Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2007, 21:47:20
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

POVESTEA UNEI FEMEI CARE S-A INTORS DIN CEALALTA VIATA

Eram atee si IL huleam groaznic si deseori pe Dumnezeu . Traiam in rusine si preacurvie, insa Preamilostivul Dumnezeu nu m-a lasat sa pier, ci m-a calauzit spre pocainta.
In anul 1962 m-am inblonavit grav de cancer si am stat bolnava 3 ani. Nu stateam intinsa lucram mult si mergeam la doctori,ndajduind ca voi gasi vindecare. In ultimele 6 luni slabisem de tot, incat nici apa numai puteam sa beau. Indata ce beam, o vomitam. Atunci m-am dus la spital si, pentru ca eram foarte energica, au chemat un profesor de la Moscova si au hatarat sa-mi faca operatie. Dar imediat dupa ce mi-au deschis stomacul, am murit. Sufletul mi-a iesit din trup si statea intre doi medici si eu, cu frica si groaza ,priveam ce mi se intampla. Intregul stomac si intestinele imi erau mancate de cancer. Stateam si ma gandeam de ce suntem doua? Nici nu-mi trecea prin minte ca exista suflet. comunistii ne-au indopat si ne-au invatat ca nu exista suflet si Dumnezeu ca acestea sunt nascocirile preotilor, ca sa insele poporul si sa-l faca sa-i fie frica de ceva ce nu exista. Vazui ca stau in picioare si totodata ma vazui pe masa de operatie . Imi scosesera afara toate maruntaiele si cautau duodenul. Dar acolo exista doar puroi, toate erau distruse si stricate, nimic numai era sanatos.Atunci medicii au zis :
Aceasta femeie nu mai avea cu ce sa traiasca.
Le vedeam pe toate cu frica si groaza si iarasi ma gandeam :" Cum si de unde suntem doua ? Stau in picioare si totodata sunt intinsa pe masa"Atunci medicii mi-au pus la loc intestinele si stomacul si au spus ca trupul meu trebuie dat medicilor tineri pentru practica, si la-u transportat in laborator, iar eu mergeam alaturi de ei si ma gandeam cu nedumerire de ce suntem doua. Acolo m-au lasat intinsa, dezbracata, acoperita pana lapiept cu un cearceaf.Dupa aceea am vazut ca venise fratele meu impreuna cu fiul meu cel mai mic. Avea 6 ani si ilchema Andruska [Andrei]. A inceput sa planga si sa zica :"Mama , mama, de ce-ai murit? Sunt inca mic, cum o sa traiesc fara tine?N-am nici tata si acum ai murit si tu !".
Eu atunci l-am imbratisat si l-am sarutat, dar el nu a simtit si nu a vazut asta,nici nu m-a bagat in seama , ci privea trupul meu mort. Vedea de asemenea,ca si fratele meu plangea.
Dupa ceea am ajuns dintr-o data acasa. Acolo era soacra mea de la prima casatorie si soara mea. Pe primul meu sot il parasisem pentru ca credea in Dumnezeu. Incepuse imparteala lucrurilor mele.Traisem in bogatie si lux si toate acestea le dobandisem pe nedrept si prin desfranare.Sora mea a inceput sa ia cele mai frumoase din lucrurile mele, iar soacra cerea sa-i lase ceva si fiului meu. sora mea nu lasa nimic si, mai mult, a inceput sa o certe pe soacra, spunand: "Acest copil nu este al fiului tau si nu ti-e ruda".Dupa aceea au iesit si au inchis casa. Sora mea a luat cu ea un sac plin de lucruri.In vreme ce ele se certau pentru lucrurile mele, am vazut in jurul meu diavoli care jucau si se bucurau.
Deodata m-am aflat in vazduh si vedeam cum zbor ca un avion. Am simtit ca cineva ma tine si ma inalt din ce in ce mai mult. Ma aflam deasupra orasului Barnaul. Apoi am vazut ca orasul pierise. S-a facut intuneric. dupa aceea a inceput din nou sa apara lumina si in final s-a facut lumina deplina, ata de puternica, incat nu puteam sa vad. M-am asezat pe o lespede neagra cu lungimea de un metru si jumatate.
Vedeam copaci cu tulpini foarte groase si frunzis bogat in culori. Intre copaci erau case noi, dar n-am vazut cine locuia in ele.In valea aceasta am vazut iarba verde si deasa si m-am gandit: unde ma aflu acum? Daca sunt pe pamant atunci de ce nu exista drumuri si mijloace de transport? Ce loc este acesta fara oameni si cine traieste aici? Putin mai incolo am vazut ca se plimba o femeie frumoasa si inalta, imbracata in vesminte imparatesti, pe sub care i se vedeau degetele picioarelor. Pasea atat de usor incat iarba nu se apleca sub pasii ei. Alaturi de ea mergea un tanar care ii ajunge pana la umeri. Isi ascundea fata cu mainile si plangea cu amar si se ruga, dar nu stiu din ce motiv. Ma gandeam ca este fiul ei si m-am revoltat in mine pentru ca nu-i e mila de el si nu-l asculta.
Insemnare:Se pare ca acest tanar era ingerul pazitor al acestei femei moarte. De asemenea apare evident cat de mult le pasa ingerilor pentru noi si sufletele noastre dar noi nu pricepem asta . Dupa cum se vede rugaciunile lor nu vor fi ascultate daca moarte ne gaseste in pacate si nepocaiti.}
Cand s-au apropiat de mine, tanarul a cazut la picioarele ei a inceput sa o roage fierbinte si indurerat, cerandu-i ceva. Aceia ia raspuns dar nu am putut intelege.
Cand s-au apropiat de mine voiam sa-i intreb: "Unde ma aflu"?.In clipa aceea, femeia si-a incrucisat mainile la piept, si-a inaltat privirea spre cer si a zis:
[color=red]Doamnme unde va merge aceasta in starea in care se gaseste? [/color]. Eu m-am infricosat si abia atunci am inteles ca murisem ca sufletul meu se afla in cer si ca trupul mi-a ramas pe pamant . Atunci am inceput sa plang si sa ma indurerez, si am auzit o voce care a spus:
[color=red]Intoarce-o pe pamant pentru faptele bune ale tatalui ei .[/color]
O alta voce a zis :[u]M-am saturat de viata ei pacatoasa si mizerabila. Am vrut s-o sterg de pe fata pamantului fara sa se pocaiasca, dar s-a rugat pentru ea tatal sau. Aratati-i locul pe care il merita!"
Indata am ajuns in iad .atunci au inceput sa se tarasca spre mine serpi de foc infioratori cu limbi lungi care varsau flacari si alte murdarii spurcate . Duhoarea era insuportabila . Acesti serpi s-au infasurat imprejurul meu si totodata au aprut de undeva viermi grosi ca degetul, cu cozi care se terminau in ace si spini.Acestia mi-au intrat in toate deschizaturile,in urechi, in ochi, pe maini, peste tot, si in felul acesta ma chinuiam ,iar eu tipam cu glas de fiara salbatica. Dar acolo nu exista nimeni care sa ma ajute sau sa-i fie mila de mine. Am vazut acolo o femeie care facuse avort si a inceput sa se roage la Domnul sa aiba mila de ea. Acesta i-a raspuns:
Tu n-ai vrut sa Ma recunosti pe pamant, ti-ai omorat copii in pantece si,mai mult, le spuneai oamenlior: "Nu trebuie sa nasteti copii, copiii sunt de prisos!. "Pentru Mine nu exista lucruri de prisos .Pentru Mine toate au rostul lor".
Catre Mine Domnul a zis:Eu ti-am dat boala ca sa te pocaiesti, dar tu M-ai hulit pana la sfarsitul vietii si na- vrut sa ma cunosti, si de aceea nici Eu nu te cunosc. Precum ai trait pe pamant fara Dumnezeu, vei trai si aici!"
Deodata toate s-au schimbat si eu zburam undeva . Duhoarea s-a pierdut,a pierit si durearea ingrozitoare si, pe neateptate am vazut biserica din locurile mele natale. Usile s-au deschis si a iesit preotul imbracat in vesminte albe. Statea cu capulplceta si o voce m-a intrebat:
- Cine este acesta?
- Preotul nostru.
- Tu ziceai ca e pomanagiu dar el epastor adevarat. Afla ca chiar daca este mic in grad, preot obisnuit, Maslujeste pe Mine . si mai afla si alt lucru: daca acesta nu-ti va citi rugaciunea de spovedanie, Eu nu te voi ierta.!
Atunci am inceput sa ma rog :
- Doamne intoarce-ma pe pamant am un copil mic .
Domnul a raspuns:
- Stiu ca ai un fiu si imi pare rau pentru el.
- Imi pare rau pentru el, am repetat eu.
Atunci acela a raspuns:
- Mie imi pare rau pentru voi toti, de trei ori imi pare rau. De la toti astept sa va treziti din somnul pcatului sa va pocaiti si sa va reveniti.
Aici a aparut Maica lui Dumnezeu , pe care mai devreme am numit-o "femeie" , si am indraznit sa o intreb:
- Aici la voi exista rai?
Drept raspuns, dupa aceste vorbe m-am aflat iar in iad. Acum era mai rau ca prima data. Diavolii alergau in jurul meu si imi aratau pacatele strigand:
"Tu ne-ai slujit noua cat ai fost pe pamant".Au inceput sa-mi citeasca pacatele: toate erau scrise cu litere mari si am simtit o frica groaznica. Din gura le ieseau limbi de foc.Diavolii ma loveau in cap. Cadeau peste mine si ma ardeau cu limbi de foc. In jurulmeu se auzea jale mare si plansetele multor oameni.
Cand focul s-a intetit, vedeam totul in jur . Sufletele aveau chipuri infioratoare:erau schilodite cu gaturile intinse si ochii scosi: ma intrebau daca sunt "tovarasa" a lor [ pare ca erau comuniste] si daca voi trai impreuna cu ele ." La fel ca tine am facut si noi, ziceau, cand eram pe pamant, nu am vrut sa-L cunoastem pe Dumnezeu . Il huleam si savarseam toate relele pacatuiam si eram mandre si nu nea-m pocait niciodata. Cei care au pacatuit, dar mai tarziu s-au pocait, au mersla biserica, s-au rugat la Dumnezeu i-au miluit pe saraci si i-au ajutat pe cei ce se gaseau in nevoi sunt acolo sus".
[adica in rai cuvant pe care cei de aici nici nu vroiau sa-l rosteasca]
Eu m-am infricosat rau de aceste cuvinte si mi se parea ca ma aflu aici in iad de o viata intreaga, iar acestea imi spuneau ca voi trai impreuna cu ei o vesnicie.
Dupa aceea a aparut din nou Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si s-a facut lumina .Diavolii au luat-o la fuga si sufletele care se chinuiau in iad au inceput sa strige si sa implore mila :
" Imparateasa Cereasca nu ne lasa aici "; sau ziceau: Ardem , Nascatoare de dumnezeu si nu exista picatura de apa"
Ea plangea si spunea printre lacrimi :
Cat ati trait pe pamant n-ati vrut sa ma cunoasteti si nu v-ati pocait de pacate inaintea Fiului meu si Dumnezeului vostru, si eu acum nu va pot ajuta,nu pot trece peste voia Fiului meu si Acela nu poate calca voia Tatalui Sau. Ii ajut doarpe aceia pentru care se roaga rudele lor si Sfanta Biserica".
Apoi noi am inceput sa urcam, si de jos se auzeau tipete puternice:" Nascatoare de Dumnezeu,nu ne lasa!"
S-a facut iarasi intuneric si eu ma flam pe aceeasi lespede. Incrucisandu-si mainile la piept Maica domnului, si-a inaltat privirea catre cer si a inceput sa se roage zicand:
"Ce sa fac cu aceasta femeie, unde sa o asez?" O voce a raspuns :
" Intoarce-o pe pamant prin parl ei!"

va urma doarece nu am avut posibilitatea sa termin tot textul
urmeaza partea cea mai importanta cand femeia invie si este vindecata complet de cancer


Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.07.2007, 11:01:55
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Atunci Preacurata Fecioara a plecat in tacere si i s-a deschis o usa dar eu nu vedeam nimic in spatele usii. dupa aceea s-a intors tinand in maini parul meu si de undeva au aparut 12 trasuri fara roti; se miscau incet si eu le urmam. Preasfanta Nascatoare de dumnezeu mi-a dat parul meu, dar eu nu am priceput ca m-a atins . Am auzit-o doar spunand ca a doisprezecea trasura nu are podea. Mi-erea frica sa stau in ea dar Maica domnului m-a impins si m-a trimis pe pamant.
Dupa toate acestea mi-am revenit si stateam constienta si priveam.Erea ora unu si jumatate dupa amiaza. Dupa lumina aceea toate mi se pareau urate pe pamant.Atunci i-am zis sufletului meu: "intra in trup!". Imediat m-am aflat din nou la spital si mergeam spre congelatorul unde se pastreaza cadavrele .Acesta era inchis, dar eu am intrat inauntru fara nici o piedica si am vazut trupul meu mort. Capul imi era putin intr-o parte, iar mijlocul imi era prest de alte cadavre.Indata ce sufletul mi-a intrat in trup am simtit frig puternic.In clipa aceea au bagat inauntru trupul mort al unui om si,cand au aprins lumina m-au vazut ghemuita, pe cand ei de obicei aseaza cadavrele cu fata in sus.Vazandu-ma asa infirmierii s-au inspaimantat si de frica s-au imprastiat.S-au intors cu doi medici care au ordonat imediat sa mi se incalzeasca creierul.Pe tot trupul meu existau 8 taieturi[facusera practica pe trupul meu] , trei pe piept si restul pe burta.Dupa doua ore de la incalzirea capului am deschis ochii, dar abia dupa 12 zile am putut vorbi.
A doisprezecea zi dimineata mi-au adus micul dejun, paine prajita cu unt si cafea, dar nu am vrut sa mananc si le-am spus acest lucru [era zi de post].Infirmierii au plecat iarasi si toti cei din spital au inceput sa-mi dea atentie.Au venit medicii si m-au intrebat de ce nu vreau sa mananc.Le-am raspuns:"Stati sa va spun ce a vazut sufletul meu, Cine nu posteste in zilele de post va manca bucate imputite si scarboase.De aceea nu voi manca astazi si in nici un post nu voi manca de dulce".
Mediciii de uimire cand se inroseau cand paleau, iar pacientii ma ascultau cu atentie. Mai tarziu s-au adunat multi medici si eu le-am spus ca nu ma mai doare nimic.
Atunci a inceput sa vina la mine multa lume si eu le povesteamce am vazut si le aratam ranile.Politia s-a apucat sa-i izgoneasca si pe mine m-au mutat in alt spital.M-am insanatosit complet si i-am rugat pe medici sa-mi vindece cat mai repede taieturile pe care mi le-au facut in timpul prcaticii.Atunci m-au asezat din nou pe masa de operatie si cand medicii mi-au deschis burta, au zis:
- De ce au operat un om complet sanatos?
Eu i-am intrebat:
- De ce boala sufar?
Ei mi-au raspuns:
- Intestinele si stomacul sunt curate ca ale unui copil.
Au venit si medicii care ma-u operat prima data si cand s-au apropiat au spus:
- Unde este boala ei?Maruntaiele ii erau toate distruse si mancate de cancer si acum e complet sanatoasa.
Le-am raspuns:
- Dumnezeu si-a aratat mila Lui catre mine pacatoasa, ca sa mai traiesc si sa marturisesc si celorlalti ce am vazut si ce mi s-a intamplat. Acest dumnezeu a luat tot ce a fost stricat in mine si mi-a redat sanatatea; voi spune asta la toti pana voi muri.


urmeaza partea a treia mai este un fragment
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2007, 11:04:28
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Da,am citit aceasta intamplate si e intarita ,cel putin cu binecuvantarea episcopului Andrei de Alba,aparuta in nr 1 din Revista Sf apostol Andrei.E greu de inteles asa ceva,cu mintea noasta ingusta,multumim,Laurentiu,multumim!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.07.2007, 08:55:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Foarte frumoase povestioarele,m-au miscat pina la lacrimi. Le-am citit la serviciu si pur si simplu mi-au dat o liniste sufleteasca aparte. Laurentiu felicitari !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.07.2007, 12:43:14
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

M-am gandit ca aceasta poveste reala si mai aproape de zilele noastre poate fi de folos si unora care mai citesc pe forumul asta.
Dar totusi nu am terminat-o in continuare urmeaza:

Apoi i-am zis medicului:
-Ati vazut ca v-ati inselat?
-Nimic nu era sanatos in tinem, a raspuns el.
-Ce credeti acum? l-am intrebat eu.
-Te-a renascut Atotputernicul.
Atunci i-am zis:
-Daca credeti in Acesta, faceti-va cruce si mergeti la biserica!
Medicul s-a inrosit caci era evreu.Am adugat:
-Faceti-va placut lui Dumnezeu!
Dupa aceea am iesit din spital si l-am chemat pe preotul pe care mai inainte il batjocoream si il necajeam, numindu-l pomanagiu. I-am povestit tot ce mi s-a intamplat si m-am spovedit si m-am impartasit cu sfintele Taine ale lui Hristos.L-am chemat sa-mi binecuvinteze casa, pentru ca pana atunci in ea impartise pacatul, desfraul, betia si batjocura.
In ziua de astazi, eu, pacatoasa Claudia, in varsta de 40 de ani, cu ajutorul lui Dumnezeu si al Imparatesei Ceresti, traiesc crestineste. Merg regulat la biserica si domnul ma sprijina. Ma viziteaza oameni din toate colturile lumii si eu le povestesc tuturor cate mi s-au petrecut, cate am vazut si cate am auzit.Cu ajutorul lui Dumnezeu ii primesc pe toti, le povestesc la toti cum eram inainte, ce mi s-a intamplat si din ce cauza sunt acum credincioasa.
Slavit sa fie Dumnezeul nostru! Ii povatuiesc pe toti sa aiba grija cum traiesc, pentru ca exista cu adevarat alta lume si alta viata, iar fiecare va da socoteala pentru lucrarile lui pamantesti si dupa masura acestora va avea rasplata sau pedeapsa dreapta si vesnica.
Sa traiti cu totii crestineste si sa va faceti placuti lui Dumnezeu. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2007, 20:51:19
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Chiar este un caz interesant, chiar femeia in cauza este romanca? Ar fi un adevarat eveniment daca ar fi adevarat ce sa scris in articol, dar ma tot gandesc ca acea femeie a inviat si dupa cum bine stiu ca un om dupa ce moare numai poate invia decat la Judecata de Apoi, imi da de gandit ca poate femeia respectiva nu a murit la propriu, ci doar o moarte clinica probabil, dar totusi nici sigur nu sunt de asta. Oare sa fi inviat?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.08.2007, 13:29:24
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Stefan exista multe cazuri de acest gen, de exemplu cel al unei femei care avusese o viata curata dar nu marturisise pacatul avortului la spovedanie. Dupa ce a murit sfintii ingeri (cel pazitor + cel de intimpinare trimis de Domnul pentru a insoti sufletul la trecerea prin vami) au hotarat sa o invie pentru a-si marturisi pacatul, astfel ca la slujba de inmormantare cand se pregatea coborarea sicriului in mormant, se aud batai in capacul sicriului, la deschidere, surpriza..

..si mai sunt.., mai revin cu un post pe masura ce imi amintesc.. :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.08.2007, 03:27:56
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cos
Stefan exista multe cazuri de acest gen, de exemplu cel al unei femei care avusese o viata curata dar nu marturisise pacatul avortului la spovedanie. Dupa ce a murit sfintii ingeri (cel pazitor + cel de intimpinare trimis de Domnul pentru a insoti sufletul la trecerea prin vami) au hotarat sa o invie pentru a-si marturisi pacatul, astfel ca la slujba de inmormantare cand se pregatea coborarea sicriului in mormant, se aud batai in capacul sicriului, la deschidere, surpriza..

..si mai sunt.., mai revin cu un post pe masura ce imi amintesc.. :)
tin sa spun ca de cazul de care ai spus nu am auzit niciodata! De ce nu a fost dat la stiri asa ceva? wow, chiar as fi socat sa aflu ca asa ceva chiar s-a intimplat!!! Tu cum te-ai simti daca te-ai trezi din nou in sicriu? Banuiesc ca Dumnezeu a inviat acea femeie pentru ca, in afara de acel avort, ea a vusese o viata curata, ca de altfel nu era vrednica de asa o "intoarcere" printre cei vii! Daca mai stii cazuri asemanatoare, sa mai postezi aici ca vreau sa mai aflu cate ceva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.08.2007, 22:54:43
adina91 adina91 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 18
Implicit

Stefan, un bun exemplu ar fi cazul parintelui Savatie Bastovoi. El provine dintr-o familie de atei, ba era deseori luat la lectiile de propaganda ateista, pe care le tinea tatal sau. Scria in cartea "Dragostea care ne sminteste", ca el este unul dintre nefericitii care nu L-au cunoscut pe Dumnezeu prin credinta si ca mare a fost necredinta lui de vreme ce Dumnezeu nu a trimis la el un om, ci i s-a aratat Insusi Hristos atunci cand s-a inecat in propria voma, cand se afla, la 17 ani, in coma alcoolica.
Iti citez cate ceva:
" M-AI INTREABAT DE CE NU AM ALES MOARTEA, ca moartea ne duce in rai. Eu am simtit cu narile mele mirosurile acelea, nestiind ce sint, pentru ca eu nici macar nu citisem vreodata < bazaconii > despre viata viitoare. Insa de la o vreme eu mi-am dat seama ca astefl de mirosuri pot fi numai in rai si m-am zbatut sa ma intorc, pentru ca mi-am adus aminte de parintii si prietenii mei ca ei nu cred in Dumnezeu si vor suferi din cauza mortii mele. Eu nu am fost in rai, acela era numai un inceput, nici nu stiu cum se cheama, cred ca nu se cheama nicidecum, eu nu am vazut nimic, ci numai am simtit mirosurile si ca cerul s-a despartit in doua, dar acesta inca nu e raiul. Dar aceea ce am simtit eu in trupul meu si in sufletul meu ( desi eram in vazduh, simteam si cu trupul, ma simteam intreg, integru )e destul sa vrei sa petreci vesnic in acea stare. Eu am simtit acestea dupa mai multe ore de agonie, cand de acum eram rece si teapan ca lemnul. Si vreau sa-ti spun ca nu este lucru mai ingrozitor decat moartea - moartea este locul in care in afara de spanima nu mai exista nimic, nimic si durerea sfasietoare ca totul s-a terminat atat de repede. Cand au aparut mirosurile eu m-am miscat si am inceput sa vorbesc, sa-i intreb pe ceilalti daca simt cat de frumos miroase. Bineinteles ca nimeni nu simtea nimic. Pe urma, cerurile s-au curbat in fata ochilor mei, caci stateam culcat pe spate, s-au facut ca o cupola batuta cu stele in varful careia era o deschizatura nu mare prin care se vedea un alt cer, numai ca dincolo nu era noapte, ci amiaza. Din aceasta cupola, la care eu ma uitam ca un copil prost, asteptand ce va urma, m-a izbit o coloana de lumina care m-a inficosat foarte tare, incat eu, pentru prima data in viata mea, am inceput sa-mi fac semnul crucii, dar nu stiam ce sa zic, pentru ca nu ma rugasem niciodata, nici macar in agonie nu m-am rugat, ca nu stiam cui sa ma rog, pentru mine Dumnezeu nu putea sa existe nici macar ipotetic. Eu am ramas sa zac in acea coloanade lumina ca la fundul unei fantani. Lumina aceea este alba stralucitoare, dar nu arde ochii ca cea a soarelui si simti ca poti vorbi cu ea, pentru ca este vie. Eu ma uitam la aceasta lumina cu ochii mei fizici si toate cate le-am vazut le-am vazut nu in vis, ci aevea, caci eram treaz si vorbeam cu voce tare, incat si ceilalti auzeau ci ziceam si pot sa marturiseasca. Eu niciodata pana atunci si nici dupa aceea nu m-am simtit mai mic si mai dispus sa primesc orice mi s-ar intampla. Atunci in cupola a aparut Hristos si eu am vazut ca lumina aceea izvora din El si din clipa aceea eu nu m-am mai temut.
M-AI INTREBAT DE UNDE STIU CE ERA HRISTOS. Nu stiu, dar cand L-am vazut n-am zis altceva decat: < Hristos ... inseamna ca e adevarat ce zic babele, ca atunci cand murim Hristos ne intampina si ne duce la Tatal>. Aceste cuvinte eu le-am spus atunci tatalui meu, desi el nu era acolo, le-am spus trecutului meu de copil caruia i s-a bagat de mic in cap ca religia au inventat-o babele. Ei, din clipa aceea eu am inceput sa vorbesc lucruri fara noima si poate ca de aceea inteleg ce a vrut sa spuna parintele Sofronie Saharov atunci cand a zis ca cu Dumnezeu nu trebuie sa fim politicosi. Omul cand il vede pe Dumnezeu, nu mai alege cuvintele, repeta ce-i vine la gura. Vederea aceea este cel mai fericit si mai frumos lucru care i se poate intampla omului. Hristos este atat de bun, atat de puternic, si niciodata atat de <al tau>, incat te bucuri si te rusinezi in acelasi timp, te bucuri pentru ceea ce vezi si te rusinezi pentru ceea ce esti, cu toate ca as spune <ceea ce ai fost o data>, dar bucuria e mai mare decat rusinea. Atunci nu poti decat sa-ti ceri iertare si vrei sa-L lauzi pe Hristos, dar pentru ca eu nu stiam nici formulele <slava Tie> sau <fii binecuvantat>, eu ma bucuram pur si simplu. Dumnezeu este atat de apropiat omului, atat de <al meu>, incat simti ca poti sa-i spui orice.
[ ...... ]
Ceea ce-mi venea atunci la gura a fost " Lasa-ma sa termin de scris <poeziile> si mai mult n-am nevoie de nimic pe lumea asta". Asa a si fost, ca am ajuns calugar si n-am nimic pe lumea asta. Prin <poezii> eu intelegeam sa zic adevarul, ca eu atunci eram copilandru si aveam scrise vreo 10 poezii care erau foarte slabe. Ceilalti auzeau ce vorbesc eu si se prapadeau de ras ca si Luca a ras de Petru zicand ca nu stia ce zice. Eu cred ca Petru stia ce zice, dar n-a gasit alte cuvinte atunci. Asa am schimbat eu raiul pe <poezii>, nestiind ca pentru rai oamenii se ostenesc asa de mult si pe care nu se stie daca il voi dobandi pana la urma. Am schimbat raiul pe ocazia de a povesti oamenilor ca Dumnezeu este si ca El este bun.
[ ...... ]
Asa au mai trecut 5 ani, ani in care mi se intampla ca uneori la betie sa ma cert si sa zic ca Dumnezeu este, ca eu L-am vazut, asadar popii sunt niste oameni de nimic, aducti-mi un popa care a vazut pe Dumnezeu! Sunt 10 ani in care eu m-am convins aproape ireversibil ca om pe om nu poate convinge. Uneori se intampla ca cineva sa inceapa vorba despre Dumnezeu si sa zica cine L-a vazut? S-a intors cineva sa ne spuna ce a vazut? Si atunci ii spuneam: < Dar daca ai vedea pe cineva sculat din morti, ai crede? >. <Nimeni nu s-a sculat din morti>, ziceau intotdeauna. <Eu am murit si am inviat - le ziceam, fara sa astept sa ma creada- , insa aceasta nu-ti este tie de niciun folos, pana nu vei muri si tu. Fara indoiala vei muri intr-o zi>
Prietene, a avut dreptate Hristos cand a zis ca de va invia cineva din morti, tot nu-l vor crede. Si stii dece ? Pentru ca taina intalnirii cu Dumnezeu este o taina personala, fiecare om trebuie sa iasa singur la aceasta intalnire. S-a zadarnicit ramanerea mea pe pamant, dar eu ma bucur ca lucrurile stau anume asa, ca lui Dumnezeu ii place sa iasa singur in intampinarea omului. Tu ai iesit cu sinceritate in intampinarea mea si eu am iesit cu sinceritate in intampinarea ta. Eu n-am putut sa raspund altfel la intrebarile tale , eu n-am putut sa-ti dau jumatati, pentru ca inima ta este zbuciumata si insetata de adevar. Si acesta este un semn al dragostei mele pentru tine, ca inca n-am scris nimanui despre aceasta. Dar asta nu este tot . Tu ai intalnit un om care L-a intalnit pe Dumnezeu, dar inca nu L-ai intalnit pe Dumnezeu. Pe Dumnezeu Il vei intalni numai iesind singur in intampinarea Lui, apropie-te de Dumnezeu si El se va apropia de tine. "

Mai sunt o gramada de astfel de intamplari. Cand mai gasesc si imi fac si timp, mai scriu cateva relatari :)
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2007, 02:38:03
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Multumesc Adina pentru fragmentul citat, intradevar, unii oameni chiar vad, dar nu sunt crezuti din pricina neputintei noastre, dar eu il cred pe acest parinte, ceva ma face sa cred ca e adevarat ce s-a intimplat cu el.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos laurastifter Morala Crestina 20 19.06.2012 02:04:52
Vreau o dovada? Templier Knight Generalitati 12 15.01.2011 15:17:34
Socant: avem dovada existentei iadului! Florin-Ionut Alte Religii 11 11.11.2010 18:08:08
O dovada incredibila de ipocrizie freespirited Generalitati 85 26.09.2010 10:02:57
Dovada rationala ca ateismul e o prostie ! flying Generalitati 677 13.05.2010 11:35:18