Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 04.03.2015, 16:34:11
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
ps: Abia astept sezonul ciupercilor, anul asta trebuie sa merg cu mama la cules de ciuperci.
Mai bine le cumperi de la super-market, decat sa te otravesti singura.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 04.03.2015, 18:26:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sus fruntea si cu Dumnezeu inaimte , caci toate cele de aici au un sfarsit , si cele bune si cele rele !:)
Desigur, cand o sa murim, or sa se termine toate...
Zicea un parinte ca cu cat suntem mai neiertatori, cu atat se inmultesc ispitele...daca noi nu iertam gresitilor nostri, nici Dumnezeu nu ne scuteste de ispite...
Cand eram eu distribuitor, aveam un client care era foarte intransigent cand i se greseau comenzile...desigur nu greseam numai eu cand ii luam comanda, se putea gresi si la facturare, si la depozit cand ii impacheta marfa, si soferul putea sa uite sau sa-i incurce marfa, etc. Si obisnuia sa zica " daca aveam asa angajati ca voi, ma dadeam cu capul de pereti"sau " daca asa eram si eu pe unde am lucrat,..", mai zicea ca are pretentia ca si angajatii lui si cei cu care colaboreaza sa fie la fel de constiinciosi cum a fost si el cand era angajat, dar ca nu are parte de asa ceva, si atunci ziceam ca e prea rau si exigent, cere prea mult de la noi, uita de unde a plecat, cand era si el mic si neputincios si poate mai gresea sau nu-si dadea toata silinta; dar acum constat ca avea dreptate, il inteleg..mai ales cand vad in ce hal mi se gresesc si mie comenzile, la ordinea zilei...dar poate corect ar fi inainte sa judec si sa blamez pe cei care au gresit ( desi numai eu suport consecintele greselilor, ei cel mult isi cer scuze, spun ca n-au inteles bine, sau chiar ca asa am zis noi...) sa imi amintesc si eu de unde am plecat, cand mai greseam si noi si prejudiciam pe altii...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.03.2015, 18:52:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Desigur, cand o sa murim, or sa se termine toate...
Zicea un parinte ca cu cat suntem mai neiertatori, cu atat se inmultesc ispitele...daca noi nu iertam gresitilor nostri, nici Dumnezeu nu ne scuteste de ispite...
Cand eram eu distribuitor, aveam un client care era foarte intransigent cand i se greseau comenzile...desigur nu greseam numai eu cand ii luam comanda, se putea gresi si la facturare, si la depozit cand ii impacheta marfa, si soferul putea sa uite sau sa-i incurce marfa, etc. Si obisnuia sa zica " daca aveam asa angajati ca voi, ma dadeam cu capul de pereti"sau " daca asa eram si eu pe unde am lucrat,..", mai zicea ca are pretentia ca si angajatii lui si cei cu care colaboreaza sa fie la fel de constiinciosi cum a fost si el cand era angajat, dar ca nu are parte de asa ceva, si atunci ziceam ca e prea rau si exigent, cere prea mult de la noi, uita de unde a plecat, cand era si el mic si neputincios si poate mai gresea sau nu-si dadea toata silinta; dar acum constat ca avea dreptate, il inteleg..mai ales cand vad in ce hal mi se gresesc si mie comenzile, la ordinea zilei...dar poate corect ar fi inainte sa judec si sa blamez pe cei care au gresit ( desi numai eu suport consecintele greselilor, ei cel mult isi cer scuze, spun ca n-au inteles bine, sau chiar ca asa am zis noi...) sa imi amintesc si eu de unde am plecat, cand mai greseam si noi si prejudiciam pe altii...
Normal ar fi sa ne amintim si greselile noastre din trecut si sa ne smerim.

Mereu gandim ce este mai rau si mai dezagreabil despre altii cand gresesc,ca sunt prosti,slab pregatiti,cu mintea hai-hui etc .
Imi amintesc o zi proasta la serviciu cand asteptam rezultatul unui diagnostic...doctorul imi vb despre o posibilitate de diagnostic foarte grava.M-am intors la birou aproape o umbra,din cand in cand ma duceam la toaleta si trageam o portie de plans.
Toata ziua am facut greseli si-l auzeam pe seful meu exasperat cum se plangea altcuiva ca nu stie de ce sunt atat de"handicapata"in ziua respectiva ca de obicei nu dadeam semne ca as fi retardata...
Cum sa ma mai concentrez stiind ca exista posibilitati mari sa mor la 25 de ani?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 04.03.2015, 23:52:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pe mine ma deranjeaza mult cand suntem bagati toti la desfranare, ca vai ne imbuibam cu nu stiu ce si vai desfranam cu sotul/sotia nu stiu cat.
Dar cine ne stie si ne poate judeca ce manancam noi in mod obisnuit si ce se intampla la noi in casa?
Si la ce renuntari suntem supusi?

De asta spun ca ar trebui sa fie lasat fiecare sa decida cum si cand si cat posteste.
Ideea este ca pentru o persoana echilibrata postul n-ar trebui sa fie o problema, indiferent de numarul de zile.

Desigur, nu poti sti daca ai "dependinte alimentare" (patimi/pofte) decat cand incepi sa postesti o perioada mai lunga de timp.

Postul nu e o "pedeapsa pentru desfranare" e un ajutor ca sa-ti vezi caderile si sa le birui.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 05.03.2015, 11:21:38
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Postul alimentar nu ar fi asa greu de tinut; eu o singura problema am cu postul alimentar, si anume laptele. Il folosesc in cafea si il beau si ca atare; mi se duce 1 litru la 2 zile; si daca e usor sa renunt la cel baut ca atare, mi-e greu sa renunt la cel din cafea. Dar ca alimente in sine, sunt atatea retete de post bune si satioase, iar de cand am descoperit soia, parca vad carnea ca ceva care nu mai e asa indispensabil. Iar ca nutrienti; e mai greu cu proteinele din vegetale (nu stiu cate sunt si care sunt), dar restul nutrientilor segasesc lejer in plante.

Recunosc ca nu am tinut niciodata post, dar acum incerc sa tin macar miercurea si vinerea.

E mai greu cu postul de pacate; e mult mai greu de tinut decat cel de bucate.

oaie, eu sper sa nu ma otravesc. Le cumpar de la supermarket, dar in sezon nu ma pot abtine, iar daca nu merg eu la cules, merge bunica si tot culege cu sacii. Pana acum nu am patit nimic, sper ca nici de-acum sa nu patesc nimic. Le cunoastem pe cele comestibile, deci nu ar trebui sa fie probleme, iar daca in jurul celor comestibile sunt si ciuperci otravitoare/necomestibile, atunci nu culegem nici cele comstibile (exista posibilitatea sa fie si ele otravite).

Fallen, nuci am de azi toamna de la tara.

La coliva se foloseste arpacas sau grau simplu?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 05.03.2015, 11:27:09
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
oaie, eu sper sa nu ma otravesc. Le cumpar de la supermarket, dar in sezon nu ma pot abtine, iar daca nu merg eu la cules, merge bunica si tot culege cu sacii. Pana acum nu am patit nimic, sper ca nici de-acum sa nu patesc nimic. Le cunoastem pe cele comestibile, deci nu ar trebui sa fie probleme, iar daca in jurul celor comestibile sunt si ciuperci otravitoare/necomestibile, atunci nu culegem nici cele comstibile (exista posibilitatea sa fie si ele otravite).
Atunci e bine.
Citat:
La coliva se foloseste arpacas sau grau simplu?
http://www.crestinortodox.ro/parasta...iva-97079.html
Reply With Quote
  #107  
Vechi 05.03.2015, 11:30:17
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul

Multumesc mult!
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 05.03.2015, 11:36:54
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Multumesc mult!
Cu placere.A si inca o chestie.
Daca vrei sa desenezi pe coliva Sfanta Cruce (pudra de cacao, etc)
http://unica.md/wp-content/uploads/2...kg-350x291.jpg
poti folosi un tipar de cruce:
http://magazin.mmb.ro/media/catalog/...m/img_0451.jpg
Reply With Quote
  #109  
Vechi 05.03.2015, 11:38:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Mersi; pot sa imi fac un tipar de cruce, dupa acest model; cred ca ma ajuta si un carton curat in loc de lemn.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 05.03.2015, 12:01:11
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Postul alimentar nu ar fi asa greu de tinut; eu o singura problema am cu postul alimentar, si anume laptele. Il folosesc in cafea si il beau si ca atare; mi se duce 1 litru la 2 zile; si daca e usor sa renunt la cel baut ca atare, mi-e greu sa renunt la cel din cafea. Dar ca alimente in sine, sunt atatea retete de post bune si satioase, iar de cand am descoperit soia, parca vad carnea ca ceva care nu mai e asa indispensabil. Iar ca nutrienti; e mai greu cu proteinele din vegetale (nu stiu cate sunt si care sunt), dar restul nutrientilor segasesc lejer in plante.

Recunosc ca nu am tinut niciodata post, dar acum incerc sa tin macar miercurea si vinerea.

E mai greu cu postul de pacate; e mult mai greu de tinut decat cel de bucate.

oaie, eu sper sa nu ma otravesc. Le cumpar de la supermarket, dar in sezon nu ma pot abtine, iar daca nu merg eu la cules, merge bunica si tot culege cu sacii. Pana acum nu am patit nimic, sper ca nici de-acum sa nu patesc nimic. Le cunoastem pe cele comestibile, deci nu ar trebui sa fie probleme, iar daca in jurul celor comestibile sunt si ciuperci otravitoare/necomestibile, atunci nu culegem nici cele comstibile (exista posibilitatea sa fie si ele otravite).

Fallen, nuci am de azi toamna de la tara.

La coliva se foloseste arpacas sau grau simplu?
Succes la coliva....daca vrei sa te duci sambata la sarindar ( pomenirea mortilor) atunci fa-o de vineri seara.
Nu stiu daca nu cumva sambata asta se praznuiesc si sfintii 40 de mucenici....stiu ca acum cativa ani au picat in prima sapt de post, in cursul saptamanii, si a zis pr ca facem sf liturghie sambata....
Dar in Ardeal am auzit ca nu prea se fac ( prepara ) mucenici, nici din cei cu zeama nici din cei copti ( moldovenesti)...pacat, ca sunt tare buni...( doar ca eu daca nu ajung cat mai curand la dentist sa inlocuiesc plomba care mi-a cazut, nu-mi mai trebuie nici coliva nici mucenici nici altceva cu nuca....)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucate de Post sadiye Generalitati 291 27.11.2016 00:34:56
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 19:07:46