Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.05.2009, 17:40:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit tinuta femeii in biserica

stiti ce mi-a placut f mult? cand am fost in ucraina am vazut un lucru care m-a impresionat:fetite, chiar de la un an incepand purtau fustite si batic.atata gingasie si curatie nu am vazut in viata mea. erau ca niste ingerasi.asa invata de mici iar cand cres mari li se pare o normalitate. nu concep sa intre altfel in Biserica.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2009, 20:31:12
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Bravo lor!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2009, 21:31:49
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Se spune ca hainele reflecta personalitatea. Omul duhovnicesc are o trasatura de baza, sa fie socotit un oarecare. El trebuie sa se "ascunda" sub haine, ele sa-i fie scut, ajutor, nu expunere. Nu trebuie sa provoci. Smerenia este vesmantul Dumnezeirii intru care s-a imbracat Hristos, spune asa frumos Sf. Ioan Scararul.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2009, 23:21:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu stiu ca este un port specific in multe zone, la tara mai ales si in afara bisericii. Sunt si generatii mai vechi care purtau batic sau caciula cand era vant si frig.
Azi se merge cu capul descoperit pe gerul cel mai naprasnic, pe zapada si ploaie.
Si eu cred ca smerenia nu se arata cu hainele. Un om smerit si bun se vede si fara haine speciale, se vede pe fata lui si in comportamentul lui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2009, 02:56:46
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia, cam cat de smerit crezi ca e un om care se imbraca sexy?
Hainele vorbesc mult despre noi...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.05.2009, 11:21:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Sophia, cam cat de smerit crezi ca e un om care se imbraca sexy?
Hainele vorbesc mult despre noi...
Dar daca pur si simplu se imbraca in pantaloni ca majoritatea femeilor tinere in zilele noastre, deci o tinuta modesta, care nu atrage atentia?
Ca in unele biserici daca intri asa sar toti la tine de parca esti femeia de care se vorbeste in apocalipsa, am inteles!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.05.2009, 12:08:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

In ziua de azi o femeie tanara daca vrea intr-adevar sa fie sexy sau sa iasa in evidenta se imbraca in fusta, chair si mai lunga. Intrebati orice femeie intre 20 si 40 de ani. :D Astazi pantalonii sunt de fapt cea mai banala piesa de imbracaminte pe care o poate imbraca o femeie.

Ca unele fete poarta blugi foarte foarte stramti cu sclipici pe fund si talie foarte joasa, este altceva. Daca ma intrebi pe mine, ele nu sunt sexy, ci mai mult trashy -- usoare. Dar prostul gust in imbracaminte este o problema in general in Romania: se poarta prea mult sclipici, prea mult auriu pe negru, prea mult machiaj, problema pe care nu o prea vezi in occident.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.05.2009, 12:18:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Exact. Mi-au spus si mie unii barbati ca o femeie in fusta e mai atragatoare decat in pantaloni.
Exista prost gust mult si in Occident, si o anumita uniformizare a imbracamintii - cand intri intr-o scoala ai impresia ca se poarta uniforma.
Bieninteles, ar trebui sa ne imbracam decent la biserica, dar decenta variaza de la un secol si chiar de la un deceniu la altul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.05.2009, 12:34:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Exact. Mi-au spus si mie unii barbati ca o femeie in fusta e mai atragatoare decat in pantaloni.
Exista prost gust mult si in Occident, si o anumita uniformizare a imbracamintii - cand intri intr-o scoala ai impresia ca se poarta uniforma.
Bieninteles, ar trebui sa ne imbracam decent la biserica, dar decenta variaza de la un secol si chiar de la un deceniu la altul.
Uniforma in scoala era o idee buna.

Variaza dupa moda oamenilor nu dupa si firea lor.

O fusta scurta va creea intotdeuna aceleasi reactii in mintea unui barbat, si acum, si in urma cu 2000 ani si peste 2000 ani.

Amuzant este ca unele femei nu vad nimic rau sa se imbrace sa zicem..atragator, dar se simt ofensate daca barbatul cu care sunt isi opresc privirea la alte femei imbracate de asemeni..atragator.

Iar chestia cu "pentru tine ma imbrac asa dragule" cu care mai vin unele, nu e decat o banala minciuna..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.05.2009, 13:34:25
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
In ziua de azi o femeie tanara daca vrea intr-adevar sa fie sexy sau sa iasa in evidenta se imbraca in fusta, chair si mai lunga. Intrebati orice femeie intre 20 si 40 de ani. :D Astazi pantalonii sunt de fapt cea mai banala piesa de imbracaminte pe care o poate imbraca o femeie.

Ca unele fete poarta blugi foarte foarte stramti cu sclipici pe fund si talie foarte joasa, este altceva. Daca ma intrebi pe mine, ele nu sunt sexy, ci mai mult trashy -- usoare. Dar prostul gust in imbracaminte este o problema in general in Romania: se poarta prea mult sclipici, prea mult auriu pe negru, prea mult machiaj, problema pe care nu o prea vezi in occident.
Pe acele fete de care vb., eu le compatimesc. Multe femei in ziua de azi incurca, nu stiu sa faca diferenta intre sexy si vulgar. Degeaba arata ele totul, poarta haine stridente, se machiaza si mai strident daca nu stiu sa fie feminine, daca nu au gratie si gingasie. De la sexy la vulgar e un pas atat de mic.........
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 19:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 12:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 07:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 19:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 16:08:28