Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.04.2009, 23:11:38
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ințeleg Anca, dar ei cât se chinuie să ne arate că Dumnezeul nostru și al lor e nedrept ? O confirmare le trebuie, căci de gândire nu poate fi vorba ! Tare mult le place , să-și audă proprile "judecăți", proprile lor "teorii" și neprețuitele lor concluzii.
Mie, cea mai buna dovada a identitatii Bunul Dumnezeu, Cine este si ce doreste El, mi se pare ca este in Noaptea Sfanta, la Ierusalim, la Sfantul Mormant cand Lumina Invierii vine din cer si se aprinde singura pe vata usacata pusa pe lespedea din adancuri unde coboara preotul cu cele 33 de lumanari in mana si puricat a nu avea asupra lui nici o scaparatoare de cantei pentru a nu face inselaciune.
Deci, Lumina Sfanta, vine NUMAI in Pastele Ortodox (dintre cei crestini) si NUMAI la Mormantul Sfant la Ierusalim.
Ce dovada vreti mai mare ca asta ?????????????????????
__________________
"Rămâi cu noi Doamne, că este spre seară și s-a plecat ziua." - Luca 24, 29.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.04.2009, 23:19:05
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, asa e, dar deja suntem off-topic.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.04.2009, 23:31:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Mie, cea mai buna dovada a identitatii Bunul Dumnezeu, Cine este si ce doreste El, mi se pare ca este in Noaptea Sfanta, la Ierusalim, la Sfantul Mormant cand Lumina Invierii vine din cer si se aprinde singura pe vata usacata pusa pe lespedea din adancuri unde coboara preotul cu cele 33 de lumanari in mana si puricat a nu avea asupra lui nici o scaparatoare de cantei pentru a nu face inselaciune.
Deci, Lumina Sfanta, vine NUMAI in Pastele Ortodox (dintre cei crestini) si NUMAI la Mormantul Sfant la Ierusalim.
Ce dovada vreti mai mare ca asta ?????????????????????
Așa este, dar nouă nu ne trebuie dovezi. Dumnezeu nu se dovedește , El se destăinuie celor ce-I deschid ușa sufletului.
Chiar dacă suntem off topic, of, mai bine așa !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.04.2009, 23:43:37
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Noapte linisita tuturor !
Cu voia lui Dumnezeu, daca ne vom trezi si maine, vom dezbate din nou despre ceva - orice - care ne va intari Credinta !
De bine tuturor !!!
__________________
"Rămâi cu noi Doamne, că este spre seară și s-a plecat ziua." - Luca 24, 29.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.04.2009, 23:56:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumim, si o noapte linistita si tie, Cristina draga.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.04.2009, 12:05:59
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

""nouă nu ne trebuie dovezi. Dumnezeu nu se dovedește , El se destăinuie celor ce-I deschid ușa sufletului....."" - cristiboss56


ALTĂ ÎNTREBARE :

Voi ați simțit mustrările Domnului după ce, găsind Calea, ați mai călcat strîmb ? Ați simțit mustrările Sale pentru a nu vă mai abate de la Calea cea Dreaptă ? Eu le-am simțit. Și nu mă atinge pe mine direct ci mă mustră prin copilul meu. Și așa mi-am dat seama că, dacă vreau să nu i se întâmple ceva copilului meu, am grijă să păzesc poruncile.
__________________
"Rămâi cu noi Doamne, că este spre seară și s-a plecat ziua." - Luca 24, 29.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 20.05.2009, 14:32:43
adrianmihaih adrianmihaih is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2008
Mesaje: 6
Post am o mare rugaminte:

sa-mi spuna cineva cum se numeste sau cine canta verzul asta:
[COLOR=black]„Adusu-mi-am aminte de proorocul ce strigă: eu sunt pământ și cenușă. Și iarăși mam uitat în morminte și am văzut oase goale și am zis: Oare cine este împăratul sua ostașul, bogatul sau săracul, dreptul sau păcătosul? Ci odihnește, Doamne, cu drepții pe adormiții robii Tăi, ca un iubitor de oameni.”[COLOR=black][vi[/COLOR][/COLOR].as ramane foarte recunoscator sa stiu!
p.s.:de unde as pute sa downloadez muzica
Reply With Quote
  #58  
Vechi 26.05.2009, 03:28:03
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianmihaih Vezi mesajul
sa-mi spuna cineva cum se numeste sau cine canta verzul asta:
[COLOR=black]„Adusu-mi-am aminte de proorocul ce strigă: eu sunt pământ și cenușă. Și iarăși mam uitat în morminte și am văzut oase goale și am zis: Oare cine este împăratul sua ostașul, bogatul sau săracul, dreptul sau păcătosul? Ci odihnește, Doamne, cu drepții pe adormiții robii Tăi, ca un iubitor de oameni.”[COLOR=black][vi[/COLOR][/COLOR].as ramane foarte recunoscator sa stiu!
p.s.:de unde as pute sa downloadez muzica
Face parte din PANIHIDA(slujba de inmormantare a mirenilor)... (dupa citirea Sfintei Evanghelii in slujba de inmormantare)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 26.05.2009, 11:48:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Doresc sa stiu daca, din punctul de vedere al Bisericii si al Canoanelor, este sau nu valabila o casatorie religioasa efectuata "cu dezlegare de la preot" in Sfantul Post al Pastelui si in Sfantul Post al Nasterii Domnului ???
Casatoria este o Taina si este deasupra postului. De preferat ar fi sa se respecte traditia ortodoxa, dar se mai fac si exceptii din cate vad.

Sa fie sanatosi si sa aiba o viata armonioasa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, intrebare, parere, post

Thread Tools
Moduri de afișare