut dragoste cu mine, am avut sufletul tulburat, deoare s-a simtit bine,a avut orgasm, dar a spus ca a facut-o pentru mine. Nu stiu cum pot rezista 1 an, gandul imi sta mai mereu la acest lucru. Ma gandesc ca sotia mea este mai mare cu 2,5 ani decat mine si a avut mai multe relatii inainte sa ne cunoastem, ar putea fi un motiv? Nu vreau sa deranjez cu acest mesaj dar am nevoie de o indrumare in aceasta problema. Doctorul vindeca trupul, iar preotul sufletul si acolo unde sufletul este curat si trupul este sanatos. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.06.2009, 19:10:37
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SoareD Vezi mesajul
Sunt casatorit, imi iubesc sotia si am si un copil de aproape 2 ani. Cred ca sotia mea se fereste sa faca dragoste cu mine pentru ca este pacat. Reusec sa tin post in zilele de curatie si posturile. Imi doresc ca sotia mea sa fie fericita, acum este dinou insarcinata si vrea sa nu facem dragoste 1an. Am vorbit cu preotul si mi-a spus ca este pacat in ultima perioada a sarcinii, dar sotia doreste curatie 1an. De cateva ori a plans dupa ce a facut dragoste cu mine, am avut sufletul tulburat, deoare s-a simtit bine,a avut orgasm, dar a spus ca a facut-o pentru mine. Nu stiu cum pot rezista 1 an, gandul imi sta mai mereu la acest lucru. Ma gandesc ca sotia mea este mai mare cu 2,5 ani decat mine si a avut mai multe relatii inainte sa ne cunoastem, ar putea fi un motiv? Nu vreau sa deranjez cu acest mesaj dar am nevoie de o indrumare in aceasta problema. Doctorul vindeca trupul, iar preotul sufletul si acolo unde sufletul este curat si trupul este sanatos. Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Amice, toate au o limita! De data asta vii cu o provocare pe care o consider de prost gust. Admin?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.06.2009, 19:20:12
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Trebuie sa vorbiti mai mult intre voi despre acest subiect. Nu e bine sa-l ascundeti si sa-l acumulati in voi.

Invata si tu sa ai rabdare cu ea. Tu care pari mai puternic trebuie sa ai rabdare cu cel care este mai slab decat tine. Personal nu cred ca are vreo legatura nici cu varsta (diferenta de varsta este nesemnificativa in cazul vostru) nici cu relatiile voastre mai vechi.

Ai rabdare cu ea si discutati subiectul pe toate partile. Impreuna si cu ajutorul lui Dumnezeu veti gasi calea cea mai buna si cea mai corecta de convietuire. Puteti merge impreuna la un duhovnic bun si sa-i cereti sfatul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2009, 19:31:41
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Poate imi scapa mie ceva,dar unde era provocarea?
Mie mi se pare ca omul are intr-adevar o problema,mai bine zis nu atat el,cat sotia,o problema care le pericliteaza insasi casnicia si cursul sau firesc.
Sfatul cu mersul impreuna la duhovnic cred ca este cel mai bun.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.06.2009, 21:15:43
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Vad ca iti iubesti mult sotia. Atitudinea ta e plina de iubire. Roaga-te mult si cu nadejde, apoi vorbeste cu sotia ta, dar in acelasi timp mergeti amandoi si va sfatuiti cu un preot si se va rezolva. Incearca sa faci aceasta combinatie: rugaciune, comunicare cu sotia si sfat cu un preot. Dar mai ales din acestea sa nu uiti de rugaciune...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.06.2009, 21:42:46
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SoareD Vezi mesajul
Nu stiu cum pot rezista 1 an, gandul imi sta mai mereu la acest lucru. Ma gandesc ca sotia mea este mai mare cu 2,5 ani decat mine si a avut mai multe relatii inainte sa ne cunoastem, ar putea fi un motiv?
De fapt ce intrebi: daca o poti insela si tu, pentru ca ea e cu 2,5 ani mai mare si a avut mai multe relatii? Raspunsul este "NU", caci e vorba de sotia ta, cu care ai un copil si inca unul pe cale sa se nasca. Nu e cazul sa strici ce ai construit.
Cu putina disciplina, dusuri reci si sport, poate rezista si un barbat... Incearca sa folosesti energia intr-altfel.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.06.2009, 01:29:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Nici eu nu vad de ce e provocare. Omul are o problema grava si cere ajutor.

Am raspuns pe celalalt topic (cel despre post). Un text al sfantului Ioan Gura de Aur. Cred ca parintele Arsenie si cel care il urmeaza exagereaza si risca sa faca oamenii sa sufere sau sa se insele... Daca amandoi sunt de acord, poate fi un lucru bun infranarea asta, dar daca unul nu poate sa reziste?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.06.2009, 01:37:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit inca odata

http://tainacasatoriei.wordpress.com...atiile-intime/

+

http://tainacasatoriei.wordpress.com...na-intelegere/

„Nu vă lipsiți unul de altul decât din bună înțelegere” (I Corinteni 7, 5).
- Ce înseamnă de fapt aceasta?

- Să nu se înfrâneze femeia dacă bărbatul nu vrea, nici bărbatul dacă femeia nu dorește.

- Cum așa?

- Fiindcă mari rele se nasc din înfrânarea aceasta. Căci și adulterele și desfrânările și răsturnarea caselor adesea de aici se fac. Fiindcă dacă având femeile lor, desfrânează, cu mult mai mult dacă îi lipsești de această mângâiere. Și bine a zis: „Să nu vă lipsiți” – numind-o aici lipsire și mai sus datorie – ca să arate tăria stăpânirii [unuia asupra celuilalt]. Căci a se înfrâna fiecare fără să vrea amândoi înseamnă a se lipsi. Iar dacă e de bunăvoie, nu mai este [lipsire]11. Că dacă m-ai îndupleca să iei ceva de la mine, nu o numesc lipsire. Iar cel ce ia fără voia mea și fiind eu silit, mă lipsește.
Lucrul acesta îl fac multe femei, lucrând [astfel] un păcat mai mare decât dreptatea, devenind prin aceasta vinovate de desfrâul bărbatului și împrăștiind toate. Însă trebuie să se cinstească mai înainte de toate buna înțelegere [homonoia]12 fiindcă și aceasta este mai importantă decât toate; iar dacă vrei, să cercetăm acest lucru din fapte.

Fie o femeie și un bărbat, și femeia să se înfrâneze fără să vrea bărbatul. Așadar, cum? Dacă acela din această pricină desfrânează, sau chiar dacă nu desfrânează, însă suferă și se tulbură, și se aprinde, și se luptă, și mii de probleme îi face femeii, care e câștigul postului și al înfrânării, de vreme ce dragostea [agape] e sfâșiată? Nici unul! Căci câte ocări, câte probleme, cât război nu ies sigur de aici?

2. Pentru că atunci când într-o casă bărbatul și femeia sunt dezbinați, casa nu e cu nimic mai bună decât o corabie bătută de furtuni și cu cârmaciul depărtat de la cârmă. De aceea zice: „Nu vă lipsiți unul de altul, decât din bună înțelegere pentru o vreme, ca să zăboviți în post și rugăciune”13. Aici vorbește de rugăciunea cu mai multă râvnă14.
Căci dacă ar opri să se roage pe cei ce se împreunează unul cu altul, cum ar avea o anume vreme rugăciunea neîncetată15? Așadar, este cu putință Și a te însoți cu femeie, și a lua aminte la rugăciune, însă rugăciunea este mai intensă când e și înfrânare. Că nu a zis simplu „să vă rugați”, ci „să zăboviți [scolazete] [în rugăciune]”. [Și a spus așa], fiindcă [însoțirea cu femeie] îți ocupă [timpul și mintea] [ascholia], iar nu că ar fi necurăție16.
„Și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească Satana” (l Corinteni 7,5).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.06.2009, 02:02:27
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai mai frate uite asa rezisti:
iti iei bicicleta si te plimbi fratia pana la servici si inapoi in fiecare zi cu bicicleta.
Si mananci numai dimineata si la pranz si tii posturile.
In plus seara faci rugaciunile de seara.
Asa iti prelungesti si viata si esti si mai sanatos.
Cu bicicleta sa iesi asa pe la 40km pe zi cu totul, minim.
Daca e prea aproape serviciul te mai plimbi si pe langa.
In plus duminica mergi la Sfanta Liturghie.
Nu trebuie sa iti iei cine stie ce bicicleta e buna si una de aia de 500 ron.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.06.2009, 03:07:01
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai mai frate uite asa rezisti:
iti iei bicicleta si te plimbi fratia pana la servici si inapoi in fiecare zi cu bicicleta.
Si mananci numai dimineata si la pranz si tii posturile.
In plus seara faci rugaciunile de seara.
Asa iti prelungesti si viata si esti si mai sanatos.
Cu bicicleta sa iesi asa pe la 40km pe zi cu totul, minim.
Daca e prea aproape serviciul te mai plimbi si pe langa.
In plus duminica mergi la Sfanta Liturghie.
Nu trebuie sa iti iei cine stie ce bicicleta e buna si una de aia de 500 ron.

In cazul acesta sunt bune si rolele,insa lasand gluma la o parte,trebuie in primul rand sa se stie a se trai sub sfanta Taina a Cununiei,apoi cei doi soti vor fi unul,asa va fi.Ascultare se face din partea amandorura,fiecare respecta deciziile celui drag de langa el.Armonia este sadita in camin prin bun simt cu vorbe frumoase si multa dragoste.Nu totul tine de impreunare trupeasca,sa vedeti voi fratilor de pe urma impreunarii sufletesti ce fericire aveti,ca va dau lacrimile nu alta.Acum e treaba cu pofta,insa nu mancam tot timpul dulce ne si mai infranam.Asadar postim,facem rugaciune si mergem la biserica,astfel peste noi,casa noastra si copii nostri va pogori binecuvantarea Lui Dumnezeu.Pace si liniste in suflet sa aveti si bucuria sa vina de pe urma trairii in cele sfinte,adica duhovniceste dupa masura puteri fiecaruia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
am nevoie de un sfat mariuca92 Homosexualitatea 91 26.04.2010 18:01:53
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32