Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.10.2007, 22:49:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mq:Daca iubirea Lui este infinita, atunci orice as face tot voi fi primit in Rai. Curios , nu-i asa ?

incearca, mq, si vezi ce se intampla. Te-ai gandit de ce in jur de 50 ani, mai devreme sau mai tarziu, au loc niste schimbari in viata omului: probleme de sanatate sau altele, care au darul tocmai sa reduca acesta mandrie izvorata din prea multa incredere in propria gandire?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.10.2007, 22:51:20
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
mq:Daca iubirea Lui este infinita, atunci orice as face tot voi fi primit in Rai. Curios , nu-i asa ?

incearca, mq, si vezi ce se intampla. Te-ai gandit de ce in jur de 50 ani, mai devreme sau mai tarziu, au loc niste schimbari in viata omului: probleme de sanatate sau altele, care au darul tocmai sa reduca acesta mandrie izvorata din prea multa incredere in propria gandire?
Nu stiu de ce tot o tii cu mandria. Nu confunda ratiunea cu mandria, eu nici macar nu afirm ca nu exista Dumnezeu. De fapt nu afirm nimic, intreb doar. Si asta e mandrie ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.10.2007, 23:16:16
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Am pus dar ca sa realizam ca Dumnezeu este si drept pt k multi zic ei lasa...ca oricate rele fac pana la urma Dumnezeu e bun si ma iarta si tot o scot bine la capat.Sa faci un rau mai mare decat bunatatea lui Dumnezeu nu se poate pt ca nu exista.Dar daca eu barfesc sau desfranez(care sunt lucruri rele dar rautatea lor totusi este cu mult depasita de iubirea lui Dumnezeu)si fac asta un an 10,o viata intreaga!!!!Tu ce zici?Nu am facut rele mai mari decat bunatatea Lui.Dar merit sa intru in rai?!?Bunatatea Lui Dumnezeu o vezi in momentul in care realizezi ca faci rele si faci si nu te mai saturi si vine momentul si te pocaiesti ,ca Dumnezeu iarta ORICE pacat,cu conditia sa fie marturisit ,si-ti dai seama bai am facut atatea,si atata timp si asa de gogonate...si-mi vine sa intru in pamant uitandu-ma la micimea mea,la lipsa mea de iubire fata de toti cei din jur,fata de nemarginirea iubirii Lui.Asa iti dai seama cat este de infinit in bunatatea si iubirea Lui.Nu spunand lasa ca orice fac...El e bun...
Mq sper ca nu te-am suparat cu ceva.Pur si simplu am scris si eu ..lasa..
Doamne ajuta!:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.10.2007, 23:28:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Am umila impresie ca vrem sa ne jucam in acest topic de-a filozofia, incurcand putin planurile si chiar sa redescoperim roata. Deci, mult mai simplu si adevarat decat orice adevar :DUMNEZEU este Atotaintelept, Atotstiutor , facatorul tuturor celor vazute si nevazute. DUMNEZEU nu se raporteaza in timp si spatiu , el find fara de-nceput. Lumina infinita nematerialnica, dragoste si iubirea fara de margini , sunt elementele de baza ale Dumnezeirii. Pentru a fi vrednici si a beneficia de dragostea, iubirea si bunatatea Lui Dumnezeu , trebuie sa urmam calea pocaintei. A interpreta ca bunatatea si iubirea fara margini a Dumnezeirii, reprezinta un pasaport in alb pentru Rai, ne inselam amarnic. Sa fim vrednici de a simti iubirea si dragostea Lui. Sa fim vrednici in a primi iertarea Lui. Nimic nu se dobandeste fara ravna si silinta, in rest toate teoriile din acest topic sunt simple speculatii si pierdere de timp. Sa luam aminte ! +
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.10.2007, 20:58:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mq
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Din canonul de dinainte de Impartasanie aflam ca nu exista pacat pe care iubirea de oameni a lui Dumnezeu sa nu-l biruiasca, deci Dumnezeu este infinit in iubirea Sa,dar este nevoie si de pocainta din partea omului ca sa se produca iertarea. Sfantul Vasile cel Mare vorbea de paradoxul libertatii in crestinism in urmatorii termeni: "La inceput a trebuit sa existe o singura libertate pentru ca sa fie adus omul la existenta, dar pentru mantuire trebuie sa existe doua libertati", iar "libertatea este acordul dintre doua libertati".(Pr Staniloae)
Daca iubirea e infinita n-ar mai trebui sa existe nici un "dar" ca sa se produca iertarea. Infinitul nu suporta jumatati de masura.
Pentru un crestin Dumnezeu nu este numai iubire, pentru ca s-ar mantui toti, ca in conceptia lui Origen, si nu este numai dreptate pentru ca nu s-ar mantui nimeni. Pentru un crestin nimic nu este paradoxal. Paradoxul apare in mintea noastra marginita, paradoxul nu exista in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.10.2007, 21:23:12
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mq: "Nu e o manifestare a mandriei ci a ratiunii (stiu, adica de la satana).

Ratiunea nu e un dar de la satana. Ti-a intrat in cap ca am datora ceva satanei si o tii intr-una cu prostia (scuze!) asta.
Ratiunea tot de la Dumnezeu este. De la satana avem ceea ce nu este, adica minciuna, mandria, si altele.
Ajungand la mandrie trebuie sa iti spun ca increderea numai in propria ratiune duce la mandrie. De aceea tot arat cu degetul spre ea.
De fapt noi totul, dar chiar TOTUL, datoram lui Dumnezeu. Toate sunt ale Lui si El ne-a pus pe noi "peste lucrul mainilor Sale", dupa cum se spune in Psalmul 8.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.10.2007, 21:40:43
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

in N.T. imi amintesc pe HRISOS ,Domnul nostru zice ceva de aruncareaintunericul cel mai dinafara unde este plinsul si scrisnirea dintilor.Deci si descrie in esenta si pe scurt idul si unde trimite pe pacatosii care NU DORESC sa se pocaiasca CI FAC DIN SPOVEDANIE UN OBICEI.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.10.2007, 21:47:46
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
mq: "Nu e o manifestare a mandriei ci a ratiunii (stiu, adica de la satana).

Ratiunea nu e un dar de la satana. Ti-a intrat in cap ca am datora ceva satanei si o tii intr-una cu prostia (scuze!) asta.
Ratiunea tot de la Dumnezeu este. De la satana avem ceea ce nu este, adica minciuna, mandria, si altele.
Ajungand la mandrie trebuie sa iti spun ca increderea numai in propria ratiune duce la mandrie. De aceea tot arat cu degetul spre ea.
De fapt noi totul, dar chiar TOTUL, datoram lui Dumnezeu. Toate sunt ale Lui si El ne-a pus pe noi "peste lucrul mainilor Sale", dupa cum se spune in Psalmul 8.
Ok, sunt bucuros sa aflu ca ratiunea nu e de la satana.
Pai atunci sa profitam de ea la maximum, nu ?
Eu ma incred ca in rationamentele mele, Dumnezeu (daca exista) ma va ghida chiar daca nu cred 100% in EL. Si asta deoarece bunatatea lui e fara margini si stie ca suntem doar niste copii care se joaca cu idei, si poate chiar ii face placere.

Deci sa rationam fara frica.

Eu o sa ajung in Rai indiferent ce cred si fac, pentru ca eu in rationamentele si actiunile mele sunt doar o copilarie in ochii lui D-zeu, si el se uita la mine cu bunatate infinita si stie ca daca nu cred e doar pt ca sunt prea neputincios.

Ok, mie imi convine.


Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.10.2007, 22:09:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand Adam nu a ascultat de Dumnezeu , a fost alungat din rai.
Daca cineva nu crede in Dumnezeu, pe pamant fiind, unde crezi ca va fi alungat?

Nu-ti fa socoteli gresite in privinta lui Dumnezeu. El este inca Dumnezeul Milei si ne iarta. Dar tot a Lui va fi judecata si atunci va veni scrasnirea dintilor.

A-L cobora pe Dumnezeu la dimensiunile umane e mare greseala. Noi am fost facuti dupa chipul Lui, dar asemanarea nu ne-a dat-o si cu greu o obtinem.
In locul tau nu as risca mantuirea, bazandu-ma, in totala mea pasivitate, doar pe bunatatea lui Dumnezeu. Trebuie sa aducem si aportul nostru, modest, ce-i drept, dar trebuie sa existe, ca Dumnezeu sa completeze restul.

Parca in topicul anterior te lamurisei de existenta lui Dumnezeu. Acum o iei de la inceput?
Aici te poti preface ca esti neputincios, dar la judecata nu mai tine. Diavolii vor veni cu contabilitatea la zi si isi vor cere drepturile.

TOCMAI DE ACEEA NE RUGAM ZILNIC ATAT LA DUMNEZEU CAT SI LA FECIOARA MARIA, CA ATUNCI CAND AVEM NEVOIE, SA-SI ADUCA AMINTE DE NOI.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.10.2007, 22:27:38
mq mq is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2007
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cand Adam nu a ascultat de Dumnezeu , a fost alungat din rai.
Daca cineva nu crede in Dumnezeu, pe pamant fiind, unde crezi ca va fi alungat?

Nu-ti fa socoteli gresite in privinta lui Dumnezeu. El este inca Dumnezeul Milei si ne iarta. Dar tot a Lui va fi judecata si atunci va veni scrasnirea dintilor.

A-L cobora pe Dumnezeu la dimensiunile umane e mare greseala. Noi am fost facuti dupa chipul Lui, dar asemanarea nu ne-a dat-o si cu greu o obtinem.
In locul tau nu as risca mantuirea, bazandu-ma, in totala mea pasivitate, doar pe bunatatea lui Dumnezeu. Trebuie sa aducem si aportul nostru, modest, ce-i drept, dar trebuie sa existe, ca Dumnezeu sa completeze restul.

Parca in topicul anterior te lamurisei de existenta lui Dumnezeu. Acum o iei de la inceput?
Aici te poti preface ca esti neputincios, dar la judecata nu mai tine. Diavolii vor veni cu contabilitatea la zi si isi vor cere drepturile.

TOCMAI DE ACEEA NE RUGAM ZILNIC ATAT LA DUMNEZEU CAT SI LA FECIOARA MARIA, CA ATUNCI CAND AVEM NEVOIE, SA-SI ADUCA AMINTE DE NOI.
Nope, de la prima propozitie ai gresit. Cand Adam "a ajuns ca noi" a fost izgonit din Eden. Nu pentru ca nu a crezut sau a gresit.

Dar am inteles ca Isus ne-a ridicat pedeapsa,asa ca nimic nu ne mai opreste sa ajungem in Rai.

Ancah, tu ar trebui sa intelegi ca eu experimentez, nu sustin nici o idee fixa, doar ma joc cu idei.

Asa ar trebui sa faca orice om normal. Stii, aseara mi-a venit o idee noua. Eu cred (de fapt speculez) ca noua oamenilor nu ar trebui sa ne pese daca exista sau nu Dumnezeu.

Pur si simplu noi trebuie sa facem ceea ce am fost proiectati sa facem: sa ne hranim, sa ne inmultim, sa evoluam, etc. Nu e treaba noastra daca am fost creati sau nu. Cu exceptia oamenilor de sttinta care cauta originea universului, restul oamenilor nu ar trebui sa stie sau sa creada in altceva decat o convieturie pasnica si benefica pentru omenire. Nu ar trebui sa ne bazam pe divinitate ca sa aflam daca e bine sau nu sa ucizi sau sa furi. Pur si simplu aflam singuri lucrul asta.

Si eu cred ca asa vrea creatorul sa fim: noi insine. Daca ar vrea sa credem in El, ne-ar arata explicit lucrul asta, in fiecare zi, nu in "inima" ci in ochi, visual, realmente.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea este pasiune si frumusete Ionut G. Intrebari utilizatori 3 04.07.2012 12:22:23
Ce va face sa credeti in Dumnezeu ,cum slaviti iubirea fata de divinitate kappa_ii Generalitati 4 13.12.2011 22:07:35
Sf Siluan Iubirea lui Dumnezeu alexdu Generalitati 0 14.05.2011 20:51:22
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Dumnezeu a trimis iubirea pe pamant - de ce atunci este pacat? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 45 08.02.2010 23:46:13