Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 28.07.2010, 22:55:41
postasul. postasul. is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Nu. Ei cred intr-un Dumnezeu care le intareaste credinta prin semne si minuni, care sta de vorba cu ei ca si vecinul de peste poarta.... Noi credem intr-un Dumnezeu care ne cearta si ne da necazuri atunci cand uitam de El....Eu una nu am nevoie de semne si minuni sa-L iubesc pe Hristos.
Din ce cult faci parte? Dai de inteles ca in biserica ta nu se pomeneste despre icoane facatoare de minuni, despre moaste facatoare de minuni, despre apa sfintita facatoare de minuni, etc. Poate suntem din aceeasi biserica. Nici in biserica mea nu se vorbeste despre astfel de minuni. Se vorbeste, in schimb, despre minunile referitoare la schimbarea caracterului unor oameni, prin puterea lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Iar Biblia spune ca ereticilor nu trebuie nici macar sa le dam binete...
Poti da un verset, in acest sens?
  #182  
Vechi 28.07.2010, 22:56:29
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Nu. Ei cred intr-un Dumnezeu care le intareaste credinta prin semne si minuni, care sta de vorba cu ei ca si vecinul de peste poarta.... Noi credem intr-un Dumnezeu care ne cearta si ne da necazuri atunci cand uitam de El....Eu una nu am nevoie de semne si minuni sa-L iubesc pe Hristos.
Iar Biblia spune ca ereticilor nu trebuie nici macar sa le dam binete...
Nu e adevarat. Daca as urma exemplele unora dintre cei prezenti pe forum ar trebui sa sar in sus ca ars si sa incep cu injurii ca vorbesti in necunostinta de cauza.
Nu toti NP se bazeaza pe semne si minuni, generalizarea ta nu este corecta. Credinta autentica nu se bazeaza pe minuni, ci pe trairea cu Hristos.
Dumnezeu cand ne departam de El ne mustra si ne pedepseste, si asta cred si NP.
  #183  
Vechi 28.07.2010, 22:58:01
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
Din ce cult faci parte? Dai de inteles ca in biserica ta nu se pomeneste despre icoane facatoare de minuni, despre moaste facatoare de minuni, despre apa sfintita facatoare de minuni, etc. Poate suntem din aceeasi biserica. Nici in biserica mea nu se vorbeste despre astfel de minuni. Se vorbeste, in schimb, despre minunile referitoare la schimbarea caracterului unor oameni, prin puterea lui Dumnezeu.



Poti da un verset, in acest sens?
postasule, iar ai venit sa iti insiri aberatiile pe care ti le-au bagat in cap sectarii cand ti-au spalat creierul, mai baiete ?
  #184  
Vechi 29.07.2010, 08:56:42
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit Sf Scriptura

Ereticule, noi nu citim Sf Scriptura ca sa polemizam cu de-alde voi, asa cum faci tu. Cum se numesc acei diavoli, arhiconi parca. Pai aia stiu Biblia mai ceva ca Patriarhul ecumenic. Asta inseamna ca ala este un superficial. Noi practicam rugaciunea si ramanem, asa pacatosi cum suntem, dar ramanem cu ortodoxia, cu Adevarul, cu Tainele lasate de insusi Dumnezeu. Voi ati plecat, poate si pentru greselile noastre, dar ce ai facut tu, plecarea ta si nu numai a ta, este un fapt deosebit de grav. Nici macar nu-ti imaginezi. Sa nu mai privim lucrurile asa de simplu.
Fratilor, nu mai polemizati. zorobabel, gandeste-te bine la ce ai facut, roaga-te la Dumnezeu sa te intelepteasca si apoi intoarce-te la dreapta credinta daca vrei sa gasesti mantuirea.

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
nu-l compar, cu Hristos nu se compara nimeni. Spuneam doar ca il judeci prin prisma faptului ca tu esti ortodox si el nu.
Nu ma intereseaza ce e in sua,ci in romania, ca aici traiesc. SUA are o majoritate catolica nu NP, e drept ca sunt f multi NP acolo.
Vad din postarile tale ca nu cunosti Sf Scriptura decat la un nivel superficial, preiei niste invataturi fara le studiezi sa vezi daca sunt corecte.
  #185  
Vechi 29.07.2010, 09:29:59
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IulianBobo Vezi mesajul
Ereticule, noi nu citim Sf Scriptura ca sa polemizam cu de-alde voi, asa cum faci tu.
tu nu o citesti deloc cred. SI eu nu citesc ca sa polemizez , dupa cum vezi mai apare cate unu ca tine care aduce injurii si se considera detinatorul adevarului.

Citat:
În prealabil postat de IulianBobo Vezi mesajul
Cum se numesc acei diavoli, arhiconi parca. Pai aia stiu Biblia mai ceva ca Patriarhul ecumenic. Asta inseamna ca ala este un superficial. Noi practicam rugaciunea si ramanem, asa pacatosi cum suntem, dar ramanem cu ortodoxia, cu Adevarul, cu Tainele lasate de insusi Dumnezeu.
Ca sa numestei un om diavol trebuie sa ii vezi roadele, asa spune Hristos ca ii vom recunoaste. Ori tu numesti diavoli pe niste oameni pe care nu ii cunosti. Poti sa ramai cu rugaciunea, ma indoiesc ca Dumnezeu te va asculta.


Citat:
În prealabil postat de IulianBobo Vezi mesajul
Voi ati plecat, poate si pentru greselile noastre, dar ce ai facut tu, plecarea ta si nu numai a ta, este un fapt deosebit de grav. Nici macar nu-ti imaginezi. Sa nu mai privim lucrurile asa de simplu.
Fratilor, nu mai polemizati. zorobabel, gandeste-te bine la ce ai facut, roaga-te la Dumnezeu sa te intelepteasca si apoi intoarce-te la dreapta credinta daca vrei sa gasesti mantuirea.
Plecarea mea a fost un castig pentru mine, ca l-am cunoscut pe Hristos. De ce este grava plecarea? ca asa va invata preotii ca cine pleaca de la ortodoxie e pierdut?
Crede-ma ca Dumnezeu mi-a dat intelepciune, si dreapta credinta este in Hristos doar si nu intr-un cult.
  #186  
Vechi 29.07.2010, 09:42:02
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit Citatul pe care il cautai

Citeste la Epistola catre Tit a Sf. Ap. Pavel, Cap. 3, V. 10, 11.

Citat:
În prealabil postat de postasul. Vezi mesajul
Din ce cult faci parte? Dai de inteles ca in biserica ta nu se pomeneste despre icoane facatoare de minuni, despre moaste facatoare de minuni, despre apa sfintita facatoare de minuni, etc. Poate suntem din aceeasi biserica. Nici in biserica mea nu se vorbeste despre astfel de minuni. Se vorbeste, in schimb, despre minunile referitoare la schimbarea caracterului unor oameni, prin puterea lui Dumnezeu.



Poti da un verset, in acest sens?
  #187  
Vechi 29.07.2010, 09:42:42
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
tu nu o citesti deloc cred. SI eu nu citesc ca sa polemizez , dupa cum vezi mai apare cate unu ca tine care aduce injurii si se considera detinatorul adevarului.
Ca sa numestei un om diavol trebuie sa ii vezi roadele, asa spune Hristos ca ii vom recunoaste. Ori tu numesti diavoli pe niste oameni pe care nu ii cunosti. Poti sa ramai cu rugaciunea, ma indoiesc ca Dumnezeu te va asculta.
Plecarea mea a fost un castig pentru mine, ca l-am cunoscut pe Hristos. De ce este grava plecarea? ca asa va invata preotii ca cine pleaca de la ortodoxie e pierdut?
Crede-ma ca Dumnezeu mi-a dat intelepciune, si dreapta credinta este in Hristos doar si nu intr-un cult.
Zoro, de ce iti place tot timpul sa te dai in spectacol si sa faci parada de religia ta sectara ?
  #188  
Vechi 29.07.2010, 09:49:47
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit Mda

Fratilor, sa nu mai polemizam cu astfel de oameni indraciti. Este o problema care oricum ne depaseste pe toti. E foarte bun exemplul Sf. Nicolae care, auzindu-l pe Arie isirand vrute si nevrute si jucandu-se cu cuvintele asa cum fac neoprotestantii de pe acest forum (inca nu inteleg ce cauta aici, de ce intra, poate vor inapoi - ar trebui sa stie ca ortodoxia nu este un bun confiscat la care au acces doar unii, ci toata lumea poate veni), l-a palmuit la propriu pe acesta in fata tuturor ierarhilor prezenti la Sf. Sinod.
Sa luam si noi acest exmplu, ascultand de Domnul care ne-a grait prin sfintii Sai sa nu ii mai bagam in seama pe eretici.
Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
tu nu o citesti deloc cred. SI eu nu citesc ca sa polemizez , dupa cum vezi mai apare cate unu ca tine care aduce injurii si se considera detinatorul adevarului.



Ca sa numestei un om diavol trebuie sa ii vezi roadele, asa spune Hristos ca ii vom recunoaste. Ori tu numesti diavoli pe niste oameni pe care nu ii cunosti. Poti sa ramai cu rugaciunea, ma indoiesc ca Dumnezeu te va asculta.




Plecarea mea a fost un castig pentru mine, ca l-am cunoscut pe Hristos. De ce este grava plecarea? ca asa va invata preotii ca cine pleaca de la ortodoxie e pierdut?
Crede-ma ca Dumnezeu mi-a dat intelepciune, si dreapta credinta este in Hristos doar si nu intr-un cult.
  #189  
Vechi 29.07.2010, 11:45:57
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
ce dai pe fata e doar mizeria din inima ta.



Faptul ca mergeam la biserica regulat denota ca eram interesat, si de aceea am pus practicant. Ortodox practicant dupa tine e doar cel care citeste Sf Parinti?



unde am acuzat eu ortodoxia? am acuzat anumite invataturi ale ortodoxiei.
Iar de cunoscut am cunoscut-o asa cum o cunoaste un ortodox care merge la biserica.
Nu cred ca toti ortodocsii care merg la biserica citesc Sf Parinti.



Comportamentul de mahala sa ti-l revizuiesti. Nu am mintit cu nimic, am mers la biserica si asta nu poti tu sa vii sa ma acuzi ca nu am facut-o. Nu am ponegrit nici o ortodoxie ci am considerat gresite anumite invataturi ale ortodoxiei.
Cum sa nu am habar cu ce nu se mananca? I-am dat lui jane un exemplu clar de invatatura gresita, cea cu pomenile, care contrazice invatatura lui Hristos care spune ca omul numai prin pocainta poate intra in imparatia cerului si nu prin milostenie facuta de urmasi. Vrei sa spui ca invatatura asta nu e ortodoxa? E cat se poate de ortodoxa, asa ca nu mai da de ceasul mortii ca farisei.
Invatatura despre botez e rastalmacita complet, spune credeti si botezati-va la ortodocsi botezam copii cu forta, fara sa aiba habar despre credinta si ii bagam pe nasi la inaintare, ca is ei care depun marturie pentru copil.
Sunt sau nu invataturi ortodoxe astea de ti le-am prezentat? Atunci de ce ma faci mincinos?
Tu ai spus ca erai un ortodox practicant si ne-ai apostrofat cand ti-am demonstrat ca nu era asa, apoi ai revenit si ai spus ca erai un ortodox care cauta sa inteleaga dar nu avea intelegerea deplina, deci mizeria din inima mea o arat sau minciuna dumitale? analizeaza putin

ortodox practicant e cel care intelege invatatura ortodoxa, rolul bisericii si are cunostinte despre scrierile Sf Parinti nu cel care rezuma ortodoxia la aprinderea lumanarilor si inchinatu la moaste

Ai considerat anumite invataturi incorecte? poi cum se poate pronunta cineva asupra unui subiect pe care nu-l cunoaste? cu ce autoritate contesti dumneata invatatura ortodoxa? sau ar trebui sa credem ca priceperea dumitale in interpretarea teologica o depaseste pe cea a sfintilor parinti si pe cea a tuturor teologilor ortodocsi?

revi cu aceleasi stereotipuri, pomeni, botez, etc fara sa cunosti decat opinia neo-protestanta, dar vezi tu, nu toti avem interpretarea legalista a voastra, unii au o viziune mai larga a mantuirii ca restaurare a fiintei umane, care are mai multe etape, incepand cu botezul
Voi priviti totul legalist si sunteti mantuiti imediat dupa botez, sfintenia si urcarea duhovniceasca la neo-protestanti are un rol decorativ , avand in vedere ca individul a fost mantuit odata cu exprimarea credintei in Iisus, deci fie ca face ceva sa urce fie ca nu, e tot una deoarece plata a fost facuta, si mantuirea a fost acordata, ori noi credem ca trebuie ceva mai mult de atat
Eu am cochetat si cu baptistii si cu penticostalii si chiar credeam ca au dreptate pentru ca la acea vreme nu cunosteam ortodoxia si credeam despre ortodocsi asa cum ni se spunea in adunare ca sunt niste idolatrii nemantuiti
apoi timp de peste 3 ani cat am umblat pe la neo-protestanti nu am auzit niciodata o rugaciune prin care sa se ceara iertare de pacate, in toate rugaciunile se multumea lui Dumnezeu pentru ca au fost mantuiti si se cerea ca ortodocsii sa vina la mantuire,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 29.07.2010 at 11:51:14.
  #190  
Vechi 29.07.2010, 12:43:13
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Tu ai spus ca erai un ortodox practicant si ne-ai apostrofat cand ti-am demonstrat ca nu era asa, apoi ai revenit si ai spus ca erai un ortodox care cauta sa inteleaga dar nu avea intelegerea deplina, deci mizeria din inima mea o arat sau minciuna dumitale? analizeaza putin
la mine nu a fost minciuna, ti-am spus adevarul. a mai fost un topic deschis dar vad ca l-a sters adminul in care o tipa ortodoxa punea intrebari, si acelasi stil de raspunsuri a primit, adica acuze din partea unui user care se considera prea sfant.

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
ortodox practicant e cel care intelege invatatura ortodoxa, rolul bisericii si are cunostinte despre scrierile Sf Parinti nu cel care rezuma ortodoxia la aprinderea lumanarilor si inchinatu la moaste
vrei sa spui ca nu cunosc invatatura ortodoxa legata de pomeni si botez? o cunosc f bine, si nu e conform cu Sf Scriptura.
Inchinatu la moaste face parte din invatatura ortodoxa.
Vad ca nu ai zis nimic de Sf Scriptura ceea ce denota ca nu pui un f mare accent pe ea. Un om care nu cunoaste scrierile Sf Parinti dar care cunoaste Sf Scriptura poate fi un f bun crestin, contrar cu ceea ce crezi tu. Invers e mult mai greu.


Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Ai considerat anumite invataturi incorecte? poi cum se poate pronunta cineva asupra unui subiect pe care nu-l cunoaste? cu ce autoritate contesti dumneata invatatura ortodoxa? sau ar trebui sa credem ca priceperea dumitale in interpretarea teologica o depaseste pe cea a sfintilor parinti si pe cea a tuturor teologilor ortodocsi?
Cum sa nu cunosc? ti-am explicat despre ce vorbesc si tu spui ca nu cunosc. Este sau nu invatatura despre pomeni o invatatura prin care se prezinta posibilitatea omului sa fie mantuit dupa moarte pe baza milosteniei facuta de urmasi? Este sau nu?
Cu autoritatea Sf Scripturi contest acele invataturi, si nu mai imi vantura aceesi placa "cu ai tu intelepciune sa interpretezi" ca nu stii tu daca mi-a dat sau nu Dumnezeu intelepciune. Arata-mi la Sf Polycarp unde spune despre pomeni , sau botezul la prunci. Nu ai sa gasesti ca atunci nici macar nu erau aceste invataturi introduse.

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
revi cu aceleasi stereotipuri, pomeni, botez, etc fara sa cunosti decat opinia neo-protestanta, dar vezi tu, nu toti avem interpretarea legalista a voastra, unii au o viziune mai larga a mantuirii ca restaurare a fiintei umane, care are mai multe etape, incepand cu botezul
Nu sunt stereotipuri ci invataturi ortodoxe. Viziunea aia mai larga care o ai tu asupra mantuirii nu se regaseste in Sf Scriptura asa ca nu condamna pe ceilalti ca nu cred. Din contra, invatatura Sf Scripturi exprima clar ca omul poate fi mantuit doar prin pocainta, ceea ce se intampla in timpul vietii si nu dupa moarte.
Daca botezul ar fi inceputul restaurarii de ce e plina ma tara de curvari betivi hoti? Ca majoritatea is botezati deci pe drumul restaurarii. Tu nu vezi ca realitatea va contrazice teoriile?

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Voi priviti totul legalist si sunteti mantuiti imediat dupa botez, sfintenia si urcarea duhovniceasca la neo-protestanti are un rol decorativ , avand in vedere ca individul a fost mantuit odata cu exprimarea credintei in Iisus, deci fie ca face ceva sa urce fie ca nu, e tot una deoarece plata a fost facuta, si mantuirea a fost acordata, ori noi credem ca trebuie ceva mai mult de atat
nu are deloc un rol decorativ sfintirea, asta e impresia ta, asa si eu as putea sa te acuz acum ca arunci cu minciuni si vorbesti in necunostinta de cauza.
Sfintirea e un proces care dureaza toata viata, un crestin autentic isi doreste sfintirea , nu gata a fost mantuit si nu mai trebuie sa lupte impotriva pacatului. Motivatia luptei impotriva pacatului nu este "ca sa fiu mantuit" ci lupt impotriva pacatului pentru ca am fost mantuit. Ceea ce e o diferenta. Daca cineva afirma ca a fost mantuit dar nu lupta impotriva pacatului inseamna ca nu a fost mantuit.
Tu se pare ca nu intelegi ca prin credinta in IIsus omul se schimba, e nascut din nou. E o noua viata, si omul va trai pentru Dumnezeu cu ajutorul lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Eu am cochetat si cu baptistii si cu penticostalii si chiar credeam ca au dreptate pentru ca la acea vreme nu cunosteam ortodoxia si credeam despre ortodocsi asa cum ni se spunea in adunare ca sunt niste idolatrii nemantuiti
apoi timp de peste 3 ani cat am umblat pe la neo-protestanti nu am auzit niciodata o rugaciune prin care sa se ceara iertare de pacate, in toate rugaciunile se multumea lui Dumnezeu pentru ca au fost mantuiti si se cerea ca ortodocsii sa vina la mantuire,
Eu am fost la biserica in cj f des, in special la Iris(si Manastur dar mai rar), si deseori se vorbeste despre pacat si despre necesitatea marturisirii pacatelor inaintea Domnului. Nici un pastor nu invata ca ai fost mantuit si nu mai e nevoie sa ceri iertare pentru pacate. As fi curios sa stiu unde ai intalnit invatatura asta. in Iris in nici un caz.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Un preot a fost înjunghiat mortal la Focsani ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 63 23.06.2012 15:50:29
Un preot din Focsani a fost injunghiat Simply_me Preotul 23 19.06.2012 17:54:57
Ion Creanga - preot ortodox maria32 Generalitati 4 11.06.2010 00:02:09