Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 29.08.2013, 09:19:46
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Nici eu nu îmi aduc aminte să fi lovit, ci doar am încercat îmi impun părerea. Așa se procedează cu toți dogmaticii și lipsiții de obiectivitate, mai ales cu dogmaticii ecumeniști.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 29.08.2013, 09:54:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
În schimb eu am auzit cuvinte evanghelice despre Iisus cu biciul în templu, și de data asta chiar era un bici real, nu o metodă de a dialoga mai fermă. Am auzit și de sfinți sau drepți care au dus războaie și am mai auzit destule care contrazic prejudecățile unora despre cum trebuie sau nu să arate un creștin ortodox.
Orice om bolnav de harta poate sa baga la inaintare scuza cu Hristos si biciul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 29.08.2013, 10:48:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ceea ce mis epare totusi putin nedrept, fara Doamne fereste sa denigrez profesiile si pe practicantii lor, este ca de multe ori unii din noi suntem nevoiti sa ajungem si ne cheltuim tot timpul liber si banii pe la psihologi/psihiatri, si asta pentru ce? Pentru ca avem acasa fie un parinte idiot, fie un sot de asemenea, fie la serviciu sefi si colegi care ne abuzeaza, iar noi , prostii (unii din noi, nu toti) nu gasim ca ar mai fii alta solutie decat aceea sa ne sacrificam noi incercand sa (ii ) intelegem, sa ne compliem, sa facem posibil traiul cu aceste persoane, daca nu chiar avem iluzia desarta ca am putea candva chiar sa ii multumim si sa-i facem fericiti. sa-l schimbi pe altul am inteles de la o vreme ca e imposibil; in disperare de cauza incercam sa ne schimbam pe noi (ma rog, atitudinea noastra, sa ne compliem), lucru care iarasi incepe sa-mi para iluzie desarta; ba poate chiar ajungem, incercam sa luam si pastile, crezand ca acestea ne vor ajuta sa trecem peste, sa suportam mai usor situatiile in care am intrat (poate asa o fii; daca exista astfel de pastile, vreau si eu), ba chiar sa devenim sotia perfecta, subalterna perfecta, etc. Din experienta proprie va spun ca incercarea de a te apropia de Dumnezeu nu face altceva decat rau in astfel de relatii, daca incerci sa introduci o a treia persoana in ecuatie; efectul e acela de "tradare', joc dublu, adulter, etc; in plus, nici Dumnezeu nu e precum mama sau tata sa vina sate ia de mana, sa te stearga, si sa i certe pe copiii rai care te-au batut; am inteles, de la o vreme , ca 'salvarea" celor prigoniti va fi, pana la urma abia "in ceruri' (cei care vor ajunge acolo), cum de altfel spune si Sfanta Scriptura.
Relatia parinte - copil se poate imbunatati prin rugaciuni si pomeniri la slujbe a celui "rau" ,e adevarat ca poate sa dureze mai mult sau mai puitin in functie si ne cum ne asculta Dumnezeu ,daca suntem vrednici ,daca avem rabdare.Poate dura ani de zile ,dar merita.
Dar daca sotii nu sunt legati prin sfanta taina a cununiei ce sa il mai bagi si pe Dumnezeu martor ,ei nefiind "curati" ?
Mai mult ,aceasta relatie se deterioreaza ,isi baga cel cu coarne coada si te poti astepta si la mai multe rautati.
Solutia e chiar despartirea.
E posibil ca in asemenea situatii cel "rau" dupa despartire sa isi gaseasca alt partener si ce nu accepta la primul ,cununie religioasa ,viata mai linistita sa accepte fara probleme cu o a doua partenera.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 30.08.2013, 00:38:32
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Nici eu nu îmi aduc aminte să fi lovit, ci doar am încercat îmi impun părerea. Așa se procedează cu toți dogmaticii și lipsiții de obiectivitate, mai ales cu dogmaticii ecumeniști.
Domnule Decebal,
În primul rând, nu este necesar să impuneți nimic, pentru că personal vă respect dreptul de a susține opinii și convingeri diferite.
Fiecare dintre noi are libertatea de a exprima, în limitele bunei cuviințe, orice idee și de a polemiza cu ceilalți.
Nu am încercat să vă conving de nimic și, așa cum v-am mai scris, evit și voi evita să răspund mesajelor în care argumentați "ad hominem". Evit nu dialogul, ci doar ispita de a vă răspunde în aceiași termeni, în același limbaj. Prin urmare, indiferent ce-mi veți scrie în viitor, eu NU voi folosi, în dialogul cu dvs, "bâta forumistică" (pentru a vă cita din memorie), ci mă voi strădui să păstrez o atitudine irenică, susținându-mi, însă, punctele de vedere.
În privința insistenței dvs asupra lipsei mele de obiectivitate, aș dori să fac următoarele precizări:
1. În mesajele referitoare la convingerile mele religioase, nu sunt și nu doresc să fiu obiectivă, tocmai pentru că mă refer la convingeri personale/ subiective, tocmai fiindcă am credința că relația cu Dumnezeu, Care este Subiect, Ființă personală, ține de subiectivitate.
Doar în privința datelor din științele exacte este recomandată obiectivitatea, fiindcă aceste domenii studiază realitatea obiectivă.
În domeniile umaniste (în special în privința teologiei și a credinței), care se referă la subiecte, am putea și ar fi bine, oare, să fim obiectivi, să nu asumăm afectiv ceea ce credem, să tratăm subiectele ca pe obiecte?...
2. M-am referit la prejudecățile despre psihologi în mod imparțial (obiectiv, dacă vreți), fără a mă implica emoțional foarte mult, din simplul motiv că nu sunt psiholog, ci am pasiuni diferite (pe care le puteți afla inclusiv din profilul meu de pe forum). Le respect în mod sincer vocația acestor semeni ai mei psihologi, fără a o împărtăși. Am scris de dragul dreptății, am scris deoarece consider că semenii noștri care aparțin acestei categorii profesionale ar fi vrednici de mult mai multă prețuire și încredere.
Așadar, stimate domn, mărturisesc în mod deschis faptul că, în mesajele privind teologia și credința (ceea ce nu era cazul aici, în mesajul la despre psihologie), nu sunt obiectivă, ci profund subiectivă și pasionată! Da, mă înflăcărez de bucurie și entuziasm, de fiecare dată când meditez, ascult sau spun ceva despre credința mea, despre convingerile mele religioase! Ați observat, prin urmare, foarte corect că nu sunt obiectivă.
Dumnezeu să vă ocrotească!
P. S. 1. Ce înțelegeți prin termenul "dogmatici"? Din curiozitate. :)
P. S. 2. Desigur că psihologii, în special cei specializați în psihologie clinică și psihoterapie, au competența de a pune diagnostice.
Să aveți o noapte binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #135  
Vechi 30.08.2013, 22:24:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
1. În mesajele referitoare la convingerile mele religioase, nu sunt și nu doresc să fiu obiectivă, tocmai pentru că mă refer la convingeri personale/ subiective, tocmai fiindcă am credința că relația cu Dumnezeu, Care este Subiect, Ființă personală, ține de subiectivitate.
Doar în privința datelor din științele exacte este recomandată obiectivitatea, fiindcă aceste domenii studiază realitatea obiectivă.
În domeniile umaniste (în special în privința teologiei și a credinței), care se referă la subiecte, am putea și ar fi bine, oare, să fim obiectivi, să nu asumăm afectiv ceea ce credem, să tratăm subiectele ca pe obiecte?...
Daca imi permiti sa intervin, doar relatia noastra personala cu divinitatea tine de subiectivitate. Altfel e o greseala, Dumnezeu exista in mod obiectiv, adica nu depinde de cum vrea fiecare. La fel invatatura de credinta, care e revelata, nu poate fi subiectiva. In mod subiectiv, relativist, ar inseamna ca divinitatea e cum isi imagineaza fiecare, adica fieacre isi creeaza propria divinitate, o forma de idolatrie. La fel si invatatura revelata, nu poate fi relativa, ceea ce e revelat de adevar absolut.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 30.08.2013, 22:57:20
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca imi permiti sa intervin, doar relatia noastra personala cu divinitatea tine de subiectivitate. Altfel e o greseala, Dumnezeu exista in mod obiectiv, adica nu depinde de cum vrea fiecare. La fel invatatura de credinta, care e revelata, nu poate fi subiectiva. In mod subiectiv, relativist, ar inseamna ca divinitatea e cum isi imagineaza fiecare, adica fieacre isi creeaza propria divinitate, o forma de idolatrie. La fel si invatatura revelata, nu poate fi relativa, ceea ce e revelat de adevar absolut.
Sunt întru totul de acord cu dvs în privința faptului că Revelația creștină este descoperirea Adevărului absolut și personal, Care este Hristos. De aceea, adevărul revelat NU poate fi relativizat, fiindcă este absolut.
Mai departe, cred că ar fi interesant să definim noțiunile de "subiectivitate" și "relativism", pentru a analiza problema deosebit de interesantă pe care ați pus-o în discuție.
Voi reveni, probabil în cursul zilei de mâine.
Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #137  
Vechi 31.08.2013, 01:59:22
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Sunt întru totul de acord cu dvs în privința faptului că Revelația creștină este descoperirea Adevărului absolut și personal, Care este Hristos. De aceea, adevărul revelat NU poate fi relativizat, fiindcă este absolut.
Laura, ce zici tu de textul ăsta - dacă te așezi un pic mai câș în fotoliu?
(Hint involuntar, termeni-cheie: scolastică, blabla, baubau, moft...)

Last edited by cezar_ioan; 31.08.2013 at 04:31:49.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 31.08.2013, 04:04:57
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Antidepresiv, pentru cei sensibili-foc!

https://www.google.ro/search?q=oamen...w=1280&bih=622

(ei nu fac valuri cu emoticoane pe forum creștin ortodox; ei trăiesc printre noi, cu noi)
Reply With Quote
  #139  
Vechi 31.08.2013, 12:30:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Sunt întru totul de acord cu dvs în privința faptului că Revelația creștină este descoperirea Adevărului absolut și personal, Care este Hristos. De aceea, adevărul revelat NU poate fi relativizat, fiindcă este absolut.
Mai departe, cred că ar fi interesant să definim noțiunile de "subiectivitate" și "relativism", pentru a analiza problema deosebit de interesantă pe care ați pus-o în discuție.
Voi reveni, probabil în cursul zilei de mâine.
Doamne ajută!
Asa este, trebuie mai intai sa lamurim notiunile, pentru ca nu cred ca avem aceeasi intelegere. Desi nu face subiectul topicului de fata, dar Geo si-a sters contul.
Daca iti amintesti am mai discutat despre relativ si absolut. Vad ca tu te referi doar la Adevarul Absolut, care e Iisus, dar eu nu doar la asta ma refer. Un adevar absolut este un adevar obiectiv, care nu depinde de cum il percepe fiecare. De exemplu faptul ca tu ai doua maini e un adevar absolut, faptul ca pamantul e rotund (nu chiar rotund, dar nu are relevanta in discutie) e un adevar absolut. Daca intr-o perioada oamenii credeau ca pamantul e plat nu insemna ca e asa cum cred ei, pentru ca Pamantul tot rotund era. La fel si invatatura revelata, e un adevar obiectiv, absolut, indiferent ca penticostalii cred altceva, catolicii altceva si hindusii altceva.
Adevarul relativ ar inseman ca fiecare are dreptate in felul lui, fiecare vede adevarul lui, care nu il exclude pe al celuilalt. Dimpotriva, adevarul absolut exclude toate celelalte adevaruri subiective. Adevarul ca pamantul e rotund exclude afirmatia ca ar fi plat sau cubic.
In privinta invataturii revelate, am vazut ca Parintele Galeriu este mai apreciat de unele persoane, e aici o convorbire a parintelui cu Gabriel Liiceanu, Andrei Plesu si Sorin Dumitrescu, intr-o carte numita "Dialoguri de seara". Plesu si Liiceanu sustineau un adevar relativ, referitor la toate religiile si cultele. Parintele le spune ca invatatura revelata e un adevar absolut, nu relativ.
Citez: "Pr. Galeriu: Or, acceptând totul greșim, instituindu-ne de astă dată în sincretismn și relativism. Eu trebuie să am conștiința că aici se află pleroma, și în interiorul ei să mă lupt să le împărtășesc Adevărul, prin tot ce pot eu face la nivelul vieții și al faptei. Ce ar însemna să nu am certitudinea că mă aflu în adevăr? Să-mi suprim această certitudine?
A.Plesu : Eu vreau să spun doar că adevărul meu nu trebuie să anuleze neapărat adevărul celuilalt. Mai exact: calea celuilalt spre adevăr. Căci adevărul este unul.
Pr. Galeriu : […] Învățătura pe care o mărturisesc este absolută, fiind revelată...
A.P. : Părinte, dacă eu sunt într-un spațiu dat, împreună cu islamic, și cu un iudeu, ambii practicanți, eu nu mă pot uita la ei ca la unii care cu siguranță sunt mai prost plasați decât mine în raport cu Dumnezeu. Mă pot uita însă cu bucurie că religia mea îmi permite, în numele iubirii, să le înțelege “amplasamentul”, mai bine poate, chiar, decât mi-l înțeleg ei mie.

S.Dumitrescu : Ce te determină atunci să nu basculezi înspre adevărul lor?

A.Plesu : Eu nu pun la îndoială adevărul meu, și nu spun că adevărul lor îmi place mai mult decât adevărul meu. Eu spun că adevărul meu îmi dă generozitatea să privesc adevărul lor în față.
G.L. : Adevărul absolut nu-i compatibil nici cu căutarea, nici cu condiția umană.

Pr. Galeriu : Iisus a aspus: “Căutați și veți afla.”. Deci eu permanent mă refer la acest adevăr absolut, dar tot timpul îl caut, adică mă aflu pe cale. Condiția făpturii, direcția ei, este eternă în absolutul inepuizabil. Dar există și vectorul alienării. În veacul viitor dispare tocmai această direcție nefastă.

G.L. : Există un adevăr în afara căii? Se poate vorbi de un adevăr separat și de o cale separată?

Pr. Galeriu : Numai în sens alienat. Doar așa, asemenea fiului rătăcit din parabola Evangheliei, cu același nume (Luca 15). Venirea lui Hristos se justifică tocmai prin faptul că ne arată “Calea, Adevărul și Viața.”."

Vedem cum Andrei Plesu si Gabriel Liiceanu vorbeau despre un adevar relativ (nu si S. Dumitrescu, din scurta interventie), in timp ce Parintele Galeriu explica faptul ca invatatura revelata este adevar absolut.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 31.08.2013, 12:35:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Sunt întru totul de acord cu dvs în privința faptului că Revelația creștină este descoperirea Adevărului absolut și personal, Care este Hristos. De aceea, adevărul revelat NU poate fi relativizat, fiindcă este absolut.
Vois crie si despre ce este Revelatia, e un articol complet pe site la sectiunea dogmatica: http://www.crestinortodox.ro/dogmati...sca-69113.html

"Prin Revelatie se intelege actiu*nea prin care Dumnezeu impartaseste omului tot ceea ce este necesar pentru mantuirea lui. Din punct de vedere al continutului, Revelatia dum*nezeiasca cuprinde totalitatea evenimentelor si adevarurilor de credinta prin care Dumnezeu Si-a descoperit voia Sa oamenilor, ca acestia sa-L cunoasca si sa-L preamareasca si, prin aceasta, sa dobandeasca desavarsirea lor si comuniunea cu Crea*torul lor.

Dumnezeu Si-a descoperit oamenilor voia Sa pe doua cai principale : pe cale naturala si pe cale supranaturala.

Revelatia pe cale naturala este cunostinta despre Sine pe care Dum*nezeu ne-o da din insasi firea lucrurilor, a lumii si, mai presus de toate, capacitatea de a cunoaste pe care Dumnezeu ne-o da in insasi structura fiintei umane. Ordinea si armonia care exista in cosmos, in structura si viata fapturilor, determina mintea omului sa postuleze existenta unui Creator atotputernic si atottiitor, Care a creat lumea si pe om. Psalmistul spune in acest sens: "Cerurile spun slava lui Dum*nezeu si facerea mainilor Lui o vesteste taria. Ziua zilei spune cuvant si noaptea noptii vesteste stiinta" (Ps. 18,1-2); iar Sfantul apostol Pavel spune ca: "cele ne*vazute ale Lui se vad de la facerea lumii, intelegandu-se din fapturi, adica vesnica Lui putere si dumnezeire, asa ca ei sa fie fara cuvant de aparare" (Rom. 1, 20).

Revelatia supranaturala este descoperirea pe care Dumnezeu o face prin oameni sau direct. Aceasta s-a dat treptat, in trei etape principale :
1) Revelatia primordiala, data primului om in paradis si pastrata prin urmasii lui pana la Avraam ;
2) Revelatia speciala facuta poporului evreu;
3) Revelatia dumnezeiasca absoluta si universala, data prin in*susi Fiul lui Dumnezeu-intrupat.

Cu toate ca s-a dat treptat, in etape, Revelatia dumnezeiasca supra*naturala este unitara, fiindca unul este Dumnezeu cel ce S-a revelat. Acest lucru il spune sfantul apostol Pavel astfel : "Dupa ce Dumnezeu, odinioara, in multe randuri si in multe chipuri, a vorbit parintilor nostri prin prooroci, in zilele acestea mai de pe urma ne-a grait noua prin Fiul, pe Care L-a pus mostenitor a toate si prin Care a facut si veacurile" (Evr., 1, 1-2).

Revelatia divina supranaturala ni s-a transmis pe doua cai : Sfanta Scriptura si aceea a Sfanta Traditie. Pastratoarea, propovaduitoarea si interpretul infailibil al Revelatiei divine este Biserica. "
Reply With Quote
Răspunde